Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Bezlusterkowiec Canon R - recenzja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#1 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 04 styczeń 2019 - 14:06

Siema.
W końcu Canon zrobił bezlusterkowca FF, coś na co od dawna czekałem i nie rozumiałem dlaczego tylko sony...no ale w końcu jest i mogę świętować :P
Cena w dniu premiery była kosmiczna-11000, teraz też jest wysoka - 9999, ale mi udało się dorwać w świątecznej promocji za 7999 z adapterem. 8tys. uważam za sprawiedliwą cenę, za to co dostajemy. 

Potrzebuję bezlusterkowca bo pewnie jak większość z Was focę dzikie, a dzikie uciekają gdy tylko usłyszą lustro i migawkę, rzadko się zdarza że nie, u mnie 90% sytuacji kończyło się ucieczką zwierza. 
A i drugą rzeczą jaka jest dla mnie kluczowa w aparacie to odchylany ekran. Od 6D2 nie wyobrażam sobie nie mieć ruchomego ekranu.

Rka w ręku sprawia na prawdę solidne wrażenie. Jest ciut mniejsza i lżejsza od 6D2, ale wyraźnie czuć metal jak w serii 5d czy nawet 1d(miałem obie). Nowe gumy, bardziej miekkie i "lepkie". Coś co czułem kiedyś gdy kolega dał potrzyma Sony A99, kto macał ten wie o czym mówie.
Grup jest dość wygodny, chociaż dla mnie minimalna wielkość jaka mi pasuje to wielkosć puszki pokroju 6D. Ale da się jakoś to R trzymać.
Jest dużo przycisków których funkcje można konfigurować na chyba wszystkie sposoby.
Canon wymyślił też z tyłu po prawej stronie wizjera pasek dotykowy, którym też możemy na różne sposoby zmieniać ustawienia i wybierać jakieś funkcje. Ja mam go wyłączony, wszystko co mi potrzeba mam w przyciskach, któe jednak są lepsze w obsłudze bo czuć co się wciska. 
W menu tyle zakładek że jeszcze wszystkiego na pamięć nie ogarniam, ale z wielu nawet nie będę korzystał.
AF działa nawet przy takich parametrach: iso 12800, f2.8, czas: pół sekundy - to już jest prawie ciemno :)
Iso oceniam bardzo dobrze, z lekka obróbką nawet 12800 jest użyteczne. 
Aparat posiada elektroniczną migawkę lecz można jej używać tylko w trybie pojedynczych zdjęć...trochę szkoda że nie ma serii.
Seria z AF to 5kl/s - bez limitu ilości fot w serii, seria bez AF to 8.
Na razie nie mam tele, wiec będę go używał w skrzynce jako fotopułapkę. Trochę mnie zastanawia jak długo to wytrzyma na baterii, ale są różne tryby oszczędzania energii więc myślę że będzie ok. Można np. wyłączyć LCD i wizjer a zosatwić włączony aparat, więc to może być ok.
Jakby co to pytajcie :)

1.
R4.jpg

2.
R2.jpg

3.
R1.jpg

4.
R3.jpg

5. Wycinek 1:1 iso 12800
http://dzikiswiat.fo.../47/V0A4058.jpg

 


Użytkownik kurdeniewiemco edytował ten post 04 styczeń 2019 - 14:11

<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#2 lukasz.drobot (Łukasz Drobot)

lukasz.drobot
  • Lokalizacja:
    Zakliczyn 32-840

Napisano 04 styczeń 2019 - 14:18

Kuszą te bezlustra..

Ta elektorniczna migawaka, tylko w trybie pojedyńczym to minus... Z7 nikona na "bezgłosniej migawce" daje 6,5-8 kl/s. (RAW-JPG).

Ja poczekam jeszcze chwilę i zobaczymy jak tam Z-etki Nikona będą funkcjonować w rękach użytkowników.

Kto wie może nadejdzie czas zmiany systemu by z nikoniarza stać sie canoniarzem  :rolleyes:


D750, D700 + N 400 f/2.8, N 35-70 f/2.8, S 17-35 f/2.8-4, Helios 44-3 BeLoMo

#3 kacperro

kacperro
  • Użytkownik
  • 760 postów
  • Lokalizacja:
    Ząbki

Napisano 04 styczeń 2019 - 14:29

@kurdeniewiemco gdzie dorwałeś taką cenę? 

 

Kurcze mnie kusi przede wszystkim ten ekran odchylany. Z matrycy, pracy na wysokich iso i ze wszystkich pozostałych parametrów zdjęć jestem bardzo zadowolony w 5d mkiv natomiast ten ekran odchylany... wiele razy leżałem w trawie lub w krzakach miałem aparat wyciągnięty za jakąś grudą ziemi - bo jelenie lub daniele stały tuż tuż... natomiast nie miałem jak zrobić zdjęcia bo nie widziałem co jest w kadrze... jakby można było go odchylić miałbym foty życia :P 

 

Jak już poogarniasz akumulatory - Ciekaw jestem jak będzie w porównaniu do 6d mk iv?

 

P.S. hehe mam taki sam obiektyw Caniam Zoom lens 24-105 , małżonka mi sprezentowała w tym roku pod choinkę, zdrówko!



#4 FotoDam (Damian Kwasek)

FotoDam
  • Lokalizacja:
    Siemień

Napisano 04 styczeń 2019 - 14:40

Nie będziesz Paweł zadowolony, jedynie z cichej migawki. Pzdr.



#5 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 04 styczeń 2019 - 14:58

@lukasz.drobot - coś straszą nowym firmwarem do Rki gdzie ma być dodana właśnie funkcja seryjnych zdjęć z elektroniczną migawką, ale mowa o tym od kilku miesięcy i coś cisza...
Nie wiem czy sens skakac po systemach, ale na pewno nadeszłą pora by stać się bezlusterkowiczem :)

@kacperro - cyfrowe.pl, ale to było tylko na święta i do nowego roku. Teraz cena wróciła do 9999....
Caniam zoom :D

@FotoDam - za późno, już jestem zadowolony :)


<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#6 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111
  • Lokalizacja:
    Bieszczady

Napisano 04 styczeń 2019 - 15:45

Myślę, że w ciągu kilku lat przejdziemy na bezlustra. Teraz blokadą jest brak długich obiektywów ale pewnie zaczną się pojawiać. Mam kiepskie doświadczenia z jakością zdjęć z konwerterami i jakoś nie ufam tym przejścówkom pod klasyczne obiektywy. Podejrzewam, że obecny D500 to moja ostatnia lustrzanka. Od 2 lat używam do krajobrazów olympusa bez lustra ale to jest mikro4/3 więc inny poziom. On miał być przede wszystkim mały i lekki żeby mi się chciało go nosić jako dodatek do zestawu zwierzęcego.



#7 tomeczz

tomeczz
  • Użytkownik
  • 524 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    pld wlkp

Napisano 04 styczeń 2019 - 15:59

Trzeba jakąś przejściówkę do tele? Masz obawy na trafny AF?

#8 FotoDam (Damian Kwasek)

FotoDam
  • Lokalizacja:
    Siemień

Napisano 04 styczeń 2019 - 16:30

@laszlo111 Do krajobrazu tak, do przyrody nie.



#9 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 04 styczeń 2019 - 16:51

Wszystko możliwe że za kilka lat to będzie jedyna dobra opcja.

Na dzień dzisiejszy żaden z "PRO" nie wymieni swojego D5 na bezlustro. (Zdjęcia zwierzaków szczególnie w ruchu).

Jedyna opcja to dokupienie jako drugie lżejsze body. Tak zrobił Brad Hill wymienił D850 na z7.


Wildlife Photography

 

 

 


#10 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111
  • Lokalizacja:
    Bieszczady

Napisano 04 styczeń 2019 - 17:29


Trzeba jakąś przejściówkę do tele? Masz obawy na trafny AF?
Trzeba bo nie ma tele z mocowaniami do bezlusterkowców. Bardziej niż o trafności AF myślałem po prostu o ostrości takiego zdjęcia. Używałem kiedyś konwertera 1,4 sigmy i nie dało się zrobić perfekcyjnie ostrego zdjęcia. Tu nie mówimy o konwerterze ale przejściówka jest dodatkowym elementem, który trzeba wsadzić między aparat i obiektyw i obawiam się, że może mieć negatywny wpływ na jakość zdjęcia. Pewnie są jakieś testy ale nie chce mi się ich śledzić. Wypowiadam jedynie swoje przemyślenia.

#11 pawel. (Paweł)

pawel.
  • Użytkownik
  • 353 postów
  • Wiek: 30
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 04 styczeń 2019 - 19:03

Ja ze swojej perspektywy: system zmieniałem co dwa lata. Wstyd się przyznać ale nie umiem zawrzeć kompromisu ;) generalnie w duszy gra Canon, ale za matrycę i AF Nikona dałbym wiele w body spod litery C :) ale takiego nie ma. Na FF nie jestem gotowy i nie ze względu na droższe obiektywy jak się to często czytuje w różnych miejscach, a ze względu na odległość od modela. Nie umiem tak dobrze podchodzić, tzn udaje się ale za rzadko. Może to kwestia miejsc, a raczej poświęconego czasu, którego jest jak na lekarstwo, ale ciągle jest dość daleko. W chwili obecnej za bezkompromisowe bezlusterkowe apsc opróżnilbym konto, ale takiego nie ma. Za to segment FF szaleje i gdybym się w nim poruszał na pewno czułbym się usy tasy. Na chwilę obecną posiadam D500 i jest to ogromny kompromis, zwłaszcza w fotografii rodzinnej, tej najczęstszej i codziennej, a potem makro, bo co do zwierza to narzekać nie można. Cieszę się że Paweł nabyłeś Rke bo wykorzystasz jej moce na pewno. Ja czasem chodzę na zdjęcia z kolegą filmowcem. Gdy on kręci (bezlusterkowcem) wstyd mi robić lustrzanką zdjęcia, bo wiem że jest bezgłośny, gdy fotografuje również. Wg mnie od dawna powinna być opcja CICHO. Bez tego nie raz ani rusz

#12 tomeczz

tomeczz
  • Użytkownik
  • 524 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    pld wlkp

Napisano 04 styczeń 2019 - 19:27

Trzeba bo nie ma tele z mocowaniami do bezlusterkowców. Bardziej niż o trafności AF myślałem po prostu o ostrości takiego zdjęcia. Używałem kiedyś konwertera 1,4 sigmy i nie dało się zrobić perfekcyjnie ostrego zdjęcia. Tu nie mówimy o konwerterze ale przejściówka jest dodatkowym elementem, który trzeba wsadzić między aparat i obiektyw i obawiam się, że może mieć negatywny wpływ na jakość zdjęcia. Pewnie są jakieś testy ale nie chce mi się ich śledzić. Wypowiadam jedynie swoje przemyślenia.

 

konwerter 1,4 ma soczewki. Przejsciowki mają tylko styki i są bez soczewek (tak mi się wydaje). Tu jest chyba potrzebna duza precyzja przejsciowki i bardziej bałbym się o trafność (szybko będzie, ale czy trafnie). 



#13 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 04 styczeń 2019 - 21:57

Paweł, czekam na zdjęcia :-) I nie aparatu, tyllko z aparatu


Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#14 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 05 styczeń 2019 - 17:10

Dziś kolega użyczył swojego 400/2.8 IS II i potestowaliśmy AF

Celność AF w servo przy pojedynczym punkcie AF właściwie bezbłędna. Szybkie sprinty kolegi w stronę aparatu 100% skuteczność.

W trybie automatycznego wybierania pół AF tak samo. Do testu użyłem pionowego boxa/ramki w której pola same się dobierały. Tak samo jak wyżej, wszystkie foty ostre.
Sprawdziliśmy jeszcze co się dzieje gdy któryś z nas wybiegnie z kadru i zarz do neigo wróci. Tutaj AF totalnie się gubił, po powrocie człowieka do kadru nie wiedział gdzie ma ustawiać ostrość i zawsze robił to błędnie, gdzieś na tło i tak trzymał do końca. Zmiana ustawień AF nic nie daje. Za to po puszczeniu spustu migawki i ponownemu wciśnięciu AF łapał ostrość z powrotem i dalej śledził już bezbłędnie, aż do kolejnego wybiegnięcia człowieka z kadru :P
Wystrzelaliśmy 750 fot i sporo się pobawiliśmy w menu, na baterii 72% :)

6. R+400/2.8 IS II
R400.jpg

7.

2. DSCF4069.jpg
 

8. seria zdjęć z automatycznego wybierania punktó AF w pionowej ramce: https://www.dropbox...._jseHybzNa?dl=0


Użytkownik kurdeniewiemco edytował ten post 05 styczeń 2019 - 17:45

<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#15 kacperro

kacperro
  • Użytkownik
  • 760 postów
  • Lokalizacja:
    Ząbki

Napisano 06 styczeń 2019 - 08:52

rzeczywiście nieźle trafił wszystkie ujęcia. 

i bateria też robi dobre wrażenia... chyba go wypożyczę na jakiś weekend - widzę że już się pojawiły w wypożyczalniach i potestuję organoleptycznie :)



#16 miszak

miszak

Napisano 11 styczeń 2019 - 17:50

Konwerter taki jak np. MC11 nie zniebia jakości obrazka.

Nie na wielu natywnych tele do ml ale jakieś są. W sony 100-400 i 400/2,8 w m4/3 100-400 i 300/4 w fuji 100-400.

Co do baterii to chyba tylko dlatego, że sialiście seriami bez podglądów i bez evf. W użytkowaniu typowego pstrykacza wypadnie to słabo. U mnie wyszło raczej słabiej niż w moim aony a6300 który jest słaby pod tym względem ale trudno porównać bo nie było to liczone 1:1 ot robiliśmy podobne foty. Wg mnie eRka jest fajna ale 3 rzeczy są do poprawki - seria w afc której prawie nie ma, bateria i seria z migawką elektroniczną. Paweł fotografuje specyficznie i wie czego potrzebuje natomiast do większości tematów fotoprzyrodniczych ten aparat jest po prostu znacznie poniżej oczekiwań niestety:(

 


#17 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 15 styczeń 2019 - 17:21

@miszak - 5kl/s to nie tragedia, ale też nie ma się czym chwalić w broszurkach :P. Do fot niezawierających lecącego myszaka starcza.
Brak serii z migawką elektroniczną to ból - jest nadzieja że zmienią to w nowym firmware
Bateria u mnie starcza na długo co z resztą opisałem podającc warunki pracy. 
Gdy cena spadnie na regularne 7999 to jest to najlepsza opcja w canonie, póki co :P
 


<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#18 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 15 styczeń 2019 - 18:24

@kurdeniewiemco Będziesz kupował 400 f2.8 IS III?

A kolega jakiego body używa z 400 f2.8 IS II?


Wildlife Photography

 

 

 


#19 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 15 styczeń 2019 - 18:30

@Nieznany - pewnie tak :P
Kolega dzień po testach też kupił R :D, wywodzi się z Sony :P


<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#20 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 15 styczeń 2019 - 19:55

Sony też ma lekkie 400 f2.8 tylko nikon kloca ;)


Wildlife Photography

 

 

 






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych