Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Statyw


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
963 odpowiedzi w tym temacie

#841 beny

beny
  • Użytkownik
  • 91 postów

Napisano 25 styczeń 2016 - 22:09

@beny czy Ty używasz patentu z patelni? Groundpod kojarzy mi się z czymś ciężkim, co wzmacnia stabilność. Patelnia moim zdaniem jest za lekka...

Od kilu sezonów ;) dla mnie się sprawdza.
Do kultowej głowicy jest ok. Zresztą grandpod i tak zawsze będzie lrzejszy od tego co na nim. Ale to moje zdanie, a z oryginalnym nie miałem do czynienia :)

#842 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 27 styczeń 2016 - 12:41

Czy używa lub używał ktoś z Was statywu Slik Sprint Mini II GM ? Szukam jakiegoś w miare lekkiego i taniego statywu w góry.  Proszę o opinie.


ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#843 JohnyH (Jan)

JohnyH
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • Wiek: 47
  • Lokalizacja:
    Tokary

Napisano 29 marzec 2016 - 09:04

Więc nie przykręcaj jej do belki, tylko kup patelnię w markecie do naleśników. Sztywna lekka i tania, raczej lepsza od podstawki pod doniczkę ;) I masz tanio szybko i mobilnie. Z belką raczej nie pochodzisz :)

Za namową kolegi beny, wziąłem starą patelnię aluminiową, dorobiłem do niej tuleję łączącą i mam gotowego grounpoda. Byłem z nim już 2 razy na plaży i sprawdza się wyśmienicie. Na razie używam mojej jednoosiowej głowicy od monopodu co jest dość niewygodne. Dlatego też piszę z prośbą abyście coś doradzili w tej kwestii. Nie wiem jaką głowicę powinno się najlepiej do takiego grounpoda zastosować (posiadam C40D + C400/5,6). Wydaje mi się, że są tylko dwie możliwości: kulowa albo głowica wideo. Szukał bym czegoś za rozsądne pieniądze (~100zł).


C40D - C5D - C400/5,6 - C17-40/4,0L - C85/1,8


#844 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 29 marzec 2016 - 09:24

Za namową kolegi beny, wziąłem starą patelnię aluminiową, dorobiłem do niej tuleję łączącą i mam gotowego grounpoda. Byłem z nim już 2 razy na plaży i sprawdza się wyśmienicie. Na razie używam mojej jednoosiowej głowicy od monopodu co jest dość niewygodne. Dlatego też piszę z prośbą abyście coś doradzili w tej kwestii. Nie wiem jaką głowicę powinno się najlepiej do takiego grounpoda zastosować (posiadam C40D + C400/5,6). Wydaje mi się, że są tylko dwie możliwości: kulowa albo głowica wideo. Szukał bym czegoś za rozsądne pieniądze (~100zł).


Sprawdź ofertę firmy triopo kj-1. Osobiście taki sam zestaw podpinałem bezpośrednio do podstawki od doniczki bez głowicy.

Użytkownik kulek855 edytował ten post 29 marzec 2016 - 09:30

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#845 sokol_lukasz

sokol_lukasz
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 29 marzec 2016 - 09:37

To ja się podepnę pod temat...

 

Posiadam tripod SLIK 500DX PRO i ma on 3-kierunkową głowicę w standardzie. Postanowiłem zmienić to na kulową. Pomóżcie czy można dokupić głowicę z innego zestawu czy musi być to producent SLIK? Jak to jest mocowane? Są jakieś standardy tego?



#846 JohnyH (Jan)

JohnyH
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • Wiek: 47
  • Lokalizacja:
    Tokary

Napisano 29 marzec 2016 - 10:12

@kulek855 - czyli rozumiem, że Kolega przetestował głowicę kulową w akcji i jest z niej zadowolony?

@sokol_lukasz - głowica jaką ma Kolega w zestawie powinna dać się odkręcić od tripoda. Gwint, na którym jest osadzona powinien być 3/8" i bardzo dużo głowic ma właśnie taki gwint na swojej "stopce".

Od góry głowicy (tam gdzie mocujemy aparat) jest zazwyczaj gwint 1/4" i też jest to typowy gwint dla większości głowic. Tak więc podsumowując, jeżeli głowicę da się odkręcić to można w jej miejsce zamontować każdą inną, która posiada ten sam gwint od spodu. Niestety, przeglądając strony internetowe z Kolegi tripodem nie znalazłem informacji na jaki gwint montowana jest głowica.


C40D - C5D - C400/5,6 - C17-40/4,0L - C85/1,8


#847 sokol_lukasz

sokol_lukasz
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 29 marzec 2016 - 10:29

@kulek855 - czyli rozumiem, że Kolega przetestował głowicę kulową w akcji i jest z niej zadowolony?

@sokol_lukasz - głowica jaką ma Kolega w zestawie powinna dać się odkręcić od tripoda. Gwint, na którym jest osadzona powinien być 3/8" i bardzo dużo głowic ma właśnie taki gwint na swojej "stopce".

Od góry głowicy (tam gdzie mocujemy aparat) jest zazwyczaj gwint 1/4" i też jest to typowy gwint dla większości głowic. Tak więc podsumowując, jeżeli głowicę da się odkręcić to można w jej miejsce zamontować każdą inną, która posiada ten sam gwint od spodu. Niestety, przeglądając strony internetowe z Kolegi tripodem nie znalazłem informacji na jaki gwint montowana jest głowica.

Dzięki za szybką odpowiedź...

Również nie znalazłem nic w internecie. Patrząc jedynie po głowicach SLIKA, tych bardziej PRO. To można wywnioskować, że jest właśnie 1/4" -> http://www.empik.com...5,elektronika-p

 

Tyle, że nie wiem czy ta głowica SLIK'a jest dobra.



#848 PREM (Przemek Zięba)

PREM
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 29 marzec 2016 - 10:43

Cześć do Slika dopasujesz każą głowicę i 1/4 i 3/8 cala w Sliku można wykręcić mocowanie ze statywu i z drugiej strony jest gwint 3/8 czy 1/4 zależy która strona jest roboczą. Pozwala zamocować wszystkie dostępne głowice. Mam Slika 700 PRO i zamieniam sobie różne głowice pomiędzy nimi w zależności jak mi jest potrzebna. Mam jeszcze statyw Manfrotto 190 i do niego głowicę joystikową (bardzo polecam) oraz pistoletową starą marki Slik z mniejszym gwintem, przerabiałem odracanie śruby w Sliku, zamieniam sobie głowice jak mi potrzeba. NIe ma czegoś  takiego, że głowica tylko firmowa pasuje do Slika czy innego. Slik to fajny sprzęt i gdyby statyw nie obłaził z farby (niestety to wada) bo powłoki farby słabe, to naprawdę solidny sprzęt. 


Użytkownik PREM edytował ten post 29 marzec 2016 - 10:44


#849 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 29 marzec 2016 - 11:07

@JohnyH
Chciałeś głowicę do 100zł wiec poleciłem się nią zainteresować. Wszystko jedno co w tej cenie kupisz (cudów się nie spodziewaj). Mam głowicę triopo b-2 (170zł) i jestem z niej zadowolony - chcesz cos lepszego? To musisz zapłacić.

Test do glowicy triopo b2: http://fotoptaki.art...e/gktriopo.html

Użytkownik kulek855 edytował ten post 29 marzec 2016 - 11:10

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#850 sokol_lukasz

sokol_lukasz
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 29 marzec 2016 - 11:10

A jaką głowicę do 250zł maksymalnie byście polecili... oczywiście chodzi o kulową. Macie coś sprawdzonego i pewnego?

 

Zastanawiam się nad tym SLIKIEM ale nie wiem czy nie lepsze będzie jakieś BENRO...http://www.empik.com...5,elektronika-p



#851 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 29 marzec 2016 - 11:18

Kupując głowicę kulową należy zwrócić uwagę na:
- udźwig
- średnicę kuli. Czym średnica większa tym głowica stabilniejsza.
- czy głowica posiada pokrętło od regulacji oporu.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#852 JohnyH (Jan)

JohnyH
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • Wiek: 47
  • Lokalizacja:
    Tokary

Napisano 29 marzec 2016 - 11:39

@kulek855 - dzięki za podpowiedź. Myślę, że dołożę te 70zł i kupię tę Triopo B-2. Przeczytałem jej test na fotoptaki i jest to chyba to co mi potrzeba.


C40D - C5D - C400/5,6 - C17-40/4,0L - C85/1,8


#853 sokol_lukasz

sokol_lukasz
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 29 marzec 2016 - 11:50

@kulek855 - dzięki za podpowiedź. Myślę, że dołożę te 70zł i kupię tę Triopo B-2. Przeczytałem jej test na fotoptaki i jest to chyba to co mi potrzeba.

ooo... To ja chyba też ją wezmę :D



#854 sokol_lukasz

sokol_lukasz
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 08:35

Cześć do Slika dopasujesz każą głowicę i 1/4 i 3/8 cala w Sliku można wykręcić mocowanie ze statywu i z drugiej strony jest gwint 3/8 czy 1/4 zależy która strona jest roboczą. Pozwala zamocować wszystkie dostępne głowice. Mam Slika 700 PRO i zamieniam sobie różne głowice pomiędzy nimi w zależności jak mi jest potrzebna. Mam jeszcze statyw Manfrotto 190 i do niego głowicę joystikową (bardzo polecam) oraz pistoletową starą marki Slik z mniejszym gwintem, przerabiałem odracanie śruby w Sliku, zamieniam sobie głowice jak mi potrzeba. NIe ma czegoś  takiego, że głowica tylko firmowa pasuje do Slika czy innego. Slik to fajny sprzęt i gdyby statyw nie obłaził z farby (niestety to wada) bo powłoki farby słabe, to naprawdę solidny sprzęt. 

 

@PREM wiesz może jak odkręcić głowicę http://www.slik.com/...300DX_HEAD.html ze SLIKA 500DX? Główna śruba mocująca do "rurki" jest jakimś imbusem... Ale nie jest to ani 4mm ani 5mm imbus. Dziwne bo do tych po bokach 5mm imbus pasuje. Jest coś takiego jak 4.5mm?


Użytkownik sokol_lukasz edytował ten post 30 marzec 2016 - 08:37


#855 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 30 marzec 2016 - 09:04

najważniejsze to nie oszczędzać na statywie i głowicy. To na prawdę sprzęt na lata. Mój przerobił już 5 puszek i 5 teleobiektywów i nie mam zamiaru go wymieniać. A nic nie zanosi się na to by miał się rozlecieć wiec pewnie pociągnie jeszcze kolejne 5 puszek :P
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#856 sokol_lukasz

sokol_lukasz
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 09:17

najważniejsze to nie oszczędzać na statywie i głowicy. To na prawdę sprzęt na lata. Mój przerobił już 5 puszek i 5 teleobiektywów i nie mam zamiaru go wymieniać. A nic nie zanosi się na to by miał się rozlecieć wiec pewnie pociągnie jeszcze kolejne 5 puszek :P

Ten SLIK 500DX PRO jest bardzo spoko i dlatego chce dobrać do niego głowicę. Mam go już 4 lata i tylko muszę od czasu do czasu nóżki i zatrzaski poczyścić bo się zapychają piaskiem. A tak to wydaje się ciężki i pancerny... wg mnie. Ta głowica TRIOPO B-2 jest też bardzo spoko. Nie potrzeba mi na razie nic kosmicznego. Tylko nie mogę odkręcić tej starej ze SLIKA :D


Użytkownik sokol_lukasz edytował ten post 30 marzec 2016 - 09:19


#857 Czahary

Czahary
  • Małomówny
  • 15 postów
  • Lokalizacja:
    Wysoczyzna Elbląska

Napisano 30 marzec 2016 - 12:52


Jest coś takiego jak 4.5mm?

 

Tak, są imbusy o tym rozmiarze.



#858 PREM (Przemek Zięba)

PREM
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 30 marzec 2016 - 13:40

@PREM wiesz może jak odkręcić głowicę http://www.slik.com/...300DX_HEAD.html ze SLIKA 500DX? Główna śruba mocująca do "rurki" jest jakimś imbusem... Ale nie jest to ani 4mm ani 5mm imbus. Dziwne bo do tych po bokach 5mm imbus pasuje. Jest coś takiego jak 4.5mm?

Wiem, żadnych imbusów tylko lekko przyłożona siła do całej głowicy zgodnie z regułami odkręcania czyli w lewa stronę, trzymasz statyw a głowica kręcisz w lewo, niczego imbusami nie odkręcaj bo rozbroisz głowicę :-)



#859 sokol_lukasz

sokol_lukasz
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 14:14

Wiem, żadnych imbusów tylko lekko przyłożona siła do całej głowicy zgodnie z regułami odkręcania czyli w lewa stronę, trzymasz statyw a głowica kręcisz w lewo, niczego imbusami nie odkręcaj bo rozbroisz głowicę :-)

 @PREM Za cholerę nie idzie :/ Ten motylek musi być zablokowany (przykręcony na maksa żeby się głowica nie obracała?)

 

Na pewno o tej samej rozmawiamy? :)

 

slik-pro-500dx-tripod-with-3-way-pantilt

Powinno zostać coś takiego tak?

SlikCloseUp%20-%20%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%


Użytkownik sokol_lukasz edytował ten post 30 marzec 2016 - 14:30


#860 sokol_lukasz

sokol_lukasz
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 30 marzec 2016 - 17:14

Dobra... udało się :) Dzięki PREM! :)







Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych