Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Wyrok dla Rospudy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

#21 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 13 luty 2007 - 16:15

To jedż na mazury, póki jeszcze są tam drzewa :-)
właśnie wycinają wzduż CAŁEJ trasy. Według przepisów powinniśmy wyciąć wszystkie drzewa, które znajdują się bliżej niż 0,5 m od krawędzi jezdni, czyli każdy remont drogi (położenie dywanika z ewntualnym poszerzeniem np. z 5 na 5,5 m) wiąże się z likwidacją całego szpaleru drzew po stronie prawej lub lewej, a czesto z obu


Patrz przykładowe przetargi - może to da wam pojęcie o skali......Tu masz zaledwie 2 przetargi na wycięcie 3300 drzew na mazurach


1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: wycinka drzew przydrożnych wraz z frezowaniem pni na drogach krajowych nr 16,59 i 63 na terenie Rejonu Giżycko.
Całkowita wielkość lub zakres: wycinka drzew - 389 szt.
zamówienie o wartoćci pow. 60 000 euro



II.1) Opis
1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: usługa wycięcia i chirurgii drzew przydrożnych zlokalizowanych w ciągach dróg administrowanych przez RDW Elbląg, Kętrzyn, Nidzica i Olecko - RDW.K/W/P-DM/3220/06/2007.

Rejon Dróg Wojewódzkich w Elblągu, z podziałem na części:
Część nr 1 - Wycięcie 271 szt. drzew i chirurgia 7 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Obwodu Drogowego w Elblągu,
Część nr 2 - Wycięcie 200 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Obwodu
Drogowego w Morągu,
Część nr 3 - Wycięcie 269 szt. drzew i chirurgia 6 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Obwodu Drogowego w Pieniężnie,
Część nr 4 - Wycięcie 375 szt. pni poniżej 20 cm. od poziomu jezdni zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Rejonu Dróg Wojewódzkich w Elblągu,
Część nr 5 - Wycięcie 160 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Rejonu Dróg Wojewódzkich w Elblągu, doraźnie w zależności od potrzeb.
Rejon Dróg Wojewódzkich w Kętrzynie, z podziałem na części:
Część nr 6 - Wycięcie 111 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Obwodu Drogowego nr 1 i 5 w Kętrzynie,
Część nr 7 - Wycięcie 113 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Obwodu Drogowego nr 2 w Bartoszycach,
Część nr 8 - Wycięcie 163 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Obwodu Drogowego nr 3 w Biskupcu,
Część nr 9 - Wycięcie 54 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Obwodu Drogowego nr 4 w Mrągowie,
Część nr 10 - Chirurgia 500 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich nr 512, 591, 596, 610, 650, 642 na terenie Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kętrzynie,
Część nr 11 - Wycięcie 50 szt. pni poniżej 20 cm. od poziomu jezdni zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kętrzynie,
Cześć nr 12 - Wycięcie 127 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg powiatowych powiatu kętrzyńskiego na terenie Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kętrzynie.
Rejon Dróg Wojewódzkich w Nidzicy, z podziałem na części:
Cześć nr 13 - Wycięcie 73 szt. drzew i wycięcie 115 szt. pni poniżej 20 cm. od poziomu jezdni zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Obwodu Drogowego w Nidzicy,
Cześć nr 14 - Wycięcie 162 szt. drzew i wycięcie 8 szt. pni poniżej 20 cm. od poziomu jezdni zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Obwodu Drogowego w Lidzbarku,
Część nr15 - Wycięcie 102 szt. drzew i wycięcie 58 szt. pni poniżej 20 cm. od poziomu jezdni zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich na terenie Obwodu Drogowego w Iławie.
Rejon Dróg Wojewódzkich w Olecku, z podziałem na części:
Część nr 16 - Wycięcie 284 szt. drzew zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich nr 650 i 651 na terenie Obwodu Drogowego nr 2 w Gołdapi,
Część nr17 - Wycięcie 142 szt. drzew zlokalizowanych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 655 na terenie Obwodu Drogowego nr 1 w Olecku,
Część nr18 - Wycięcie 193 szt. drzew zlokalizowanych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 656 i 667 na terenie Obwodu Drogowego nr 1 w Olecku,
Cześć nr 19 - Wycięcie 87 szt. drzew zlokalizowanych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 652, 653 i 661 na terenie Obwodu Drogowego nr 1 w Olecku i Obwodu Drogowego nr 2 w Gołdapi

#22 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 luty 2007 - 18:18

Ale Pawle - pomyśl jaki wpływ na ekosystem ma wycięcie 0,5 pasa drzew wzdłuż dróg... żaden... znacznie gorzej by było gdyby wycieli połowę mniej na jednym obszarze... nie wiem jaki typ rębni stosuje się na Mazurach ale pewnie rębnie całkowity jest stosowana - IMHO ma ona większy wpływ niż wycinanie drzew wzdłuż dróg...
Zresztą doczytaj co jest napisane w niektórych miejscach - wycięci pni pon. 20cm... to nie są nawet stare drzewa...

:ninja:


#23 jurgen

jurgen
  • Użytkownik
  • 193 postów
  • Lokalizacja:
    Piaseczno

Napisano 13 luty 2007 - 19:46

Dunadan szkoda czasu.
Znów odezwało sie uzdrowisko Warszwawa, które w dodatku nie ma pojecia co znaczy ekosystem.
Wycinka miejscówek dla myszaków jest doprawdy drobiazgiem. Szkoda tylko pieknych, zabytkowych, poniemieckich alejek.
Dunadan ile na ha Bśw sadzi się sosny - cos około 10-11 tys?
Egzaminy były dawno, a nie robię w fachu :mrgreen:
Do wieku rębności dorasta 600-700 sztuk. Skala daje do myślenia?
Popełniamy te same blędy które zachód robił kilkadziesiąt lat temu.
Nie szanujemy swojego kraju, niestety.

#24 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 luty 2007 - 21:06

Jurgen - teraz to się sadzi chyba 8 tys... albo nawet mniej? :shock: dorasta owszem do 600 ale w wieku 100 lat. Te które mają być cięte mają mieć pierśnicę 20cm... nie wszystkie, wiem... Faktycznie, również istnieje problem alejek, często będących pomnikami przyrody ale... ile takich alejek jest? pytam się serio bo nie mam pojęcia.
Co do skali - można łatwo policzyć ile ha zostanie wycięte 0.5m x długości dróg ;-) No i na dodatek powinieneś wiedzieć że wycięcie pasa 1m ( choćby miał i tysiąc km ) to co innego niż wycięcie iluś tam ha lasu... ( o rębniach to się jeszcze nie uczyłem :mrgreen: tzn. miałem już wykłady ale JA się nie uczyłem )

:ninja:


#25 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 13 luty 2007 - 21:47

Nie mieszajmy obszarów chronionych z przydrożnymi drzewami, choć tych drzew też szkoda :-/

#26 jurgen

jurgen
  • Użytkownik
  • 193 postów
  • Lokalizacja:
    Piaseczno

Napisano 14 luty 2007 - 09:41

Dunadan żle mnie zrozumiałeś.
Bez sensu jest litowanie się nad alejami, żeby nie wiem jak piekne i długie były.
To "tylko przydrożne drzewa.
Także całkowicie sie z toba zgadzam.

#27 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 luty 2007 - 09:57

Nooo... ale jak aleja jest pomnikiem przyrody?... bez sensu jest litowanie się nad pomnikami przyrody? Ale tych raczej chyba mało w porównaniu z setkami kilometrów dróg...
No, OK, ale Morav ma rację - zaczynamy mieszać :mrgreen:

:ninja:


#28 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*
  • Gość

Napisano 14 luty 2007 - 15:16

http://interwencja.i...news?inf=870390

No coment...

#29 migawka

migawka
  • Użytkownik
  • 295 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko Kamienna

Napisano 14 luty 2007 - 16:13

:shock: nieeee !!!! :evil: tego burmistrza na palu i podpalić. jakby zrobili zamiast normalnej drogi tunel pod ziemią hmm marzenia. Ekosystem zniszczony przez takiego &%*##$%% wygodnisia ehh brak słów. niewrażliwy idiota :-/
szuwar.deviantart.com

#30 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 14 luty 2007 - 17:17

Korzystając z komputerów, telewizji, i innych technologicznych zabawek, nie wspominając o poruszaniu się za pomocą pojazdów mechanicznych sami niszczycie w większym stopniu środowisko niż wam się wydaje, i czy ktoś z was zrezygnował z jakiegokolwiek z tych "dobrodziejstw" :?:
Dużo ludzi potrafi tylko pokazywać swoje niezadowolenie, nic przy okazji nie robiąc dla ochrony świata w którym żyje. Chcemy mieć komputery, komórki, domy, samochody, niestety to kosztuje degradację środowiska, zacznijcie walczyć z nadmierną konsumpcją to lepiej się przyczynicie do ochrony dolin i wyżyn i wszystkiego co nas otacza.
Młodzi macie szczególnie szansę, popierać produkcję czystej energii, zmuście nasz rząd do kroków w tym kierunku, wykorzystanie biomasy, wiatru, i innych odnawialnych zródeł energii, lepiej pomorze środowisku niż krzyki w ochronie doliny Rospudy.
Dlaczego pieniądzie przeznaczone na rozwój czystej energii nie trafiają w nasze ręce, ciemnota urzędnicza woli oddać niż mieć ew. kłopoty, wyjedzcie tylko za pierwszą lepszą granicę, ile tam wiatraków, oni jakoś potrafią sobie z tym poradzić, tylko my jesteśmy bohaterami wytwarzamy energię z węgla i gazu czym dorabiamy tylko bogatą mafię i beznadziejne górnictwo.
Zresztą najlepiej wymachiwać rękoma z daleka, ciekaw jestem co byście mówili gdyby to wam przyszło się mieszkać w okolicy gdzie domy walą się od nasilenia ruchu.

Drzewa przy drożne ? codziennie w lasach nie jedna aleja zostaje wycięta, ale przecież chcemy mieć mebelki, podłogi z paneli i inne produkty drewnopochodne, nie problem w wycince tylko w sadzeniu, ewentualnym niszczeniu tego co posadzone, nie przechodzcie obojętnie koło wandali niszczących młode nasadzenia to już będzie sukces.
Wycinanie drzew to normalna gospodarka, w miejsce wyciętych sadzi się nowe, nawet w większej ilości.
Niektóre z drzew nie są też aż tak długowieczne żeby nad ich stratą rwać włosy, i tak obumierają śmiercią naturalną lub przy pomocy zanieczyszczonego środowiska przy drogach.
Pewnie wielu się oburzy na to co napisałem, ale nie wielu jest tak blisko natury i rozumie ją tak jak ja.

#31 ondrasz

ondrasz
  • Użytkownik
  • 56 postów

Napisano 14 luty 2007 - 17:59

tomajk, Wszystko to świeta prawda. Degradację środowiska i tak postępuje, tylko dlaczego ją tak bardzo przyspieszać jak w przypadku Rospudy? Sama akcja protestacyjna, czy jak to nazwałeś "pokazywanie sojego niezadowolenia" też ma sens- może innym da to do myślenia. Sam w swoim środowisku obserwuję zainteresowanie tematem. Mam nadzieję że oburzenie na niszczenie przyrody, które teraz widzę u znajomych- pozostawi trwały ślad w ich świadomości.

#32 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 14 luty 2007 - 18:53

oburzenie na niszczenie przyrody, które teraz widzę u znajomych

Dziwię się tylko czemu robimy rezerwaty i miejsca chronione, czy nie powinniśmy wszystkiego co nas otacza wziąć pod ochronę, czy ona nie jest potrzebna przyrodzie nawet tej w naszych osiedlach?? przecież naiwnością jest myślenie że jeśli nie tkniemy jakiegoś zakątka to ocalimy wszystko.
Czas chyba się ocknąć, przestać bredzić o tworzeniu i ochronie rezerwatów, niszcząc przy okazji wszystko poza tym, sami nie długo będziemy jak w rezerwacie.
Jedną okcją w ochronie doliny niczego nie poprawimy, dojdzie tylko do tego że włodarze nie będą tworzyć rezerwatów, bo w przyszłości będą z nimi problemy.

#33 sauer

sauer
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 14 luty 2007 - 19:15

Co za ..... kretyny :evil:
Jak minister środowiska pozwolił na coś takiego... :evil:
Mam nadzieję, żę UE narzuci taką karę, że ten ich zasrany budżet będzie na dużym minusie. Niech se wleją pełno "czystej" to może to im wpali pomysł obwodnicy z głowy... :evil:
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#34 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 14 luty 2007 - 19:20

Dunadan żle mnie zrozumiałeś.
Bez sensu jest litowanie się nad alejami, żeby nie wiem jak piekne i długie były.
To "tylko przydrożne drzewa.
Także całkowicie sie z toba zgadzam.


Przykład z drzewami, których nikt nie broni, bo to "tylko przydrożne drzewa" podałem jako efekt "innej regulacji UE dbającej o przyrodę" - nie za bardzo mi się to podoba bo:

a) sam widziałem takie efekty okaleczenia krajobrazu na mazurach, to były duże, stare drzewa, widocznie wycinają też i nowsze nasadzenia (te 20 cm).
B) oglądałem reportaż TV, z którego wynikało jaki to świetny interes dla wszystkich - Okręg drogowy jako właściciel drzew ogłasza przetarg na wycinkę, ale jest właścicielem cennego, przeważnie "starego" drewna sporej wartości, które sprzedaje "na pniu" (+ jakieś prywatne spóki handlowo-rodzinne z otoczenia) i wszyscy są happy. I wyglądało na to, ze pewne wymogi są pretekstem do dochodowej akcji

Natomiast oczywiste że nie chcę porównywać cięcia przydrożnych alejek z niszczeniem kawłka dzikej przyrody.

A obwodnica wokół uzdrowiska warszawy jest niezbędna, mam nadzieję że dożyję lat, gdy zadecydują, wreszcie gdze ja puścić.
Jurgen, miej nadzieję, ze nie przez piaseczno i i Chojnowski PK, wzdłuż Jeziorki.

#35 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 luty 2007 - 23:37

Tomajk... ale komu ty to mówisz...? bo chyba nie nam? :-D powiedz to ludziom... tylko nie zdziw się jak cie wyśmieją :-( W obecnym społeczeństwie niemożliwe jest wprowadzenie ochrony przyrody o jakiej mówisz. I przecież wiesz o tym. To właśnie dlatego tworzymy parki Narodowe i Rezerwaty i inne Natury2000 żeby jednak coś zachować. Inaczej się nie da. Trzeba znaleźć kompromis.

Z tą czystą energią w innych krajach to mi nie musisz mówić :mrgreen: ale każdy kij ma dwa końce. Energia z wiatru jest w stanie pokryć tylko ułamek procenta zapotrzebowania... obecnie najbardziej sensowne są energia z biomasy i energia jądrowa. Ludzie spanikowali po Czarnobylu więc energetyka jądrowa nie jest mile widziana. Zostaje więc energia z biomasy... ale wiesz z czym to się wiąże? w Skandynawii coraz częściej wywożą każdą gałązkę z lasu, po to by spalić i otrzymać energię. Życzę Finom powodzenia w takiej gospodarce... istnieje jeszcze biomasa z pól uprawnych... ale wytłumacz rolnikowi że łatwiej jest wypełnić papiery, dostać dotacje i hodować wierzby na polu niż żyto... tylko co taki rolnik ma potem zrobić z drewnem jak nie ma elektrociepłowni odpowiednio przystosowanych do spalania tego typu materiałów?
Jak Polska nie ruszy tyłka z energetyką odnawialną to będzie ciężko. Węgla mamy chyba na ok 25 lat...

Co do Rospudy... ehh, chyba już mi się nie chce psuć nerwów. Wiem tylko że zadyma może być jeszcze większa - green-pisiory mają ruszyć do akcji ze swoimi 'sprawdzonymi' sposobami...

:ninja:


#36 tomajk

tomajk

Napisano 15 luty 2007 - 06:31

nie ma elektrociepłowni odpowiednio przystosowanych do spalania tego typu materiałów?

Właśnie to tępaki z wszelekich agencji rozwoju regionalnego nie pozwalają na tworzenie takich zakładów, choć pieniądze na to były, lepiej niech rolnicy sadzą orzechy włoskie z których nic nie będzie niż kukurydzę na biomasę.
Zniszczymy środowisko sami nie tylko budując obwodnicę.

#37 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 luty 2007 - 16:08

Tomajk, patrzysz z perspektywy Polski... Polska zawsze byłą zacofana... ( no, prawie... )

:ninja:


#38 Nessi

Nessi
  • Użytkownik
  • 161 postów
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 15 luty 2007 - 20:42

patrzysz z perspektywy Polski... Polska zawsze byłą zacofana... ( no, prawie... )


Dunadan, mz. za daleko posuwasz sie w tych stwierdzeniach. :evil: Nie podoba mi się takie samochłostanie.

#39 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 15 luty 2007 - 21:12

Polska może nie jest zacofana, tylko niewłaściwi ludzie są urzędnikami państwowymi, do tego są praktycznie nietykalni, mają niestety klapki na oczach, boją się wyzwań, brak im inicjatywy i chęci do pracy. :-(

#40 Nessi

Nessi
  • Użytkownik
  • 161 postów
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 15 luty 2007 - 21:18

Z tą opinią, trudno sie nie zgodzić tomajk. Niestety. :angry:
Powstrzymam sie przed rozwijaniem tego tematu.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych