Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Precz z knotami!!! Czyli jak podnieśc poziom zdjeć na Forum.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
185 odpowiedzi w tym temacie

#61 rycerz

rycerz
  • Użytkownik
  • 153 postów

Napisano 17 marzec 2009 - 14:46

kiepski pomysł ;-)
długi i przymusowy URLOP :( :(

#62 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 18 marzec 2009 - 18:34

rycerz, a dlaczego Twoim zdaniem kiepski ? moim wręcz odwrotnie, autor samwolnie poddaje się krytyce i wie w zamysle, że zostanie mu coś wytknięte, co sprawi , że przy naastępnym pstryku będzie starał się tego uniknąć. Nie byłoby fohów, pretensji i obrazania, że ktoś w tematycznym napisał że zdjęcie jest słabe.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#63 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 marzec 2009 - 19:10

Qelka, hm, w sumie racja, ale mam nadzieję że tak wątek nie zwalniałby od szczerej oceny w normalnych wątkach? ;-)

:ninja:


#64 robkiz

robkiz

Napisano 18 marzec 2009 - 19:27

ale przecie jak ktoś się obraza za krytykę sam sobie winien. Zaleta tego forum jest to ze krytyka zazwyczaj jest konstruktywna i nikt nie robi z tego problemu ze ktoś mu wytknie błąd.
A co do uwag do własnych zdjęć to od tego jest przecie watek bezkrwawych można wkleić i dopisać nie udało mi sie to i tamto ale lubię bo..... ewentualnie "skopałem kadr ale co sadzicie o tym..." Podobnie watek o ciemni cyfrowej jesli chcemy porady można się tam udać.

Mnie to by się widział watek "Jak powstała ta fotka" coś takiego jak w serwisie foto-ptaki. Do zamieszczania zdjęć które maja jakąś historie.
Robert

#65 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 marzec 2009 - 19:30

robkiz,

Mnie to by się widział watek "Jak powstała ta fotka"

To też wiele sensu nie ma bo ideą forum jest pisać od razu historyjki o naszych zdjęciach a nie tlyko ich pokazywać, cho tak jakoś wyszło ze robi to się głównie w "Bezkrwawych łowach" - w sumie to właśnie taki wątek jaki poszukujesz ;-)

:ninja:


#66 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 18 marzec 2009 - 20:21

robkiz zamysł masz dobry , ja tam bardzo lubię poczytać a potem pooglądać. Zdjęcia na tym zyskują, pamięta się je bardziej bo są umieszczane przez nas w jakiejś konkretnej przestrzeni i czasie. Ale Dun ma też sporo racji, "bezkrwawe" robią właściwie za wszystko. Można tam znaleść foto-gnioty (nie używam tego określenia obrażliwie) i wspaniałe zdjęcia mające swoje historie.

Z krytyką jest różnie, jak się zdjęcia chwali, i są ahy i ohy to jest wszystko ok, atmosfera rodzinna i sielankowa. Jak tylko pojawiają się słowa krytyki zaraz podnoszą się głosy, co by zabardzo nie urazić autora. No sory, ale wstawiając swoje zdjęcia pod ocenę publiki liczyc się nalezy z każdą oceną.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#67 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 19 marzec 2009 - 00:18

Zgadzam się że nie należy obrażać się uwagami innych...
pod jednym małym warunkiem że krytyka ta jest uzasadniona merytorycznymi uwagami...
słowo "gniot" już z samej swej konstrukcji mnie się nie podoba i ma złe konotacje,
dbając o poziom zdjęć można przy okazji zadbać też o poziom języka i wyrazić swoją opinię w sposób przyjazny i życzliwy...
Proponuję też traktować to forum w sposób może mniej zasadniczy (przez niektórych użytkowników) bo tutaj na szczęście nie waży się niczyje 'być albo nie być"...

przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#68 robkiz

robkiz

Napisano 19 marzec 2009 - 09:46

Tak, przy krytykowaniu trzeba byc dyplomata (Dyplomata: ktoś kto powie Ci spi....aj w taki sposób ze poczujesz radość na myśl o zbliżającej sie podroży).

Trochę mi brakuje fotek z historyjka i przyznaje ze takie najchętniej oglądam. Inna rzecz ze choć sam staram sie cos do zdjęcia napisać choćby tytuł mały to nie zawsze jest co. "siedziałem cztery godziny, tyłek mi ścierpł a tu nagle sikorka"
Robert

#69 marcinm

marcinm
  • Użytkownik
  • 851 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 19 marzec 2009 - 10:17

Może to i nie jest całkiem głupi pomysł z takim wątkiem.Myślę że osoba wrzucająca "gniota" do bezkrwawych oczekując porad ,w natłoku wrzucanych tam zdjęć(często gęsto na wysokim poziomie)po prostu takiej odpowiedzi może się nie doczekać :-/
Olympus E-510 Sigma 135-400mm Fotografia to zabawa

#70 robkiz

robkiz

Napisano 19 marzec 2009 - 11:35

Z drugiej jednak strony można wypisać szereg uwag i wklejać z automatu w takich watkach. Niestety ponad 90% kiepskich fotek leży z powodu:
perspektywa, przepalona biel, zbyt centralny kadr, zabałaganiony kadr, nieostre, ucięte niepotrzebne skreślić.

To tylko kilka prostych podstawowych rzeczy o których pamiętać trzeba ale z którymi amatorzy zawsze maja problemy. Wiem bo sam sie dziwie jak mogę popelniac wciąż te same błędy.
Robert

#71 Monika

Monika
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 10 lipiec 2009 - 18:20

Kwestia słabych zdjęć na forum wraca co jakiś czas. Prawda jest taka, że w wątkach tematycznych coraz więcej pojawia się, delikatnie mówiąc, kiepskich zdjęć. Rozumiem, że ktoś po zrobieniu pierszej sarny w zyciu, czy pierwszego żurawia, myszołowa czy innego zwierzęcia cieszy się bardzo. Ale bardzo często te piewrsze zdjęcia są bardzo marne jakościowe. Wiem, każdy się chce pochwalić, że "upolował" pierwsze takie czy inne zwierzę, ale od tego są, wg mnie, bezkrawe łowy. Zastanawiam się skąd u niektórych forumowiczów taka pewność siebie, że takie czy inne zdjęcie okraszone tytułem typu mój gniotek, nadaje się do wątków tematycznych. Wątki tematyczne są (chyba) wizytówką forum. Dlateczo też Moderatorzy nie przesuwają koszmarków do Bezkrawwych Łowów. Mam wrażenie, że prawie zupełnie przymykają oczy na coraz gorszej jakości zdjęcia. Nie wspominam tu zdjęciach osób, które wstawiają "byle co" ale dodają komentarz typu "moje piersze pstryki. Co mam zrobić by było lepiej...."

a tak z innej paczki - jest to formu poświęcone fotografii przyrodniczej - skąd wiec na nim coraz wiecej wątków o tematyce nieprzyrodniczej?

#72 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 10 lipiec 2009 - 19:47

a tak z innej paczki - jest to formu poświęcone fotografii przyrodniczej - skąd wiec na nim coraz wiecej wątków o tematyce nieprzyrodniczej?

Monika ma racje...
mysle ze przydalby sie gruntowny przeglad zdjec i zrobic porządek na forum :)

Facebook.com/ZiewaczLukaszFotografiaPrzyrodnicza
www.ziewaczlukasz.pl


#73 Guest_bartek24861_*

Guest_bartek24861_*

Napisano 10 lipiec 2009 - 19:54

Według mnie wizytówką forum jest galeria a tam jak każdy wie jest selekcja zdjęć. W tematycznych pojawiają się takie czy inne zdjęcia (wiem bo sam nawrzucałem gniotów) ale chyba nigdzie nie było wspomniane, że fotka najpierw musi się podobać większości albo być po prostu "the best". Monika ma część racji w swojej wypowiedzi ale ja mam trochę inne spojrzenie na to (nie zamierzam tym negować wypowiedzi Moniki). Chyba w miarę możliwym rozwiązaniem była by ankieta dotycząca zmian w tematycznych i pewnie trzeba by było zrobić jeszcze jedną wewnętrzną galerię gdzie można by zagłosować na fotkę do tematycznych hehe

#74 widz

widz

Napisano 10 lipiec 2009 - 20:02

Dlateczo też Moderatorzy nie przesuwają koszmarków do Bezkrawwych Łowów

święte słowa.za łatwo to przychodzi.pierwszy post,pierwsze zdjęcie od razu do tematycznego.pewne ograniczenia byłyby wskazane

#75 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 10 lipiec 2009 - 20:27

Forum jest dla ludzi, dla tych co robią lepsze i gorsze zdjęcia. W tematycznych jak na razie każdy ma prawo umieścić swoje zdjęcie. Moim zdaniem nie powinno być tu jakiejś cenzury. Jak kiedyś pisałem, a teraz Bartek to napisał - wizytówką forum jest, powinna być, galeria. To że wielu użytkowników robiących dobre zdjecia ją omija, to szkoda i strata dla forum. Także dopóki nie będzie ograniczeń każdy ma prawo wstawić zdjęcie zgodnie z tematem.
Niedługo najprawdopodobniej i w galerii zrobi się porządek, bo jest grupa ludzi, którzy tam wstawiają zdjęcia i głosują - jest ich może ze 30. Cała reszta, nie wiem po co zgłaszała swój akces, skoro nic do niej nie wnosi, ale jeżeli nie będą nawet głosować, to zostawi się tylko aktywnych.
A co do bezkrwawych łowów i wątków miesięcznych, to jak wątek ten jest opisany powinny tam lądować zdjęcia ze spotkań, opisy wypraw, ciekawe miejsca itp. A nie tylko i wyłącznie słabsze zdjęcia. Początkowo idea wątków miesięcznych była inna niż to co teraz tam się dzieje.

#76 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 10 lipiec 2009 - 20:45

Może rzeczywiście czasami pojawiają się słabiutkie zdjęcia w wątkach tematycznych, ale czy rzeczywiście jest tak tragicznie? Moim zdaniem w większości wątków zdjęcia sa przyzwoite. Inną sprawą jest, że w wątkach BŁ pojawiają się super zdjęcia, które należałoby umieścić w tematycznych.
A może za mało komentujemy te słabe zdjęcia? Może już tak "obrośliśmy w piórka", że uznaliśmy się za super fotografów i nie chcemy, żeby ktoś się od nas czegoś nauczył?
W BŁ żadko komentuje się zdjęcia. Wydaje mi się, że jednak nie ma co na siłę blokować wątków tematycznych dla nowych forowiczów. Po prostu krytykujmy konstruktywnie takie zdjęcia z uwagą, że lepiej gdyby trafiło do BŁ.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#77 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 10 lipiec 2009 - 21:12

A może za mało komentujemy te słabe zdjęcia? Może już tak "obrośliśmy w piórka", że uznaliśmy się za super fotografów i nie chcemy, żeby ktoś się od nas czegoś nauczył?


Nie może tylko na pewno bo gdy zakładałem tutaj konto to było więcej komentarzy i konstruktywnej krytyki. Teraz jak by ludzie odpuścili.

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#78 Monika

Monika
  • Użytkownik
  • 941 postów
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 10 lipiec 2009 - 21:25

Może rzeczywiście czasami pojawiają się słabiutkie zdjęcia w wątkach tematycznych, ale czy rzeczywiście jest tak tragicznie?

wystraczy przejrzeć wątki dotyczące np ptaków drapieżnych - jest w nich kilka bardzo ładnych zdjęc, powiedziałambym wręć - perełek, ale mnóstwo potężnych cropów o fatalnej jakości, ktore nadają się tylko do kosza.

nie chcemy, żeby ktoś się od nas czegoś nauczył?

Nie wspominam tu zdjęciach osób, które wstawiają "byle co" ale dodają komentarz typu "moje piersze pstryki. Co mam zrobić by było lepiej...." - o tym pisałam w swoim poprzednim poście.

co do wypowiedzi Roby'ego dotyczącej galerii - z własnego doświadczenia wiem, że zdjęcia, które dostawały bardzo dobre opinie w wątkach tematycznych w galerii dostawały bardzo, bardzo słabe oceny.

Jakoś bez echa przeszedł fragment mojego postu dotyczący rozwoju wątków nieprzyrodniczych.... a w nazwie forum jest FOTO i PRZYRODA....

#79 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 10 lipiec 2009 - 22:07

Czy to się komu podoba czy nie ale moderatorzy na forum mają władzę i to Oni powinni w delikatny sposób dać do zrozumienia że takie czy inne zdjęcie raczej nie nadaje się do tematycznych z konkretnych , najlepiej opisanych powodów
Podkreślam że to powinien być przywilej moderatorów..aby uniknąć sytuacji gdzie na przykład autorzy często kiepskich fotek uzurpują sobie prawo aby być mentorami i cenzorami i bez żadnej merytorycznej uwagi informują początkującego że jego fotka zaśmieca wątek tematyczny.

Władza nie dla mas
przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#80 marcinm

marcinm
  • Użytkownik
  • 851 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 10 lipiec 2009 - 22:21

Poprostu przyzwyczailiśmy sie do wysokiego poziomu zdjęć kilku-dziesięciu osób i każde inne zdjęcie odstające jakością odsyłamy do BŁ zamiast "wylać kubeł zimnej wody na łep",a wydaje mi sie że każdy z nas jest na tyle rozwinięty że po dwóch krytycznych opiniach na temat swojego zdjęcia za trzecim razem sie zastanowi gdzie wstawić następne :roll:
Olympus E-510 Sigma 135-400mm Fotografia to zabawa





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych