Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Obiektyw - jaki ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

#41 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 08 kwiecień 2009 - 13:45

Dunadan, kiedyś krążył taki dowcip: porządny samochód to ma tylny napęd. Np. mercedes, BMW, polonez... :mrgreen:
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#42 PK

PK
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 08 kwiecień 2009 - 18:36

...i zużycie paliwa jest kwestią drugorzędną. Np. Bentley, Ferrari, Maybach, Ułaz... :mrgreen:
---
poważnie: poleciłbym starą, używaną, manualną stałkę (o ile korpus pozwala)- na zoomy w większości przypadków szkoda złociszy (a te, które zapewniają dobrą jakość w zakresach około (lub ponad) 300 mm kosztują pewnie tyle samo/niewiele mniej niz 400/5,6). Nie wspomnę o walorach "edukacyjnych" starych "manuali"- jak nauczysz się dobrze dobierać czasy i ostrzyć ręcznie na czymś takim to ze zautomatyzowanym obiektywem osiągniesz lepsze wyniki...
Pozdrawiam

#43 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 08 kwiecień 2009 - 20:46

Jeszcze jedno pytanie do znawców, dotyczące bardziej miejsca kupienia obiektywu niż jego samego.
Z czego wynika tak wielka amplituda cen obiektywów (np. poruszany już w tym wątku obiektyw Sigma 70-300 APO , jego cena waha się od 700zł do nawet 1050zł)??
Domyślam się że chodzi tutaj o tzw. SKLEPY Z CZARNEJ LISTY, które gwarantują niską cenę ale nieznanego importera albo cóś innego. :-P
Czy może chodzi o rodzaj użytych do produkcji materiałów ale to chyba odpada bo to zależy od producenta. ;-)

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#44 fotosc

fotosc

Napisano 08 kwiecień 2009 - 23:33

ale wy to jestescie :, ze mam 500mm , to nie znaczy ze calyy czas nim foce :) w basenie ani razu 500mm nie wyjolem , bo sie nawet i nie chce :) no i czy zaproponowalem autorowi aby kupil 500mm? a nawiasem mowiac to ja na piechote chodze a Wy furami sie rozjezdzacie :) a ja ? rowerek :)

co do tegj 500 , to powiem wam szczerze , ze na samym poczatku rajcowalem sie nia , bylem zadowolony jak dzieciak , ale jak kilka razy wzielo sie plecak z calym sprzetem i na rowerek lub na pieszo sie przeszlo , to sie odechciewa wszystkiego i nawet tej 500 , wiec jak wybieram sie gdzies , to wpierw analizuje , czy tam te szklo mi bedzie pasowac , czy nie :)

#45 robkiz

robkiz

Napisano 09 kwiecień 2009 - 08:19

Ale toc wcale nie mówimy ze "ino pincet" :-). Ideałem do przyrody większej i ptaszków by było i 300 i 500 +tc na okoliczność. Ale patrząc nieco bardziej realnie może byc jakiś zoomik i 400 na przykład*. juz może bez tc bo ciemniejsze beda zapewne.

A co do porównania do samochodów: Wszystkie maja jakieś wady i jakieś zalety. Spróbujcie sie bolidem po mieście przejechać. Zwłaszcza w polszy ;-) do pierwszego zakrętu serwis. A w korku tak samo sie stoi w maluchu czy w bolidzie czy w maybachu. No w tym ostatnim wygodniej(chyba).

*Dla mnie chyba ideałem by bylo 70-200/4 + 300/2.8 + tc1.4
Robert

#46 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 kwiecień 2009 - 16:45

zostawcie maluszka....to dobry samochód był....miał strefę zgniotu taką samą jak inne znacznie większe maszyny...tzn. od przedniego zderzaka do komory silnika... :->

adamotl, nie zawsze tak jest, że taniej oznacza mniej bezpiecznie....ale uważać trzeba dlatego warto poszukać opinii o sklepach....czasem jednak lepiej zapłacić ciut więcej za tzw. święty spokój...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#47 robkiz

robkiz

Napisano 10 kwiecień 2009 - 08:43

..... nie zawsze tak jest, że taniej oznacza mniej bezpiecznie....ale uważać trzeba dlatego warto poszukać opinii o sklepach....czasem jednak lepiej zapłacić ciut więcej za tzw. święty spokój...


Dokładnie tak (patrz casus japanfoto) Po jest na allegro system komentarzy czy recenzje w necie żeby z nich nie korzystać ;-) Ja na przykład kupując obiektyw (za cholerę nie pamiętam w którymże internetowym sklepie ale gdzieś z północy kraju byl) musiałem poczekać tydzień zamiast obiecanych 2-3 dni ale mila pani zadzwoniła sie zapytać czy nie życzę sobie zrezygnować na ta okoliczność a potem dzwoniła jeszcze kilkakrotnie zapewniając mnie ze wszystko jest ok i zdając relacje z postępów :)

Czasem jest tak ze w jakimś sklepie oferta nie jest zaktualizowana i cena jest sprzed miesięcy(no to akurat byłoby taniej), czasem marze sa z sufitu chyba. Ale to ze wszystkim tak jest od chleba po samochody nie tylko z foto
Robert

#48 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 859 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Iława

Napisano 10 kwiecień 2009 - 11:21

Z tanich szkiel polecam Canon 55-250 IS. W tej cenie nic lepszego nie ma. Jedyna wada to EF-S, no ale raczej do pelnej klatki nikt nie bedzie go kupowal.
Ostry na calosci, przymykac nic nie trzeba nawet w 250mm, ostatecznie przymkniety nieco ostrzejsze daje obrazy (jednak sam nigdy nie czulem takiej potrzeby) :)
Macro jako takiego nie posiada, jednak ostrzenie od 1m w 250mm daje swietne efekty.

edit: znalazlem sampelek 'macro' 250mm / f5.6 z ok 1m.
Dołączona grafika

Canon 300D / 600D


#49 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 12 kwiecień 2009 - 10:17

siudym, no tak obiektyw prezentuje się bdb ale ja mam mocowanie Sony/KM:P

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#50 JacekZ

JacekZ
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Lębork

Napisano 15 kwiecień 2009 - 22:11

Mam jeszcze pytanie.
Czy obiektyw Canon 75-300 F4-5.6 współdziała z Eos 400D bo naczytałem się ostatnio coś o różnych złączach.
Zastanawiam się też, czym się oba modele różnią:
Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 USM
Oraz spotkałem się z takim modelem jak Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 III ?
Canon EOS 400D // Canon 75-300 F4-5.6 // EF-S 18-55 kit

#51 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 15 kwiecień 2009 - 22:47

Canon 75-300 F4-5.6 oczywiście działa z EOS 400D.

Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS USM posiada stabilizację (IS)

"Oraz spotkałem się z takim modelem jak Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 III ?" myślę, że wszystkie trzy wymienione przez Ciebie obiektywy to ten sam model, tylko różnie opisany (różne sklepy?)?
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#52 JacekZ

JacekZ
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Lębork

Napisano 15 kwiecień 2009 - 22:54

moby dick, wielkie dzięki. Mogę zatem być spokojny, rozmyślałem właśnie nad takim obiektywem.
Nawet ładnie się prezentuje i jak na początki jest chyba dobrym pomysłem ?!!!
Canon EOS 400D // Canon 75-300 F4-5.6 // EF-S 18-55 kit

#53 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 15 kwiecień 2009 - 23:12

Na forum optycznych ktoś pokazywał fotkę bażanta zrobiona tym obiektywem i powiem szczerze, że chciałbym aby wszystkie moje zdjęcia były tak ostre...
Myślę, że zanim uzbierasz na coś z literką L, to do tego czasu spokojnie zrobisz tym szkiełkiem wiele fajnych fotek, czego Ci serdecznie życzę.
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#54 JacekZ

JacekZ
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Lębork

Napisano 16 kwiecień 2009 - 17:42

A co dokładniej oznaczają te cyferki (na tłusto zaznaczone) ? Ale dokładnie, szczególnie 1:4.5 ?
Canon Zoom Lens EF 75-300mm 1:4.5-5.6
Canon EOS 400D // Canon 75-300 F4-5.6 // EF-S 18-55 kit

#55 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 kwiecień 2009 - 17:55

A co dokładniej oznaczają te cyferki (na tłusto zaznaczone) ? Ale dokładnie, szczególnie 1:4.5 ?
Canon Zoom Lens EF 75-300mm 1:4.5-5.6


Oznacza to mniej więcej:
Przy 75mm obiektyw ma minimalną przysłonę 4.5 (jego pełna dziura) a im dłuższa ogniskowa tym ciemniej i przy 300mm pełna dziura to już 5.6 (chociaż podejrzewam, że już przy 150-180mm jest światło 5.6) i nie da się już ustawić mniejszej przysłony.
:mrgreen:

#56 JacekZ

JacekZ
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Lębork

Napisano 16 kwiecień 2009 - 19:29

Norbius, no a ta 1- jedynka ?
Na niektórych modelach jest bez tego:

Canon 17-85mm f/4-5,6 USM IS
a na innych :
CANON ULTRASONIC EF 28-80mm 1:3.5-5.6



Oraz czy przysłona tutaj (f/3.5-5.6 ) jest lepsza od powyższej czy gorsza ?
Canon EOS 400D // Canon 75-300 F4-5.6 // EF-S 18-55 kit

#57 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 kwiecień 2009 - 19:33

JacekZ, to wartości pełnego otworu obiektywu na dwóch krańcowych ogniskowych... wartość ta podawana jest różnie zwykle 1:x lub f:x oraz f/x, a to dlatego gdyż wartośc otworu obliczana jest przez podzielenie średnicy otworu przez ogniskową i jest to nic innego jak zwykły ułamek. Dlatego im większa wartość "f" tym mniejszy otwór/przysłona.

:ninja:


#58 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 kwiecień 2009 - 19:44

Tą jedynką się nie przejmuj bo różnie to się oznacza np. obiektyw 100mm opisany potocznie jako ze światłem 2.8 można opisać:

Zeiss opisze 2.8/100mm
Leica opisze 1:2.8/100mm
Producent A 100mm f/2.8
Producent B 100/2.8
....

...a chodzi o to samo ;-)

ps. Kwestie o które pytasz to podstawy fotografii więc warto pogłębić wiedzę ;-)
http://szumofobia.pl...thread.php?t=53
http://szumofobia.pl...thread.php?t=54
http://szumofobia.pl...thread.php?t=50

#59 JacekZ

JacekZ
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Lębork

Napisano 16 kwiecień 2009 - 20:17

Wielkie dzięki wszystkim za miłe doradztwo. Sporo się już dowiedziałem, nie mniej jednak muszę jeszcze troszkę pogłębić wiedzę.
Canon EOS 400D // Canon 75-300 F4-5.6 // EF-S 18-55 kit

#60 JacekZ

JacekZ
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Lębork

Napisano 26 kwiecień 2009 - 08:13

No i już mam kupiony nowy obiektyw z którym teraz mogę sobie poszaleć. Już pierwsze fotki porobione, wrażenie też i to wielkie.
Teraz może być już tylko lepiej :mrgreen:

Canon 75-300 F4-5.6
Canon EOS 400D // Canon 75-300 F4-5.6 // EF-S 18-55 kit





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych