Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Statyw


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
963 odpowiedzi w tym temacie

#1 andre84

andre84
  • Użytkownik
  • 113 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa

Napisano 25 kwiecień 2007 - 12:28

Witam.
Mam problem i potrzebuję pomocy. Poradzcie mi jaki statyw muszę kupić żeby zapanować nad drżeniem sprzętu Nikon+ 70-200+TC 17=340 mm i około 3kg żywej wagi razem daje to F4,8 i mam duży problem. Mam statyw manfrotto 190 PRO B i głowicę kulową 486 RC2. W przyszłości pewnie kupię coś w okoklicy 500mm i potrzebuję coś stabilnego.
Pozdrawiam WSZYSTKICH...

#2 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 25 kwiecień 2007 - 14:12

Ja mam Manfrotto 055 PROB. Super statyw. Nie pamietam jaki ma udzwig, ale chyba 7 kg. Na moj sprzet spokojnie wystarcza. A glowice taka jak Ty, czyli 486RC2 o udzwigu 6kg.
Jeśli planujesz mieć cięższy sprzet to glowica 488RC2 bedzie akurat.
500 mm powiadasz?? hmmm... a co focisz?
Pozdrawiam.
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#3 andre84

andre84
  • Użytkownik
  • 113 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa

Napisano 25 kwiecień 2007 - 16:47

Dzięki za odp. Ja dopiero zaczynam zabawę z przyrodą a staram się złapać w wizjerze sarny ,lisyi ptaszki. trochę kiedyś łaziłem po lasach {polowania}. Mam problemy z uzyskaniem nieporuszonych zdjęć i myślałem właśnie o MF 055 , ale nie byłem pewien, czy ten akurat da radę.

#4 teac2

teac2
  • Użytkownik
  • 170 postów

Napisano 24 maj 2007 - 19:24

Żeby nie bałaganić podepne się pod temat:
potrzebuje statywu do makro, co sądzicie o produktach firmy Velbon?
Myślałem o modelach DF-MINI, CX-460 MINI

#5 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 maj 2007 - 07:23

co sądzicie o produktach firmy Velbon?

Ja mam statyw velbona (model chyba VEB 36), tyle, że duży, nie do makro. Jestem zadowolony. Jak go skręcę to nie mam problemów, ma metalowe gwinty. Ogólnie nie jest to manfrotto, ale na moje potrzeby starcza. Ogólnie to dobra firma.

#6 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 25 maj 2007 - 11:09

statyw do makro musi schodzić do poziomu ziemi - albo nogi na płasko, albo odwracana głowica (aczkolwiek takiego ustawienia nigdy nie stosowałem). Bardzo ważna jest precyzyjna głowica - tu czesto kadr ustawia się z milimetrową precyzją, a wiele głowic przy zablokowaniu minimalnie zmienia położenie. Radzę dobrze popróbować przed zakupem precyzję przy fotce w skali 1:1

#7 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 04 lipiec 2007 - 18:29

no ok. skoro jest watrek o statywach i d otego poruszony zostal temat makro, to zadam pytanie. Jak to wyglada od praktycznej strony? moj olek z nakreconym heliosem ma zakres ostrosci miejwiecej na poziomie 1.5 cm. juz nie wspomne ze manualne ostrzenie u mnie polega na przytrzymaniu przez 2 s ok, i mozolnym suwaniu suwaczkiem za pomoca strzalek. Ale powiedzmy ze obiekt ktory chce ustrzelic jest dalej niz te 1.5 cm.

...przestawia sie wtedy caly statyw?! jak to wyglada w praktyce, na przyklad na lące..? a jak ze zwierzatkami? przeciez przestawiajac caly statyw ze sprzetem n 100% mi uciekna...
World is a lonely place - you're on your own.

#8 matzone

matzone
  • Użytkownik
  • 363 postów
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 04 lipiec 2007 - 20:13

andre musisz wymienić głowicę na taką o większym udzwigu-nośnośći, polecam głowicę 3D
Kilka uwag na temat moich gratów.
Velbon Sherpa 600 R służył mi przez 3 lata i byłem z niego zadowolony
Zalety
-mała waga
-cena (350 zł) wraz z głowicą
-jest wysokim statywem
Wady
-delikatny
-podatny na drgawki :mrgreen:
Na wyprawy w góry całkiem fajny ale 2 tygodnie temu podczas zdjęć w bagnistym terenie urwałem w nim nogę.
Wymieniłem na Manfrotto 055 PROB + głowica Manfrotto 808RC4
Zalety
-bardzo solidnie wykonany
-możliwość ustawiania głowicy w poziomie do zdjęć makro
-bez wysuwania głowicy mam odpowiednią wysokość wraz z głowicą-mam 189 cm wzrostu
-poziomica na statywie
-duża nośność
Wady
-cholernie ciężki

Zestaw Manfrotto zabieram na krótkie wypady gdzie większość drogi pokonuję samochodem. Na dłuższe piesze wycieczki zabieram monopod.

#9 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 04 lipiec 2007 - 20:39

Velbon Sherpa 600 R

-delikatny
-podatny na drgawki :mrgreen:


Choroba a ja myślałem o jego kupnie :-/

#10 matzone

matzone
  • Użytkownik
  • 363 postów
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 04 lipiec 2007 - 21:02

Velbon jest delikatnym statywem. Jeśli chcesz miec solidny statyw na lata to polecam 055 PROB. Będziesz zadowolony a głowicę dobierzesz wedle potrzeb.

#11 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 04 lipiec 2007 - 21:05

Kiedyś go pobieżnie oglądałem i wydawał się w miarę stabilny :-(

#12 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 lipiec 2007 - 21:22

matzone, a co powiesz o glowicach kulowych szczegolnie myslalem o Manfrotto 322RC2
Teraz mam jakis badziewny statyw z glowica (Rowi) czasem go uzywam ale docelowo mysle wlasnie o 055PROB ze wspomniana glowica.

Martwie sie tym ze zanim przestawie glowice 3D w odpowiednie polozenie to obiekt moze uciec lub sie przespacerowac kawalek dalej a ta wydaje sie wygodniejsza.
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#13 matzone

matzone
  • Użytkownik
  • 363 postów
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 04 lipiec 2007 - 23:10

Jeśli zależy Ci na precyzji to tylko głowica 3D i odpowiednia do wagi sprzętu.
Jedna ręka (lewa) na wajchę góra-dół, przy okazji sterujesz obrotami wokół własnej osi a prawa ręka na korpusie i, ze tak to nazwę pilnujesz horyzontu (zwracasz uwagę czy obraz leci w lewo lub prawo).
Po odpowiednim skręceniu działa to ustrojstwo dość szybko.
Przepraszam za pogmatwany opis obsługi głowicy :oops:

#14 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 lipiec 2007 - 06:14

wiem jak działa głowica 3D - obecnie mam ją na moim marnym statywie, i wiem ile czasu kosztuje mnie poluzowanie wszystkich srubek, przestwienie kadru (za pomocą tej wajchy), dokręcenie śrubek :-) jeszcze gorzej jest przy zmianie kadru z poziomego na pionowy :-/
Dlatego bardziej pytam o szybkość obsługi niż o precyzję
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#15 matzone

matzone
  • Użytkownik
  • 363 postów
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 05 lipiec 2007 - 08:22

Mając do wyboru głowicę kulową i 3d wybrałem tę drugą (322RC2 vs 808RC4). Pozostaje Ci testowanie sprzętu w dobrze zaopatrzonym sklepie abyś mógł wybrać tę jedyną :-D
Statyw z czystym sumieniem mogę polecać 055 PROB ale wybór głowicy to indywidualna sprawa. Pozostaje tylko macanie.
Amen

#16 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 lipiec 2007 - 14:23

Tak jak pisałem wyżej mam Velbona VEB 36 i jest ok. (stoi chyba niżej na 'półce' niż sherpa 600) Ma przede wszystkim metalowe wszystkie zaciski (na głowicy), z jakiegoś lepciejszego metalu, co oznacza, że nie przekręce gwintu, jak stało się w moim pierwszym statywie. Po skręceniu trzyma i nie ma drgań, choć przyznam, że przy mocniejszym wietrze zdarzało się, że delikatnie nim trzęsło i czasem gdy założony był krótki obiektyw musiałem go torbą dociążać. Na razie mi taki wystarcza. Jest lekki i jakoś na strasznie delikatnego nie wygląda. No może przy manfrotto to by wyglądał, ale na moje potrzeby jest ok.

#17 andre84

andre84
  • Użytkownik
  • 113 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa

Napisano 06 lipiec 2007 - 10:05

Myślę o czymś takim + dobry statyw,bo już mam dość Poruszonych zdjęć.

http://www.allegro.p... ... ywow_.html
Statyw 055 B manfrotto będzie pasował ????

#18 matzone

matzone
  • Użytkownik
  • 363 postów
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 06 lipiec 2007 - 10:52

Wklejam fotki 055 Prob. Męczy mnie sumienie, że faworyzuję dany produkt ale ten statyw bardzo przypadł mi do gustu i do macro nadaje się wyśmienicie (jakość zdjęć i tu proszę o wyrozumiałość-zdjęcia mocno poruszone). Mogę zrobić zdjęcia Sherpy 600 R i ją troszkę pogimnastykować ?
Małe OT
Kiedy się wypogodzi bo już tracę cierpliwość :-(

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#19 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 06 lipiec 2007 - 11:17

matzone, bo ten statyw jest po prostu świetny! to będzie mój następny większy zakup...

Mnie najbardziej przeraża wybór głowicy - 3D czy kulowa? jest jeszcze głowica filmowa - używałem jej z lunetą - była genialna! ale ta cena :-/ więc raczej odpadnie.
Wiem - kulowa - większa szybkość i łatwość obsługi - 3D - większa precyzja. Używałem 3D i jakoś dawałem sobie radę, kulowej się nieco boję ( chodzi mi o stabilność... )

:ninja:


#20 matzone

matzone
  • Użytkownik
  • 363 postów
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 06 lipiec 2007 - 11:49

Sherpa 600 R
Przy odwróconej głowicy kadrowanie jest dosyć niewygodne i co chwilę zachaczamy o którąś z nóg. Przy ustawieniach widocznych na zdjęciach statyw jest podatny na uginanie. Owszem da się nim robić zdjęcia ale w bardzo trudnych warunkach, fotografując nisko przy ziemi da się zauważyć delikatność konstrukcji. W mojej sherpie urwałem jedną nogę, którą musiałem kleić. Niesmak jednak pozostał.
Zaznaczam, że są to moje osobiste spostrzeżenia.
Pozdrawiam
PS. Zapomniałem wyprasować prześcieradło :mrgreen:

Dołączona grafika

Dołączona grafika





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych