Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Plecak turystyczny vs. plecak foto :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#21 Earl Grey

Earl Grey
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 18 grudzień 2008 - 07:44

Na początek przywitam się pięknie z wszystkimi, ponieważ to mój pierwszy post na tym forum.

Ja w góry lub na inne dłuższe wypady zabieram zawsze plecak turystyczny. Sprzęt foto pakuję do oddzielnej torby fotograficznej, do której wchodzi korpus i 2 obiektywy + drobiazgi. W razie potrzeby do torby podpinam jeszcze lenscase'a i mogę w ten sposób zabrać dodatkowe 1-2 obiektywy. Torbę przewieszam przez głowę i trzymam ją na wysokości brzucha, a pas biodrowy od plecaka turystycznego przewlekam przez specjalne szlufki w torbie - w ten sposób cały sprzęt foto "siedzi" na biodrach i jest cały czas pod ręką, a po zdjęciu plecaka torba dalej trzyma się na pasku - nie ma obawy przed jej spadnięciem. Po dopracowaniu szczegółów uważam ten sposób za dosyć wygodny.

#22 robkiz

robkiz

Napisano 18 grudzień 2008 - 10:09

Witam kolegę herbacianego. Ja tez skłaniam sie ostatnio ku torbie. Nawet w ostatnie weekendy kiedy wychodziłem na godzine, dwie fotografowania ale musialem w plecaku zmiescic dodatkowa kurtkę, ziarenka dla ptaszkow i czasem zakupy w drodze powrotnej na aparat nie bardzo bylo miejsce. Paletal sie tam i obijal o butelki. Gdybym mial plecak foto byloby mu tam wygodniej ale nie mialbym gdzie reszty wsadzic. Torba pozwoli rozwiazac te problemy. Problemem jest za to znaleźć wygodna torbe na aparat z gripem i dluzszym obiektywem.
Robert

#23 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 grudzień 2008 - 10:46

Chyba znalazłem rozwiązanie łączące zalety plecaka turystycznego z plecakiem K5 o którym pisałem w pierwszym poście :-) - więcej szczegółów wieczorem (jak kupię plecak turystyczny, który sobie upatrzyłem ;-) )

#24 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 grudzień 2008 - 10:56

Norbius, gdzie kupujesz plecak?

:ninja:


#25 Earl Grey

Earl Grey
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 18 grudzień 2008 - 13:58

Torba pozwoli rozwiazac te problemy. Problemem jest za to znaleźć wygodna torbe na aparat z gripem i dluzszym obiektywem.


Polecam Lowepro Toploader 65/70/75 AW. Posiadam największy model i jestem zadowolony, wejdzie do niego każdy aparat z gripem i podpiętym (prawie)dowolnym teleobiektywem. Dodatkowe szkła można też zabrać w podpiętych po bokach lenscase'ach. Jedyny minus to gdy się ją nosi z przodu to jej rozmiar trochę przeszkadza w swobodnym kucaniu ;-).

EDIT: No i torba ma w zestawie pokrowiec przeciwdeszczowy, co w terenie może być sporą zaletą, oraz specjalną uprząż do noszenia z przodu na brzuchu (oprócz standardowego paska).

#26 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 grudzień 2008 - 14:16

Earl Grey, wrzucisz do niego konserwy, kuchenkę gazową, ciuchy i raki? :mrgreen: no dobra, z rakami przesadziłem ( choc nie koniecznie ;-) ) ale... no jednak plecak foto to plecak... foto.

:ninja:


#27 Earl Grey

Earl Grey
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 18 grudzień 2008 - 14:29

no dobra, z rakami przesadziłem


Przecież wiadomo, że raki mocuje się zawsze na zewnątrz, kolcami od siebie i bez ochraniaczy - wtedy nikt się na Ciebie nie pcha jak jest tłok w pociągu czy autobusie :mrgreen:

#28 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 grudzień 2008 - 15:02

:haha: racja ;-) I jeszcze tylko dziaba do dry-tool'ingu w prawej ręce i nawet ci stali bywalcy dworca w Katowicach nie podskoczą ;-)

:ninja:


#29 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 grudzień 2008 - 19:19

Temat załatwiony :-)

Kupiłem sobie torbę Lowepro Toploader 70AW oraz plecak turystyczny Jack Wolfskin o pojemności 38l.
W sklepie przejrzałem chyba całą ofertę Lowepro i tylko ta "torba" spełniała moje oczekiwania gdyż jako jedyna mieściła zagrypioną A700 przy w miare sensownych gabarytach. Wszystkie torby jakie przeglądałem albo były zbyt małe aby włożyć od góry mój aparat lub gdy już mieściły ich długość przekraczała 30cm co uniemożliwiało zapakowanie jej do plecaka tak aby można było wyciągnąć aparat bez konieczności wyciągania torby z plecaka. Toploader mieści wewnątrz aparat z gripem+spacerzoom (powiedzmy 15-120mm)+dodatkowe szkło (np. makrówka 50, 100) lub aparat z gripem+tele 70-200/2.8. Można nosić ją jak zwykłą torbę na ramieniu (pasek) lub za pomocą szelek nosić na wysokości piersi i mieć błyskawiczny dostęp do aparatu w czasie podróży. Z tyłu torby jest wielka "szlufka" więc teoretycznie można ją przytroczyć do jakiegoś pasa. Z boku torby można doczepić pokrowce przez co w razie konieczności możemy zabrać 2dodatkowe szkła. Torba wyposażona jest w pokrowiec przeciwdeszczowy a wspomniane szelki posiada również wyższy model - najniższy ich nie ma. Cena z tego co pamiętam 220-240pln. Plecaka turystycznego nie będę opisywał ale podoba mi się bo ma bardzo wygodny system nośny, jest zwarty, można go powiększyć (chowany komin) i ma dużo dobrze rozwiązanych uchwytów (na kijki/czekan) do których można również podpiąć statyw. Toploader mieści się swobodnie w plecaku i pozostaje wystarczająco dużo miejsca na prowiant, picie, 2złożone polary, 2pokrowce na szkła....no i zawsze można coś dopiąć na zewnątrz plecaka.

Mam nadzieję, że będę zadowolony :-)

Plecak turystyczny kupiłem w Horyzoncie (sieć sklepów turystycznych/alpinistycznych). Kupowałem u nich już 2polary oraz kurtkę membranową z których jestem bardzo zadowolony. W necie pewnie możnaby znaleźć taniej ale nie mam na to czasu, trzeba doliczyć przesyłkę a w okresie przedświątecznym nie liczyłbym na szybką dostawę ;-)

4fotki poglądowe.


1. Widok z boku - torba otwierana od góry.
Dołączona grafika

2. Widok od frontu - wolne ręce a sprzęt pod ręką ;)
Dołączona grafika

3. Szelki na plecach
Dołączona grafika

4. Cały zestaw. Podwinął mi się pas biodrowy :-P
Dołączona grafika



#30 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 18 grudzień 2008 - 19:33

Myślę, że to bardzo dobry wybór! Sam mam Toploadera, ale w wersji 75 AW... no właśnie... jak kupisz 70-400, to może się nie zmieścić :-/ ale poza tym, to jest naprawdę fenomenalna seria toreb. Można do nich dokupić jeszcze specjalny pas biodrowy.
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#31 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 grudzień 2008 - 19:57

75AW wydało mi się monstrualne a póki co takiego nie potrzebuję. 70-400 jeszcze nie ma a jak wyjdzie to się będę dłuuuuugo zastanawiał czy go potrzebuję. Zresztą jeżeli dojrzeję do decyzji aby wydać ponad 4tys na szkło (tylko dwa moje szkła kosztowały więcej niż 2tys :mrgreen: ) to zakup nowej torby będzie do przebolenia :smiech:
Póki co planuję wypad (jak się uda) w góry po świętach i wtedy się okaże czy to coś warte ;)

#32 Earl Grey

Earl Grey
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 18 grudzień 2008 - 20:31

Gratuluję trafnego zakupu Norbius :-) . Jeśli pozwolisz to mam jedną podpowiedź: z tak założonej torby jak na Twoich zdjęciach trochę niewygodnie się korzysta w terenie. Raz, że wyjmując aparat można sobie wybić zęby ;-), a dwa, że trudno zerkać na ekranik w celu oglądania zdjęć. Ja noszę torbę dużo niżej - tak, żebym po wyjęciu z niej aparatu mógł oprzeć zgiętą w łokciu rękę z aparatem na wierzchu torby. Jak sprzęt trochę waży to podczas wędrówki takie oparcie jest bezcenne (w końcu ile można powiesić na szyi na dłuższy czas). Na szczęście paski w uprzęży pozwalają na dość dużą regulację w tym zakresie.

#33 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 grudzień 2008 - 20:41

Hej.. fajna ta torba! ciekawa sprawa kurcze... Jest jeszcze jedno ale... ;-) ciekawe jak sprawdzi się w terenie :-P

:ninja:


#34 Kordek

Kordek
  • Użytkownik
  • 290 postów
  • Lokalizacja:
    Witów/Zakopane

Napisano 18 grudzień 2008 - 22:06

Ja mam 75AW. Dół daje obiektyw szerokokątny a u góry mam aparat z 50-200mm. Zestaw bardzo wygodny zwłaszcza jak potrzebne są wolne ręce, np. spacerując na nartach "biegówka". Minus to, że jak trzeba padnąć na ziemie bo się jakieś zwierzątko zobaczyło to ciężko.
Oly E-3, E-510, ZD 14-45, ZD 50, ZD 50-200.

#35 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 19 grudzień 2008 - 05:10

Fajna, ale najlepiej w jak najwyższe góry :-)
Po mieście bym z tym raczej nie chodził, plecak jest mimo wszystko bardziej uniwersalny.

#36 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 19 grudzień 2008 - 09:03

Na miasto wyciąga się pasek na ramię i jazda, już nie wyglądasz jak desantowiec :mrgreen: Za to właśnie lubię te torby:
*pas na ramię
*system pasków do noszenia na klacie
*możliwość założenia na pasek
*+opcjonalnie dedykowany pas
*a jakby komu było mało, możliwość dokupienia specjalnych pasków, które pozwalają to nosić, jak plecak.
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#37 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 20 grudzień 2008 - 12:28

Norbius zapodałbyś fotografię wnętrza, bo zaciekawił mnie "plecak".
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#38 Earl Grey

Earl Grey
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 20 grudzień 2008 - 15:43

Polecam stronkę: http://www.cambags.com/
Można na niej znaleźć fotografie niemal wszystkich toreb i plecaków foto, oraz opinie o nich.

#39 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 20 grudzień 2008 - 22:38

Ja rozwiązałem to w inny sposób - plecak ok 50 litrów z dzielony na pół (góra dół) - wyciąłem z twadej pianki (takie jakie używa się do wypełnień w róznego rodzaju kartonach) pod kształt aparatu kostkę i wyłozyłem to materiałem, a z zewnątrz obszyłem skórą. Kostka pasuje w sam raz w dolna przegrodę plecaka.
Szkoda kasy mi było, zwłaszcza że mam średniej klasy hybrydę :/

#40 KrzysiekG

KrzysiekG
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 21 grudzień 2008 - 10:19

Witajcie ,

Ciekawy temat,
Norbius , moim zdaniem dobry wybór..."górskie" 35 litrów + torba, którą można schować do środka..

Moim zdaniem generalnie najlepiej sprawdzają się "górskie" plecaki, buty, ciuchy itp...i to praktycznie wszędzie : miasto, las, mniejsze i większe góry oczywiście, zależnie od naszych potrzeb i wyboru modelu są funkcjonalne, wygodne, ciepłe i nieprzemakalne (ważne dla sprzętu ) , trwałe..itd

W górach, ale też i w kampinosie, w mieście itp. ja od lat używam dwóch "pancernych plecaków" Deutera ,co prawda sporo kosztowały, z drugiej strony to sprzęt na lata...
jeden 36 litrów na krótsze jedno-dwudniowe wypady - mieszczą mi się tam bez problemu aparat, dwa, trzy obiektywy, filtry itp, do tego można zapakować ciuchy, termos, palnik, menażkę itp - po bokach, na klapie i na pasie biodrowym można przypiąć wiele dodatkowych rzeczy zależnie od potrzeb :statyw, kijki, czekan, raki itp
drugi 65 litrów + komin 10 l - te same zalety, tyle, że przeznaczam go na dłuższe wyjazdy, kiedy trzeba wziąć więcej rzeczy i prowiantu..

Pomijam w ogóle wygodę w użytkowaniu, wygodny system nośny z pasami biodrowym i piersiowym ( dla mnie ważne dla kręgosłupa ) , wiele możliwości chowania różnych rzeczy : kieszonki, klapy, komory i przytraczania do zewnątrz: paski, klamry itp
Do tego dochodzi nieprzemakalny pokrowiec wyciągany "z dołu plecaka" ,zresztą od lat mam zasadę, że wszystkie ważniejsze rzeczy i ciuchy pakuję oddzielnie w reklamówki.

Jednym słowem jak ktoś ma zamiar kupować torbę, plecak itp. ,
polecam Wam zajrzeć do sklepów górskich..

Pozdrawiam
Krzysiek





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych