Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

Zmiana systemu Canon -> Nikon


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#1 enkoder (Paweł)

enkoder
  • Użytkownik
  • 1337 postów
  • Wiek: 48
  • Lokalizacja:
    Wrocław, Krzyki

Napisano 01 czerwiec 2011 - 13:28

Z racji tego, że niedawno padła mi migawka w moim 30D i musiałem na szybko coś kupić, kupiłem 20D.
Ale wczoraj napadła mnie myśl, czy by może nie zmienić systemu.
Mam aktualnie to co w stopce i pytanie do Was, czysto hipotetyczne.
Wymyśliłem coś takiego , tylko nie bijcie ;-)

Znajomy ma Nikona D200, najbardziej podoba mi się w nim:
Szybkostrzelność, duży bufor (22 nef-y), szybki zapis na kartę, grupowy AF, funkcjonalność.
W 20D i w moim starym 30D tego nie było, bufor za mały, zbyt wolny zapis na kartę, AF taki sobie.
Mógłbym oczywiście zmienić na 40D, 50D, 7D ale nie te pieniądze i nie o to chodzi.
Chodzi o to, aby stosunkowo małym kosztem, lub jego braku wymienić zestaw na... i teraz uwaga.

Nikon D200 + Nikkor 300/4 AF ED (lub Nikkor AF 80-200/2.8 ED D)

Wiem, że są minusy tej zamiany, np. takie jak:
Większe szumy powyżej ISO 800 w Nikonie, brak USM-a w obiektywie ale czy widzicie jakieś plusy.
Dla mnie plusem są ww. zalety D200 i 300mm dobrego szkła (ale nie wiem czy lepszego niż moja L-żunia).

#2 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 01 czerwiec 2011 - 15:13

bierzesz coś? ;-)
prymaaprylis był w kwietniu :-P

ojjj odradzam takiej zamiany, jak mówi powiedzenie: "zamienił stryjek siekierkę na kijek" :mrgreen:
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#3 enkoder (Paweł)

enkoder
  • Użytkownik
  • 1337 postów
  • Wiek: 48
  • Lokalizacja:
    Wrocław, Krzyki

Napisano 01 czerwiec 2011 - 15:19

Wiedziałem, że nadworny Canonier kurdeniewiemco napisze pierwszy ;-) :-P

Czekam na następne opinie, sugestie.

#4 Podwyszyński

Podwyszyński
  • Lokalizacja:
    małopolska

Napisano 01 czerwiec 2011 - 15:27

enkoder, zamienisz system na Nikona, kupisz 300/4 ale co dalej? Wiesz że Canon ma takie szkła jak 400/5.6, 100-400/5.6, których odpowiedników Nikon nie posiada a są one stosunkowo tanie jak na swoją klasę.

O ile wiem nasz forumowicz Girdian ma d200 + 300/4 AF.

#5 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2221 postów

Napisano 01 czerwiec 2011 - 15:32

Wiesz że Canon ma takie szkła jak 400/5.6, 100-400/5.6, których odpowiedników Nikon nie posiada a są one stosunkowo tanie jak na swoją klasę.


enkoder, to o czym napisał Podwyszyński, jest jedynym powodem dla, którego musisz dobrze rozważyć swoją decyzję.

...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#6 Iroslav

Iroslav
  • Użytkownik
  • 761 postów
  • Lokalizacja:
    Amsterdam

Napisano 01 czerwiec 2011 - 17:42

enkoder , a mi podoba sie Twoja alternatywa , poniewaz D 200 jest super aparatem , chwalonym przez nikoniarzy i ma teraz atrakcyjna cene i do tego 300/4 . Wiedz o tym ze Nikon ma wspaniale konwertery , szczegolnie 1.4X i 1.7X , o ktorych jakosci Canon moze jedynie pomarzyc . Zrezygnuj z 80-200 , poniewaz 300-tka na ptaki jest lepsza . Sukces i odwagi w podjeciu decyzji :beer:

Czesc Irek

D5+ N500/4G VR


#7 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 czerwiec 2011 - 18:44

80-200/2.8 to fantastyczne szkło - ale do portretu a jeszcze lepiej z pełną klatką.
Do kwiatuszków i roślinek nadaje się tak sobie - ma za dużą minimalną odległość ogniskowania (1,5m). Trochę jest lepiej po dopięciu pierścienia pośredniego, ale lepsze efekty dają szkła makro (no, trzeba je jednak akurat mieć) albo stałki 50mm.
Do pierzastych i futrzaków - trochę krótko, ale jak będziesz dostatecznie blisko to efekty powinny być bardzo dobre. Używałem tego szkła z telekonwerterem Kenko x2 ale niezbyt mi efekty pasowały. Za to w domu, kościele, szkole - sprawdza się znakomicie. Na spacerach też ale to ciężki kawał żelastwa.
300/4.0 fotografował jeszcze niedawno pol i myślę że efekty miał znakomite. Wprawdzie miał D300 ale D200 wcale wiele gorszy nie jest.
Jak dołożysz nikonowski tele x1.4 będziesz miał bardzo ładny zestaw.
Trzeba tylko pamiętać, że Nikon ma cropa x1,5 a nie x1,6 jak Canon - niby niewielka różnica ale jednak jest.

Napiszę jeszcze że ja przeskoczyłem z Pentaxa i nie żałuję tej decyzji, mimo całej sympatii do Prawdziwych aParatów.
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#8 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 01 czerwiec 2011 - 19:18

ja przeskoczyłem z Pentaxa i nie żałuję tej decyzji

Bo nie wiedziałeś pewnie, że w końcu nadejdzie K-5. :mrgreen:
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#9 karp1225 (Robert Babisz)

karp1225
  • Lokalizacja:
    Głogów

Napisano 01 czerwiec 2011 - 19:52

bierz Nikona :-)

Nikon D 300 - 600/4 VR - Nikkor 80-400/4,5-5,6 VR II - 150/2,8 - 10-20/4-5,6 - Manfrotto 055XPROB+501 HDV

http://robert-babisz.manifo.com/


#10 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2221 postów

Napisano 01 czerwiec 2011 - 19:58

Bo nie wiedziałeś pewnie, że w końcu nadejdzie K-5.


Ostatnio miałem okazję pobawić się K-5 wraz z 60-250 f/4...bardzo solidna konstrukcja, świetnie leży w dłoni i tak jak Nikon ma dwa kółeczka ;-) Tylko szkoda, że systemowych szkieł (tele) jest jak na lekarstwo.

...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#11 enkoder (Paweł)

enkoder
  • Użytkownik
  • 1337 postów
  • Wiek: 48
  • Lokalizacja:
    Wrocław, Krzyki

Napisano 01 czerwiec 2011 - 20:03

Dzięki wszystkim za obiektywne sugestie.
A pol i ostapowicz siedzą cicho ;-), czekam jeszcze, aż Wy coś powiecie

#12 pol

pol
  • Lokalizacja:
    dolnośląskie

Napisano 01 czerwiec 2011 - 20:59

Przygodę z lustrzanką zacząłem od d90 /czysty przypadek/ obecnie d300s. Historia szklarni jest dłuższa n70-300vr, n300/4 -na sprzedaż, n300/2.8. Jak widać doświadczenia dużego nie mam, a o C nie mam zielonego pojęcia więc trudno mi coś radzić. Napiszę tylko tyle, że gdybym dziś zaczynał, wybór padłby na N z jednego prostego powodu - jestem zadowolony, na tyle zadowolony, że nigdy o zmianie systemy nie myślałem. Ktoś może napisać, że mając C byłbym zadowolony bardziej, być może tak, tego nie wiem. Wiele Ci pewnie nie pomogłem, ale wiedzy i doświadczenia nie mam by wydawać osądy w tej dziedzinie.

enkoder proponuję byś jeszcze poszukał postu August -a z jego przemyśleniami jak zmieniał system, jego wybór padł na N ale Ty stosując jego założenia może wybierzesz co innego. Udanego wyboru i ja jak by co to pisz.

#13 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 02 czerwiec 2011 - 06:36

enkoder, pamiętaj że do AF 300/4 można założyć tylko Tc kenko1.4 (nikon nie robi tc z śrubokrętem)który widocznie zwalnia AF

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#14 sebaok

sebaok

Napisano 02 czerwiec 2011 - 11:19

Wprawdzie miał D300 ale D200 wcale wiele gorszy nie jest.


Jest, proponowałbym dozbierać do używanego d300.

#15 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 02 czerwiec 2011 - 11:53

Wprawdzie miał D300 ale D200 wcale wiele gorszy nie jest.


Jest, proponowałbym dozbierać do używanego d300.


Popieram, mam D200 i żałuję że nie uzbierałem na D300. Poczytajcie o mydlastej matrycy D200.

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#16 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 02 czerwiec 2011 - 13:46

Poczytajcie o mydlastej matrycy D200.


Pierwsze słyszę.Miałem i jedyna rzecz dla której sprzedałem to było ISO (matryca CCD).Moim zdaniem aparat warty zainteresowania.Bardzo chwaliłem sobie WB,ale przy foracie NEF nie ma to większego znaczenia.Obsługa wręcz wzorowa.Wszystko dostępne pod palcami bez odrywania oka od wizjera.Też przesiadłem się z canona i nie żałuję.

Jednak sebaok dobrze radzi,dozbieraj jak możesz do d300 bo wysokie ISO w D200 może czasami irytować.

#17 enkoder (Paweł)

enkoder
  • Użytkownik
  • 1337 postów
  • Wiek: 48
  • Lokalizacja:
    Wrocław, Krzyki

Napisano 02 czerwiec 2011 - 15:14

Obsługa wręcz wzorowa.Wszystko dostępne pod palcami bez odrywania oka od wizjera....

No właśnie, bawiłem się D200 tylko tydzień i wszystko jest, tak jak piszesz.
Z Canonem jestem od 6 lat, a Nikon potrafi nadal mnie zachęcić.

Jednak sebaok dobrze radzi,dozbieraj jak możesz do d300 bo wysokie ISO w D200 może czasami irytować.

Z tym akurat sobie poradzę, w swoim Canonie bardzo rzadko używam więcej jak 800, prawie wcale, więc nie będzie problemu.
Owszem, jeśli się zdecyduję na zmianę, D300 będzie następnym aparatem po D200

#18 PrzemekG

PrzemekG
  • Lokalizacja:
    Lubuskie

Napisano 02 czerwiec 2011 - 15:14

ja przeskoczyłem z Pentaxa i nie żałuję tej decyzji

Bo nie wiedziałeś pewnie, że w końcu nadejdzie K-5. :mrgreen:


Vulpes i co z tego, że Pentax ma k5 puszka rewelacyjna, ale co dalej jak dobrych szkieł brakuje, jak już od pół roku poluję na Pentaxowe szkło 300/4 praktycznie nie dostępne.
Myślę że każde rozwiązanie czy z N czy C.
"W towarzystwie kamer wyruszamy więc na wiosenne, bezkrwawe łowy, śpieszmy się chwytać życie na gorącym uczynku, podpatrywać tajemnice przyrody." Włodzimierz Puchalski - Bezkrwawe Łowy Aparat K5, którym robię czasem kilka zdjęć.

#19 enkoder (Paweł)

enkoder
  • Użytkownik
  • 1337 postów
  • Wiek: 48
  • Lokalizacja:
    Wrocław, Krzyki

Napisano 02 czerwiec 2011 - 15:31

PrzemekG, Czasem na Ebay-u się pojawiają używane, kolega tam kupuje do swojego K20D, aktualnie znalazłem nówkę za 2tys $ z przesyłką do Polski za 42 $

#20 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 03 czerwiec 2011 - 07:12

Pierwsze słyszę


Poszukaj na nikoniarzach o problemach D200+ długie tele na odległości powyżej 10m, z obiektywami poniżej 300mm tego niema. Co do iso to papier wszystko przyjmie :-D , oprócz tych 2 "wad" D200 to świetny aparat.

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych