Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Mróz twój wróg!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

#21 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 25 styczeń 2007 - 22:13

Ja mam rękawiczki z polaru, również z zdejmowanymi palcami:
[img][img]http://images14.fotosik.pl/65/e232e1a61fd31b07.jpg[/img][/img]
[img][img]http://images4.fotosik.pl/302/b13df675910cc08d.jpg[/img][/img]
Rękawiczki te są ciepłe i wygodne. Kiedy trzeba odsłaniam palce i mogę robić zdjęcia lub zmieniać ustawienia aparatu.

#22 FERRER

FERRER
  • Użytkownik
  • 237 postów
  • Lokalizacja:
    Kalisz

Napisano 25 styczeń 2007 - 22:51

A może walonki??
podobno nie ma nic lepszego na mrozy
około 100-150zł na allegro
Dołączona grafika
Zastrzegam sobie prawo do pomyłek. Prawie jak Misha Gorodin :)

#23 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 26 styczeń 2007 - 16:14

Co tam palce, z rana było -12C i najgorsze co moglo się stać, cholera AF niewiadomo dlaczego po 2 godzinach robil tak wielki FF że musialem się ewakułować do domu, a tu jak na zlość i sójki i dzięcioły przyleciały, szlag mnie trafił. :-( :evil:
I powiem wam jaki jest najlepszy sposób na takie temperatury, ja mam do swojego najbiższego gniazdka z prądem ok 150m więc rozciągam kabelek i grzejnik wstawiam do
'kibelka", stosowne uszczelnienie i można siedzieć nawet w silne mrozy.

Co do wilgoci i rosy, to zostawiam aparat w samochodzie w garażu, jest częściowo ogrzewany, tak ok 17stopni nie zaglądam aż do następnego wyjazdu, czyli do rana i nawet nie wiem czy tam się coś skrapla czy nie, dekla nie mam tylko taki jakiś z materialu skoropodobnego ale nie zakladam bo nie poręczne to bardzo.
Nie odłanczam wogule puszki od obiektywu, bo i poco ma zaciągać jakieś paprochy, statyw w bagażniku, aparat na przednim siedzeniu, i tak aż do wiosny, jedynie karta i akku. werują do pokoju w wiadomych celach.

#24 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*

Napisano 27 styczeń 2007 - 09:22

Co tam palce, z rana było -12C i najgorsze co moglo się stać, cholera AF niewiadomo dlaczego po 2 godzinach robil tak wielki FF że musialem się ewakułować do domu

Oj, wczoraj dobitnie przekonałem się, że mróz potrafi upiększyć łowisko, ale i płatać figle.
Po godzinie marszu wyjąłem aparat żeby "cyknąć" fotkę spotkanym bogatkom i co? Ano pstryknąłem raz, zobaczyłem na wyświetlaczu, że skopany balans, że nieostro, że "ptoszek" mały i po złej stronie światła, więc chciałem poprawić i... pojawił sie na ekranie komunikat "write error" a po chwili ... ciemność widzę. Nawet się nie uruchamiał (akumulatorki założyłem nowe, trzymane przy ciele). Już mnie strach wziął, że popsułem :mrgreen: , ale na szczescie w domu się rozmroził i działa.
Nie pozostało nic innego jak tylko łazic i "lornetkować"... Dodam, że było tylko -6 C, więc nie zabójczo... Czyli człowiek wytrzyma (co Tomajk pisał w temacie czatowni) gorzej z aparatem. Inna sprawa, że lisy zaczynają na wab iść (tylko w nocy przy księżycu ciężko focić :mrgreen: ).
A tu pokażę efekt -1 (słownie jedno!) zdjęcie jakie udało mi się dzięki mroźnej pogodzie, tu bo do tematu z sikorami się nie nadaje (bez numerowania, bo po co.. najwyżej Dunadan usunie ;-) ).

Dołączona grafika

#25 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 luty 2007 - 11:56

:evil:
Dziś poszedłem pofocić ptaszyny do lasu - słońce świeci że hej! ale na dworzu ok -27*C. Wytrzymałem niecałe 2 godziny ( w tym godzina siedzenia - użyłem siodełka od roweru jako przenośnego krzesełka :-D )... na szczęście miałem blisko do domu. Na stopach miałem buty NorthFace z Thinsulate i 3 ( słownie 'trzy' ) pary skarpetek - cienkie z jakimś thermoactive'm czy czymś w tym stylu, grube i na nie jeszcze raz cienkie. Ostatnie 10 minut zapierdzielałem do domu jak nigdy, myślałem że sobie odmroziłem palce u nóg :evil: Po powrocie włożyłem stopy do chłodnej wody - w tej chwili już jest ok ale palce mam spuchnięte, mam nadzieję ze na tym się skończy i nic gorszego się nie stanie - nie chciałbym sobie załatwić stawów.
Ja się już poddaję, nie wiem co zrobić żeby wytrzymać na mrozie :-/

Swoją drogą - reklamować buty? producent zapewnia komfort do -32 stopni o ile się nie mylę.

:ninja:


#26 mmsko

mmsko
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 09 luty 2007 - 12:05

Moim zdaniem główną przyczyną tego że tak bardzo zmarzły ci nogi były te trzy pary skarpet. Otóż pewnie nie uwzględniłeś tego przy zakupie butów i nie kupiłeś o 2 rozmiary większych. Po założeniu skarpet noga w bucie była tak ściśnięta że utrudniało to krążenie krwi a wtedy nogi nawet szybciej marzną niż gdyby była jedna para i luźny but.
Siedząc w czatowni jest na to taki sposób, że zdejmujemy buty i wkładamy nogi do śpiwora lub owijamy kocem. Można wtedy wytrzymać dużo dłużej niż w butach.
Nikon

#27 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 luty 2007 - 12:13

mmsko - ale ja tak samo miałem z dwoma czy jedną parą skarpet - stopa nie była znowy aż TAK ściśnięta...

#28 mmsko

mmsko
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 09 luty 2007 - 12:20

Pewnie zależy to tez od predyspozycji danego organizmu. Generalnie im lepsze ukrwienie stóp tym mniej i wolniej marzną. A buty... według mnie przede wszystkim powinny dobrze chronić przed wilgocią. Spróbuj tez włożyć sobie specjalną wkładkę izolacyjną.
Nikon

#29 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 luty 2007 - 12:23

PS - odkryłem KOLEJNY problem... czekając na zdjęcie trzeba w sumie bez przerwy patrzeć przez wizjer. Niestety jednocześnie należy oddychać żeby nie stracić przytomności ( pamiętajcie o tym! ) - niestety podczas takiego mrozu to co leci z ust zawiera olbrzymie ilości pary, która osiada... na aparacie ( ustaw mam przy body ) - co gorsza jest w stanie wniknąć głębiej! i zamarznąć... po kilku minut nieświadomego oddychania z przerażeniem odkryłem że 1/4 mojej Lady pokryta jest szronem :-/
Mówiłem już że następne body jakie ( jeśli ) kupię będzie uszczelnione?...

:ninja:


#30 mmsko

mmsko
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 09 luty 2007 - 12:35

Jest na to pewien sposób. W czatowni patrzymy przez wizjery a robiąc zdjęcia staramy się wstrzymać na chwile oddech. Dodatkowo dobrze jest przykrywać aparat jakąś chustką lub szmatką.
P.S. Nawet uszczelnione body nie chroni przed zaparowaniem
Nikon

#31 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 luty 2007 - 12:57

no, ale właśnie patrząc przez wizjer dmucha się na body :-/ mam nadzieję że mojej Minolcie nic się nie stanie... właśnie się odmraża - już niby druga godzina ale poczekam jeszcze kilka...
Co do przykrywania szmatką - ciutek niewygodne...

:ninja:


#32 mmsko

mmsko
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 09 luty 2007 - 13:02

Co do przykrywania szmatką - ciutek niewygodne...


Jak wymyślisz cos lepszego i równie prostego to mam nadzieje że sie z nami podzielisz... :-D
Nikon

#33 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 luty 2007 - 13:19

heh, w sumie racja... spróbuję następnym razem zastosować szmateczkę :mrgreen:

:ninja:


#34 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*

Napisano 09 luty 2007 - 13:37

Dunadan, zainwestuj w te ogrzewacze chemiczne, które pokazywałem. Masz prawdopodobnie słabsze krążenie i stąd kłopoty z zimnymi stopami (to częste np. przy niedowadze, ale ja tam nie wiem ile ważysz :mrgreen: ). Szkoda zdrowia, kosztuje to niewiele a kilka godzin ciepło, że hej (nawet za gorąco może być). Można brać na dłuższe posiedzenia, bo na krótkie się nie opłaca. Albo stary sprawdzony sposób jaki podał mmsko - kup tani śpiwór i wlaź do niego z butami.

#35 mmsko

mmsko
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 09 luty 2007 - 14:47

kup tani śpiwór i wlaź do niego z butami


Właśnie o to chodzi że bez butów!
Nikon

#36 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*
  • Gość

Napisano 09 luty 2007 - 15:09

mmsko, dwóch moich znajomych z zapałem polujących z ambon (dłuuugie nocne zasiadki) praktykują taki własnie sposób (z butami, a i owszem). Jeden ma nawet specjalny śpiwór myśliwski, do którego własnie z butami się wchodzi (obszyty w miejscu nóg brezentem). Ich zdnaiem sprawdza się.

P.S. Dunadan, z takimi temperaturami jak podawałeś to już nie przelewki. Najgorsze jest to, że siedząc dłuższy czas w takiej temperaturze można nie zdawać sobie sprawy z wychłodzenia do jakiego doszło. Odczuwa się ten stan dopiero po przejściu kilkunastu kroków (wychłodzona krew z kończyn nagle zaczyna mieszać się z pozostała i dodatkowo ochładza organizm). To nie żart - tak dochodzi do hipotermii. Dlatego warto brac ze sobą ciepłe płyny i po zasiadce, przed rozpoczeciem marszu rozgrzać się nimi.

#37 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 luty 2007 - 15:14

Winnetou - jakoś kiepsko mi się widzi wkładanie do butów źródła wysokiej temperatury - nie wolno suszyć butów w pobliżu źródeł ciepła! a co dopiero wkładać do środka coś co się rozgrzewa do... 50 stopni? ale to w sumie jakiś pomysł. Problem w tym że raczej nie mam dostępu do takich ogrzewaczy. Śpiwora też nie mam...

:ninja:


#38 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*
  • Gość

Napisano 09 luty 2007 - 15:17

Dunadan, mam buty z membraną, skóra i jakoś to działa. Temperatura może być wysoka jeśli za dużo powietrza dostaje się do mieszanki (szybsza reakcja). W butach raczej to niegrozi.

#39 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 luty 2007 - 15:21

No nie wiem, ja tam nie chcę ryzykować po prostu... choć z drugiej strony... sam nie wiem.

:ninja:


#40 Rubin

Rubin
  • Użytkownik
  • 119 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 11 luty 2007 - 21:36

Apropos mrozu własnie wróciłem z wycieczki -7C i patrzę a CF w canonie nie żyje. Użyłem programu badcopy który odzyskał moje rawy. Jakie było moje szczęście że pliki widziałem w folderze, tak więc odpalam rawshootera i lipa, zdjęć nie ma.A złapałem lisa na jednym zdjęciu. Może ktoś chciałby przejrzeć zawartość jednego pliku bo u mnie nie działa. nie widzi irfanwiev i rawshooter ale może adobe widzi lub inne ustrojstwo.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych