Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

makro obiektyw - soczewki korekcyjne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#21 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 16 luty 2008 - 22:07

Mój ostrzy z 18,8 cm, a od przedniej soczewki jest 4 cm. Dałem się nabrać, choć w sumie to mi to nie przeszkadza, bo raczej nie fotografuję nic, co ucieka. Trzeba tylko uważać, żeby światełka nie zasłonić.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#22 Misza

Misza
  • Użytkownik
  • 169 postów
  • Lokalizacja:
    Józefów

Napisano 16 luty 2008 - 22:27

Misza, obyś docenił umiejętność tego Tamka do rozsuwania się :mrgreen:
http://www.optyczne.... ... metry.html


widziałem już testy
w sumie mój VR wygląda jak bazuuka więc to mi już przeszkadzać nie będzie :)

#23 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 luty 2008 - 23:10

BlueDun - niestety średnica jest inna - chyba 72mm. Nie będe kombinował, łatwo przewidzieć rezultaty. Ale dzięki :-)

:ninja:


#24 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 16 luty 2008 - 23:41

Misza, chodziło mi raczej o kwestię zmniejszenia minimalnej odległości ostrzenia (liczonej od końca obiektywu) :-P

#25 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 17 luty 2008 - 08:01

Dunadan, oczekuje właśnie na przejściówkę 77-72 abym mógł do sigmy stosować 8-) , a efekt soczewki (4 +1 )dioptria można zobaczyć w makro kwiatach :mrgreen: i mojej galerii ;-)

#26 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 luty 2008 - 11:08

BlueDun, OK, no to przy najbliższej okazji przetestuję ;-)

:ninja:


#27 krzych

krzych

Napisano 17 luty 2008 - 14:02

BlueDun, zupelnie nie rozumiem Twojego narzekania na Sigme 150 macro! Przeciez to pierwsza liga obiektywow makro, lepszy chyba jedynie Canon 180 3.5 L. Mam na mysli dlugie macro, bo mowa byla o fot. "robaczkow". Ja uzywam zamiennie Sigmy 180 3.5 EX i Sigmy 50 2.8 EX. Obie ze skala 1:1 ale obraz a tym samym przeznaczenie odmiennie. Mysle ze michalv, przekonal sie jak ciezko fotografowac "robaczki" piecdziesiatka... Pozdrawiam

#28 brzeziu

brzeziu
  • Użytkownik
  • 704 postów
  • Lokalizacja:
    wsi wesoła

Napisano 17 luty 2008 - 14:16

krzych on jeszcze nie narzeka z powodu negatywnych doświadczeń :roll:
tylko tak narzeka na zapas :-P

A w robaczkowym sezonem zasypie nas fotami motyli w locie .
C30D/BG-E2n*EF-S10-22F3,5-4,5*EF/50F1,4*EF100F2,8*430EX*M055x pro cdn
www.brzeziu.selia.pl

#29 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 17 luty 2008 - 20:13

BlueDun, zupelnie nie rozumiem Twojego narzekania na Sigme 150 macro!


ja wyrażam tylko wątpliwości nie stanowcze stwierdzenia , na to przyjdzie czas :mrgreen:

#30 Misza

Misza
  • Użytkownik
  • 169 postów
  • Lokalizacja:
    Józefów

Napisano 18 luty 2008 - 11:23

Misza, chodziło mi raczej o kwestię zmniejszenia minimalnej odległości ostrzenia (liczonej od końca obiektywu) :-P


:blink: no to chyba dobrze nie ;> im mniejsza odległość od końca obiektywu tym lepiej :) no chyba że ja czegoś nie kumam :mrgreen:

#31 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 18 luty 2008 - 11:29

Misza, no nie kumasz właśnie :-)
Im mniejsza odległość od soczewki, tym gorzej przy foceniu robali. Lepiej mieć skalę odwzorowania 1:1 i robala 15 cm od soczewki niż 1:1 i robala 2 cm od soczewki.
Wychodzi na to samo jeśli chodzi o powiększenie, ale robala dużo łatwiej spłoszyć przy mniejszej minimalnej odległości ostrzenia.

Nie wiem tylko jak jest podana ta odległość we wszystkich szkiełkach i jak się ma do długości samej tuby.

Tutaj masz obrazki Sigmy 105 mm, Tamrona 90 mm i Canona 100 mm ustawionych na ostrzenie w minimalnej odległości.
Dołączona grafika
Dla Tamka jest to 0,29 m od matrycy, a dla Canona 0,31 m od matrycy. Czyli Canon pozwala na pewne zwiększenie odległości względem Tamrona.
Tamron daje Ci 99mm odległości od przedniej soczewki, a Sigma i Canon nieco więcej.

Sytuacja wyrównuje się po założeniu osłon przeciwsłonecznych. Canon niejako rozwiązuje ten problem bo... nie dołącza do obiektywu osłony. Trzeba ją kupić za kolejne 100 zł, albo zamiennik za połowę tej kwoty :roll:
Dołączona grafika

#32 Misza

Misza
  • Użytkownik
  • 169 postów
  • Lokalizacja:
    Józefów

Napisano 18 luty 2008 - 20:17

no ok ale przecie zawsze mogę się odsunąć żeby go nie spłoszyć prawda ? takie bliskie podchodzenie do obiekty jest dobre jak nic z przed niego nie ucieka i tu chyba byłby lepszy

#33 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 18 luty 2008 - 20:30

Jak się odsuniesz to stracisz skalę 1:1.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#34 Misza

Misza
  • Użytkownik
  • 169 postów
  • Lokalizacja:
    Józefów

Napisano 18 luty 2008 - 20:32

aaaaaa... to o to chodzi :)
czyli żeby mieć to 1:1 to trzeba ostrzyć z min. odległości, tego nie wiedziałem dlatego się tak zastanawiałem gdzie tu problem

#35 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 luty 2008 - 22:14

lepiej w takim razie dołożyć pierścienie pośrednie i mozna się odsunąć trochę dalej a odwzorowanie pozostaje. Robię tak ze zwoją Sigmą 105/2.8 i nie narzekam. A często i przy zwykłej 50/1.4 można fajne powiekszenia uzyskać. Duzo wiekszy problem wtedy to GO - żeby była odpowiednia trzeba przymknąć do F8 - F13 a to oznacza jedno - ciemność widzę :-? No i jedyny ratunek to lampa z dyfuzorkiem....

A 50 macro ma swoje zalety, optycznie jest świetna i doskonale sie jako portretówka sprawdza...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#36 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 18 luty 2008 - 22:25

August, owszem, a ponadto trzeba wydać sporo na pierścienie przenoszące AF.

#37 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 luty 2008 - 22:30

sporo na pierścienie przenoszące AF

AF przy macro, przesłonie F13 i odwzorowaniu 3:1? Raczej niekoniecznie, u mnie przynajmniej...Zwykle zdjęcia makro robię na manualu, a AF ustawiam w trybie "bujanym" - buj do przodu, buj do tyłu i ...jeest :mrgreen:
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#38 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 18 luty 2008 - 22:31

August, przysłony też nie przenoszą :-P

#39 Misza

Misza
  • Użytkownik
  • 169 postów
  • Lokalizacja:
    Józefów

Napisano 08 marzec 2008 - 11:40

no własnie... podpiełem tego Tamrona 90mm i powiem wam że cienkie to makro... w takim razie skala 1:1 mnie niestety nie zadowala... to jest fajne do motylków i kwiatków

ale... ja chce takie powiększenia żeby na pajaku włosy liczyć :)
jakie macie patenty ? Wczoraj przetestowałem odwrotne mocowanie VRa 70-300 tiaaaa :) to by było to :D no ale w jednym reku trzymać luźno szkło w a drugim body to mi się nie uśmiecha :/

#40 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 08 marzec 2008 - 12:11

Misza, pierścienie dystansowe, podobno te Kenko są OK.
Powiększenie skutecznie zwiększy też mieszek.

Ja podpiąłem właśnie Canona 100 mm F/2.8 macro i na razie takie powiększenie mi wystarczy. Mała GO pozwoli na robienie zdjęć, które dotąd były poza moim zasięgiem. Teraz zbieram na mieszek, choć pewnie wcześniej odczuję potrzebę posiadania plecaka foto. Mam nawet odpowiedni na oku, ale jego zakup to kwestia wydania niemal połowy wartości mieszka.

Żeby jeszcze światełko było dobre wtedy, kiedy nie jestem w szkole :ranting:
Oczywiście jak siedzę na czterech literach w klasie to jest pięknie, a jak tylko zacznie się weekend, chmurwy dają o sobie znać.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych