Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

morav- buduje czatownie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#1 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 30 październik 2006 - 09:52

Ale nie tak prędko
Pomyślałem zrobię wszystko legalnie, po raz pierwszy :mrgreen:
Dzwonie po zgodę do leśniczówki, leśniczy: ja nie mam nic przeciwko temu, ale decyzje musi podjąć nadleśniczy.
Dzwonie do nadleśnictwa, nadleśniczy: czy pan reprezętuje jakąś organizacje przyrodniczą? My nie możemy pozwolić żeby każdy wchodził do lasu i coś budował. Pan napisze podanie o pozwolenie na wejście do lasu i budowę kryjówki,(jakiego rodzaju) wyśle to do nadleśnictwa i wtedy wydamy pisemną zgodę.

Tu mi szczena opadła :yikes:, Bo ja rano naostrzyłem szpadel i miałem zamiar się okopywać

Niech to będzie przestrogą dla innych, aby sprawy formalne załatwiać wcześniej.

Teraz pytanie do tych, którzy już to przechodzili jak takie pismo powinno wyglądać?
Co trzeba wyszczególnić?

#2 crater

crater
  • Użytkownik
  • 265 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 październik 2006 - 10:38

Wydaje mi sie ze dokladne miejsce, gdize chcesz wybudowac czatownie. Okres przez jaki bedize ona stala.Z czego bedzie sbudowana. Na jaka zwierzyne sie nasadzasz.
Canon Rebel EOS 300D + Tamron 70-300 + Tamron28-80 + Helios 2/58 +Transcend 2GB x120

http://crater.cr.funpic.org/ moje portfolio

#3 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 30 październik 2006 - 11:06

morav nie dziw się nadleśniczemu może pierwszy raz ma do czynienia z fotografem przyrodnikiem a oglądając zdjęcia przyrodnicze pewnie nie zastanawiał się, w jaki sposób zostały wykonane.
Wiesz większość ludzi myśli, że ktoś, kto fotografuje przyrodę na długą rurę przy aparacie stanie na skraju asfaltu i fotografuje portrety saren i jeleni.
Moja propozycja napisać pismo o zgodę opisać, co gdzie i jak zaznaczyć, że nie wyrządzisz wielkich szkód i wybrać się do nadleśnego osobiście z tym papierem może zabrać ze dwa trzy zdjęcia, aby pokazać, co fotografujesz.
Powodzenia.
Wojtek

#4 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 30 październik 2006 - 11:15

To nie tak że ja mam coś przeciwko nadleśniczemu :-)

Zezłościły mnie przepisy, które wymagają do budowy szałasu urzędowego pisma z nadleśnictwa :evil:

To wszystko przesunie budowę o pare dni,trudno.

#5 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 30 październik 2006 - 11:17

wiesz co jak napiszesz pismo i odwiedzisz nadleśniczego to możesz to załatwić sprawę w jeden dzień.
Wojtek

#6 kronos28

kronos28
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 30 październik 2006 - 13:32

hmm a ja mam inne pyttanko bo kto pyta nie błądzi podobno. Mianowicie interesuje mnie to jaka jest podstawa prawna do pozwolenia na budowę takiej czatowni? Szukalem wczoraj do 2 w nocy i nic nie znalazłem. Nigdzie na stronach nadleśnictw nie jest nic nawet slowem o tym wspomniane.

#7 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 30 październik 2006 - 16:38

Kronos28 odsyłam do ustawy o lasach znajdziesz w internecie jeżeli chodzi o podstawę prawną.
Na dzień dzisiejszy ustawa o lasach daje nadleśniczemu prawo do wydawania ograniczeń i zezwoleń na wszelkiego rodzaju działania ingerujące w środowisko na terenie LP.
Ktoś jest gospodarzem każdego terenu na terenie Lasów Państwowych rolę "gospodarza " pełni nadleśniczy budując czatownię nie wiesz czy w tym miejscu nadleśnictwo nie planuje jakiś prac las dla wielu to miejsce wypoczynku dla innych to prawie jak fabryka lub plac budowy, a może teren ten wymaga jakiejś szczególnej ochrony ze względu na występowanie rzadkich roślin lub zwierząt nie tylko rezerwaty i parki narodowe chronią faunę i florę.
W lasach jest wiele miejsc gdzie rosną rzadkie rośliny lub bytują rzadkie zwierzęta ty o tym możesz nie wiedzieć a w nadleśnictwie wiedzą.
Są miejsca gdzie tworzy się strefy ochronne dla roślin i zwierząt miejsca te nie są specjalnie znakowane aby nie zachęcać ludzi do penetrowania danego terenu np. poszukiwania gniada puchacza.
Uwierz mi że lepiej załatwić takie pozwolenie i nie mieć do czynienia ze strażą leśną.
Nie ma sensu abym cytował ci wszystkie przepisy ale jeżeli chcesz wjechać samochodem do lasu (droga leśną, a nie publiczną) lub budować jakieś kryjówki to dogadaj sprawę w nadleśnictwie.
Wojtek

#8 ZbyszekB

ZbyszekB
  • Użytkownik
  • 105 postów
  • Lokalizacja:
    Mielec

Napisano 30 październik 2006 - 16:58

Chętnie poobserwuję ten wątek. Zbieram sprzęt (foto i nie tylko) i wkrótce na poważnie będę sie brał za fotografię przyrodniczą. Na razie to były tylko przymiarki. ;-)

#9 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 30 październik 2006 - 17:56

wiesz co jak napiszesz pismo i odwiedzisz nadleśniczego to możesz to załatwić sprawę w jeden dzień.


Poszedłem za radą kolegi i wszystko mam załatwione, rozmowa z nadleśniczym krótka, ale całkiem sympatyczna. Postawił kilka warunków i mam zgodę na wstęp i budowę czatowni na terenie danego leśnictwa w okresie jesienno zimowym (wiosną pójdę do nich i dostane zgodę na cały rok 8-)) jeszcze tylko porozmawiam z łowczym koła łowieckiego, które tam gospodaruje i jestem w domu :-)

Widok z czatowni jest taki, nawet jak nic nie zwabię fajnie będzie posiedzieć :-)

Dołączona grafika

#10 kronos28

kronos28
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 30 październik 2006 - 18:31

Oczywiście ze sprawe zalatwie w nadleśnictwie ale w życiu bym nie przypuszal ze na postawienie szalasu jest potrzebne pozowlenie. No coz prawo jest prawem i trzeba go przestrzegać. Interesowała mnie tylko kwestia przepisow w ustawie o lasach pod ktore sie takie coś podciąga bo nic wyraźnie nie jest w niej zaznaczone na ten temat. To taka tylko dociekliowść moja a moze lekkie zboczenie po poprzedniej pracy (w urzędzie). Może być to niezgodne z planem urządzenia lasu. Ta nasz polska biuokracja doprowadza mnie doslownie do szału.

[ Dodano: 2006-10-30, 18:33 ]
morav a jakie ci warunki postawił?

#11 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 30 październik 2006 - 18:59

morav cieszę się że udało ci się załatwić sprawę czekam na fotki.
Wojtek

#12 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 30 październik 2006 - 19:26

Fajnie, że się udało i bardzo dobrze, że to opisałeś. Inni będą teraz odważniejsi. No i oczywiście czekamy na fotki czatowni i z czatowni.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#13 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 30 październik 2006 - 19:52

Chętnie poobserwuję ten wątek. Zbieram sprzęt (foto i nie tylko) i wkrótce na poważnie będę sie brał za fotografię przyrodniczą. Na razie to były tylko przymiarki. ;-)

Zbyniu, z tą powagą to nie przesadzaj :-D ;-) .
Życzę ci, żebyś wkrótce nabył upragniony aparat fotograficzny. :beer:

Morav, widoczek jest super... ;-)

#14 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 30 październik 2006 - 19:59

Lasy są dobrem narodowym, tak jak i zwierzyna w stanie wolnym, lecz pieczę nad tym wszystkim trzyma instytucja LP i w zasadzie nie powinno być dziwne, że wymaga się pozwolenia na wejście, wjazd, lub budowlę czegokolwiek, w końcu to jest teren produkcyjny, tyle że nieogrodzony.
Również dobrym rozwiązaniem może być budowa czatowni na nieużytkach prywatnych, rosną tam samosieje brzozy, sosny, klona, można tam zwabić ptaszki, a z właścicielem się dogadać, choć z doświadczenia wiem, że z nadleśniczym, który jest przeważnie myśliwym, a i często fotografem przyrody i wie o co w tym naszym foceniu biega łatwiej się idzie porozumieć, trzeba mieć tylko na uwadze, że jest to przedstawiciel wielkiej firmy, do tego państwowej, i jego też ograniczają przepisy, a wydając pisemne pozwolenie bierze odpowiedzialność za tą czatownię i ludzi którzy tam będą przebywać.
Ale najważniejsze że wszystko dobrze poszło, a nawiasem byłbym zdziwiony gdzybyś dostał odmowę.

#15 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 30 październik 2006 - 20:00

morav a jakie ci warunki postawił?


Nic specjalnego, pewnie standard dla wszystkich: przestrzeganie zasad o ochronie przeciw pożarowej, ochronie lasu przed dewastacją i zaśmiecaniem.

Niewiem kiedy w teren pojadę może czwartek albo piątek, totalny brak czasu :-(

#16 ZbyszekB

ZbyszekB
  • Użytkownik
  • 105 postów
  • Lokalizacja:
    Mielec

Napisano 30 październik 2006 - 20:36

Chętnie poobserwuję ten wątek. Zbieram sprzęt (foto i nie tylko) i wkrótce na poważnie będę sie brał za fotografię przyrodniczą. Na razie to były tylko przymiarki. ;-)

Zbyniu, z tą powagą to nie przesadzaj :-D ;-) .
Życzę ci, żebyś wkrótce nabył upragniony aparat fotograficzny. :beer:


Nie jest tak źle, aparacik już mam. :mrgreen: Teraz do niego potrzebuje jakiegoś dłuuuuugieeeeegoooooo szkiełka. ;-) Przydał by mi się jeszcze jakiś system maskujący, odpowiedni ubiór i parę drobiazgów. :-)

Nic specjalnego, pewnie standard dla wszystkich: przestrzeganie zasad o ochronie przeciw pożarowej, ochronie lasu przed dewastacją i zaśmiecaniem.

Też muszę sobie wyrobić "znajomości" w nadleśnictwie. :mrgreen:

#17 kronos28

kronos28
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 30 październik 2006 - 20:46

morav a jakie ci warunki postawił?


Nic specjalnego, pewnie standard dla wszystkich: przestrzeganie zasad o ochronie przeciw pożarowej, ochronie lasu przed dewastacją i zaśmiecaniem.

Niewiem kiedy w teren pojadę może czwartek albo piątek, totalny brak czasu :-(


aha to fajnie. Wez sobie kogos do pomocy, zawsze sie przyda. Budujesz cos malego czy bardziej cos na stale stojacego jak ja?

#18 aczu

aczu
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 31 październik 2006 - 20:00

Morav postawiłeś już tą czatownie? Jeżeli tak to pokazałbyś jakieś zdjęcia konstrukcji, oczywiście jeżeli możesz :) Mógłbyś też coś napisać o konstrukcji bo jestem totalnym amatorem w tych sprawach (jeszcze żadnej nie skleciłem) i przydała by się jakaś wiedza teoretyczna :)
Pozdrawiam

#19 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 31 październik 2006 - 21:32

Jeszcze nie zacząłem pod koniec tygodnia może coś ruszy
Mój szef to :whip:

#20 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 08 listopad 2006 - 16:46

Wreszcie znalazłem trochę wolnego czasu i pogoda dopisała :-D

Więc od początku.
Czatownia ma być maksymalnie schowana, z ziemi będzie wystawać ok. 50 cm.
Konstrukcja jest drewniana, nie ścinałem drzew, tylko boczne pędy orzecha laskowego :-D
Ściany są z tektury, dlaczego?
Z dwóch powodów po pierwsze tekturę miałem pod ręką i po drugie to może być dobra izolacja na mroźne dni :-D
Na tekturze jest folia i maskowanie :-D
To właściwie tyle, a oto kilka fotek

Najważniejsze to zwerbować pomocnika (niech się młodszy wykaże)
Dołączona grafika

Z tym okopywaniem to trochę przesadziłem :-D
Dołączona grafika

Widok z góry
Dołączona grafika

Potem pochłonęła mnie, najprzyjemniejsza praca, czyli maskowanie :mrgreen:
I fotka na koniec dzisiejszego dnia, tak to mniej więcej wygląda
Dołączona grafika

Zostało mi jeszcze poprawić maskowanie i oczyścić teren przed czatownią, a potem do dzieła, mam nadzieje, że jakieś fotki tam zrobie. :-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych