Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Moja przenośna czatownia.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
565 odpowiedzi w tym temacie

#401 johan

johan
  • Lokalizacja:
    Siedlce

Napisano 26 sierpień 2013 - 20:29

Tak sobie na to patrzę i pomyślałem, że może z Toy-Toy by coś podobnego zrobić.

W Toy-toyu masz od razu siedzisko, no i jak się zachce to nie trzeba po krzakach latać :lol:

#402 kaba

kaba
  • Użytkownik
  • 277 postów
  • Lokalizacja:
    Suchedniów / Kielce

Napisano 04 wrzesień 2013 - 15:29

Czy ktoś z szanowynych Kolegów, mógłby pomóc w zakupie czatowni ze sklepu Jula ?



#403 johan

johan
  • Lokalizacja:
    Siedlce

Napisano 06 wrzesień 2013 - 13:30

Ja dogadałem się ze sprzedawcą z allegro i kupiłem poza aukcją w przyzwoitej cenie. Popytaj.

Czatownia bardzo fajna.



#404 Accipiter

Accipiter
  • Małomówny
  • 36 postów
  • Wiek: 37
  • Lokalizacja:
    Gierałcice

Napisano 27 wrzesień 2013 - 19:47

Trochę przeglądałem temat i zakupilem czatownię stealth gear, dzisiaj robiłem pierwsze przymiarki, na razie bez aparatu. Chciałem od tak poprostu sprawdzić jak się sprawdza w terenie. Mankamentem, który może denerwować są moskitiery zapinane na rzep. Za wczasu lepiej odczepic chociaż część, żeby w razie nadejścia zwierzęcia z boku szybko wysunąć obiektyw. A tak w ogóle zakup mam nadzieję udany :) ... sarny podchodziły blisko, wróblaki nic sobie nie robiły z obecności tego dziwnego czegoś, nawet jastrząb przeleciał obok :) ...obiecujące początki, zobaczymy jak będzie póżniej :)


Nikon D90 / Nikkor 18-55 mm VR ED / Nikkor 70-300 mm AF-S f/4.5-5.6G IF-ED VR

#405 olowek74 (Piotr Ołowiński)

olowek74
  • Małomówny
  • 7 postów
  • Wiek: 50
  • Lokalizacja:
    Grójec

Napisano 28 wrzesień 2013 - 20:53

Witam wszystkich.Przenośne czatownie gotowe i wykonane własnoręcznie to fajna sprawa.Zaopatrzyłem się w norkę i takie krzesełko z juli.Dopiero przymierzam się do poważniejszego ich stosowania w terenie(dotychczas tylko w ogrodzie).Może to nie jest odpowiednie miejsce,ale chciałbym zapytać jak leśnicy zapatrują się na takie urządzenia w lesie.Niby mogą wlepić mandat,czego wolałbym uniknąć.Czy potrzebne są jakieś zezwolenia żeby posiedzieć w takim domku w pobliżu ambony np.?



#406 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 28 wrzesień 2013 - 21:08

Jak leśnicy będą się zapatrywać na takie namiociki? No biwakować można tylko w wyznaczonych miejsach ;) Jak postawisz to obok ambony to też będzie awantura, że przeszkadzasz w polowaniu itp. - są lepsze miejsca. No i pamiętaj, żeby do lasu autem nie wjezdzać to się nie doczepią ;)



#407 olowek74 (Piotr Ołowiński)

olowek74
  • Małomówny
  • 7 postów
  • Wiek: 50
  • Lokalizacja:
    Grójec

Napisano 28 wrzesień 2013 - 21:40

Słyszałem o przypadku,w którym wędkarz dostał mandat od straży leśnej za to,że postawił namiot nad rzeką w obrębie swojego stanowiska,żeby schować się przed deszczem i wiatrem.Nie miał to być wcale nocleg co gorsza,a i tak musiał płacić,bo teren należał do Lasów Państwowych.I nie był to żaden rezerwat czy park narodowy.

Co do ambony to może i racja,chociaż nie co dzień są polowania przecież.O paśniku nawet nie wspomnę,bo to by podchodziło pod niepokojenie zwierzyny na żerowisku.Ciekawy jestem czy,ktoś z Koleżeństwa miał jakieś podobne przygody ze służbami,korzystając z przenośnych czatowni.

Swoją drogą przedzwonię do nadleśnictwa.Ciekawe co tam powiedzą?

A jeśli o krzesełko chodzi,to całkiem wygodne,chociaż to z marketu,dość tandetnie wykonane,przynajmniej moje,jak na dwie setki w cenie.



#408 piotr14 (Piotr)

piotr14
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 29 wrzesień 2013 - 18:43

Zastanawiam się nad tym namiotem:http://allegro.pl/du...3525690605.html

 

Używa ktoś takiego?



#409 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • Lokalizacja:
    PK Dolina Słupi

Napisano 30 wrzesień 2013 - 06:00

Tak jak każde tego typu nada się ale jeszcze trzeba czymś zamaskować . Gorzej z miejscem w środku , podobne namioty można też dostać większe . Wada takiego namiotu to prześwitywanie i ptaki widzą że ktoś jest w środku . Dopiero dobre maskowanie zmniejsza ten efekt . Po za tym namiot tani to można go zostawić na parę dni ,a to jest ważne bo ptaki się przyzwyczajają .



#410 Argo (Michał Przystaś)

Argo
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 wrzesień 2013 - 16:47

 

(...)No biwakować można tylko w wyznaczonych miejsach ;) (...)

 

Słyszałem o przypadku,w którym wędkarz dostał mandat od straży leśnej za to,że postawił namiot nad rzeką w obrębie swojego stanowiska,żeby schować się przed deszczem i wiatrem.Nie miał to być wcale nocleg co gorsza,a i tak musiał płacić,bo teren należał do Lasów Państwowych.I nie był to żaden rezerwat czy park narodowy.

Jako wędkarz temat namiotów i ich rozstawiania przerabiałem niejednokrotnie. Należy wiedzieć, że namiot biwakowy jest to taki, który posiada podłogę. Dletego namioty wędkarskie (np. przeznaczone dla karpiarzy) nie posiadają podłogi i tym samym nie uznaję się ich jako namioty biwakowe. Straż leśna dobrze o tym wie ale czasem liczy na niewiedzę kontrolowanego (z moich doświadczeń), dlatego należy wiedzieć o tym przepisie. Jeśli chodzi o tą czatownie z krzesłem to w 100% nie spełnia wymogów namiotu biwakowego, norka już może być uznana jako namiot biwakowy.
Canon 7D | Sigma 18-200 | Canon EF 100mm f/2,8L macro | Canon EF 300mm f/2.8L IS | TC 1.4x III | TC 2x III

https://www.facebook...ystasfotografia

#411 piotr14 (Piotr)

piotr14
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 30 wrzesień 2013 - 17:24

@Leśne Oko,zastanawiam się czy nie będzie za mały? ;) Co do maskowania to i tak bym jeszcze przykrył siatką maskującą i jakimiś trawami :)



#412 olowek74 (Piotr Ołowiński)

olowek74
  • Małomówny
  • 7 postów
  • Wiek: 50
  • Lokalizacja:
    Grójec

Napisano 30 wrzesień 2013 - 23:32

O namiotach bez podłogi wiem.Jaki był ten z zasłyszanego przeze mnie i przytoczonego przykładu nie orientuję się,ale fakt pozostaje faktem.

Otrzymałem odpowiedź z miejscowego nadleśnictwa w sprawie korzystania z przenośnych czatowni na terenie Lasów Państwowych.Cytuję:

Ograniczenia jakie obowiązują przy „amatorskim fotografowaniu w lesie” zawarte są w ustawie  o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.)

http://isap.sejm.gov...=WDU20040920880

A w szczególności w art. 52 ust. 1 pkt. 14 - W stosunku do dziko występujących zwierząt gatunków objętych ochroną gatunkową mogą być wprowadzone następujące zakazy:..

14) fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie;

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. Nr 237, poz. 1419) http://isap.sejm.gov...=WDU20112371419

w § 7. Zakazuje „W stosunku do zwierząt należących do gatunków dziko występujących, o których mowa w § 2—4 i 6, wprowadza się następujące zakazy:… 15) fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących

powodować płoszenie lub niepokojenie zwierząt, przy których nazwach w załączniku nr 1 do rozporządzenia zamieszczono znak (1);

Niedopuszczalne również, bez zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska jest fotografowanie (wstęp) na terenie rezerwatów przyrody poza wyznaczonymi szlakami. Tak więc fotografowanie fauny niesie z sobą pewne ryzyko gdyż trudno przebywając dłuższy czas w pobliżu gniazda ptaka być niedostrzeżonym i nie być oskarżonym o jego płoszenie. Ważna jest również identyfikacja gatunku.

Wniosek mi się nasuwa taki,że niby można swobodnie fotografować z czatowni i nie tylko,ale jeśli Pan Strażnik Leśny będzie miał ochotę,to może nam wypłoszyć parę złotych z kieszeni za sam  pobyt w lesie.Interpretacja przepisów zależy  właściwie tylko od niego.Przecież zawsze może powiedzieć,że spłoszyliśmy chroniony gatunek,mimo że nawet go nie widzieliśmy siedząc w naszym ukryciu albo nie potrafiliśmy prawidłowo rozpoznać.Fotografowania gniazd nie komentuję,bo każdy zdaje sobie sprawę,że nie powinno się tego robić dla rozrywki.

 



#413 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • Lokalizacja:
    PK Dolina Słupi

Napisano 01 październik 2013 - 05:51

 


Wniosek mi się nasuwa taki,że niby można swobodnie fotografować z czatowni i nie tylko,ale jeśli Pan Strażnik Leśny będzie miał ochotę,to może nam wypłoszyć parę złotych z kieszeni za sam  pobyt w lesie.Interpretacja przepisów zależy  właściwie tylko od niego.Przecież zawsze może powiedzieć,że spłoszyliśmy chroniony gatunek,mimo że nawet go nie widzieliśmy siedząc w naszym ukryciu albo nie potrafiliśmy prawidłowo rozpoznać.Fotografowania gniazd nie komentuję,bo każdy zdaje sobie sprawę,że nie powinno się tego robić dla rozrywki.

No nie do końca tak . Przepis odnosi się do gatunków wymienionych w ustawie . Jeżeli faktycznie znajdziesz się w miejscu gdzie jest zlokalizowane gniazdo , nora itd wprowadzona do ewidencji oraz oznaczona jako teren "Ostoja zwierzyny" będzie miał prawo ukarać mandatem .Co do pozostałych spraw odnośnie czatowni dobrze jest mieć jakąś umowe z nadleśnictwem , bo pamiętajcie że chodzi nie tylko o szkody które możecie poczynić ale także wasze bezpieczeństwo (prace w lesie ). Na ogół nie ma z tym problemu ale jak w każdej firmie są też ludzie na stanowiskach którzy z niechęcią zezwalają na takie fotografowanie . Nie spotkałem się osobiście z problemem ze strony LP choć moi znajomi z tego forum już tak . Niestety nie mogę tego powiedzieć o lasach prywatnych .



#414 Przemasl

Przemasl
  • Użytkownik
  • 477 postów
  • Wiek: 39

Napisano 05 październik 2013 - 11:19

ja z lasów całkowicie się wyniosłem, leśniczy jak mnie widzi to mu się nóż w kieszeni otwiera.. Nigdy nie miałem budy, spotykaliśmy się tylko gdy spacerowałem z aparatem, ale zawiść jest.

Buda na ten sezon przestawiona około kilometra od poprzedniego miejsca, dorobiłem zaczep do haka i podholowałem na nowe miejsce.

Miałem pokazać wnętrze przenośnej budy więc oto one:

 

h6c8.jpg



#415 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 05 październik 2013 - 15:49

@Przemasl, wierszyki sobie poczytujesz? ;)



#416 Argo (Michał Przystaś)

Argo
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 październik 2013 - 18:21

@Przemasl, przytulnie tam masz, jeszcze jakieś firaneczki, a może i jakaś tapeta i można poczuć się prawie jak w domu :) ;)


Canon 7D | Sigma 18-200 | Canon EF 100mm f/2,8L macro | Canon EF 300mm f/2.8L IS | TC 1.4x III | TC 2x III

https://www.facebook...ystasfotografia

#417 Przemasl

Przemasl
  • Użytkownik
  • 477 postów
  • Wiek: 39

Napisano 05 październik 2013 - 18:55

@Przemasl, wierszyki sobie poczytujesz? ;)

uczę się w wolnych chwilach :)

 

Przytulnie jest, piszczy tylko styropian na podłodze, a jestem z tych, którym to przysparza ciarek na plecach. Szukam pomysłu jak się tego pozbyć :angry:



#418 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 05 październik 2013 - 19:10

uczę się w wolnych chwilach :)

 

 

Ja mam podobnie :) Zawsze na zasiadkę masa kartek i zeszytów ze studiów, a zazwyczaj i tak z tego nic nie wyjdzie, bo cały czas się ślęczy z okiem przy wizjerze ;)



#419 Adler

Adler
  • Użytkownik
  • 132 postów
  • Lokalizacja:
    Rypin/Gdańsk

Napisano 09 marzec 2014 - 23:58

W postach nie znalazłem tego modelu, więc zapytam. Czy ktoś może używa?
http://allegro.pl/na...4005119640.html


C40D || C50mm/1,8 || Sigma 120-400/4.5-5.6

#420 mkkaczy

mkkaczy
  • Użytkownik
  • 1095 postów
  • Lokalizacja:
    IRL

Napisano 10 marzec 2014 - 10:10


W postach nie znalazłem tego modelu, więc zapytam. Czy ktoś może używa?

Adler, ja mam coś takiego.

 

Narazie raz była w terenie tydzień temu ze mną, ale dobrze to wygląda. Jest lekka, wyciemniona w środku, wygodna, akuratnie miejsca na statyw, boczne kieszenie do podglądu. Tak wygląda moja pod siatką glony.

07mq.jpg







Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych