Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Pytanie.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
76 odpowiedzi w tym temacie

#21 Magda93

Magda93
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 07 wrzesień 2009 - 16:59

Monstar szkoda ze dopiero teraz to wiem, tak to moze mame i sis bym namowila na dluzsza wycieczke po lesie ;P
a co do gatunków.. nie chodziło mi tylko o jakieś super rzadkie. chodzi mi po prostu o dzikie..a nie jakieś tam coś co normalnie po miescie lata... np. lis, borsuk, zając, dzik, sarna.. to nie jest jakis rzadki szczgolny gatunek, a chcialabym je sfotografować.
a co do aparatu to tak ogolnie dobry jest? bo ja sie nie znam ; p a pozatym te rady co mi dajeci narazie mi się nie przydadzą, teraz szukam jedynie kogos kto w praktyce by mi to pokazal. i jak pisalam do konca tygondia bo potem juz na dobre mam szkołe.

#22 WildRoses

WildRoses
  • Lokalizacja:
    kujawsko-pomorskie

Napisano 07 wrzesień 2009 - 17:00

Niestety, albo stety, z fotografią przyrodniczą jest dokładnie tak jak napisał Monastor - potrzeba przede wszystkim mnóstwo cierpliwości oraz wiedzy na temat każdego z fotografowanych gatunków. Bardzo dobrze, że chcesz się w tym kierunku rozwijać, ale musisz wiedzieć, że przed Tobą długa droga.

Mam nadzieję, że nikt się nie pogniewa jeśli zacytuję fragment wywiadu z laureatem konkursu Wildlife Photographer Of The Year, Antonim Kasprzakiem - myślę, że bardzo dobrze oddaje to o co w fotografii przyrodniczej chodzi:
"często zdarza się, że siedzę w czatowni po ponad 10 godzin dziennie po kilka dni pod rząd i nic ciekawego nie sfotografuję. Ba! Często nawet nie widzi się zwierzęcia, na które się tyle godzin czeka! Ta dyscyplina fotografii wymaga wiele cierpliwości"
Wydaje mi się, że niemal każdy z tego forum może się podpisać pod tymi słowami. Za to jeśli już po dziesiątkach czy setkach godzin spędzonych na poznawaniu zwyczajów danego zwierzaka i kolejnych dziesiątkach oczekiwania na odpowiednie ujecie w końcu uda się go złapać w kadr radość jest taka jak po wejściu na Mount Everest ;-)

Tak więc duuużo cierpliwości i owocnej nauki życzę, a potem udanych zdjęć.
Nikon i klamoty

#23 robkiz

robkiz

Napisano 07 wrzesień 2009 - 17:05

Neofita - (z gr. neóphytos - na nowo zasadzony, łac. neophytus - nowo nawrócony) osoba, która niedawno przyjęła jakąś wiarę.

Wikipedia w zasadzie określa tylko religijne znaczenie ale nic to. Jest to taki ktos kto niedawno odkrył w sobie pasje stad pasja ta jest swierza i jeszcze wymaga nieco obróbki.

CoolPix L12 - używam czasami tego aparatu do pstryków okazjonalnych. Zdecydowanie odradzam poważne myśli o wyprawach do lasu w celu fotografowania zwierzyny płowej tymże aparatem. Byłoby to porywanie sie z motyka na słonce. Pamiętać musisz ze Twoja pasja nie może wiązać sie z zagrożeniem dla zwierzątek. Nie możesz dla zaspokojenia swoich pragnień narażać ich na niepotrzebny stres. A takim stresem zawsze jest spotkanie z dzikim zwierzem oko w oko. Stad moja propozycja gasiennicza czy sikorcza ;-).
Mnie tam zresztą ciekawi wszystko włącznie z robalami pająkami i reszta paskudztwa. Nooo może dla komarów robię wyjątek :-)
Robert

#24 Magda93

Magda93
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 07 wrzesień 2009 - 17:07

etam mnie zwierzeta lubia, kazde mi wychodzi w pierwsze minuty wiec sie nie martwie, musze tylko nauczyc sie nie spłoszyć. pozatym wszyscy mówicie mi to samo a w niczym mi to nie pomaga. tzn no niezabardzo ^^'

#25 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 07 wrzesień 2009 - 17:08

a co do aparatu to tak ogolnie dobry jest?

Bardziej sprawdzi się przy kwiatkach, robalach i widoczkach niż przy zwierzynie. Na zwierzaki potrzebowałabyś dłuższej ogniskowej. Masz trochę utrudnione zadanie bo ten aparat chyba nie oferuje żadnych ręcznych ustawień.

pozatym wszyscy mówicie mi to samo a w niczym mi to nie pomaga.

Fakt, zapomnieliśmy, że mamy super moce, dzięki którym wszystkie zdjęcia wychodzą nam od razu. Nasze metody nauki mogą się okazać nieskuteczne dla śmiertelnego człowieka :roll:

#26 Magda93

Magda93
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 07 wrzesień 2009 - 17:14

Monstar w tym aparacie jest opcja ''sport'' jak jest ona ustawiona to ładnie uchytuje ruch. a co do supr mocy tojakos watpie. ja tam nie wiem zabardzo o co wam chodzi ze trzeba sie tyle szkolic... to tylko robienie zdjec... jak mowilam chodzi glownie o to by ktos nauczyl mmnie tropic i nie sploszyc zwerzat. no a pozatym samej to by mis ie nudzilo

#27 cycu55

cycu55
  • Lokalizacja:
    Mińsk Mazowiecki

Napisano 07 wrzesień 2009 - 17:57

Monstar w tym aparacie jest opcja ''sport'' jak jest ona ustawiona to ładnie uchytuje ruch. a co do supr mocy tojakos watpie. ja tam nie wiem zabardzo o co wam chodzi ze trzeba sie tyle szkolic... to tylko robienie zdjec... jak mowilam chodzi glownie o to by ktos nauczyl mmnie tropic i nie sploszyc zwerzat. no a pozatym samej to by mis ie nudzilo



Powiem nieładnie ale widzę że i Monastora ten temat zaczyna denerwować... Magda skoro jak mówisz, fotografowanie sikorek i robaków jest nudne to nie sądzę abyś na prawdę polubiła fotografowanie czegokolwiek.

Z podchodu nie sądzę abyś zrobiła sarnie dobre zdjęcie a to że nie ucieka od razu gdy Cię zobaczy nie znaczy że masz magiczną moc i zwierzęta się Ciebie nie boją. Na Twoim miejscu poczytałabym jeszcze trochę na temat fotografii (podstawowe zagadnienia chociażby) i pooglądała więcej zdjęć a w między czasie odkładała pieniądze na lepszy aparat (ja robiłam kiedyś zdjęcia sony H7 i dało się z niego sporo wyciągnąć a zapewne od czasu kiedy go miałam sporo staniał). I nie mów że ''to tylko robienie zdjęć'' bo to AŻ robienie zdjęć. Najwidoczniej jeszcze nie doświadczyłaś radości z udanego ujęcia (jak to już ktoś wcześniej napisał). Tropić zwierzęta tak żeby ich nie spłoszyć jest bardzo trudno o ile na dłuższą metę w ogóle możliwe. Najlepsza w tym wypadku jest zasiadka.

Nie zrozum mnie źle ale z takim nastawieniem czeka Cię jeszcze długa droga do robienia zdjęć takie jak niektóre na tym forum.
D700+Sigma 100-300mm f/4, S17-70mm 2.8 macro, 50mm 1.8, helios, tc 1.4

http://cycu55.deviantart.com/
http://www.panoramio.com/user/5653722

#28 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 07 wrzesień 2009 - 18:18

Wiecie co, do chrzanu takie forum, na którym nie ma żbika :thumbsdown: :mrgreen:

Do fotografii przyrodniczej potrzeba duuużo cierpliwości, mierzonej godzinami spędzonymi na poznawaniu życia zwierząt z książek i w terenie i latami doskonalenia warsztatu fotograficznego.
Magda93, wpadłaś tutaj jak burza i chcesz w godzinę nauczyć się fotografować i sfotografować dzikie zwierzęta. Dla mnie to jest śmieszne i całkowicie niepoważne! Poczytaj rady koleżanki Marty (której dojrzałośc przyrodniczą i fotograficzną bardzo podziwiam) i kolegów "staruszków". Mądrze piszą tylko słuchać nie chcesz. Zachowujesz się jak typowe dziecko neostrady. Przemyśl to.

PS
MONASTOR, nie MONSTAR !!!!!! :evil:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#29 Magda93

Magda93
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 07 wrzesień 2009 - 18:22

Marta, na kompie sis są zdjęcia z Majorki jakie robiłam to poprosze ją zeby mi wyslala i pokaze wam(robione rok temu)

#30 damian2000 (Damian Bednarz)

damian2000
  • Lokalizacja:
    okolice Krakowa

Napisano 07 wrzesień 2009 - 18:40

Według mnie musisz się zdecydować co chcesz fotografować.

Ja bym się jednak zastanowił nad tymi owadami na początek. Kto powiedział, że musisz fotografować jakieś koniki polne itp. Motylki przecież też latają po łące.

Co do dzikich zwierząt typu lisy, sarna itp. Sprawa nie wygląda tak prosto. Aby podejść je z podchodu trzeba wielkiego doświadczenia i trochę szczęścia. Innym rozwiązaniem jest zasiadka w specjalnej kryjówce, ale i to wymaga wielkiego poświęcenia (tak jak napisali przedmówcy, wiele godzin na badaniu terenu, gatunku, w czatowni). Iną sprawą jest też dobre tło. Przy takich podejściach ważne też jest ustawienie wiatru itp.

Jeśli krajobraz to najlepsze efekty osiąga się o wschodzie słońca. Na miejscu trzeba być jednak jeszcze zanim nastąpi. Można robić zdjęcia też w dzień, ale jest to trudniejsze.
Wtedy światło trzeba zastąpić pomysłowością.

Jest jeszcze cały szereg różnych ważnych rzeczy, zdobywanych poprzez doświadczenie, do których stopniowo musisz dojść sama.
Jednak nie obejdzie się bez wiedzy o aparacie. (ISO, Ogniskowa itp.)

#31 Magda93

Magda93
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 07 wrzesień 2009 - 18:41

1.Zdjęcie ktore robilam z samolotu.
Dołączona grafika
2.To takze z samolotu.
Dołączona grafika
3.Alpy, z samolotu.
Dołączona grafika

#32 Magda93

Magda93
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 07 wrzesień 2009 - 18:43

4.Morze sródziemne, robiłam to z takiego jakby pomostu.
Dołączona grafika
5.Skalisty brzeg morza śródziemnego(robilam z tego samego miejsca co wyzsza fota)
Dołączona grafika

i jak ?

#33 cycu55

cycu55
  • Lokalizacja:
    Mińsk Mazowiecki

Napisano 07 wrzesień 2009 - 19:06

Magda no te zdjęcia nie są złe ale to tylko widoki (i do tego z samolotu). Jeżeli chcesz fotografować zwierzęta to musisz pokazać nam jakieś zdjęcia zwierząt
D700+Sigma 100-300mm f/4, S17-70mm 2.8 macro, 50mm 1.8, helios, tc 1.4

http://cycu55.deviantart.com/
http://www.panoramio.com/user/5653722

#34 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 07 wrzesień 2009 - 19:49

. a tu nie ma zadnych łąk. to jest poznan. najblizsze co jest, to wielkopolski park narodowy, a tam mama samej by mnie nie puscila. jedynie mam tu taki lasek marcelinski w ktorym pewnie nic nie ma a przy nim jest polanka. ale taka mala ze to mozna powiedziec wielkosci ogrodka. parków tu duzych i ladnych tez nie ma. tzn nie w mojej okolicy.


Nie wiem w jakiej części Poznania mieszkasz.. ale Poznań jest takim miejscem, w którym fotoprzyrodnik łatwo może znaleźć motywy do swoich fotek. W szeroko pojętym centrum masz np takie fajne miejsca jak Cytadela, Park Sołacki, okolice Rusałki. Na dalszym "ringu" masz "Szachty" na Kopaninie - raj dla fotoprzyrodników, masz super tereny wokół Strzeszynka i Kiekrza, Piękne tereny w mojej okolicy, tzn w rejonie nowego Kampusu UAM, po drugiej stronie Warty cały teren wokół Malty i dalej w kierunku Młyńskiego Stawu i Antoninka, na tyłach ZOO... itd itd.. super zdjęcia kolega zrobił np w "parku sztywnych kole szkiołów"... czyli w malenkim parku przy pływalni Olimpii...
Fotografia przyrodnicza to nie jest takie pier.. w kij i zrobienie parasola, trzeba dużo wiedzy i o fotografii i o zwyczajach zwierząt, trzeba dużo dużo doświadczenia, nabywanego przez długi czas..i też niemało szczęścia. Można wyjść przed dom i zrobić super zdjęcie.. ale to przypadek 1 na 1000 dobrych zdjęć fotoprzyrodniczych. Fotografia przyrodnicza jest też w dosłownym tego słowa znaczeniu ciężka: aparat, obiektyw zwykle conajmniej 2 kg, statyw z głowicą, kolejne 2-3 kg, plecak z siodełkiem, karimatą, maskowaniem... i wędrówka niekiedy po parę kilometrów z tym balastem... Więc dobrze przemyśl.. czy chcesz próbować fotoprzyrody, czy to tylko słomiany zapał pod wpływem impulsu?

#35 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 07 wrzesień 2009 - 21:53

Ataman, dzięki za wypowiedź. Chętnie skorzystam z listy jeśli starczy czasu w roku akademickim ;-)

Magda93, nie wiem czy zauważyłaś, ale 5 jest kompletnie nie ostra i przekrzywiona. Ostrość jest ustawiona nie wiadomo gdzie. Na początku myślałem, że zdjęcie jest poruszone, ale przy takim czasie otwarcia migawki to raczej niemożliwe.

#36 Magda93

Magda93
  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 07 wrzesień 2009 - 22:20

Ataman, znam te miejsca, wszystkie jakie wymieniles. tylko ze np zoo czy malte to ja mieszkam po drugiej stronie miasta... ogolnie w mojej okolicy jest tylko ten las marcelinski... w sumie moglabym isc na szachty tylko ze to juz dla mnie troche daleko a nie chce w takie miejsca chodzic sama, co juz pisalam.

Monstar, zauwazylam wstawilam po prosut zdjecia ktore robilam,. nie kazde musi byc idealne :P a z tą migawką to nawet nie łapie o co biega ^^'

#37 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 07 wrzesień 2009 - 22:47

Monstar,(...)

michalv już poprawiał, ale może jak zrobię to sam to zapamiętasz. Jestem Monastor, nie Monstar. Jak Ci się nie chce pisać to wystarczy kliknąć na nick nad awatarem.

(...) zauwazylam wstawilam po prosut zdjecia ktore robilam,. nie kazde musi byc idealne :P

I żadne nie jest, ale 5 jak dla mnie kwalifikowałaby się od razu do usunięcia i ponownego zrobienia. Zresztą, mniejsza o to. Nie chcesz robić lepszych to nie. Jeśli takie zdjęcia Ci wystarczą to możesz ruszać w teren.

#38 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 08 wrzesień 2009 - 06:38

wiecie, co....
przeczytałem cały ten wątek i jakoś tak mi sie skojarzyło...

Cytat:

"Cześć, mam na imię Krysia11 i też jestem małą dziewczynką....."
:girl2:
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#39 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 08 wrzesień 2009 - 08:02

jak dla mnie to jest jakiś pic sorka za wypowiedź ale jak się czyta za jednym tchem cały ten wątek to takie się odnosi wrażenie przecież samo makro (dobre makro) to niezła sztuka i jedna z "dyscyplin" fotografii przyrodniczej wymagająca też nielada zaparcia :) aby łazić na czworaka i pokazać ludziskom czego normalnie nie widać a jest co pokazywać i wiele pięknych fotek nawet na naszym forum przeciez już pokazano, poza tym jak można powiedzieć, że focenie ptaków miejskich jest nudne, sikory, wróble, mazurki i wiele wiele innych które aż się proszą aby je podglądać i łapać na karcie pamięci nieraz śmieszne, a nieraz wręcz niesamowite sytuacje zresztą zrobienie nawet sikorce dobrej foty to przecież też nie taka błacha sprawa a jeszcze niech będzie ostre, a niech będzie dobry kadr, a nich będzie i tak dalej i tak dalej. Magda93, nie licz na to że jak ktoś weźmie Cię na przechadzkę to załapiesz wszystko jeżeli nie będziesz sama pracować nad swoim warsztatem i go dostkonaliła to same rady za wiele nie dadzą zresztą fotografia przyrodnicza to nie tylko wypady do lasu :hmmm: ale jak już wiele osób pisało wcześniej to wiele wiele więcej i wszyskiego trzeba popróbować, tak więc nie ma co gdybać tylko aparat do ręki i na dwór i uganiaj się za kotami, ptakami i robalami prezentuj foty a koleżanki i koledzy z forum będą radzić co trzeba poprawić a czego unikać :!:

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#40 robkiz

robkiz

Napisano 08 wrzesień 2009 - 10:29

Niestety Nebari obawiam sie ze to nie pic. To takie nowe podejście do życia. Skoro można w Mcdonaldzie dostać jedzenie w 5minut za 10zl to czemu w restauracji za rogiem trzeba na kaczkę w jabłkach za 50 czekać pól godziny? Chodźmy do maca lepiej.
Mi sie w tym wątku spodobała wypowiedz Damiana pokazuje ze chłopak wiele zrozumiał nie tylko jak pstrykać fotki. Mimo ze nikt nie chodził z nim do lasu ucząc go jak tropić dzikiego zwierza.
Magda93 wybacz ale z podejściem "...to tylko pstrykanie zdjęć..." oraz "...a z ta migawka to nie łapię nawet..." tylko zniechęcasz do poświęcania czasu żeby Ci pomoc. Przyjmij do wiadomości ze nei wszystko w życiu przychodzi równie łatwo co "wygooglanie dody w necie" Jeśli chcesz nauczyć sie robić wyjątkowe zdjęcia musisz sporo popracować. Jeśli nie masz ambicji żeby zagrozić profesjonalnym fotografom to i uczyć sie już nie musisz bo przecież fotki pstrykać umiesz wiec o co chodzi?

August Ja mam na imię robkiz ale tez jestem małą dziewczynka dasz numer gg? :mrgreen:
Robert





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych