Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Porównanie dwóch obiektywów - proszę o opinie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#21 Mustang_71

Mustang_71
  • Lokalizacja:
    Nowa Ruda

Napisano 07 kwiecień 2010 - 08:02

Ja jednak nastawiam się na obiektyw z zoomem - stałka jest pewnie fajna ale mniej praktyczna. Tak przynajmniej mi się wydaje. Sporo fotografuję zawodów jeździeckich i tam zoom jest niezbędny ponieważ w przeciągu 7-8 sekund obiekt przybliża się na przestrzeni kilkudziesięciu metrów.

... jest wolna chwila??? No to czas do lasu :)
Canon EOS 5D III, C 24-105 f/4.0 L IS USM, C 300 f/2.8L EF IS II USM, TC EF 2.0x III, C 100-400mm L IS USM, "pośredniaki" - Manfrotto 055XPROB


#22 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 07 kwiecień 2010 - 08:06

Ja jednak nastawiam się na obiektyw z zoomem - stałka jest pewnie fajna ale mniej praktyczna. Tak przynajmniej mi się wydaje. Sporo fotografuję zawodów jeździeckich i tam zoom jest niezbędny ponieważ w przeciągu 7-8 sekund obiekt przybliża się na przestrzeni kilkudziesięciu metrów.

No to rozwiązanie dylematu sam sobie podałeś ;-)

#23 miszak

miszak

Napisano 07 kwiecień 2010 - 08:42

Ja jednak nastawiam się na obiektyw z zoomem - stałka jest pewnie fajna ale mniej praktyczna. Tak przynajmniej mi się wydaje. Sporo fotografuję zawodów jeździeckich i tam zoom jest niezbędny ponieważ w przeciągu 7-8 sekund obiekt przybliża się na przestrzeni kilkudziesięciu metrów.



A to tylko flinta. Nie da się tak płynnie regulować ogniskowej przy najeżdżającym obiekcie tradycyjnym, obrotowym regulatorem. Weź do reki jakiś długi zoom i sprawdź. 150-500 to chyba było ciężko przejechac zakres bez przełożenia reki.
Ale chłopie, mustang w ksywce i focisz konie na wybiegu??? Ruszaj na prerie i szukaj wolnych koni!

 


#24 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 07 kwiecień 2010 - 09:00

MUSTANG_71, częściowo sam sobie odpowiedziałeś, a koledzy dopowiedzieli resztę. Do Twoich zastosowań nie znajdziesz nic lepszego od 100-400 L.
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#25 Maddie

Maddie
  • Małomówny
  • 10 postów
  • Lokalizacja:
    Massachusetts, USA

Napisano 12 kwiecień 2010 - 19:41

Czytam wasze opinie, za które serdecznie dziękuję :-)
Co raz bardziej skłaniam się za szkiełkiem C100-400 f4,5-5.6 IS USM L - tylko zastanawia mnie jego konstrukcja (pompka).
Czy ktoś z was ma lub miał styczność z obiektywami tego typu - jaka jest ich żywotność?
W różnych wątkach po wygooglowaniu są opinie, że zasysają paprochy itp. inni zaś twierdzą że to mity.


Na forum Canona są setki ludzi, którzy mają ten obiektyw. Nie widziałam jeszcze żeby ktoś narzekał na brud zbierający się w środku. Jeśli to się zdarza, to bardzo rzadko.

Ja mam ten obiektyw od prawie roku, od miesięcy używam praktycznie codziennie i nie miałam jak dotychczas żadnych problemów. Jeśli chcesz fotograforwać ptaki, zapomnij o 70-200mm. Ja mam wersję f4 IS, i jakolwiek jest to technicznie świetny obiektyw, to zaraz zobaczyłam że jest stanowczo za krótki. A że ja też wolę zoomy, to zdecydowałam się na 100-400mm. Absolutnie jedna z najlepszych decyzji jakie kiedykolwiek podjęłam. Mój ulubiony obiektyw, prawie nie schodzi z aparatu.

Co do pompki, może się wydawać dziwna na początku, ale jak się przyzwyczaisz, zobaczysz że działa szybciej niż kręcenie.

#26 Mustang_71

Mustang_71
  • Lokalizacja:
    Nowa Ruda

Napisano 12 kwiecień 2010 - 21:56

Maddie, dzięki za wpis i utwierdzenie mnie w PODJĘTEJ decyzji
Mam go mieć w środę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

... jest wolna chwila??? No to czas do lasu :)
Canon EOS 5D III, C 24-105 f/4.0 L IS USM, C 300 f/2.8L EF IS II USM, TC EF 2.0x III, C 100-400mm L IS USM, "pośredniaki" - Manfrotto 055XPROB


#27 miszak

miszak

Napisano 13 kwiecień 2010 - 08:06

Maddie, dzięki za wpis i utwierdzenie mnie w PODJĘTEJ decyzji
Mam go mieć w środę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Witaj w "pompkowym klubie" ;-)

 


#28 Mustang_71

Mustang_71
  • Lokalizacja:
    Nowa Ruda

Napisano 14 kwiecień 2010 - 18:04

A więc tak - już jestem po pierwszych pompkach :mrgreen:
Przesyłka odebrana od kuriera - wsiadam do auta i w plener.
Trochę żal, że u nas dzisiaj pada, jednak nie mogłem sobie podarować paru pompeczek :-)
1.
Dołączona grafika
2.
Dołączona grafika
3.
Dołączona grafika

... jest wolna chwila??? No to czas do lasu :)
Canon EOS 5D III, C 24-105 f/4.0 L IS USM, C 300 f/2.8L EF IS II USM, TC EF 2.0x III, C 100-400mm L IS USM, "pośredniaki" - Manfrotto 055XPROB


#29 Mustang_71

Mustang_71
  • Lokalizacja:
    Nowa Ruda

Napisano 14 kwiecień 2010 - 18:07

I żeby nie było że w jednym poście ponad 3 fotki
To drugi wpis :-)
4.
Dołączona grafika
5.
Dołączona grafika
6.
Dołączona grafika

Mam nadzieję, że z tym szkiełkiem uda mi się częściej trafiać do tematycznych.
Dziękuję jeszcze raz za pomoc w wyborze obiektywu :beer:

... jest wolna chwila??? No to czas do lasu :)
Canon EOS 5D III, C 24-105 f/4.0 L IS USM, C 300 f/2.8L EF IS II USM, TC EF 2.0x III, C 100-400mm L IS USM, "pośredniaki" - Manfrotto 055XPROB


#30 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 14 kwiecień 2010 - 18:10

MUSTANG_71, teraz masz zestaw z którym ja zaczynałem swoją przygodę z fotografią przyrodniczą. Zmienisz wkrótce 400D na coś lepszego i bedzie super! Gratuluję zakupu! :beer:
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#31 Mustang_71

Mustang_71
  • Lokalizacja:
    Nowa Ruda

Napisano 14 kwiecień 2010 - 18:16

No właśnie jeżeli chodzi o zestaw to mogę z dumą zmienić podpis w profilu :mrgreen:

... jest wolna chwila??? No to czas do lasu :)
Canon EOS 5D III, C 24-105 f/4.0 L IS USM, C 300 f/2.8L EF IS II USM, TC EF 2.0x III, C 100-400mm L IS USM, "pośredniaki" - Manfrotto 055XPROB


#32 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 14 kwiecień 2010 - 18:20

MUSTANG_71, witamy w klubie ;-)

#33 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 14 kwiecień 2010 - 18:59

MUSTANG_71, jeśli wolno spytać, co Cię ostatecznie przekonało do tego wyboru?

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#34 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 14 kwiecień 2010 - 19:01

MUSTANG_71, jeśli wolno spytać, co Cię ostatecznie przekonało do tego wyboru?

zaloze sie zoom ;>

dobry wybor, swojadroga fotka 6 calkiem fajna;>
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#35 kucik (Michał)

kucik
  • Lokalizacja:
    Strzyżów

Napisano 14 kwiecień 2010 - 20:03

MUSTANG_71, na Twoich zdjeciach widac dokladnie roznice miedzy 70-300 a 100-400 - zupelnie inna polka hehe

Sam pewnie tez dolacze do tego klubu. IS i zoom przyciagaja (porownujac do stalki) :)

#36 Mustang_71

Mustang_71
  • Lokalizacja:
    Nowa Ruda

Napisano 14 kwiecień 2010 - 21:46

niemar, - Kurde nie wiem co - mam napisać :mrgreen: na Twoje pytanie
Ale chyba już nie dawno tu padła odpowiedź :mrgreen:
Tak więc trzymajcie Kciuki za moje zdobycze przyrodnicze!
JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ ZA PODPOWIEDZI :-D I FACHOWE PORADY :bow:

... jest wolna chwila??? No to czas do lasu :)
Canon EOS 5D III, C 24-105 f/4.0 L IS USM, C 300 f/2.8L EF IS II USM, TC EF 2.0x III, C 100-400mm L IS USM, "pośredniaki" - Manfrotto 055XPROB


#37 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 16 kwiecień 2010 - 13:48

MUSTANG_71, będę śledził Twoje postępy, dokładnie się im przyglądał. Trzymam kciuki ;-)

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#38 Mustang_71

Mustang_71
  • Lokalizacja:
    Nowa Ruda

Napisano 16 kwiecień 2010 - 22:11

niemar, No więc tak - dzisiaj miałem czas dopiero wieczorkiem wybrać się na testy pompeczki.
Niestety pogoda kiepska - szaro, zimno itp.
Jednak namiocik rozłożony a ja w środku w oczekiwaniu na zwierzynę.
Aparat na statywie w pogotowiu... nagle jakiś hałas... hmm... skąd to dobiega?
Rzut oka przez szparkę rozsuniętego zamka w ściance bocznej i widzę stadko około 6 jeleni (chyba same łanie). Nie było jednak czasu na wypięcie aparatu ze statywu i pozostało mi kilka sekund na zobaczenie z odległości około 10 m przebiegających pośród drzew łani.
Nie wiem co było większe - smak porażki, że nie udało mi się ich uwiecznić na zdjęciu, czy też radość tak bliskiego spotkania - tym większa, że zupełnie niespodziewana (oczekiwałem na sarny).
Mam też pytanie - czy jeżeli raz w tym miejscu spotkałem grupę jeleni to jest duże prawdopodobieństwo, że to jest ich "stała" trasa???
Miejsce jest na zboczu góry przeplatane łąkami i drzewami z naturalnym, małym oczkiem wodnym około 2-3 metrów średnicy - bardzo płytkie (chyba 30-40 cm), pośród krzewów i drzewek, od strony zachodniej. Prawdopodobnie ktoś taki, jak my wszyscy z tego forum, zrobił sobie tam ławeczkę na drzewie na wysokości około 2 metrów - kiedy pierwszy raz trafiłem na to miejsce zastanawiałem się po co ktoś taką miejscówkę sobie urządził na tym drzewie. Teraz już wiem, że do obserwacji. Ciekawe czy właśnie dla jeleni????

... jest wolna chwila??? No to czas do lasu :)
Canon EOS 5D III, C 24-105 f/4.0 L IS USM, C 300 f/2.8L EF IS II USM, TC EF 2.0x III, C 100-400mm L IS USM, "pośredniaki" - Manfrotto 055XPROB


#39 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 17 kwiecień 2010 - 09:39

MUSTANG_71, ławeczka ta pewnie służy za ambonę myśliwską a to znaczy że to dobre miejsce na sierściuchy :-) Najlepiej zapytaj się Sebaoka on najwięcej łazi za jeleniami ;-)


Ps.
Proszę tylko nie zaczynać dyskusji na temat myśliwych.[/b]

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#40 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 859 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Iława

Napisano 17 kwiecień 2010 - 15:14

MUSTANG_71, pamiętam z forum Canona http://canon-board.info/ monstrualny wątek na ten temat - próbowałam szukać, ale wyszukiwarka tamtego forum leży. Konkluzja była w sumie taka: co kto woli. Jedni do utraty tchu bronili 4 IS - że lepsza optyka, że IS, że mniejszy i lżejszy, a drudzy krzyczeli, że światło, światło i jeszcze raz światło. Myślę, że musisz sam się zastanowić, co jest dla Ciebie ważniejsze. Stabilizacja nie zamrozi ruchu, który może zamrozić 2.8, ale z drugiej strony do 2.8 często będzie Ci potrzebny monopod, no i czy aby na pewno ten jeden stopień przysłony to aż taka różnica? Optycznie oba obiektywy są bardzo podobne (mam wrażenie, że widziałam minimalnie więcej zachwytów nad plastyką 4 IS, ale jeśli nawet, to różnica jest minimalna).

Generalnie wygląda to tak:

4 IS
+ mniejszy, lżejszy, stabilizacja (rzadziej potrzebny monopod)
- gorsze światło, gorsza współpraca z konwerterem 2x (o ile pamiętam z lektur wątków na ten temat), słabe światło po dopięciu konwertera

2.8
+ lepsze światło, doskonała współpraca z konwerterami, dobre światło przy tej współpracy
- większy, brak IS, cięższy --> częściej będzie potrzebny monopod albo statyw

Na przyszły rok przewiduję identyczny problem i skłaniam się ku 4 IS. Rzadko fotografuję w takim świetle tak szybko poruszające się tematy i tak rzadko robię, żeby to światło 2.8 było absolutnie niezbędne, za to cenię sobie stabilizację i brak konieczności noszenia monopodu - przy 2.8 jej brak jest bolesny nie tylko wobec braku stabilizacji, ale też i wobec jego wagi. Zamiast konwerterów planuję zaś jakieś dłuższe tele.

Ale, jak mówię, myślę, że są to obiektywy tak bardzo zbliżone jakościowo, że wybór to kwestia indywidualnych preferencji - nosić, czy czasem odpuścić zamrożenie ruchu?


70-200 2.8 i wspolpraca z extenderami nie mozna nazwac doskonala. Pod kazdym wzgledem, poza swiatlem zoom 2.8 gorszy jest z ext 1.4 i 2x niz nowa wersja zooma F4 IS.
Majac 70-200 4IS i majac extd 1.4x mamy swietnej jakosci 280mm F5.6, to samo na 2.8 bez czy z IS jest znacznie gorsze. F4IS z extenderem 2x mozna sensownie uzywac majac body 1D, wtedy 400mm F8 ma jeszcze AF. Sam mam 70-200 2.8 IS i uzywanie go z extenderem 2x to marny pomysl... Od biedy mozna sie pobawic, ale raczej nie polecam.
Ogolnie w kazdym zoomie 70-200 czy to 4 czy 2.8 nie polecam extendera 2x. Natomiast najlepiej z 1.4x radzi sobie wlasnie F4 IS.

Canon 300D / 600D






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych