Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Żmija - vipera.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
420 odpowiedzi w tym temacie

#121 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 31 październik 2008 - 19:21

Bodzio, ciekawe, warto dowiedzieć sie takich rzeczy od kogoś kto miał autentyczne spotkanie.

#122 max

max
  • Lokalizacja:
    Tychy

Napisano 01 listopad 2008 - 09:42

Bodzio interesująca relacja, jak do tej pory nie traktowałem problemu żmij ,aż tak poważnie, dwa miesiące temu znalazłem w ogrodzie zrzuconą skórę żmiji :shock: , Twój post utwierdził mnie , że trzeba się mieć na baczności, dzięki Bodzio za informacje

#123 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 01 listopad 2008 - 13:10

No nie demonizujmy :-) Dla dorosłego człowieka, a jeszcze o słusznej wadze - nie jest groźna.
Warto wiedzieć jeszcze jedną ciekawą i ważną rzecz. Jad węży (wszystkich - nie tylko żmij) jest tym groźniejszy, im bardziej gad jest rozgrzany. Czyli jad żmij z cienia, rankiem kiedy jeszcze są półsztywne po zimnej nocy jest dużo mniej niebezpieczny od jadu żmii wygrzewającej się na kamieniach.
I jeszcze jedno ważne - są naprawdę bardzo niebezpieczne dla ludzi z uczuleniem, alergią, astmą, zaburzeniami krzepliwości krwi, krążenia i ciśnienia. Może wystąpić tzw. wstrząs anafilaktyczny, który jest bardziej niebezpieczny od jadu. Pamiętajcie, w Europie więcej ludzi umiera od ukąszenia szerszenia lub pszczoły, niż żmij.

#124 Wężosław

Wężosław
  • Małomówny
  • 18 postów

Napisano 01 listopad 2008 - 14:02

Warto wiedzieć jeszcze jedną ciekawą i ważną rzecz. Jad węży (wszystkich - nie tylko żmij) jest tym groźniejszy, im bardziej gad jest rozgrzany. Czyli jad żmij z cienia, rankiem kiedy jeszcze są półsztywne po zimnej nocy jest dużo mniej niebezpieczny od jadu żmii wygrzewającej się na kamieniach.

nie zgodzę się z tym, co ma temperatura ciała węża do składu chemicznego jadu?

W ostatnich dwu latach, gorących latach, ilość gadów zwiększyła się znacznie.

czy ktoś prowadzi jakiś monitoring populacji żmii? nie słyszałem, że ktoś się tym zajmował, a stwierdzenie, że żmij jest więcej, bo są częściej spotykane jest nadużyciem

#125 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 01 listopad 2008 - 16:09

nie zgodzę się z tym, co ma temperatura ciała węża do składu chemicznego jadu?

Ależ ja nie napisałem że zmienia się skład chemiczny pod wpływem temperatury otoczenia (choć faktycznie się zmienia - zwiększa się ilość neurotoksyn, które są najniebezpieczniejsze). Chodziło mi o ilość jadu wstrzykniętego. Żmija hmm "ciepła" jest agresywniejsza, wbija głębiej zęby jadowe - przebijając tkankę tłuszczową, która stanowi swoistą osłonę, no i jest go więcej.
Ale się fajna dyskusja wywiązała, a to już po "sezonie" :-D
Pozdrawiam :)

#126 Wężosław

Wężosław
  • Małomówny
  • 18 postów

Napisano 01 listopad 2008 - 16:46

A widzisz

Jad węży (wszystkich - nie tylko żmij) jest tym groźniejszy

z tak sformułowanej wypowiedzi można wywnioskować, że chodzi o skład tego jadu, a nie jego ilość ;-) niemniej, choć to co napisałeś jest w sumie logiczne to jednak nie jestem do końca przekonany, no bo faktycznie rozgrzany wąż jest bardziej ruchliwy (nie zawsze pokrywa się to z agresywnością), ale czy to aby napewno ma wpływ na ilość wstrzykniętego jadu?

#127 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 01 listopad 2008 - 20:51

jako ciekawostkę podam że jad pszczoły składem jest zbliżony do jadu kobry ...brrry

#128 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 listopad 2008 - 13:32

Ciekawa dyskusja sie wywiązała.

Ja mam zdjęcie.

38.

Dołączona grafika



#129 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 02 listopad 2008 - 15:48

@ Roby, mam w pracy kolegę, świeżo po magisterce z biologii. Wprawdzie nie robił specjalizacji z herpetologii, ale myślę, że mi kilka ciekawych informacji przygotuje.
Co do zdjęcia - dałeś numerek, to oceniamy :-P bardzo mi się podoba płaska perspektywa i minimalna GO, w której zwierzak siedzi. Naprawdę podziwiam :-)

#130 foto-amator8514

foto-amator8514
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 02 listopad 2008 - 17:47

Dzisiaj udało mi się spotkac tego gada
39
Dołączona grafika
40
Dołączona grafika

#131 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 02 listopad 2008 - 18:57

Wygląda na odmianę rudą, zwaną popularnie miedzianką. Piękna sztuka :)
Jeszcze mała dygresja - opowiem Wam taką ciekawostkę. Jechaliśmy z żoną nad zalew w Klimkówce. Z Gorlic, przez Bielankę i Nowicę dojeżdża się do Uścia Gorlickiego i Klimkówki. Jak już zjeżdżaliśmy z górki w kierunku Uścia, zobaczyliśmy sporą sztukę - tak ok. 50 cm. jak pełzła w poprzek drogi. Ponieważ szanuję wszystkie zwierzaki, więc wziąłem ją między koła. W tym momencie trzeba było zobaczyć reakcję mojej żony - przybrała pozycję jak w Kamasutrze - nogi na podsufitce :lol:
Zatrzymałem się, ale po gadzie już nie było ani śladu. A że to było zaraz po filmie w telewizji o tych wściekłych grzechotnikach - to ja jej mówię, że na pewno owinęła się wokół osi w samochodzie i ją udziabie jak będzie wysiadała. Mówię Wam ubaw miałem po pachy :mrgreen:

#132 Wężosław

Wężosław
  • Małomówny
  • 18 postów

Napisano 02 listopad 2008 - 21:24

bardzo ładne zdjęcia ;-)

#133 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 02 listopad 2008 - 22:33

foto-amator8514, czemu taka mgławica naszła, przecież ładne słoneczko w tle widzę :mrgreen:

Roby
bardzo dobre !

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#134 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 listopad 2008 - 23:12

qelka, dzięki, szkoda tylko ze na asfalcie.
foto-amator8514, a na 39 na czym ona leży, uciachałeś cały dół zdjęcia.

#135 foto-amator8514

foto-amator8514
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 03 listopad 2008 - 15:21

foto-amator8514, a na 39 na czym ona leży

na drewnianej desce, gdzie właśnie ją zobaczyłem, toczyłem walkę ze światłem i uciachałem żmiję :oops:
Dam jeszcze dwie fotki, pewnie nie lepsze. Naszczęście nie muszę już posługiwac się tylko komórką
41
Dołączona grafika
42
Dołączona grafika

#136 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 03 listopad 2008 - 19:25

@ foto-amator8514 pozwoliłem sobie zaglądnąć do exifa:

Sony DSC-H7
czas = 1/60 s
przesłona F = 2,7
ISO = 100


Przy takich parametrach zawsze będzie poruszone bez statywu, ale w tle widać słoneczko - coś jest nie tak.

#137 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 listopad 2008 - 21:14

Bodzio, przy 1/60 da się utrzymać, ciekawe tylko jaki jest ekwiwalent ogniskowej 5 mm. to raczej szeroko, ale na tej przysłonie bardzo mydli, raczej o jakieś dwie działki warto by przymknąć i tak się trzymać, jeśli będzie lepiej, A to f/2,7 to pełny otwór?

#138 foto-amator8514

foto-amator8514
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 04 listopad 2008 - 12:43

2,7 to pełny otwór?

w tym aparacie tak

#139 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 04 listopad 2008 - 13:50

dziwnie to wygląda, ja co prawda posiadam Sony H-9 i nigdy nie spotkałam się z takim zdjęciem. Mnie to wygląda jak zaparowany obiektyw a nie poruszenie.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#140 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 08 listopad 2008 - 19:39

Bodzio, 1/60 s ze stabilizacją, bez problemu do utrzymania i to chyba w każdej hybrydzie tego typu.


foto-amator8514
, ostrośc potwornie zredukowana. Wygląda jak tandetny filtr efektowy. Nie miałeś czasem brudnego/zaparowanego obiektywu, nie nakręcałeś żadnych dziwacznych filtrów?





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych