Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

FF kontra crop


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#41 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 19 sierpień 2014 - 18:33

Nie wszystkich stać na profesjonalne obiektywy. Dlatego kupują 400/5,6 L Za bardzo innego wyjścia nie mają.

Obecnie pojawił się obiektyw Tamrona 150-600 który wydaje się być lepszym wyborem od wyżej wymienionego obiektywu i pompki.

Przemawia za nim:

Niższa cena.

Dłuższa gwarancja.

Stabilizacja.

Dodatkowa ogniskowa 500,600mm.

 

Nie przeszkadzają Ci stare obiektywy. To rozważ zakup aparatu który miał premierę w 2004r.

Może Nikon D70?


Wildlife Photography

 

 

 


#42 pentaksiara

pentaksiara
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 19 sierpień 2014 - 20:38

Ja bym do tego co napisał @miszak, dodał bym iż nie wyobrażam sobie fotografowania "Przyrody" w ścisłym jej znaczeniu - posiadając jedynie obiektyw 300/4, chyba że chcesz się wyspecjalizować np: fotografowanie ptaków z ukrycia

 

No właśnie Ty podobnie jak ja wymieniłeś swój sposób fotografowania - jeżeli dokładnie czytałeś mój post to ja napisałem "np:" a w fotografowaniu tematów przyrody potrzebny jest duży zakres ogniskowych, więc jeden obiektyw o stałej ogniskowej nie wystarcza.

 

Teraz widzę, że ta przyroda została przeze mnie zbyt ogólnie ujęta. Masz rację - np. ptactwa i owadów nie ogarnie się jednym obiektywem. Mnie póki co interesują te pierwsze plus czasem jakaś kozica czy świstak w górach :)

 

Nie wszystkich stać na profesjonalne obiektywy. Dlatego kupują 400/5,6 L Za bardzo innego wyjścia nie mają.

Obecnie pojawił się obiektyw Tamrona 150-600 który wydaje się być lepszym wyborem od wyżej wymienionego obiektywu i pompki.

Przemawia za nim:

Niższa cena.

Dłuższa gwarancja.

Stabilizacja.

Dodatkowa ogniskowa 500,600mm.

 

Nie przeszkadzają Ci stare obiektywy. To rozważ zakup aparatu który miał premierę w 2004r.

Może Nikon D70?

 

Body zmieniają się szybciej niż szkła :) A wspomniany przeze mnie Nikkor to przecież nie pompka.

Szkoda też, że nie napisałeś o podstawowej wadzie Tamrona - dostępność (chodzi o normalną rynkową cenę). W moim mieście są na to szkło kolejki na 10 osób, jak za czasów PRL... A Tamron kapie po 1-2 szkła na Polskę (przynajmniej tak mi powiedziano w jednym ze sklepów). 



#43 miszak

miszak

Napisano 19 sierpień 2014 - 22:33

Teraz widzę, że ta przyroda została przeze mnie zbyt ogólnie ujęta. Masz rację - np. ptactwa i owadów nie ogarnie się jednym obiektywem. Mnie póki co interesują te pierwsze plus czasem jakaś kozica czy świstak w górach :)

 

 

Body zmieniają się szybciej niż szkła :) A wspomniany przeze mnie Nikkor to przecież nie pompka.

Szkoda też, że nie napisałeś o podstawowej wadzie Tamrona - dostępność (chodzi o normalną rynkową cenę). W moim mieście są na to szkło kolejki na 10 osób, jak za czasów PRL... A Tamron kapie po 1-2 szkła na Polskę (przynajmniej tak mi powiedziano w jednym ze sklepów). 

 

Ja Ci poradzę jeszcze raz - nie ważne co wybierzesz, weź sprzęt ze stabilizacją. Ten gadżet jest nieoceniony. Gwarantuję Ci, że wszyscy twardziele mówiący, że można się bez niej obyć nie raz w duszy przeklinali jej brak. To jest podobna sytuacja jak wchodził AF. Byli tacy, co długo radzili sobie ręcznie.Można i tak ... tylko po co?

Wystarczy się zastanowić. Mówisz kozica. Masz 300mm+crop. To jest 450mm. Dodaj w górach podniesione ciśnienie, zmęczenie. Wychodzi kozica.No i kicha. Bo ona nie wyjdzie w super świetle na foty. Ty będziesz musiała mieć czas rzędu 1/800 - 1/1000 i tylko sobie poatrzysz. A obok będzie stał ktoś z mniej ostrym szkłem ale będzie miał stabilizację i zrobi te foty z 1/100 albo 1/200. 5 razy mniej światła. Czujesz to?


 


#44 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2221 postów

Napisano 20 sierpień 2014 - 07:22


Ja Ci poradzę jeszcze raz - nie ważne co wybierzesz, weź sprzęt ze stabilizacją. Ten gadżet jest nieoceniony...

@pentaksiara, @miszak dobrze prawi. Długo biegałem po lesie z D80 i N 70-200 VR oraz N 70-300 VR i stabilizacja to jest coś czego obecnie najbardziej mi brakuje. Nie musiałem targać statywu bez, którego teraz nie wychodzę z domu (również z uwagi na klipy wideo), a to czasem jest upierdliwe ;-)


...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#45 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 20 sierpień 2014 - 07:59

Jestem tego samego zdania co @Ark @miszak.

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#46 karp1225 (Robert Babisz)

karp1225
  • Lokalizacja:
    Głogów

Napisano 20 sierpień 2014 - 08:27

za kolegami - jak bez statywu to stabilizacja musi byc :)


Nikon D 300 - 600/4 VR - Nikkor 80-400/4,5-5,6 VR II - 150/2,8 - 10-20/4-5,6 - Manfrotto 055XPROB+501 HDV

http://robert-babisz.manifo.com/


#47 pentaksiara

pentaksiara
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 20 sierpień 2014 - 19:50

To mi powiedzcie gdzie dostanę Tammy'ego bez czekania tygodniami. W "moim" sklepie komitety kolejkowe, na pytania na Allegro nikt nie odpowiada, w sklepach internetowych też nie ma odbioru "od ręki". Mam 8 dni na zdobycie go :D



#48 miszak

miszak

Napisano 20 sierpień 2014 - 20:02

Ja trafiłem swojego w kwietniu w czasie jak go nigdzie nie było. Otwieraj każdy sklep i sprawdzaj.


 


#49 Franz55 (Marcin)

Franz55

Napisano 28 sierpień 2014 - 21:36

Co do stabilizacji należy pamiętać o kilku sprawach bo inaczej może bardziej popsuć niż poprawić:

- wyłączać przy fotografowaniu ze statywu czy monopodu

- wyłączać przy krótkich czasach.

 

taka moja drobna uwaga ;)



#50 radiki

radiki
  • Użytkownik
  • 61 postów
  • Lokalizacja:
    Puszczykowo

Napisano 08 wrzesień 2014 - 16:17

To mi powiedzcie gdzie dostanę Tammy'ego bez czekania tygodniami. W "moim" sklepie komitety kolejkowe, na pytania na Allegro nikt nie odpowiada, w sklepach internetowych też nie ma odbioru "od ręki". Mam 8 dni na zdobycie go :D

Hmm, tylko że ten Tammy waży 2 kilo, więc nie sądzę, że byś chciała z nim latać po lesie, żeby fotki z ręki ze stabilizacją robić ...



#51 Magia Światła

Magia Światła

Napisano 08 wrzesień 2014 - 17:28

Nikorr 300mm f4 waży 1,5kg , tamron waży 2kg. Według wszelakich testów jego stabilizacja jest na tyle mocna, że na pewno zrekompensuje różnicę 500g w wadze.



#52 Maślak

Maślak
  • Użytkownik
  • 506 postów
  • Wiek: 51
  • Lokalizacja:
    Zbychowo

Napisano 08 wrzesień 2014 - 19:22

Jestem posiadaczem sigmy 150-500 która wg. papierów waży 1,78 kg, a większość zdjęć robię z podchodu z ręki i z efektów jestem bardzo zadowolony-dzięki stabilizacji mam zdjęcia które teoretycznie nie powinny wyjść. Co prawda zawsze zabieram statyw, ale zwierzaki nie chcą czekać aż go rozłożę i to wspomaganie wtedy bardzo się przydaje. I wbrew pozorom te 2 kg masy też ma swoją zaletę - ten ciężar nie odbiera tak łatwo drżenia rąk.



#53 miszak

miszak

Napisano 08 wrzesień 2014 - 21:28

Co do stabilizacji należy pamiętać o kilku sprawach bo inaczej może bardziej popsuć niż poprawić:

- wyłączać przy fotografowaniu ze statywu czy monopodu

- wyłączać przy krótkich czasach.

 

taka moja drobna uwaga ;)

 

 

No to jeszcze powiedz dlaczego? ;-)

 

Ja tam jak kupiłem szkło to włączyłem i już.

Moja rada jest taka, że wyłączać na statywie może i owszem ale wtedy, kiedy robi się na zablokowanej głowicy z długim czasem migawki czyli focąc ptactwo i inne żywotniki generalnie nie wyłączać ;-)

 

Ot, co kraj to obyczaj ;-)


 


#54 Grzesio (Grzegorz Leśniewski)

Grzesio
  • Użytkownik
  • 82 postów
  • Wiek: 50
  • Lokalizacja:
    Tomaszów Mazowiecki

Napisano 09 wrzesień 2014 - 12:34

Jeżeli body odmawia współpracy to faktycznie trzeba kupić nowe. Zmiana systemu to spory wydatek, bo praktycznie kupujesz wszystko od początku. Jak masz kasę bierz ff i chociaż jedno porządne szkło. Chyba że już kupiłaś, bo temat od czterech tygodni wisi:)

#55 pentaksiara

pentaksiara
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 18 wrzesień 2014 - 12:27

 

 

 

 

 

Jeżeli body odmawia współpracy to faktycznie trzeba kupić nowe. Zmiana systemu to spory wydatek, bo praktycznie kupujesz wszystko od początku. Jak masz kasę bierz ff i chociaż jedno porządne szkło. Chyba że już kupiłaś, bo temat od czterech tygodni wisi:)

 

Tak, kupiłam, ale od razu wyjechałam na urlop, dlatego zamilkłam. 

Za radą części z Was wybór padł na Tammy'ego, którego sparowałam z D7100. Pierwsze pozytywne wrażenia dotyczą przede wszystkim szybkości AF-u i cichości ostrzenia - w porównaniu z moim dotychczasowym zestawem to przepaść. Zdjęć nie zdążyłam jeszcze sprawdzić na monitorze, bo po przyjeździe od razu praca i załatwianie sporej ilości spraw, ot, szara rzeczywistość. Mam nadzieję, że w weekend dane mi będzie zacząć powoli ogarniać materiał.

Wiem jedno - choć 300-tka (w wersji AF-S ze światłem 4) optycznie była moim świętym Graalem, o tyle z jej ogniskową bym nie poszalała, podobnie z brakiem stabilizacji (wielu z Was może teraz zakrzyknąć: a nie mówiłem? :) ). Na chwilę obecną biorąc pod uwagę mój styl fotografowania (99% podchód, 1% przyczajek z samochodu) to był chyba najlepszy wybór, chyba że to, co zobaczę na monitorze rozczaruje mnie... Ale tego się nie spodziewam  :)

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji i chęć pomocy.



#56 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 18 wrzesień 2014 - 16:16

I wyszło na moje.

Właśnie taki zestaw polecałem w pierwszej odpowiedzi.

 

Masz teraz bardzo ciekawy zestaw! Życzę udanych kadrów ;)


Wildlife Photography

 

 

 






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych