Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Rykowisko 2012


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 marianzzz1

marianzzz1
  • Użytkownik
  • 280 postów

Napisano 17 wrzesień 2012 - 17:14

Witam.
Panowie i Panie chciałem się zapytać jak tam w tym roku jest u Was z tym spektaklem .
Nie ukrywam że czekam na to cały rok.Jednak jak narazie słabiutko ,przynajmniej w moich okolicach (dolina Baryczy) .Nie wiem czy jeszcze jest za szybko(choć sprawdzałem fotki z tamtego roku) czy po prostu w tym roku jest słabo.
Pewnie jest tu sporo ludzi dla których rykowisko to najciekawsze wydarzenie w roku.
Czy moglibyście się podzielić swoimi obserwacjami z tego roku?
Z góry dziękuje i Pozdrawiam.

#2 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2221 postów

Napisano 17 wrzesień 2012 - 17:43

marianzzz1, u mnie ryczą już od około dwóch tygodni, a od tygodnia baaardzo intensywnie. Wczoraj na bagienku 5 byków urządziło sobie koncert w samo południe. Dosłownie! Zaczęły ryczeć około godziny 12, przestałem je śledzić po godzinie 15 gdy udały się w głąb bagna. Oprócz wspomnianych byków były także dwie duże chmary łań.
Ja mam tę przyjemność, że na upartego nie muszę wychodzić z domu aby posłuchać jesiennego koncertu jeleni. Wystarczy, że wczesnie rano tj., około godziny 3 otworzę okno, usiądę na kanapie z filiżanką kawy i słucham.
Na łąkach i polanach byki koncertują mniej więcej do godziny 6 rano. Potem towarzystwo przenosi się do lasu gdzie nie zawsze kontynuuje koncert. Jeżeli poranek jest chłodny i lekko mglisty z "normalnym" wschodem slonca jelenie pozostają na polanach/łąkach trochę dłużej...mniej więcej do 6.30.
Pozdrawiam

PS. Zachodniopomorskie ;-)

...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#3 Daniel75

Daniel75
  • Użytkownik
  • 257 postów
  • Lokalizacja:
    Pogwizdów

Napisano 17 wrzesień 2012 - 17:44

Czy moglibyście się podzielić swoimi obserwacjami z tego roku?


U mnie podobnie. Ani jednego jelenia nie słyszałem, ani nie widziałem.
14 wypadów w teren o różnych porach dnia i jedynie widziałem 2 łanie :-/

#4 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 17 wrzesień 2012 - 17:49

U mnie też ryczą. Jednego tylko nagrałem aparatem kompaktowym. Aktualnie brak czasy i sprzętu na spektakl.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#5 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • Lokalizacja:
    PK Dolina Słupi

Napisano 17 wrzesień 2012 - 19:11

Jest za ciepło , pogoda nie dopisuje . Koncerty tylko w nocy , rzadko ok 17.00 . Pisze o Środkowym Pomorzu

#6 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 17 wrzesień 2012 - 20:05

Poczekajcie do pełni Księżyca. W zeszłym roku wcześniej ryczały bo pełnia była w środku miesiąca, teraz będzie pod koniec września. Poza tym, jak napisał Leśne Oko, jest trochę za ciepło. Powodzenia i uważajcie na panów z grzmiącymi kijami. ;-)

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#7 skylux

skylux
  • Użytkownik
  • 261 postów
  • Lokalizacja:
    Leżajsk

Napisano 17 wrzesień 2012 - 20:06

W Bieszczadach ryczą aż miło. Dzisiaj o 15 koncertowały :mrgreen:
"W tak pięknych okolicznościach przyrody... i tego... i niepowtarzalnej... "

#8 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 17 wrzesień 2012 - 20:31

Ark, to Ty masz jak w raju ;-) Na Kurpiach na razie słabiutko, byki porykują od kilku tygodni ale to jeszcze nie to. Najintensywniej ryczą rano, wieczorem sporadycznie. W miejscu gdzie w ubiegłym roku las aż się gotował w tym roku jak dotychczas głucha cisza chociaż łańki kręcą się po okolicy, więc byki tez muszą być. Myślę że na przełomie września i października rykowisko się rozkręci.

#9 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 17 wrzesień 2012 - 20:43

W Beskidzie Niskim ryczą! Po 17-tej już koncertowały. Słyszałem dziś blisko 10 ryczących byków (oczywiście nie z jednego miejsca)! Z jednym nawet sobie pogadałem trochę. :mrgreen: Myślałem, że pewnie go spłoszę nieudolnie naśladując jego ryczenie. Ale okazało się, że dał się nabrać, bo wyraźnie zareagował rycząc mocniej i zbliżając się w moja stronę. Na polanę jednak nie wyszedł.
Wcześniej wpadłem na łanię, ale tylko dokumentacyjne fotki udało mi się zrobić.
Niestety słychać już też strzały myśliwych. :-(
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#10 kocoor

kocoor
  • Lokalizacja:
    Namysłów,opolskie

Napisano 17 wrzesień 2012 - 21:04

marianzzz1, byłem i było całkiem, całkiem. Zbierałem się ok. 11 i jeszcze całkiem głośno ryczały. O godz. 9 jeszcze spacerowały po stawach.
notoryczny brak czasu

#11 kucik (Michał)

kucik
  • Lokalizacja:
    Strzyżów

Napisano 17 wrzesień 2012 - 21:18

na naszej miejscówie rykowisko pełną parą. Dziś rano ryczało kilkanaście byków (słyszanych z jednego miejsca). Tylko jeden byk z chmarą odgonił 4 inne byki:)
W okolicy Strzyżowa dopiero się zaczyna, ale już jest nieźle.

#12 NiceDmg (Jakub)

NiceDmg
  • Użytkownik
  • 1290 postów
  • Wiek: 28
  • Lokalizacja:
    Malopolska

Napisano 17 wrzesień 2012 - 21:22

U mnie na razie spokój , kilka razy udało mi się zobaczyć byka z łanią , innym razem całą chmarę , więc jest dobrze . Szkoda tylko że nie chcą ryczeć , kilka dni temu byłem na wschodzie około godziny 6 cisza była , więc następnym razem czyli w weekend wstanę wcześniej i może uda się coś usłyszeć. pozdrawiam

Małopolska ;-)

#13 marianzzz1

marianzzz1
  • Użytkownik
  • 280 postów

Napisano 17 wrzesień 2012 - 21:27

kocoor, tak czasami uda się dojrzeć jakiegoś spacerowicza,jednak na stawach które ja odwiedzam ryczały jak do tej pory około pół godziny przy świcie,potem cisza.
Podobnie było w lesie gdzie w tamtym roku koncertowały do godzin popołudniowych.
Mam nadzieję że rykowisko dopiero się rozkręci.


Dzięki wszystkim za takie zainteresowanie tym wątkiem i podzielenie się informacjami z różnych zakątków Polski.

#14 kerko

kerko
  • Użytkownik
  • 342 postów
  • Lokalizacja:
    Różnie bywa

Napisano 18 wrzesień 2012 - 16:41

Widze, że jesteście obeznani w temacie ;-) To wytłumaczcie laikowi....
One ryczą od rana bo róże wersje słyszałem i jedni mówia, że tylko rano a drudzy, że własnie wieczorem...
Osobiście w niedzielę byłem w lesie i około 18.00 je usłyszałem. Nie było może tego jakoś bardzo dużo ale zaczęły się kręcić koło polany. Na polanę nie wyszły....
Pytanie nr 2. Strzały tez słyszałem bardzo wyraźnie tak jak piszecie... Sezon na co jest ?? Na jelenie własnie ?? :shock:

#15 Gutek

Gutek

Napisano 18 wrzesień 2012 - 16:57

kerko,Na intensywnosc rykowiska ma wpływ kilka czynnikow. Duzo zalezy od pogody(najlepiej jak jest chłodno), baz pokarmowa (duzo zołedzi dobre rykowisko) i ilosc panow ze strzelbami (tam gdzie duzo strzelaja jelenie słabiej sie odzywaja).
Teraz własnie jest sezon polowan na jelenie co wzbudza wiele kontrowersji.

#16 kamil3

kamil3
  • Użytkownik
  • 353 postów
  • Lokalizacja:
    obrzeża GPN, konina

Napisano 18 wrzesień 2012 - 17:31

powiedzcie czy księżyc ma coś do rykowiska?
D90, 18-200mm

#17 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 18 wrzesień 2012 - 18:00

W jasne noce na ogól rykowisko się nasila. Kiedy we wrześniu mamy pogodę w czasie pełni, to jest na ogół dosyć chłodno i wówczas jelenie się wyraźnie ożywiają. Ot i cała filozofia. :-D
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#18 piotr14 (Piotr)

piotr14
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 18 wrzesień 2012 - 19:29

Byłem dziś w lesie,coś pięknego byk ryczał w lesie aż mi ciary przeszły :mrgreen:

#19 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • Lokalizacja:
    PK Dolina Słupi

Napisano 18 wrzesień 2012 - 19:36

Byki w dzień są zmęczone uganianiem się za łaniami po nocy . Najczęściej śpią w gęstych zagajnikach gdzie grzybiarze nie wchodzą bo i po co . W takich miejscach czuć mocno ich feromony . Odzywają się w dzień ale tylko gdy są przekonane że w pobliżu znajduje się rywal , czasami się mylą i przejście człowieka odbierają jako innego jelenia . Bardzo mało wtedy byki jedzą bo mają inne zainteresowania . Im zimniej tym intensywniejsze rykowisko . Niedługo załamanie pogody i powinno się zacząć na dobre .

#20 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 20 wrzesień 2012 - 08:27

U mnie jest tak samo jak u Ark. Południowo zachodnia wielkopolska.

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych