Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Rykowisko na mazurach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 _whitegiz_

_whitegiz_
  • Małomówny
  • 32 postów
  • Lokalizacja:
    Giżycko

Napisano 14 wrzesień 2010 - 21:24

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Nieubłaganie zbliża się ruja u jeleniowatych. Z tego co czytam na forum w niektórych regionach już się zaczęła :)
Od jakiegoś czasu jeżdżę po okolicznych lasach (powiat Giżycko) w celu wytropienia bytowania jeleni. Miejscówki niby pewne, a przynajmniej tak zapewniają znajomi którzy co nie co się orientują w temacie. W zeszłym roku trafiłem na parę dorodnych "rogaczy" - niestety już nigdy nie będzie mam się spotkać (odstrzały dewizowe, lub coś w tym rodzaju)

W ubiegłym tygodniu zapuściłem się do puszczy boreckiej. Znalazłem piękne miejsce. Drzewa poobdzierane z kory(chyba pozostałość z zeszłego rykowiska), dużo starych tropów, ale nic świeżego :(
Jednym słowem marnie. Nic nie widać, nie słychać.

Obawiam się że w tym roku w moich regionach rykowiska nie będzie lub będzie mocno ograniczone ze względu na zbieraczy grzybów. Ludziska zjeżdżają do lasu skoro świt i wracają późno wieczorem. Zwierzyna jest bardzo przestraszona - tak mi się wydaje.
Jest tez opcja, że show jeszcze się nie rozpoczęło. Noce są ciepłe...
Co o tym sądzicie?

Czy na forum są osoby z okolic Giżycka które wybierają się na rykowisko?

#2 wacha123 (Karol Waszkiewicz)

wacha123
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • Wiek: 40
  • Lokalizacja:
    Mazury/Dublin(IE)

Napisano 14 wrzesień 2010 - 21:51

Powiem Ci Tyle,że musisz w nocy się wybrać po okolicy i posłuchać czy coś się dzieje. Być może,że przez ciepłe noce jeszcze ich mocno nie "przypyliło" ale to kwestia kilku dni. Z rozmowy telefonicznej z Ojcem który mieszka w Puszczy piskiej na Mazurach wynikało,że nie słyszał do tej pory byków a co roku niedaleko domu zawsze kilka byków było słychać. Ja zawsze tak robiłem,że w nocy 22-23godzina jeżdziłem samochodem i co jakiś czas gasiłem silnik i nasłuchiwałem. Jak usłyszałem kilka byków niedaleko siebie to na drugi dzień nad ranem starałem się być w tych okolicach. Zawsze były tam byki. Moze to Ci coś ułatwi:-)

#3 _whitegiz_

_whitegiz_
  • Małomówny
  • 32 postów
  • Lokalizacja:
    Giżycko

Napisano 17 wrzesień 2010 - 20:47

Też tak robiłem. Wieczorkiem objazd miejsc gdzie prawdopodobnie występują jelenie i rano ponownie.
Wydaje mi się że na północy rykowisko jest trochę przesunięte w czasie.

Dzisiaj wieczorem zrobiło się troszkę zimko, może się coś ruszy.
Jutro wieczorem planuje pojechać do Puszczy Boreckiej, a w niedzielę wcześnie rano zasadzę się na upatrzonej polanie - może coś wyjdzie

Jak będziesz mógł, daj znać o rozpoczęciu rykowiska w Puszczy Piskiej.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2010-09-19
Wczoraj wieczorkiem około 23 byłem w Puszczy Boreckiej i ...... jakby zaczęło coś się dziać. W oddali słyszałem pojedynczy niemrawy ryk jednego byka. Jak wszystko się ułoży w przyszły week w plener :)
K20d; S18-55/2.8 EX; S100-300/4 EX; T135/2.8; 50/2; T90/2.8; TC 1.4; DCR-250; 055xprob; KB-1; M58 AF-2
http://www.magiamazur.pl

#4 _whitegiz_

_whitegiz_
  • Małomówny
  • 32 postów
  • Lokalizacja:
    Giżycko

Napisano 26 wrzesień 2010 - 03:45

Na mazurach w końcu się zaczęło na dobre! W godzinach 20-22 dość ładnie "wyły do księżyca". A teraz kawka i w teren. Pewnie z podchodu będzie ciężko coś "ustrzelić" - ale co zobaczę to moje :)
K20d; S18-55/2.8 EX; S100-300/4 EX; T135/2.8; 50/2; T90/2.8; TC 1.4; DCR-250; 055xprob; KB-1; M58 AF-2
http://www.magiamazur.pl

#5 Kashpir

Kashpir
  • Małomówny
  • 6 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 wrzesień 2011 - 15:43

Witam,
będę pod koniec września w okolicach Mrągowa. Czy ktoś może mnie nakierować na jakieś rejony, gdzie można zasadzić się w tych okolicach na rykowisko?

#6 _whitegiz_

_whitegiz_
  • Małomówny
  • 32 postów
  • Lokalizacja:
    Giżycko

Napisano 14 wrzesień 2011 - 22:54

Oczywiście kolego że mogę nakierować. Jak będziesz się wybierał daj znać.
Ja od 2 weekendów jeżdżę w okolicach oddalonych około 30 km od Mrągowa
K20d; S18-55/2.8 EX; S100-300/4 EX; T135/2.8; 50/2; T90/2.8; TC 1.4; DCR-250; 055xprob; KB-1; M58 AF-2
http://www.magiamazur.pl





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych