Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Etyka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#21 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 29 styczeń 2008 - 17:58

Racja, obrońców przyrody jakoś nigdy w lesie nie spotkałem


a co mieliby robić ? płoszyć zwierzynę mysliwym ? pilnować chronionego gatunku rozstawiając namiot obok ?
nie przesadzajmy , Rospuda to oczywiscie odosobniony przypadek , bez urazy , ale myśliwych protestujacych jakoś nie widziałem :roll: .
widać im jest obojętne czy hodują swoje odstrzałki ( czy jakoś tak ) obok wiaduktów autostrady czy też na polach przy lesie z oziminą , nie ich na ogół .
na temat świadomości biznesowo-ekologicznej mieszkańców Augustowa i okolic lepiej milczeć to też homosapiens :-> .

#22 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 17:59

Dobrze że jest ten temat ,dobrze że każdy moze wyrazić swoje zdanie ale czy powinien ?


Nie bądź śmieszny, podtuczanie zwierzyny w celu późniejszego jej odstrzału nazywasz ochroną przyrody? Zwierzyna znakomicie da sobie rade zimą bez dokarmiania, groźniejszy niż mróz i uboższa baza pokarmowa, jest dla niej myśliwy na ambonie. Może wg. Ciebie rolnik, który hoduje świnię do jej późniejszego uboju również chroni przyrodę, przecież tyle musi się schylać i nosić worki :)
Wy myśliwi tkwicie w swoim złudnym przeświadczeniu, że iluzoryczne działania prowadzone przez Wasze środowisko chronią przyrodę. Jest to swego rodzaju papka dla ludu, „karmimy zwierzęta, chronimy je”. Jaka jest prawda każdy znający minimum realiów i mający kontakt z tym środowiskiem doskonale wie (aby nie było domówień, mam spory kontakt z myśliwymi i mogę rozwinąć ten wątek jeśli nadal uważasz, że myśliwi to „prawdziwi miłośnicy przyrody” jak sami siebie lubicie nazywać). Co do karmienia, czemu nie wrzucisz zdjęć z nęciska, gdzie przed amboną wysypywane jest jedzenie zimą. Nęciesko jest bardzo popularne i zdecydowanie częstsze niż dokarmianie z paśnika (przynajmniej w moich okolicach). Jest to ochrona przyrody czy już nie? Jak czytam podobne farmazony to zastanawiam się, czy tacy ludzie jak Ty, mają pozostałą resztę za całkowitych imbecyli? :)

#23 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 18:03

Racja, obrońców przyrody jakoś nigdy w lesie nie spotkałem :sorry:


może rozwiniesz swoją myśl, jest bardzo intrygująca... co mieliby robić w lesie, okupować go zapobiegając wycince? poza tym skąd wiesz, że osoby spotkane w lesie nie były obrońcami przyrody, masz jakiś dar rozpoznawania takich ludzi, wyglądają oni jakoś inaczej?

#24 Magnum43

Magnum43

Napisano 29 styczeń 2008 - 18:30

ad Bartłomiej napadłeś na mnie aja niewinny jestem he he he .... :oops:
Nie jestem myśliwym i nie zamierzam nim zostać . Pewnie gdybyś mieszkał bliżej zostali byśmy kolegami :lol: ale oprócz tuczenia i hodowli zwierzyny są też inne aspekty , zwierzynę trzeba trzymać w lesie i dlatego uprawia się poletka zaporowe i tworzy różne strefy i urządzenia do zadawania karmy aby ograniczyc szkody w szkółkach sadach i różnych uprawach rolnych . Poza tym zimą baza pokarmowa jest dość uboga a zwierzyny w lesie sporo :-? Człowiek tak dalece namieszał w naturze że teraz już jego ingerencja jest nieunikniona. Nadal jednak twierdzę że w takim postępowaniu jest więcej dobrego niż złego. Tylko w tym aspekcie należy to rozpatrywać . Jeżeli nadal Cię nie przekonałem to mogę napisać Tobie i innym Kolegom co Ja mam z tego? a co zyskują leśnicy czy też myśliwi :mrgreen:

#25 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 29 styczeń 2008 - 18:33

Nie jestem myśliwym i nie zamierzam nim zostać .


uff spadł mi kamień z serca :roll:
widzę ,że humor nigdy cie nie opuszcza :mrgreen: , to dobrze .
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#26 tronk

tronk
  • Użytkownik
  • 132 postów
  • Lokalizacja:
    podkarpacie

Napisano 29 styczeń 2008 - 18:55

Bartłomiej jesteś śmieszny.
W gronie myśliwych zdarzają sie kłusownicy (morzna tak chyba niekórych nazwać :-/ )
ale większość to porządni ludzie. Pisanie, że myśliwy nie dokarmia zwierzyny ale ją tuczy jest conajmniej śmieszne :lol: Nie musisz kochać myślistwa (osobiście mam do niego sentyment) ale wiedz, że wśród mysliwych duzo jest miłośników przyrody, którzy robią dla niej bardzo duzo dobrego. Np wprowadzają w łowiska bażanty(ty i tak powiesz, żetylko dlatego aby je potem pozabijać :mrgreen: ) , regulują liczebność lisów czy innych "szkodników" np norki, o dokarmianiu nie wspomne. Ajj ty i tak pewnie zawsze będziesz uważał łowiectwo za bandytyzm.. Dla dobrego myśliwego pozyskiwanie zwierzyny to część tradycji. Tu nie chodzi o samo zabijanie.
Oczywiście nie mówie, że wszyscy myśliwi są wspaniali!! Nie, są tez zwyczajni kłusownicy (zawsze trafi się jakaś czarna owca) i tacy którym zalezy tylko na strzelaniu do zwierzyny bo im to sprawia przyjemność.

#27 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 18:57

Magnum43 nawet jeśli nie jesteś ani myśliwym, ani leśnikiem to w swej wypowiedzi sugerujesz, że wykładanie karmy w paśnikach jest działaniem na rzecz ochrony przyrody. Ja natomiast nie zgadzam się, aby te działania podciągać pod ochronę przyrody. Głównym celem wykładania karmy jest zapewnienie dobrego stanu fizycznego zwierzynie, mówiąc krótko, aby zwierz miał więcej mięska. Oczywiście, że paśnik spełnia również inne role, zwłaszcza w przypadku szkód na uprawach (choć najedzony jeleń lub sarna również lubią przerzuć sobie szczyt małej sosenki) są one jednak poboczne, a sens tego typu działań nastawiony jest przede wszystkim na jakość pozyskanego mięsa i trofeum, że tak się wraże.

#28 Magnum43

Magnum43

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:20

Magnum43 nawet jeśli nie jesteś ani myśliwym, ani leśnikiem

a ku ku :lol: z wykształcenia jestem leśnikiem . Jaką wiedzą w tym temacie dysponujesz Ty Sz.Kol Barłomieju ? z tekstu wnioskuję że jesteś młodym człowiekiem :->
Wcześniej już wspomniałem ...jeżeli chcesz to opowiem jak widzę swoją rolę w ochronie przyrody.

#29 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:22

Drogi tronku napisz mi łaskawie, co masz na myśli pisząc, że wśród myśliwych jest dużo miłośników przyrody? Pomimo mojej niechęci do myślistwa, uważam, że etyczne, podkreślam etyczne myślistwo jest potrzebne na terenach gdzie nie ma drapieżników. Ponieważ jednak etyczne myślistwo zgodne z prawem łowieckim nie istnieje, trudno mówić tu o pozytywnej roli myślistwa dla przyrody. Wracając do „miłośników przyrody” jak nazwałaś myśliwych, nie cierpię mydlenia oczu takimi stwierdzeniami. Mówmy szczerze, myślistwo zapewnia adrenalinę (strzelanie, dreszczyk emocji, jak zakończą się łowy), miło spędzony czas na łonie natury, kontakty towarzyskie (światek myśliwych jest bardzo skonsolidowany) - owszem zgadzam się, że może być to dla niektórych pociągające. Tylko proszę mi nie wmawiać, że ludzie, którzy zabijają zwierzęta, strzelają do nich niszcząc w ten sposób fragment przyrody, są jej miłośnikami.

#30 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:25

a ku ku :lol: z wykształcenia jestem leśnikiem.


Ja również z wykształcenia jestem lesnikiem i chętnie poczytam o Twojej roli w ochronie przyrody.

#31 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:25

Magnum43 nawet jeśli nie jesteś ani myśliwym, ani leśnikiem to w swej wypowiedzi sugerujesz, że wykładanie karmy w paśnikach jest działaniem na rzecz ochrony przyrody. Ja natomiast nie zgadzam się, aby te działania podciągać pod ochronę przyrody. Głównym celem wykładania karmy jest zapewnienie dobrego stanu fizycznego zwierzynie, mówiąc krótko, aby zwierz miał więcej mięska. Oczywiście, że paśnik spełnia również inne role, zwłaszcza w przypadku szkód na uprawach (choć najedzony jeleń lub sarna również lubią przerzuć sobie szczyt małej sosenki) są one jednak poboczne, a sens tego typu działań nastawiony jest przede wszystkim na jakość pozyskanego mięsa i trofeum, że tak się wraże.

Zaznaczam, że nie jestem myśliwym. Jestem leśnikiem.
Z Twoich wypowiedzi wychodzi brak wiedzy na temat który jest tu poruszony. Niestety takich ludzi jest dużo: mało wiedzą a dużo krzyczą.
Czepiacie sie tych myśliwych odkąd to forum powstało i tak już będzie. Może jakiś wątek stworzyć np. pt. "Połajanki na myśliwych" :mrgreen: i tam się niektórzy będą mogli wygadać

#32 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:32

co mieliby robić w lesie

No fakt, najlepiej chronić przyrodę siedząc w domu :mrgreen:
I naprawdę nie chce mi sie rozpisywać co przyrodnik może robić w lesie.

masz jakiś dar rozpoznawania takich ludzi

Jasne, oczy, w miarę zdrowe jeszcze
Po kilku latach chodzenia po lesie mogę w miarę wiarygodnie ocenić intencje przebywających tam ludzi.

BlueDun, dolinę Rospudy należało chronić w fazie projektowania obwodnicy, a tak to z dobrej idei zrobił sie cyrk.

I jeszcze jedno, z tym tekstem się zgadzam.

Fotografowanie zwierząt to wbrew pozorom spora ingerencja w przyrodę, zwłaszcza jeśli fotografujący łamie prawo np. wchodzi do rezerwatów, włóczy się po parkach narodowych poza szlakami, wchodzi do ostoi zwierzyny. Zwierzęta przeżywają stres w kontakcie z człowiekiem i nie rozróżniają one czy w ręce trzymasz sztucer czy aparat fotograficzny. Dla nich człowiek to główny wróg, którego należy unikać. Dlatego zakazy fotografowania nie są pozbawione sensu, choć niekiedy brzmią absurdalnie.


fotografując przyrodę możemy jej zaszkodzić.

#33 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:33

Z Twoich wypowiedzi wychodzi brak wiedzy na temat który jest tu poruszony. Niestety takich ludzi jest dużo: mało wiedzą a dużo krzyczą.


Czekam zatem na wskazanie i wyjaśnienia w którym miejscu nie mam racji. Twoja wypowiedź nic nie wnosi, przytocz rzeczowe argumenty lub nie podejmuj się tematu nie potrafiąc odnieść się do wypowiedzi.

Czepiacie sie tych myśliwych odkąd to forum powstało i tak już będzie. Może jakiś wątek stworzyć np. pt. "Połajanki na myśliwych" :mrgreen: i tam się niektórzy będą mogli wygadać


może jest za co się czepiać?

#34 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:34

kacpero, myslę ,że powinno być odwrotnie , to nie jest forum o myśliwstwie (tak mi sie przynajmniej wydaje ) i wystarczy ,że polujący nie będą opisywać swojej wielkiej miłości do przyrody , no cóz dla mnie jednak przez pryzmat "romantycznych " polowań ,mięsa i trofeów.
a może pokazywać foty , bez tej swady spełnienia ekologicznego.

#35 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:38

BlueDun, dolinę Rospudy należało chronić w fazie projektowania obwodnicy, a tak to z dobrej idei zrobił sie cyrk.


no właśnie , to poprzednie władze zrobiły cyrk dały ludziom igrzyska zamiast chleba , nie ma takiego , nawet zleconego za granicą projektu , który by wykazywał sens i opłacalność projektu "Rospuda"
żenująca niewiedza , a może głupota nie jest wyznacznikiem słuszności idei.
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#36 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:39

No fakt, najlepiej chronić przyrodę siedząc w domu


a kto mówi o siedzeniu w domu, zresztą w wielu miejscach można walczyć o ochronę przyrody i niekoniecznie las jest do tego najlepszym miejscem

I naprawdę nie chce mi sie rozpisywać co przyrodnik może robić w lesie.


może wiele rzeczy, pisząc, że nie widzisz obrońców przyrody w lesie sugerujesz, że ich nie ma?

#37 Magnum43

Magnum43

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:40

ad.Blue Dun Nie wiem czy pamiętasz ale prosiłem o utworzenie tego wątku :mrgreen: Ponieważ cała dyskusja zaczęła się w temacie "Żubry" , myslę jednak że dobrze że ten wątek powstał. Nie jesteśmy tylko fotografami przyrody....każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu robi coś w kierunku ochrony tejże przyrody.

#38 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:43

Z Twoich wypowiedzi wychodzi brak wiedzy na temat który jest tu poruszony. Niestety takich ludzi jest dużo: mało wiedzą a dużo krzyczą.


Czekam zatem na wskazanie i wyjaśnienia w którym miejscu nie mam racji. Twoja wypowiedź nic nie wnosi, przytocz rzeczowe argumenty lub nie podejmuj się tematu nie potrafiąc odnieść się do wypowiedzi.

Czepiacie sie tych myśliwych odkąd to forum powstało i tak już będzie. Może jakiś wątek stworzyć np. pt. "Połajanki na myśliwych" :mrgreen: i tam się niektórzy będą mogli wygadać


może jest za co się czepiać?

Niestety widać że masz ukierunkowane podejście do tematu. Dlaczego tak jest tego nie wiem. Może nie uważałeś na lekcjach?
Czepiać się można myśliwych ale jak już napisał BlueDun to forum to nie miejsce na takie ataki.
Można sie czepiać leśników, że las wycinają, myśliwych, że zabijają dla mięsa.

A jeśli już chcesz konkretów to powinieneś wiedzieć jako "leśnik" że piękne trofeum raczej nie zależy od dokarmiania. Może Ci sie coś pomyliło Z OHZ-tami, tam faktycznie jest trochę inne podejście: bardziej hodowlane ale to są tak złożone tematy, że nie powinno się robić uogólnień typu: myśliwy = szkodnik.

#39 Magnum43

Magnum43

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:46

Morav napisał: I naprawdę nie chce mi sie rozpisywać co przyrodnik może robić w lesie
Święte słowa Panie Kierowniku święte słowa :lol:

#40 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 29 styczeń 2008 - 19:49

piękne trofeum raczej nie zależy od dokarmiania.


Lekcji z zoologii i łowiectwa to Ty nie odrobiłeś, jakość poroża zależy od stanu zdrowia, karmy i warunków klimatycznych :mrgreen:





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych