Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Badyl na myszołowa - pomoc pilnie potrzebna!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#21 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 29 styczeń 2009 - 19:06

Moim zdaniem te ptaszory są zbyt czujne, żeby mogły przeoczyć kogoś w ambonie. Ja mam problem z niepłoszeniem z czatowni, z której tylko wystaje lufa... Poczytaj trochę forum, znajdziesz odpowiedź, a jest tu czytania na wiele godzin i to tylko fantastycznych informacji.

#22 marcinm

marcinm
  • Użytkownik
  • 851 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 29 styczeń 2009 - 19:29

Birkof, patrząc na otoczenie daje 80% że jesli myszak podleci to miejsce zajmie na tych drzewkach,a potem jesli nic go niezapokoji zleci odrazu na mieso

Czy widzą mnie w ambonie ?

bardzo prawdopodobne że łatwo nie bedzie ;-)
ps.mając takie krzaczory do okoła wolałbym postawić bude
Olympus E-510 Sigma 135-400mm Fotografia to zabawa

#23 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 29 styczeń 2009 - 19:59

mając takie krzaczory do okoła wolałbym postawić bude


Popieram.

#24 Birkof

Birkof
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Wiek: 38
  • Lokalizacja:
    Turek

Napisano 30 styczeń 2009 - 12:05

Zostawię to tak i poczekam jakiś czas, potem pomyślę o budzie, dzięki za informacje.
Jeszcze jedno...w tym właśnie miejscu obcują również błotniaki i krogulce, czy jest możliwość że i one się się skuszą mięsem ?

#25 miszak

miszak

Napisano 30 styczeń 2009 - 13:14

tak wiem to moje pierwsze podejście...chociaż zdjęcie 03. robione jest z ambony


... ale lepszą perspektywe masz na 4. Sprawdź z której strony bedzie światło bo wydaje mi się, że na 4 chyba swieci z lewej w obiektyw.

#26 kocoor

kocoor
  • Lokalizacja:
    Namysłów,opolskie

Napisano 02 luty 2009 - 21:33

Pozwolę się podpiąć do tematu, ponieważ mój problem też związany jest "badylem na myszołowa". Otóż chcę postawić czatownię w miejscu dość licznie odwiedzanym przez przeróżnego zwierza. Własnie ta różnorodność skłoniła mnie do tego żeby w tym miejscu się rozstawić, za jednym zamachem miałbym możliwość obserwowania kilku gatunków. Z badyla na myszołowa (czyt. padliny mu podrzucanej ;-) ) korzystałyby najpewniej również kruki i lisy. I tutaj pojawia się mój dylemat. Nieopodal miejsca gdzie planuję czatownię żurawie na wiosnę mają lęgi i wyprowadzają młode .Czy kruki i lisy przyzwyczajone do miejsca gdzie od czasu do czasu podrzucałbym mięso, częściej patrolowałyby ten teren, przy okazji mogłyby natrafić na gniazdo żurawia, czy też odpuściłyby stwierdziwszy że w nęcisku nic nie ma i udałyby się gdzie indziej ?? Kruki w tej okolicy mają niedaleko niezłą stołówkę bo ok 2-3 km od tego miejsca jest wysypisko śmieci, gdzie tłumnie ciągną wszystkie krukowate z okolicy. Czy kruki pójdą na łatwiznę i udadzą się właśnie tam , czy raczej po okresie jedzenia śmieci będą szukać czegoś świeższego i wytropią te żurawie ? Żal by mi było zostawiać to miejsce bo drugiego takiego tak blisko mojego domu pewnie nie znajdę, ale większy żal bym miał gdybym w jakiś sposób przyczynił się do zniszczenia lęgu.
Pozdrawiam.
notoryczny brak czasu

#27 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 02 luty 2009 - 21:53

Ja bym nie ryzykował. Stworzenie zagrożenia dla lęgów żurawi byłoby wg mnie niewybaczalne.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#28 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 02 luty 2009 - 22:04

Stworzenie zagrożenia dla lęgów żurawi


POPIERAM!

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#29 zdybi

zdybi
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Lokalizacja:
    zachpom

Napisano 02 luty 2009 - 22:17

Miło poczytać.Niewielu przewiduje taką ewentualność jak wpływ wykładania przynęty na życie innych ptaków.Moim zdaniem,ważny jest czas podrzucania mięsa.Jeśli zrobisz to raz czy dwa to ok, w warunkach zimowych padło nie zalega długo i kruki czy lisy nie przyzwyczają się.Gorzej jeśli będzie to trwało np.cały miesiąc a już mamy luty,czyli tylko patrzeć na come back żurawi :-) .

#30 zdybi

zdybi
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Lokalizacja:
    zachpom

Napisano 02 luty 2009 - 22:31

Czy próbował ktoś zrobić czatownię na drzewie,aby pstryknąć dzięcioła dużego przy kuźni? Moja próba nie wypaliła.Choć miałem dobrze zamaskowany domek,wysoko na sośnie to jednak dzięcioł zmiarkował i zajął drugą kuźnie.Marzyłem o ujęciu gdy leci z dużą świerkową szyszką.Może potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie się do czatowni.Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie z "dużakami" to proszę o radę :mrgreen:

#31 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 03 luty 2009 - 07:53

zdybi, staraj się nie pisać postu pod postem jest taka funkcja, jak edytuj i możesz dopisać swoje uwagi w poprzednim poście.
Co do dzięcioła to jakoś nie przypominam sobie abym widział go z szyszką świerkową i to do tego w locie mam wrażenie, że to może być technicznie niewykonalne dla tego ptaka.
Wojtek

#32 zdybi

zdybi
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Lokalizacja:
    zachpom

Napisano 03 luty 2009 - 18:55

Ok będę pamiętał :oops: A dzięcioły duże naprawdę kują i świerkowe szyszki,znam kilka takich kuźni.Faktycznie wybierają mniejsze szyszki i jest im dość ciężko z nimi lecieć,czasem nawet je upuszczają w locie.

#33 turbol

turbol
  • Lokalizacja:
    Biała Podlaska

Napisano 03 luty 2009 - 19:11

Widziałem średniego (chyba) jak pędzluje szyszki sosnowe i mam nawet fotke ( ale byle jaka technicznie )

#34 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 03 luty 2009 - 21:46

zdybi, a czy Ty przedczytałeś temat wątku?
Sorry, ale 27-letni facet powienien rozumieć co znaczy "Badyl na myszołowa" :evil:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#35 Birkof

Birkof
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Wiek: 38
  • Lokalizacja:
    Turek

Napisano 15 kwiecień 2009 - 15:55

Czy o tej porze badyl na myszołowa sprawdzi się ?

#36 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 04 wrzesień 2009 - 22:30

Witam

Buduję moją "wille" już trzeci dzień, dzisiaj rozstawiałem badyle, ponieważ z tłem mogę mieć problemy :-? myślę o rozstawieniu kilku patyków oddalonych od siebie o kilka metrów - w zasadzie już tak zrobiłem ;-) teraz pytanie - czy to dobry pomysł .. ?

pzdr

#37 Przemasl

Przemasl
  • Użytkownik
  • 477 postów
  • Wiek: 39

Napisano 05 wrzesień 2009 - 07:56

kasprzyk, nie wiem czy to dobry pomysł..
najlepiej chyba mieć jeden a dobry (na odpowiednim-sprawdzonym wcześniej tle) unikniesz wtedy niepotrzebnego ruszania "lufa" kiedy myszak już zdecyduje się usiąść na nim.
Poza tym łatwiej obserwować jeden kij szczególnie, że bedziesz fotografował z czatowni i zapewne obserwował świat przez mały lufcik :roll:
pozdr.

#38 sebaok

sebaok

Napisano 05 wrzesień 2009 - 08:48

Jak będzie bijatyka możesz mieć te badyle w kadrze.

#39 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 05 wrzesień 2009 - 10:14

To jest moja pierwsza czatownia na drapieżniki, dotychczas okienka miałem sporych rozmiarów - nie było problemów z obserwacją, rozumiem, że tu muszę zmienić swój sposób myślenia ??? Zawsze robiłem na całej szerokości czatowni, okno (jak w bunkrze), przesłonione całkowicie od wewnątrz jakimś materiałem - z zewnątrz oczywiście maskowanie dostępnymi materiałami. W materiale dopiero wycinam okienko, na obiektyw i miejsce do patrzenia w optymalnym dla mnie punkcie. Czyli taki kwadrat/ prostokąt 15cm/20cm - byłby za duży ?

Dzięki za odpowiedzi, coraz bardziej uświadamiam sobie, że miejsce wabienia i punkt do zdjęć może nie być zbyt dobry. Jest pagórkowato, daleka linia lasów powoduje ciemne tło, dlatego tak to chciałem zrobić, żeby tłem były wysokie wysuszone trawy. Do tego - w innym wątku odpisał mi kolega ostapowicz jest to uprawa leśna i już widzę, że będę musiał celować między młodymi drzewkami.
Ostatnia rzecz - czy 11 - 13 metrów od czatowni dla obiektywu 600mm (ZD 70-300 dla olympusa) to dobra odległość ???

Pzdr

#40 miszak

miszak

Napisano 05 wrzesień 2009 - 17:59

11-13m będzie pewnie dobre dla zdjęć albumowych, statycznych. Dla dynamicznych, z rozłożonymi skrzydłami może być za blisko.

 






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych