Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

lucas_g - czatownia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
103 odpowiedzi w tym temacie

#61 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 12 październik 2009 - 21:12

niemar, kup wizjer kątowy to jedyne wyjście .

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#62 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 12 październik 2009 - 21:17

Ciekawego odkrycia dokonałeś i samo zaczęło się napełniać ?? Gdzieś w pobliżu staw, rzeczka ?

Jeżeli miejsce 100%, kop dalej, zrób odprowadzenie wody - jeśli jest jakiś skos. Wykop trochę głębiej i na dno wyłóż kamienie, na nie jakieś deski, płyta (palety) i resztę jak planowałeś.
Nie wiem jak będzie z odparowywaniem wody, ale jak przyjdą mrozy, nie powinno mieć to znaczenia, niech inni poradzą.

powodzenia
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#63 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 13 październik 2009 - 07:01

No raczej cieniutko widzę kopanie w tym miejscu. Jeżeli na takiej głębokości już pokazała się woda to nie ma sensu robić większej dziury.
Weź pod uwagę, że jak przyjdą jesienne deszcze i wiosenne roztopy to dopiero będzie wody.
Miałem takie doświadczenie z czatownią wykopaną w podłożu gliniastym, pewnego wczesno wiosennego poranka jeszcze ciemno było wybrałem się do czatowni.
Ciepło było bo wiosna powoli przeganiała resztki śniegu, przychodzę do czatowni, chcę wejść do środka, ale jakoś mi coś nie pasuje zapalam latarkę, a tam dół pełen wody.
Stała tak ze dwa tygodnie więc odpuściłem to miejsce chociaż zimą było OK.
Wojtek

#64 marcinm

marcinm
  • Użytkownik
  • 851 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 13 październik 2009 - 09:22

podobnie jak kolega ostapowicz sądzę że nie ma sensu bys kopał dalej.zasyp to piachem i szukaj nowego miejsca.może być ze już parę metrów dalej woda nie będzie wybijać.
Trzymam kciuki :-)
Olympus E-510 Sigma 135-400mm Fotografia to zabawa

#65 buteo

buteo

Napisano 13 październik 2009 - 11:15

Dlaczego tak mi zależy? To miejsce, gdzie są drapole, dziki, sarny, bażanty, niedaleko spotkałem jelenie, kto wie co jeszcze. Pole należy do rolnika, od ktorego dostalem zgodę na budę ;-)


Jeżeli nie masz możliwości wybrania lepszego/suchego miejsca,to może zasyp dół spowrotem a zanęte zamiast wykładać na ziemi,postaw na podwyższeniu/konarze/pniu. Wtedy też buda będzie wyższa.
Okienko na wysokości kłębu sarny.
Chociaż na lisa to za wysoko.
Albo kompromis,albo szukać nowej miejscówki,bo poziom tej zbierającej się wody będzie jeszcze wyższy w dni ulewne/roztopy.

#66 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 13 październik 2009 - 16:18

Dzięki serdeczne za odzew! Spróbuję obok, niedaleko jest rzeczka, (prawie) za plecami drzewa, za drzewami bagienko. Więc szanse niewielkie, ale może wkopie płycej, jeśli woda nie wybije w nowym miejscu. Trzymajcie kciuki.

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#67 Guest_TB_*

Guest_TB_*

Napisano 18 październik 2009 - 15:54

koledzy, a co sadzicie o budce o wym. 2x1,5m(zeby nie zamarznąć)... :mrgreen:

Pale sosnowe wkopane na 0,5m,, jako sciane dam oflisy nakładane na siebie...

Co o tym sądzicie? potem otwory wytnie sie piła maszynową i dac 1 deske na zawias , zeby wrazie czego otwierac i zamykac otwór na lufe...?!

#68 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 18 październik 2009 - 15:58

Wymiary ok., ja dałem 1,7 na 1,2 m.

Co to są oflisy ?

Klapa od otwierania może przeszkadzać, poza tym polecam wstawianie butelki jako obiektyw na czas nieobecności. Myślę tu o skrzydlatych modelach.

#69 Guest_TB_*

Guest_TB_*

Napisano 18 październik 2009 - 15:59

oflisy - jest to odpad produkcyjny pochodzacy z tartaka. Jest to kora i fragment drewna... znajomi maja tartak, wiec mam pod dostatkiem :lol:

otwory chyba musza byc zamykane(w moim przypadku), chce zrobic kilka takich otworów, wiec bedzie wiało,,

#70 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 18 październik 2009 - 16:03

Zamykane jak najbardziej, nie muszą to być od razu klapy od Rudego 102 ;-) Może kawałek wykładziny dobitej do oflisów?

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#71 Guest_TB_*

Guest_TB_*

Napisano 18 październik 2009 - 16:05

a co dac na poodłoge? jaglina wyschnie i tylko kłopot, deski - grzyb? bez niczego - bedzie zimno...

#72 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 18 październik 2009 - 16:06

Na podłodze miałem kawałek starej płyty OSB, na to karton i na tym leżałem pod kocem.

#73 Guest_TB_*

Guest_TB_*
  • Gość

Napisano 18 październik 2009 - 16:09

osb - chyba szybko zgnije, zpecznieje..? a ja raczej bede siedział na krzesle wedkarskim(takim z oparciem), wiec chodzi mi bardziej o to, zeby zimno sie nie dostawało...


otwor na jakies wys zrobic?

#74 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 18 październik 2009 - 16:30

osb - chyba szybko zgnije,


Tą OSB mam do dzisiaj, z tym, że leżała w czatowni (czyli nie mokła) i wychodząc stawiałem ją na kant, w pionie.

otwor na jakies wys zrobic?



Zależy co chesz fot. Zawsze na wysokości modela ;-) No i żeby wygodnie było...

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#75 Guest_TB_*

Guest_TB_*
  • Gość

Napisano 18 październik 2009 - 16:31

od lisa i zajaca i kuropatwe przez sarne,jelenia i łosia do myszołowa, bielika.....

1 grupa - jaka wys? 30cm
2 grupa - 1m?
3 grupa, wys czatowni...

#76 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 19 październik 2009 - 14:52

Szerokie spektrum...
Wchodząc do czatowni będziesz musiał wybrać otwór, bo przekładając spłoszysz ptaki. Natomiast ssaki powinny 'przeżyć' zmianę otworu bezboleśnie, choć musiał byś to zrobić w miarę niepostrzeżenie.

Na myszołowa, bielika, kuropatwy itp - przy ziemi (u mnie ok. 25cm, niżej nie ma sensu, bo trawy zasłonią). Zając lis też z tego okna ew. nieco wyżej.

Na ssaki dałbym od 80 do 120 cm.

#77 Guest_TB_*

Guest_TB_*
  • Gość

Napisano 19 październik 2009 - 15:15

czyli trzeba lezec :lol:

chyba, ze bedzie kilka otworów i na kazdy bedzie nałozona wykladzina z wycietym krzyzem w srodku...wtedy bede mogł krecic lufą!

#78 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 19 październik 2009 - 16:51

W zeszłym roku leżałem, teraz zamierzam siedzieć, ale walcze z poziomem wody :-( Ciężko się wkopać w podmokłych łąkach.

#79 Guest_TB_*

Guest_TB_*
  • Gość

Napisano 19 październik 2009 - 17:01

mi tez to grozi.... :-x


a co myslisz o budzie np. 2mx2m, zeby mozna do niej mozna było wejsc, mokre budy ze sniegiem postawic na podstawce. zrobic stoliczek na termos kanapki czy obiektywy?

co sadzisz? jezeli teraz zbuduje to chyba zwierzyna sie przyzwyczai do takich rozmiarów?

#80 Kapitan Żbik

Kapitan Żbik
  • Użytkownik
  • 186 postów
  • Lokalizacja:
    Namysłów

Napisano 29 październik 2009 - 14:06

Ponad miesiąc temu zabrałem się za budowanie czatowni. Jest to moja pierwsza stacjonarna czatownia. Wybrane miejsce na jej postawienie było kuszące - niedawno skoszona łąka nie porośnięta bujnym zielskiem, z dala od zabudowań i położona blisko rzeki. Teren należy do miejscowego rolnika, od którego dostałem zezwolenie na jej budowę.
fot.11
Dołączona grafika
fot.12
Dołączona grafika
Pod koniec września łąka była sucha jak pieprz. Dopiero po deszczowym październiku, okazało się, że jest podmokła. Kiedy przyjechałem zobaczyć jej stan byłem zaskoczony ilością wody jaka się zebrała - było jej po kolana. Dzisiaj zabrałem tam wiadro. Wybrałem wody do poziomu około 10 cm i na tym się skończyło. Miałem wrażenie, że woda już nie schodzi i zaczyna wypełniać dno czatowni z powrotem. Podczas tego odwadnia narobiłem się i napociłem bardziej niż podczas budowy.
fot.13
Dołączona grafika

Nie zamierzam się poddawać. Poczekam aż chwyci mróz. Wtedy wybiorę się z saperką lub dużym młotkiem i zacznę kuć lód. Co wy o tym sądzicie?
Canon EOS 500D + Canon 75-300, Sigma 50-500 APO DG,





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych