Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

Pentax


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1 daro

daro
  • Małomówny
  • 20 postów
  • Lokalizacja:
    z winnego grodu :)

Napisano 31 maj 2009 - 17:53

Zamierzam niedługo kupić lustrzankę. Nie podam swoich preferencji jednakże widzę, że wielu z forumowiczów używa Pentaxa.... Pytanie : dlaczego Pentax?

#2 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 31 maj 2009 - 20:46

Przejrzyj sobie np. niektóre z tych wątków: http://pentax.org.pl...opic.php?t=2348 a potem zarejestruj się na jedynym w swoim rodzaju forum Pentaxa; oczywiście uprzednio kupiwszy K100D/K10D/K200D/K20D/K-M/K7 :-)
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#3 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 31 maj 2009 - 20:56

Dlatego,że najlepiej współpracuje ze starymi obiektywami,
dlatego,że ma uszczelniony korpus (deszcz,pył itp. go nie ruszją-sprawdzone),
dlatego,że bardzo dobrze leży w dłoni,
dlatego,że model K10D kupisz już za trochę ponad 1000 pln (body),
dlatego,że ma stabilizację w puszce,
dlatego,że jest idealny jak na początek.
Ale jak masz na kupce kilkanaście tys. złotych to kup C 50D i do tego L300/4 albo 400/5,6 :-D

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#4 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 31 maj 2009 - 21:09

...i dlatego ..że jest NAJLEPSZY....
i nie sugeruj się broń Boże moimi zdjęciami.... :lol:
ale innych pentaksiarzy i owszem...
przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#5 daro

daro
  • Małomówny
  • 20 postów
  • Lokalizacja:
    z winnego grodu :)

Napisano 31 maj 2009 - 21:50

Pytam dlatego, że zainteresował mnie nowy model K7 :)

#6 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 31 maj 2009 - 23:00

daro, ten nowy model faktycznie jest MOCNO interesujący... ale jak powiedziałUDILEK - jak masz kasę to lepszym wyborem będzie C50D i jakiś 400/5.6L sam bym taki zanabył - gdybym miał kasę :mrgreen:

:ninja:


#7 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 01 czerwiec 2009 - 06:18

Eeee, skoro już mówimy o sprzęcie którego jeszcze nie ma ;-) to lepszym wyborem byłby Pentax K7 + DA 400/4 ED (IF) SDM :lol:
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#8 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 01 czerwiec 2009 - 07:59

daro,- jak masz kasę to lepszym wyborem będzie C50D i jakiś 400/5.6L sam bym taki zanabył - gdybym miał kasę :mrgreen:


Hmm.. body canona miałoby być lepsze od pentaxa? .. szkło canona lepsze od szkła pentaxa? .. toz to wszyscy wiedzą, że kit pentaxa jest już porównywalny z L-ka.. ( np: http://forum.fotopol...opic.php?t=5226 ) Więc gdyby miał pieniądze.. to wtedy móglby kupic naprawdę wypasioony zestawik... P-rawdziwy fotosprzęt..

#9 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 01 czerwiec 2009 - 09:08

daro,- jak masz kasę to lepszym wyborem będzie C50D i jakiś 400/5.6L sam bym taki zanabył - gdybym miał kasę :mrgreen:


Hmm.. body canona miałoby być lepsze od pentaxa? .. szkło canona lepsze od szkła pentaxa? .. toz to wszyscy wiedzą, że kit pentaxa jest już porównywalny z L-ka.. ( np: http://forum.fotopol...opic.php?t=5226 ) Więc gdyby miał pieniądze.. to wtedy móglby kupic naprawdę wypasioony zestawik... P-rawdziwy fotosprzęt..


AMEN
przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#10 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 czerwiec 2009 - 09:47

Ataman, powiedz, tylko tak szczerze... jak łatwo jest kupić 400/5.6 z silnikiem ultradźwiękowym w systemie Pentaxa ;-)

Nie mówię ze Pentax jest zły, wręcz przeciwnie. Czasem żałuję że nie wszedłem w ten system tylko w Minoltę/Sony bo mam dwa manualne skziełka do Pentaxa ( analog ) a poza tym jak zobaczyłęm tego waszego słynnego kita to mi szczena opadła - fantastyczna sprawa!

Co do 400/4 to chyba dalekim wschodzie jest już dostępny.

:ninja:


#11 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 czerwiec 2009 - 09:53

Widzę że sami Pentaksiarze się wypowiadają, to i mnie nie może zabraknąć :lol:
daro, zadaj sobie pytanie co chcesz fotografować?
Bo Pentax ma swoją specyfikę i do kilku rzeczy warto roaważać zakup sprzetu z innych firm....
Pierwsza rzecz to autofokus - z moich doświadczeń (fakt, że mam jedynie optykę Sigmy) to jest z tym tak sobie - wolno, wolno wolno....zwykle jest to pewnie ale ....wolno, wolno, wolno....W porównaniu z takim Nikonem AF Pentaxa wypada słabo...
Po drugie - szumy....Do ISO800 jest jako tako, chociaż moim zdaniem matryca w K20D szumi przy tym iso bardziej niż w K10D. Być może ma większy zkres tonalny ale szum jest dokuczliwszy. Tutaj Canon da ci na pewno dużo więcej, szczególnie zaś przy dłuższych czasach i w gorszym świetle - do zdjęć nocnych chyba nie masz nad Canonowskie CMOS-y....

Jeśli jednak mimo powyższego zdecydujesz się na PENTAXA to dostaniesz:
Bardzo dobrze wykonane i solidnie zaprojektowane aparaty. Ergonomia w K10D i w K20D jest świetna, wszystko pod ręką.
Uszczelnienie na poziomie najwyższych modeli "C" i "N" za 1/2 ceny.
Stabilizacja w body - nie jakoś rewelacyjnie skuteczna ale za to do każdego dopinanego szkła.
Bardzo dobra (niektórzy napiszą że "legendarna" współraca ze starymi szkłami - ze wszytskim z bagnetem K masz potwierdzenie ostrości i dobór parametrów ekspozycji. (dodam tu łyżkę dziegciu - z moich doświadczeń z obiektywami na gwincie m42 - przejścówki do Pentaxa są takie sobie i mogą sprawiać problemy).
Rewelacyjne wizjerki - porządne pryzmaty dają świetną jasność i bardzo dobre powiększenie - miałem w ręku kilka "C" i dla mnie wizjery w modelach trzycyfrowych a nawet dwucyfrowych są ciemne jak tabaka w rogu...

Wybór optyki masz taki jak w innych systemach (i nie róbcie tutaj żadnych "pchy") Pentax ma dobrą optykę własną jak i nieźle współpracuje ze szkłami producentów niezależnych. Szkła tzw. "kitowe" uchodziły i uchodzą za bardzo udane. Gwiazdki DA pokrywają już cały potrzebny nawet zaawansowanemu amatorowi zakres i są świetne - tyle że drogie. Ale eLki też raczej do tanich nie należą....

Tak więcc Pentaxa warto brać pod uwagę, szczególnie dysponując mniejszą kasą....
Mając więcej - trzeba rozważać i inne systemy ;-) :mrgreen: ...

Ale jeśli się weźmie pdo uwagę że w K7D AF chodzi jak burza (ponoć) i że poprawili matrycę...to nawet mając kupę kasy warto Prawdziwy aParat kuPić.... :mrgreen:
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#12 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 01 czerwiec 2009 - 09:57

No własnie: wróble ćwierkają, że w K7 AF działa juz tak jak w C i N z tej samej półki, a i matryca ponoć też zdecydowanie poprawiona...

#13 miszak

miszak

Napisano 01 czerwiec 2009 - 12:36

Moje 3 grosze:

Dlaczego Pentax do ptaków(głównie):

1. W kategorii budżetowej czyli puszka+ tele manual - nie do pokonania.
2. Solidne wykonanie.
3. Dobra współpraca z niefirmowymi (tańszymi) obiektywami.

Co się tyczy szbkości AF to sprawdzając na 150-500 NIKON D90 nie jest ciut szybszy, widać to w słabych warunkach oświetleniowych. W dobrych lub na kontrastowych obiektach różnica maleje. Oczywiście porównując szkło systemowe N lub C i P z SIGMA czy TMARONEM P pada zaraz po starcie. Inna klasa ale i cena.

Co do jakości szkieł to myślę, że szkła P są rewelacyjne aczkolwiek dostępność jest niewielka. Stykałem się z posiadaczami C 600/4 i N 600/4 ale nigdy z P 600/4.

Dlaczego nie Pentax:

1. Jezeli miałbym kasę na długie tele C np. 500/4 to wziąłbym 50D. Jezeli miałbym kupić SIGMĘ to nie wiem czy bym się zamienił. K20D oferuje dostrojenie BF/FF dla kazdego obiektywu i to w tym układzie ma ogromne znaczenie.

 


#14 daro

daro
  • Małomówny
  • 20 postów
  • Lokalizacja:
    z winnego grodu :)

Napisano 01 czerwiec 2009 - 16:26

Dziękuję bardzo za tak szeroki odzew na moje pytanie :). Myślę, że poczekam na testy, aby tylko potwierdziły zwiększenie szybkości AF oraz lepsze wysokie ISO..

#15 Przemasl

Przemasl
  • Użytkownik
  • 477 postów
  • Wiek: 39

Napisano 19 lipiec 2009 - 14:07

daro, Do tej pory oszukiwałem się, że pentax jest naj. Niestety zawiodłem się.Co do samej puszki to ok. Problemem jest mocowanie PK i dostępność obiektywów pod nie. Po kilku "przerobionych"obiektywach manualnych stwierdziłem, że potrzebuję czegoś z AF bo zbyt dużo ujęć tracę przez nieostrość.Nie stać mnie oczywiście na jakieś super szkło, ale chciałem pozwolić sobie na luksus, jakim jest AF. Myślałem o dobrze znanym i często wychwalanym obiektywie sigmy 135-400. Nawet na pewnym forum wystawiłem ogłoszenie, że kupie używaną..-odpowiedz-'nie kupisz'. Myślę dobrze, dołożę i kupie nową w sklepie, łaski bez.Kiedy trochę poszperałem po sklepach internetowych okazało się, że w Polsce nie ma tego obiektywu.
Najgorsze jest to, że z mocowaniem canon leżą na allegro i nikt nie chce kupić za cenę poniżej 1000zł!!! Do pentaxa jest co prawda 120-400 i kilka innych nowszych ale trzeba mieć ponad3tyś.
Dlatego zdecyduję się chyba na zmianę systemu.

Pentax jest dla biednych, a zarazem dla bogatych. Dla średniaków nic nie ma ;-)

#16 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 lipiec 2009 - 19:52

Przemasl, smutne, ale trochę racji w tym co piszesz niestety jest....
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#17 miszak

miszak

Napisano 19 lipiec 2009 - 20:24

Przemasl, ręce mi opadły jak przeczytałem twój post. Przecież trzeba się trochę zorientować zanim się napisze "kupię 135-400 za 1000zł". Tak się składa, że ja swoją sprzedałem kilka m-cy temu za zdecydowanie więcej więc Ci napisali "nie kupisz". A że są do C to nie dziwne - problemy z BF i FF, brak stabilizacji itp., itd. Nowej nie ma bo jest 120-400. Model zszedł. Jest jeszcze 150-500 - fajna zabawka ;-)

#18 Przemasl

Przemasl
  • Użytkownik
  • 477 postów
  • Wiek: 39

Napisano 19 lipiec 2009 - 21:02

Wiem wiem chłopaki ...:-)
nerwy mnie trochę poniosły, bo od pewnego czasu poluję na jakiegoś zooma sigmy, a nic w cenie (do ok 1.5tyś) jaką mógłbym na niego przeznaczyć nie ma. Pamiętam jak sprzedawałeś swoją miszak, wtedy nie myślałem jeszcze poważnie o niej, a poza tym byłem przekonany, że w każdej chwili będę mógł kupić nową w sklepie :-( Prawdą jest, że z moją kadyszką niezwykle ciężko się byłoby rozstać.. może rzeczywiście poczekam jeszcze kilka miesięcy-kiedy to mam nadzieję podejmę pierwszą pracę.. :-D

#19 daro

daro
  • Małomówny
  • 20 postów
  • Lokalizacja:
    z winnego grodu :)

Napisano 19 lipiec 2009 - 21:06

Nie ma co, potraficie pocieszyć chłopaki... :-( . Coraz bardziej nęci mnie K7... D300 ze względu na cenę znika z FJ błyskawicznie, jak dłużej będę się zastanawiał to nic nie kupię, bo K7 do du....y, a D300 już nie dostanę :-(

#20 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 lipiec 2009 - 21:29

daro, tak źle nie jest...po prostu żeby dostać dobry sprzęt trzeba tej kasy trochę jednak wyłożyć....To i marudzimy bo kryzys a ceny wciąż wysokie....
Bierz K7, nie zastanawiaj się....
<p>Nikon FX i Olympus m4/3





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych