Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

FF kontra crop


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#1 pentaksiara

pentaksiara
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 11 sierpień 2014 - 20:37

Witajcie!

Pewnie niektórzy z Was kojarzą moje dylematy zakupowe, dylemat pozostał nadal :) Doszłam do wniosku, że poczekam z zakupem, a nadrobię zaległości warsztatowe, poćwiczę - wiele osób daje radę podstawowymi zestawami, a ja narzekam ("kiepskiej baletnicy..."). Niestety, pojawiły się dodatkowe okoliczności - moja 6-letnia k-rka powoli kaprysi i nie mogę sobie pozwolić na 100% zaufanie do niej na dłuższych wyjazdach. 

Pentax zabija mój entuzjazm AF-em i dostępnością szkła - w sklepie powiedziano mi, że jest 1 szt. i jeśli się sprzeda, nie wiadomo kiedy będzie dostępna kolejna sztuka. TC to kolejne widmo... Niby wyszedł w kwietniu, ale do dziś nie ma go w Polsce.

Trochę "napaliłam się" na D9300, ale prędzej pojadę na urlop niż będzie dostępne. Mój entuzjazm przystopowała też potencjalna cena - przeczytałam gdzieś, że D300s w chwili premiery kosztował ok. 6000. I tu pojawiła się lampka - to może FF (D610)? Niby nie ma cropa, a mnie stać jedynie na AF-S 300/4, ale ponoć w body jest taka funkcja, a dla mnie puszka ma służyć nie tylko do ptaków, ale i krajobrazu, wyjazdów wakacyjnych, a kiedyś może i makro.

Ponieważ niedługo będę musiała podjąć ostateczną decyzję i to na kilka lat, mam pytanie, czy FF rzeczywiście jest lepszym wyborem, zważywszy, że chcę fotografować m.in. przyrodę zestawem o ogniskowej max 420 (300+ w przyszłości TC 14)? Może warto jednak zainwestować w crop, ale z nowocześniejszymi rozwiązaniami? 



#2 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 11 sierpień 2014 - 20:51

Jesteś narzekającym fotografującym :P, więc biorać cropa będziesz narzekać mniej.
Crop.


<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#3 pentaksiara

pentaksiara
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 11 sierpień 2014 - 21:02

Jesteś narzekającym fotografującym :P, więc biorać cropa będziesz narzekać mniej.
Crop.

Na razie narzekam, nie fotografuję ;)



#4 pentaksiara

pentaksiara
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 12 sierpień 2014 - 12:32

Nie mam opcji edycji, a chciałam dodać, że serce ciągnie do FF, ale czy to będzie racjonalna decyzja (zważywszy na moje niskie umiejętności, zakładam jednak, że to aparat na lata, a z nimi i wiedza, i umiejętności będą rosły)?

Widzę to tak - biorąc FF otrzymuje wspaniałą plastykę zdjęcia, większe możliwości zabawy z GO (czy ktoś potrafi mi prosto wyjaśnić dlaczego?) i szerszy kąt przy fotografii krajobrazowej.

APS-C: wydłużona ogniskowa, ale kosztem jakości zdjęć, nowsze rozwiązania (mam na myśli porównanie sprzętu w moim budżecie).

 

 

Jesteś narzekającym fotografującym :P, więc biorać cropa będziesz narzekać mniej.
Crop.

Czy crop cudownie uleczy moje marudzenie? :D Gdzie tkwią owe cudowne właściwości?


Użytkownik pentaksiara edytował ten post 12 sierpień 2014 - 12:33


#5 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 12 sierpień 2014 - 12:44

Ponieważ niedługo będę musiała podjąć ostateczną decyzję i to na kilka lat, mam pytanie, czy FF rzeczywiście jest lepszym wyborem, zważywszy, że chcę fotografować m.in. przyrodę zestawem o ogniskowej max 420 (300+ w przyszłości TC 14)? Może warto jednak zainwestować w crop, ale z nowocześniejszymi rozwiązaniami? 
 

 

Fotografuję zestawem D7100 + AF-S 300/4 + TC 14II - i myślę że do takich zastosowań jakie ty potrzebujesz będzie idealnym wyborem.

Do krajobrazu moim zdaniem super, do przyrody to już indywidualny wybór. Jak osiągnę pewien pozom i umiejętności to może wtedy zmienię body na FF. Kiedyś !!! ;)


Użytkownik darjo edytował ten post 12 sierpień 2014 - 12:45

D5


#6 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 12 sierpień 2014 - 17:43

Na obecna chwile fajny zestaw to Nikon D7100 + Tamron 150-600 (Ewentualnie Canon 7D).

FF Posiada zalety i wady. Fajnym rozwiązaniem są puszki Canona z mnożnikiem 1,3.


Wildlife Photography

 

 

 


#7 pentaksiara

pentaksiara
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 12 sierpień 2014 - 18:10

Na obecna chwile fajny zestaw to Nikon D7100 + Tamron 150-600 (Ewentualnie Canon 7D).

FF Posiada zalety i wady. Fajnym rozwiązaniem są puszki Canona z mnożnikiem 1,3.

 

Pewnie mnie tu zlinczujecie, ale zdjęcia z Tamrona (przynajmniej te, które widziałam, m.in. na BW) w znacznej większości przypadków były bardzo średnie. Brałam pod uwagę Bigmę, ale obecnie celuję w stałkę. A Canona nie biorę pod uwagę, chyba że nowa wersja 7D zrobi furorę :) 



#8 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 12 sierpień 2014 - 18:40

Cała masa średnich zdjęć jest z takich topowych szkieł jak np. 70-200 2.8 IS USM L ;)

Wracając do Tamrona ten obiektyw robi ogromną furorę. Używają i testują go osoby które na co dzień kładą na statyw takie obiektywy jak 600mm f4 L.

Widziałem różne pstryki z tego obiektywu i nie tylko "średnie".

 

Wygrać konkurs NATIONAL GEOGRAPHIC można puszką Pentax (APS-C) z obiektywem  M42. :)

Praktycznie wszystkim można zrobić medalowe zdjęcie. Ogranicza nas wyobraźnia, umiejętności etc. A nie to że nie mamy topowej puszki, topowego szkła i statywu ze złota.


Wildlife Photography

 

 

 


#9 karp1225 (Robert Babisz)

karp1225
  • Lokalizacja:
    Głogów

Napisano 12 sierpień 2014 - 20:21

Tamron 150-600 nie jest jednak taki zły,widziałem już dobre foty nim robione - jeden z moich znajomych zamienił N 200-400/4 na Tamrona i nie narzeka.


Nikon D 300 - 600/4 VR - Nikkor 80-400/4,5-5,6 VR II - 150/2,8 - 10-20/4-5,6 - Manfrotto 055XPROB+501 HDV

http://robert-babisz.manifo.com/


#10 pentaksiara

pentaksiara
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 12 sierpień 2014 - 21:19

 

Wygrać konkurs NATIONAL GEOGRAPHIC można puszką Pentax (APS-C) z obiektywem  M42. :)

Praktycznie wszystkim można zrobić medalowe zdjęcie. Ogranicza nas wyobraźnia, umiejętności etc. A nie to że nie mamy topowej puszki, topowego szkła i statywu ze złota.

 

Wiem, że nie sprzęt jest najważniejszy, ale przecież ma ułatwiać pracę, a nie utrudniać. No, i po coś zaprojektowano FF :> Fotografowie ślubni tez raczej celują w tę półkę.

Co do Tamrona - może to nie szkło jest złe, ale ja trafiłam na średnie sample, które dowodzą tego, że ktoś nie wykorzystał należycie możliwości. Chodzi mi głównie o ostrość - po prostu lubię żyletę :)

Tamron 150-600 nie jest jednak taki zły,widziałem już dobre foty nim robione - jeden z moich znajomych zamienił N 200-400/4 na Tamrona i nie narzeka.

Robercie, teraz to mnie zaskoczyłeś! 200-400 miałam za świetne szkło, do tego systemowe...



#11 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 12 sierpień 2014 - 21:54

Do FF obiektywy od 5tys PLN w górę. Innych nie ma sensu kupować bo się marnuje puszkę.

A tak na marginesie Nikkor 300 f4 AF-S to już dziadek.


Wildlife Photography

 

 

 


#12 MikołajA (Mikołaj Arndt)

MikołajA

    Poprzednio "maczu pikaczu"

  • Użytkownik
  • 567 postów
  • Wiek: 26
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 12 sierpień 2014 - 22:01


A tak na marginesie Nikkor 300 f4 AF-S to już dziadek.

A w czym to ma przeszkadzać?



#13 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 12 sierpień 2014 - 22:13

Ja bym brał ff - dla samej plastyki, "wysokiego ISO" i jakości zdjęć.


ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#14 YOBACK

YOBACK
  • Lokalizacja:
    Złotoryja

Napisano 12 sierpień 2014 - 22:18

Ale kupować FF i podpinać obiektywy do APS-C mija się z celem. Pojawi się winieta itp. 


Canon 600D + Canon 55-250 + Canon 18-55

 

logo1.png


#15 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 13 sierpień 2014 - 09:08

@YOBACK

Jeżeli kogoś stać na pełną klatkę to i stać go na obiektyw.


ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#16 mkw

mkw
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 13 sierpień 2014 - 10:01

Pewnie mnie tu zlinczujecie, ale zdjęcia z Tamrona (przynajmniej te, które widziałam, m.in. na BW) w znacznej większości przypadków były bardzo średnie. Brałam pod uwagę Bigmę, ale obecnie celuję w stałkę. A Canona nie biorę pod uwagę, chyba że nowa wersja 7D zrobi furorę :)

 

Nie chcesz Tamrona, a brałaś pod uwagę Bigmę? Przecież Tamron na 600 mm jest ostrzejszy niż Bigma na 500 mm, a na 400 mm spokojnie walczy z Canonem 100-400 i ...

 

 

wygrywa - ceną, stabilizacją, a i ociupinkę obrazkiem.



#17 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 13 sierpień 2014 - 17:59

"a mnie stać jedynie na AF-S 300/4"  Kupienie jednego obiektywu do FF to strata pieniędzy.

Na tym jednym obiektywie i w dodatku leciwej konstrukcji FF zostanie wykorzystane tyle co nic.

Później można dokupić 18-55 :ewil2:


Wildlife Photography

 

 

 


#18 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 13 sierpień 2014 - 19:57

@Nieznany

Nie od razu Rzym zbudowano


ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#19 nemos_22

nemos_22
  • Lokalizacja:
    Ożarów

Napisano 15 sierpień 2014 - 09:23

chcialbym miec takie problemy, pentaksiara kup sobie dwie dobre stalki na m42 i duś tego k-ra aż mu flaki wyjdą,

 

po tym bedziesz wiedziala czego chcesz i z czym to sie je.  pzdr 


Użytkownik nemos_22 edytował ten post 15 sierpień 2014 - 09:23

Pentax k10d, kit 18-55, SMC A Pentax 70-210/4, pentacon 300/4

#20 siwy49

siwy49
  • Użytkownik
  • 284 postów
  • Lokalizacja:
    Kielce

Napisano 15 sierpień 2014 - 09:58

Nie chcesz Tamrona, a brałaś pod uwagę Bigmę? Przecież Tamron na 600 mm jest ostrzejszy niż Bigma na 500 mm, a na 400 mm spokojnie walczy z Canonem 100-400 i ...

 

 

@Nieznany - coś przeoczyłem co to za firma ta "Bigma", może nas oświecisz! :ewil2:







Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych