Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Na Żmije (Vipera berus)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 26 lipiec 2009 - 22:47

Witam,
po dluższych przemysleniach jednak zdecydowalem sie napisac ten krotki temat.

Otóż, od 2 lat bardzo na powaznie poszukuje żmij do fotografowania (oczywiscie ;p )
Niestety bezskutecznie.
Mamy teraz piekne lato, gady sie wygrzewają tu i tam ale własnie gdzie ? bo juz nie mam cierpliwosci do tego ;( Zjeździłem Tereny Puszczy Niepołomickiej, Ojców, Okolice Pustyni błędowskiej i nici z tego...

Prosiłbym o osoby o kontakt, ktore wiedza gdzie wystepuje żmija, gdzie jest pewnosc napotkania jej w Małopolsce.
Wiem że wielu z Was pomysli ze jestem jakis glupi czy co, bez przemyslen decyzja itp, wiec zachowajcie to dla siebie, prosze ;))

Facebook.com/ZiewaczLukaszFotografiaPrzyrodnicza
www.ziewaczlukasz.pl


#2 Kapitan Żbik

Kapitan Żbik
  • Użytkownik
  • 186 postów
  • Lokalizacja:
    Namysłów

Napisano 27 lipiec 2009 - 12:36

Z tego co słyszałem to najlepszym miejscem na spotkanie żmiji są Bieszczady. Miejsce do wygrzewania to nie wszystko. Węże przyciąga tez obfitość pożywienia i bezpieczne kryjówki. Myślę, że warto szukać miejsc gdzie są duże skupiska gryzoni. Ja tego gada nigdy nie widziałem na żywo ale moi znajomi często napotykali je w nieczynnych kamieniołomach, żwirowniach i piaskowniach.
Canon EOS 500D + Canon 75-300, Sigma 50-500 APO DG,

#3 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 27 lipiec 2009 - 15:00

stanowiska sa tez w okolicach konina
bieniszew itd

#4 Kuba1997

Kuba1997
  • Użytkownik
  • 199 postów
  • Lokalizacja:
    Kielce

Napisano 27 lipiec 2009 - 22:40

Na kieleckich Siejach można je spotkać nawet na klatkach schodowych :-o

#5 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 28 lipiec 2009 - 19:16

Kapitan Żbik, no tak racja ze Bieszczady, jednak nie zawsze jest mozliwosc jechac w ciemno na tydzien by szukac zmij. moze i troche wygoda ale przydałoby sie jakies konkretne miejsce ;(

Facebook.com/ZiewaczLukaszFotografiaPrzyrodnicza
www.ziewaczlukasz.pl


#6 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 28 lipiec 2009 - 23:32

ŁukaszZ, nie powinieneś mieć problemu z ich znalezieniem, wystarczy przejść 2 kilometry jakąkolwiek szosą :-) Z tym, że to marne miejsce na zdjęcia ^^'
Może odezwij się do Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Na pewno będą wiedzieli gdzie tych węży szukać, niewykluczone, że uda Ci się zdobyć pozwolenie na focenie poza szlakami albo nawet jakiegoś przewodnika. Jakby marudzili to machnij zdjęciami i obiecaj jakiś wydruk w dużym formacie do siedziby, może się skuszą :)

#7 patryk pstryk22

patryk pstryk22
  • Użytkownik
  • 180 postów
  • Lokalizacja:
    okolice sosnowicy

Napisano 08 sierpień 2009 - 21:38

u mnie to one najczęściej są widywane przy drodze tuz obok stawów albo nad jeziorkiem ale tam jest rezerwat tego gada

#8 domek73

domek73
  • Użytkownik
  • 76 postów
  • Lokalizacja:
    Bielsko-Biała

Napisano 20 sierpień 2009 - 11:24

ŁukaszZ , proponuje tereny w mojej okolicy, Porąbka (Wielka Puszcza, Kozubnik), Magurka, Szyndzielnia, Klimczok, Skrzyczne w Szczyrku, można połączyć wędrówkę po górach z poszukiwaniem żmij i gwarantuje, że spotkasz. Dużo żmij jest też w lasach wokół Jeziora Goczałkowickiego a bliżej Twoich okolic to dwa lata temu sporo ich było w ruinach zamku w Tęczynku. pozdrawiam i życzę udanego polowania.
bezgranicznie ufając globusom wierzysz, że ziemia jest okrągła?

#9 bzzyku

bzzyku
  • Małomówny
  • 13 postów
  • Lokalizacja:
    Czechowice-Dziedzice

Napisano 20 wrzesień 2009 - 01:51

dokładnie, tak jak napisał domek73 dużo jest w okolicach jez. Goczałkowickiego

#10 TADEO_J

TADEO_J
  • Małomówny
  • 14 postów
  • Lokalizacja:
    śląskie

Napisano 26 listopad 2009 - 21:41

Witam.
Moja przygoda z lasem trwa troszkę, a nie widziałem ich zbyt wiele.Musi być szczęście, spotkałem żmiję wygrzewającą się, na ścieżce w miejscu gdzie być jej nie powinno.Bądź ostrożny, jako jedyna jest jadowita w pełnym tego słowa znaczeniu.Poczytaj troszkę o biologii gatunku, jest taka kniga: Płazy i gady krajowe-chyba Młynarski autor.polecam.
Pozdrawiam.
OD ZAWSZE PODZIWIAM PRZYRODę, KOCHAM Ją, OBSERWUJę, I żAL MI TYCH PODOBNO DOBRYCH ZMIAN.POCIESZAM SIę TYLKO TYM, żE PO NAS ZOSTANIE LAS :)

#11 ArturG (Artur)

ArturG
  • Małomówny
  • 46 postów
  • Wiek: 47
  • Lokalizacja:
    Tarnów

Napisano 10 styczeń 2010 - 22:48

Rok 2009 mogę nazwać rokiem żmiji. Od lat włóczę się po lasach, polach i nieużytkach. Ale do żmijek nie miałem szczęścia. W życiu widziałem żmiję tylko kilka razy. Pierwszą w życiu spotkałem dopiero we wrześniu 2008 w kompleksie lasów między wsiami Jodłówka-Wałki i Czarna (pogranicze Małopolski i Podkarpacia). W minionym, 2009 roku najwięcej żmij spotkałem w wymienionym lesie. Bywają tam odmiany rdzawe i czarne. Jednak największą żmiję spotkałem pod koniec sierpnia w miejscowości Łętowice, na pograniczu Lasów Radłowskich. Jakoś dziwnie się ślizgała po asfalcie, nawet osłaniałem jej odwrót do lasu, bo droga dosyć ruchliwa. Myślę, że miała ponad 70 cm, kolos. Nie zapomnę miny pewnego kierowcy, rejestracja wiejska, miejscowa więc nie mógł się nadziwić, że jakiś głupek węża ratuje :mrgreen: Zastawiłem ją rowerem, tylko dlatego w nią nie wjechał, lakieru szkoda było!
Dwa spotkania udokumentowałem, niestety tylko kompaktem.
Jodłówka-Wałki to takie żmijowe eldorado najbliżej Tarnowa ;-) , nawet lokalne media szukając taniej sensacji każdego lata grzmią o "pladze" żmij na tym terenie.
ŁukaszZ, z Krakowa masz dość blisko, polecam to miejsce na wiosnę!

#12 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 10 styczeń 2010 - 23:36

U nas żmiję zygzakowatą można spotkać w każdym miejscu polecam odwiedzić, rezerwat przyrody Imielty Ług na podmokłych terenach jest ich sporo, przy okazji można pofocić padalce, a pod tym linkiem są wypisane wszystkie gatunki z fauny i flory jakie tam można spotkać.
http://pl.wikipedia....dy_Imielty_Ług
Ostatnio jak tam byłem o mało co nie nadepnąłem na żmiję na szczęście zdążyłem ominąć ją o parę centymetrów o dziwo mnie nie ukąsiła (byłem w sandałach:) mam z niej nawet zdjęcie jak zeskanuję to wrzucę do tego tematu.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#13 witez

witez
  • Małomówny
  • 48 postów
  • Lokalizacja:
    podkarpacie

Napisano 13 styczeń 2010 - 18:59

Temat mnie interesuje bo ja też szukam tego gada do zdjęć.W mojej okolicy wiem gdzie ich szukać to na wiosnę się zacznie.Planuję zrobić jakąś osłonę z tektury,żeby tylko obiektyw wystawić i tak się zbliżać do niej,może się mniej będzie bać a ja to na pewno :) Macie jakiś inny patent na bezpieczne podejście?
Sony A580 + Sony 70-400 G + Tamron 90/2.8+ Tamron SP 70-300 Di USD na sprzedaż

#14 SCRUBBY

SCRUBBY
  • Użytkownik
  • 556 postów

Napisano 14 styczeń 2010 - 09:06

Żmije -> Góry Świętokrzyskie. Liczne bliskie spotkania 2. stopnia. Ci co liczą na 3. stopień, lepiej niech nie będą samotnie na polowaniu i dodatkowo niech sprawdzą gdzie najbliżej jest stacja pogotowia ratunkowego i czy mają tam surowicę na konkretnie poszukiwany do zdjęć gatunek. Główna zasada takiego polowania: polujemy tylko na gatunek na który jest potwierdzone występowanie surowicy w stacji pogotowia w szpitalu. Jeżeli coś innego wejdzie w obiektyw ... niestety odpuszczamy. Do tego nawet latem grube buty (zimowe) za kostkę (zwróćcie uwagę na kolesi na AnimalPlanet jakie mają buty nawet gdy są na suchych i ciepłych terenach).
SCRUBBY - moje tracki GPS z różnych wypadów

C40D | S10-20 | C50 | C24-105L | Cokin | DIGIPOD A2841P | BH-15N | NEX-3, 16mm

#15 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 14 styczeń 2010 - 14:59

polecam zapoznać się z tą stroną:
Żmije

jest tam opisane jak się robi zdjęcia i jak się na nie przygotować itp.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#16 JakubG

JakubG
  • Małomówny
  • 3 postów

Napisano 21 styczeń 2010 - 20:22

Ma ktoś jakieś informacje, czy żmija zygzakowata występuje na terenie lasów w Jastrzębiu Zdroju?
Widziałem tutaj padalce oraz zaskrońce, ale żmij jeszcze nie.
Szukam również, aby sfotografować.

#17 Krzychu (Krzysiek)

Krzychu
  • Lokalizacja:
    śląskie - Lubliniec

Napisano 29 marzec 2010 - 01:29

Nie wiedziałem, że to taki problem. W mojej okolicy (woj. Śląskie) dosyć często spotykam „zygzole”.
Zaskrońców i padalców – też pełno, ale z kolei gniewosza i eskulapa jeszcze nie spotkałem.
brak czasu - coś musze zmienić!

#18 Vidm0

Vidm0
  • Małomówny
  • 11 postów

Napisano 29 marzec 2010 - 18:34

Jak na żmije, to do mnie. (puszcza niepołomicka) Tego jest u mnie mnóstwo. Jak jest cieplej to czasem codziennie widuję :D

#19 Grzechu

Grzechu
  • Małomówny
  • 6 postów
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 04 maj 2010 - 17:20

Ja w weekend majowy spotkałem żmiję zygzakowatą , zrobiłem trochę zdjęć , była naprawdę duża bo mierzyła aż 80 cm długości , według atlasu był to z pewnością dorosły osobnik .
Pozdrawiam !

#20 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 04 maj 2010 - 18:52

Grzechu, no to dawaj te zdjęcia.
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych