Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

Niezbyt droga lustrzanka - głównie do krajobrazu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#1 elteha

elteha
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 02 lipiec 2008 - 13:43

Doszedłem już do momentu, w którym kompakt przestaje mi wystarczać. Dlatego planuję zakup lustrzanki. Wydaje mi się, że najlepszym wyborem byłby jakiś kit pokrywający zakres 18-200 mm. Do wydania mam właściwie 2500 zł, ale jak wydam np. 3500 na coś znacznie lepszego (ale nie wyłącznie za logo 'lepszej' firmy...), to nic się nie stanie. W ciągu 1-2 lat chciałbym dokupić jakis dobry obiektyw do 300 mm.

Póki co wynalazłem coś takiego:

Canon EOS 450D + obiektyw EF-S 18-55 IS + obiektyw Tamron 55-200

Czy to dobry wybór? Czy korzystając z obiektywów kitowych można osiągnąć przy ładnym świetle więcej niż ze zwykłego kompaktu? Bo wiem, że przy kiepskim oświetleniu pewnie mogę liczyć na znacznie wyższe ISO niż najwyższe nieszumiące 200 dostępne w moim kompakcie. Chodzi zwłaszcza o Tamrona, który podobo nie należy do porządnych. Z całą pewnością potrzebne jest mi minimum 200 mm na początek.

I jeszcze zastosowanie aparatu: krajobraz. Ale jeśli krajobraz zasłoni mi samiec makolągwy w szacie godowej ;-), to też bym pstryknął.

#2 Wahsh uh kee

Wahsh uh kee
  • Lokalizacja:
    Łódź

Napisano 02 lipiec 2008 - 14:00

skoro poruszasz sie w takim przedziale to zainteresuj sie canonem 40D - mieścisz się w cenie - co do obiektywów to hmm cięzko coś doradzić, co by nie wziął to bedzie źle poza wysoka półka.
===> www.foto-przyroda.com.pl <===
50D + 70-200/2,8 L + Cx2 + 100/2,8 Macro L + duperele

#3 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 lipiec 2008 - 14:06

Może jakaś sigma np. 17-70/2.8-4.5, ale ona taka tania nie jest (oficjalna cena 1550 zł), a do krajobrazu warto też mieć coś o ogniskowej 70-200.

#4 elteha

elteha
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 02 lipiec 2008 - 14:34

Wydaje mi się, że to trochę za wysoka półka jak dla mnie. I nie tylko cenowa... po prostu uważam, że co najmniej przez pierwszy rok nie aparat i nie obiektyw, lecz fotograf będzie elementem o najniższej jakości.

Dlatego chciałbym w miarę tani kit i powolną wymianę kolejnych elementów wraz ze wzrostem umiejętności. To, co zaproponowaliście, z całą pewnością może byc jako zestaw docelowy, ale na razie chyba nie jest mi potrzebny aż tak dobry sprzęt.

Czy kupując zestaw za 2500 - 3000 otrzymam istnotny skok jakości w porównaniu do kompaktu? Czy też coś, co na siłę jest niedrogą lustrzanką, lecz w istocie ani jednym ani drugim?

Bo jakoś trudno mi znaleźć punkt odniesienia - kompaktów używają wakacyjni pstrykacze, którzy o byle kompakcie stwierdzą, że 'Zdjęcia super kolorowe, fajnie jest', a lustrzanek zaawansowani fotografowie, którzy z kolei każą 'wyrzucić kitowe szkła, bo są do niczego'. I w sumie nie wiem, czy te szkła do niczego są lepsze od kompaktu, czy też przeciwnie.

#5 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 lipiec 2008 - 14:42

elteha, ja bym na twoim miejscu kupił starszą ( używaną, tańszą ) lustrzankę plus jakieś fajne szkiełka oraz zestaw filtrów. W przypadku krajobrazów puszka nie gra chyba aż tak wielkiej roli.

:ninja:


#6 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 02 lipiec 2008 - 14:52

elteha, nie znam się na sprawach technicznych , ale z doświadczenia wiem , że jeśli kupisz od razu lepsze body (np. 40D) i lepszy obiektyw, na początek 50mm to zaoszczędzisz dużo i pieniędzy i nerwów . Jednym słowem kupisz raz i będziesz zadowolona . Kupując słabsze body i kitowy obiektyw za chwilę zechcesz znów zmieniać i znów wydatki . Najlepiej spytaj Chemika - on miał kompakt teraz zmienia na lustro - to samo Ci powie ;-)

#7 Canin

Canin
  • Użytkownik
  • 125 postów
  • Lokalizacja:
    Dębica

Napisano 02 lipiec 2008 - 18:49

Zdecydowanie odradzam kitowy obiektyw Canona - jest bardzo kiepski nawet jak na kita. Z kitów to Pentax, Sony, Olympus.
www.canin.mm.pl - ciągle nowe zdjęcia
Dołączona grafika

#8 elteha

elteha
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 02 lipiec 2008 - 20:07

Dzięki za rady.

Widzę, że łatwo nie będzie... spróbuję poszukać jakichś starszych modeli, może są po niższych cenach. W każdym razie wiem, że jeśli tanio, to kit Olympusa (podoba mi się mały rozmiar, często mam ograniczoną pojemność plecaka podczas trekkingu/roweru), jeśli drożej i solidniej, to raczej samo body Canona + łapanie jakichś szkieł po okazyjnej cenie. Ten 40D to już niezła cegła... 0,74 kg na samo body to niemało. Chociaż rzeczywiście solidny sprzęt.

#9 MarcinP

MarcinP
  • Lokalizacja:
    Siewierz

Napisano 02 lipiec 2008 - 20:48

Pozwolę sobie nieśmiało zwrócić uwagę na model 30D Canona... Stosunek ceny do jakości jest naprawdę interesujący.

#10 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 02 lipiec 2008 - 21:01

Chemika - on miał kompakt teraz zmienia na lustro - to samo Ci powie ;-)

Zgadza się, choć w sumie lustro miało być trochę później, ale był cashback od Canona, to i nabyłem 40D. Zamiast kita wziąłem 50/1,8... Jak dla mnie duży skok jakościowy w stosunku do hybrydy, którą posiadałem...Choć głównie nastawiam się na fotografowanie ptaków ( w planie zakup obiektywu canona 400/5,6). Body bardzo dobrze się trzyma, stabilnie...Ale to co wybierzesz, musisz sobie sam pomacać i się zdecydować...
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#11 marcinn29

marcinn29
  • Lokalizacja:
    Olsztyn/Iława

Napisano 02 lipiec 2008 - 21:11

Moja propozycja to Nikon D80 + Nikor 18-200VR - bardzo dobry zestaw.

#12 robkiz

robkiz

Napisano 02 lipiec 2008 - 21:13

Troche bym sie z kolegami pospierał w sprawie tego kitu/kita. Jest do kitu to prawda, ale
-na szerokim kącie osiągi ma znacznie lepsze niż powyżej 35mm
-jest tani
Przy zakresie 18-35mm a taki myślę będzie głównie uzywany przy krajobrazie obiektyw jak na te pieniądze jest niezły. Ewentualnie można kupić jakieś m42 i przejściówkę jako że ostrzenie w krajobrazie to też mniejszy problem. Trudno natomiast kupić jakiś sensowny obiektyw do takich zastosowań w sugerowanej kwocie. 50/1.8 to świetny obiektyw ale czasem przydaje się coś szeżej niż 75mm po cropie. Myślę więc, że elthea może spokojnie wydać pieniądze na dobrą puszkę z kitem mając na uwadze konieczną rozbudowę w przyszłości. Albo niezłą puszke z kitem i coś tdo tego no 100-300 albo 90-300. Kiedyś jak uzbirerasz możesz pomyślec o 18-50/2.8 albo 10-20 albo co tam jeszcze.
Robert

#13 rafiboj

rafiboj
  • Lokalizacja:
    Bogatynia

Napisano 02 lipiec 2008 - 23:17

nie znam się na sprawach technicznych , ale z doświadczenia wiem , że jeśli kupisz od razu lepsze body (np. 40D) i lepszy obiektyw, na początek 50mm to zaoszczędzisz dużo i pieniędzy i nerwów . Jednym słowem kupisz raz i będziesz zadowolona . Kupując słabsze body i kitowy obiektyw za chwilę zechcesz znów zmieniać i znów wydatki


i ja jestem dokładnie takiego samego zdania, niedawno nabyłem canona 30D z obiektywem 70-300 IS USM z puszki jestem zadowolony, ale gorzej już jest z obiektywem za którego zapłaciłem 2100, teraz mam zamiar kupić 400/5,6 L i wiem że jak bym kupił go od razu to zaoszczędził bym 2100.

#14 Canin

Canin
  • Użytkownik
  • 125 postów
  • Lokalizacja:
    Dębica

Napisano 03 lipiec 2008 - 07:09

Troche bym sie z kolegami pospierał w sprawie tego kitu/kita. Jest do kitu to prawda, ale

Merytoryczne spieranie się jeszcze nikomu nie zaszkodziło - oczywiście że kity są dobre bo są tanie (to tak jak z tanimi winami - są dobre bo są tanie). Tylko dlaczego upierać się przy Canonie skoro jest kilka konkurencyjnych marek z lepszymi kitami za tą samą cenę lub mniejszą?
W Canonie z tanich i dobrych szkieł poza kitem pozostaje Ci 50mm (strasznie plastikowa ale optycznie OK). Ale 50mm do widoczków jest za szeroka.
Na Canonie świat się nie kończy.

Nauczony na własnym doświadczeniu - proponuję aby przed zakupem puścić wodze fantazji i spisać co mi będzie trzeba w najbliższych dwóch-trzech latach - podliczyć dostępność i koszty tego sprzętu - i wtedy zdecydować

Ja przesiadłem się z kita Pentaxowego - bardzo dobrego, jedyna wada to trochę mydli i winetuje przy 18mm i f3,5) na Pentaxa 16-45/f4 bardzo ostry w całym zakresie zooma i przesłon, te dwa milimetry z przodu też się bardzo przydają (mam też 12-24 ale nie noszę go po górach - te 16mm w większości przypadków wystarcza). Używkę 16-45/f4 można kupić za 700-800zł

Gdybym teraz wybierał to ..... dobrze że już nie muszę :)
www.canin.mm.pl - ciągle nowe zdjęcia
Dołączona grafika

#15 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 lipiec 2008 - 07:37

elteha, nie znam się na sprawach technicznych , ale z doświadczenia wiem , że jeśli kupisz od razu lepsze body (np. 40D) i lepszy obiektyw, na początek 50mm to zaoszczędzisz dużo i pieniędzy i nerwów .

Jakich nerwów? ;-) gdyby to miałoby być body do focenia ptaszkó.zwierzyny to jasne - szybki i dokładny AF, niskie szumy na wysokich ISO - to podstawa - ale do krajobrazu?... IMHO optyka tu jest ważniejsza. Zaoszczędzić na body i kupić sobie... powiedzmy sigmę 10-20 ;-) i coś dłuższego jeszcze.

:ninja:


#16 robkiz

robkiz

Napisano 03 lipiec 2008 - 14:06

Na Canonie świat się nie kończy.

Święta prawda. Odradzałbym jednak puszki z cropem 2x. Zatem obok canona pozostaje nikuś, pentax zwłaszcza w tej cenie pentaksik mogłby sporo zaoferować K10, K20. Do tego potwierdzenie ostrości i pomiar światła z manualnymi obiektywami.
Robert

#17 Anna_W

Anna_W
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 04 lipiec 2008 - 15:54

Ja używam w tej chwili kitowego ZD 14-45mm, nie jest to zapewne szczyt marzeń ;-) , ale ja zaczęłam przygodę z własną lustrzanką nie znowu tak dawno i jak będą koty za płoty to dopiero pomyślę nad czymś z wyższej półki. Nie będę pisać odradzam/polecam czegoś, czego nigdy nie używałam ;-) , bo wiadomo testy i opinie to jedno, a praktyka to drugie. Uważam, że starszy kitowy 14-45mm jest całkiem przyzwoity.
Przykładowe zdjęcia:
raz , dwa

PS Tak sobie myślę (generalnie taka dygresja), że też czasami trudno mówić "dozbierasz i sobie kupisz", bo nie każdy ma szanse na to "dozbieranie" i trzeba rozeznać się w systemach też pod kątem czy się wydoli finansowo. Każdy ma jakieś wady i jakieś zalety, już to pisałam w innym wątku, że najważniejsza jest indywidualna decyzja, aby potem nie żałować.

pozdrawiam :)
Zapraszam na moją skromną stronę :) http://www.annaw.pl | E-3 + szkła różne

#18 robkiz

robkiz

Napisano 04 lipiec 2008 - 20:38

Masz rację Anno. Dlatego zadając takie pytania nie należy oczekiwać odpowiedzi typu "kup XXXX model YYY!" A jeśli nawet taką odpowiedź dostaniemy należy ją traktować dość ostrożnie.
Twoje zdjęcia zaś dowodzą że aparat jaki by nie był to tylko narzędzie a zdjęcia robi człowiek. Jeśli się nie zobaczy świata w taki sposób to 1Dmarki też nie poradzą ;) bez względu na to ile by trzeba na nie "zbierać"
Robert

#19 elteha

elteha
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 07 lipiec 2008 - 11:31

Po sprawdzeniu wielu testów, opinii, rankingów i macaniu kilkunastu aparatów zdecydowałem się na zestaw:

Nikon D80
Nikon AF-S 18-200 f/3.5-5.6 G DX VR IF-ED
Hoya Pol Circular Super HMC
SanDisk SecureDigital SDHC Extreme III 4 GB

Jeśli któryś z elementów zestawu nadaje się głównie do tego, bym juz od pierwszego zdjęcia wiedział, co muszę wymienić na lepsze, proszę o informację.

#20 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 07 lipiec 2008 - 11:38

18-200 robi dość dużą beczkę na 18mm, jak dla mnie to wielka wada przy krajobrazie. Horyzont jest "pięknie" wygięty :-> a w przypadku wschodów i zachodów nad morzem rzuca się to bardzo w oczy
edit: aparat dobry wybrałeś, szczególnie przy obecnych cenach D80 jest to super sprzęt do takich zadań





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych