Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Perkoz dwuczuby - Podiceps cristatus


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
668 odpowiedzi w tym temacie

#1 stan1968

stan1968
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Wiek: 55
  • Lokalizacja:
    Telford /Anglia

Napisano 08 marzec 2007 - 17:47

Perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus)

- średni, wędrowny ptak wodny z rodziny perkozów, zamieszkujący większość Europy i Azji Środkowej oraz w południowej i środkowej Afryce. Izolowane populacje w Australii i na Nowej Zelandii. Europejskie ptaki zimują w Europie Zachodniej i basenie Morza Śródziemnego. Pojedyncze osobniki zimują w Polsce. Przeloty marzec - kwiecień i sierpień - grudzień.

Cechy gatunku

Upierzenie godowe: długa biała szyja, na głowie dwa ciemnobrązowe czuby i rdzawo-czarne bokobrody. Wierzch ciała ciemnobrązowy, boki brązowordzawe. Biała pierś. W upierzeniu spoczynkowym brak bokobrodów, czuby ledwo zaznaczone.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 50-58 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 80 cm
waga ok. 0,9-1,4 kg

Biotop

Jeziora i stawy, rzadziej wolnopłynące rzeki, z pasem przybrzeżnych trzcin. Unika jednak zbiorników całkowicie zarośniętych, a częściej od innych perkozów widywany na otwartej wodzie. Populacje środkowoazjatyckie gniazdują na słonawych i słonych jeziorach. W czasie wędrówek spotykany na wybrzeżach morskich.

Gniazdo

Zazwyczaj na wodzie w strefie rzadkich trzcin lub innych roślin wodnych wystających ponad powierzchnię. Gniazdo stanowi pływająca, jednak zazwyczaj zakotwiczona za pomocą wbudowanych w nie roślin, sterta roślin wodnych i błotnych. Zazwyczaj gniazduje pojedynczo, ale odnotowywano kolonie liczące 100 par.

Jaja

Początkowo białe, z kredową powłoką, z czasem pod wpływem związków wydzielanych z gnijących roślin ciemnieją i stają się oliwkowobrązowe, w liczbie 3 do 6 sztuk.

Wysiadywanie

Zazwyczaj jeden lęg w marcu - lipcu w liczbie 3 do 6 jaj wysiadywanych przez okres 25 do 29 dni przez obydwoje rodziców. Zagniazdowniki, pisklęta pozostają pod opieką rodziców 10 do 11 tygodni, przy czym przez pierwsze 3 tygodnie często poruszają się na grzbiecie dorosłego osobnika.

Pożywienie

Małe ryby, owady, skorupiaki, mięczaki, kijanki i żaby uzupełnione pokarmem roślinnym. Pokarm zdobywa nurkując. Zjada własne pióra, karmi nimi młode.

Ochrona

Objęty ochroną gatunkową ścisłą.
1.

Dołączona grafika

No koleżanki i koledzy wylazic z zanurzenia , bo to wstyd zeby taki amator jak ja zakladal taki ciekawy post :blush:

#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 18:05

Niezłe zdjęcie, może trochę brakuje kontrastu?
Dzięki za opis.

A teraz moje wypociny :oops:
2.
Dołączona grafika
Tragedia :mrgreen:

3.
Dołączona grafika
A tu mi uciekł - podchodziłem kiedy nurkował - po dłuższej obserwacji byłem w stanie oszacować ile czasu nurkuje, tak więc zatrzymywałem się przed wypłynięciem. Ale choroba jasna jakoś mnie w krzaczorach mimo wszystko zauważał :-/

:ninja:


#3 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 08 marzec 2007 - 18:30

Perkoz jest jeym z moich ulubionych ptaków wodnych, a na jeziorze na granicy miasta w zszłym rok miały lęgi i mam nadziję, że w tym roku również będą odbywały lęgi na tym jeziorze. Mam zdjęcie jego gniazda z jajami na odbitce, ale tymczasowo nie mam skanera :-> . Mam ułatwione ftografowanie, gdyż są tam dwie kładki od strony trzcin, gdzie zakładają gniazda. W zeszłym roku odwiedzałem je dosyć często i jak odbywały gody to przyglądałem im się długo. W tym roku porządnie się przyłożę ;-) ...tylko będę musiał przenieść się do Babci, która mieszka od strony tego jeziora, a j musiałbym przejść całe miasto ze sprzętem na plecach, żeby je odwiedzić :D
Obiecuję, że jak coś będzie warte zobczenia, to Wam napewno pokażę :-D

Muszę się podzielić....
W to lato, gdy byłem u Dziadka w zach.-pom. od czasu do czasu siadałem na kładce i czekałem na perkozy, gdyż tam ich jest pełno. Siedzę...siedzę...i nagle 0,5m ode mnie w wodzie widzę goniącego perkoza za rybą. Były to ułamki sekund, ale nie zapomnę tego do końca życia... :roll:

Dunadan, Twoje zdjęcia przywałały we mnie wspomnienia z perkozami w głównej roli.

#4 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 29 marzec 2007 - 06:23

Kilka pytań dotyczących życia perkozów:
1. Od kiedy rozpoczyna się okres godowy? (już widziałem pary perkozów jak podpływają do siebie i unoszą głowę wydając dzwięki godowe)
2. Kiedy są najaktywniejsze?
3. Gdzie sypiają i na którą "mają nastawiony budzik"?
4. Jak najlepiej je podchodzić?
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#5 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 marzec 2007 - 09:36

http://pl.wikipedia....Perkoz_dwuczuby :roll:
Jak podchodzic? ne mam pojecia :-D

:ninja:


#6 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 29 marzec 2007 - 14:16

Na 2 i 3 nie ma tam odpowiedzi a poza tym stan1968 użył tego w swoim poście :mrgreen:
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#7 nieudacza (Marcin Perkowski)

nieudacza
  • Użytkownik
  • 1022 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 30 marzec 2007 - 19:09

po ostatnich zajściach strach coś wrzucać :mrgreen: jednak się zdecyduję. zabrakło milimetrów niestety ale będe próbował, to dopiero początek sezonu :mrgreen:

4.
Dołączona grafika

http://marcinperkowski.pl/

Canon 7D + 500/4L IS


#8 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 30 marzec 2007 - 20:23

A pewno, że próbuj i nei zrażaj się niepowodzeniami :-) na zdjęciu dzieje się chyba coś ciekawego, ale ja nie mogę rozgryźć co to jest. troszkę za mało czytelna ta akcja :sorry:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#9 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 marzec 2007 - 20:42

na zdjęciu dzieje się chyba coś ciekawego, ale ja nie mogę rozgryźć co to jest

O ile się nie mylę to one zbierają materiał na gniazdo. Ciekawe zdjęcie.

#10 Mont

Mont
  • Użytkownik
  • 92 postów
  • Lokalizacja:
    ROW

Napisano 30 marzec 2007 - 21:01

5.Dołączona grafika

#11 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 31 marzec 2007 - 06:35

5. super klimat, ale IMHO kadr mógł być kwadratowy, albo bez brzegu u góry(kadr w dół)

U mnie jest ponad 6 par :mrgreen: i teraz doznałem natchnienia i prawie codziennie będę je odwiedzał w świetle zachodu :mrgreen:
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#12 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 31 marzec 2007 - 11:27

Mont, nowy sprzęt?
sauer, przecież kadr jest kwadratowy... dla mnie zdjęcie bomba, tylko gdyby perkozy był ciut wieksze ;-)

:ninja:


#13 darek_ds

darek_ds
  • Lokalizacja:
    Bydgoszcz

Napisano 31 marzec 2007 - 11:51

a mnie na 5. bardzo podoba się taki minimalizm, fotka ma klimat, jest super

#14 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 31 marzec 2007 - 14:56

darek_ds, minimalizm... hmm, no w sumie racja... ale ja i tak chciałbym perkozy ciut większe :mrgreen:
A ja zapomniałem dodać że perkozy nieudaczy, też są świetne. JA bym tylko je widział po prawej stronie raczej.

:ninja:


#15 migawka

migawka
  • Użytkownik
  • 295 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko Kamienna

Napisano 31 marzec 2007 - 17:57

Mont : 5 świetna !! podoba mi się fotka strasznie :)
szuwar.deviantart.com

#16 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 31 marzec 2007 - 18:34

nieudacza,
4) bardzo ładna - mam tylko jedną uwagę ... możesz zamieścić oryginał (bez sztucznie rozmytego tła) niestety to widać a dla mnie lepiej albo bez retuszu albo tak retuszować żeby się to w oczy nie rzucało :-)
Mont,
5) świetna - dołożyć tylko różowe serduszko i kartka walentynkowa jak znalazł ;-) oczywiście żartuje - minimalizm pierwsza klasa - ale jak już ma być K&K a wszyscy wiemy że nie ma fotki idealnej to przy tak minimalistycznym kadrze przeszkadza wszystko co niepotrzebne - mi np przeszkadzają te jasne plamki na samej górze.
I kompresja - ludzie to zdjęcie ma jedynie 22KB - dlaczego nie możecie ciut zmniejszyć kompresji - przy tak prostym kadrze to piękne zdjęcie (i bez widocznych artefaktów) nie powinno ważyć więcej niż 80-100 KB
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#17 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 31 marzec 2007 - 20:44

5 rozbrajająca. :-D

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#18 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 01 kwiecień 2007 - 17:46

Słabe zdjęcie, ale zdecydowałem się-wiem, że ostatnio o tym głośno, ale mi się podoba i na takie ujęcia będę często "polował".
Zenit 12xp + Vivitar 5.6/400 + statyw

6. Intymność zachodu...
Dołączona grafika
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#19 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 01 kwiecień 2007 - 20:21

Wg mnei to zdjęcie ma swój urok. Też lubię takie ujęcia. :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#20 Mont

Mont
  • Użytkownik
  • 92 postów
  • Lokalizacja:
    ROW

Napisano 01 kwiecień 2007 - 21:32

Dziękuję wszytskim, kompresja spora i "artefaki" wylazły, do jest dosyć duży crop jeszcze z D7d...





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych