Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Badyl na myszołowa - pomoc pilnie potrzebna!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#41 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 05 wrzesień 2009 - 18:23

Ale przecież ZD 70-300 to jest zoom wiec w czym problem.

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#42 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 05 wrzesień 2009 - 18:42

11-13m będzie pewnie dobre dla zdjęć albumowych, statycznych. Dla dynamicznych, z rozłożonymi skrzydłami może być za blisko.


na dynamiczne nie liczę, światło 5,6 (a zalecane 7.1 w tym szkle)to tego max iso 400 w moim olympusie - jest dość ciężko na łapanie ruchu, no może to miejsce będzie z lepszym światłem niż poprzednie czatownie - zobaczymy.

Girdian - problem w rozmyciu tła, przy 70mm -tce efekt najsłabszy, a jak już wspomniałem - teren niezbyt przyjazny.

dzięki panowie

pozdrawiam

#43 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 06 wrzesień 2009 - 12:16

daleka linia lasów powoduje ciemne tło, dlatego tak to chciałem zrobić, żeby tłem były wysokie wysuszone trawy.

Pzdr


Moje doświadczenia skłoniły mnie jednak do szukania w tym roku takiego miejsca, gdzie tłem będzie linia lasów. W poprzednim sezonie za tło miałem trzciny nadjeziorne... i ich kolorek nie bardzo sie komponował z drapolem (oraz z liskiem, który tam zawitał)... a raczej za bardzo się komponował - model i tło się zlewały. Z suchymi trawami może być podobnie, zerknij na te moje zestawienia kolorystyczne:

http://www.fotoprzyr...us-vt28,150.htm

i nastepna strona

#44 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 06 wrzesień 2009 - 13:03

Ataman - dziękuję za poradę.

Jestem w takiej sytuacji, że wysokością ustawionego badyla mogę "regulować" tło. Jednak, nie mam żadnej pewności czy ptak zechce tam usiąść, czy będzie rządził w większości czasu gdzieś na glebie.

Zamieszczam fotki próbne :

5

Dołączona grafika

6

Dołączona grafika

7
Dołączona grafika

pewne rzeczy muszę jeszcze dopracować (trawki, drzewka itd)

w tym wątku wygląd czatowni i widok z niej (za parę minut wstawię zdjęcia): http://www.fotoprzyr... ... 292,30.htm

pzdr

#45 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 06 wrzesień 2009 - 13:32

kasprzyk, przybrudź koniecznie miejsca, w których badyle są ułamane, źle to potem wygląda na zdjęciach.

#46 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 06 wrzesień 2009 - 13:43

kasprzyk, max trzy zdjęcia - a gdzie numeracja.
Wojtek

#47 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 06 wrzesień 2009 - 13:53

kasprzyk, max trzy zdjęcia - a gdzie numeracja.


przepraszam, myślałem, że tu to nie obowiązuje, poprawione

pzdr

#48 miszak

miszak

Napisano 06 wrzesień 2009 - 22:54

Ale przecież ZD 70-300 to jest zoom wiec w czym problem.


Tak jak wspomniał Kasprzyk. Jest w niekorzystnej sytuacji pod względem rozmycia tła. Aby to osiągnąć musi używać jak najdłuższej ogniskowej. Oczywiście foty z ostrym tłem sa fajne pod warunkiem, ze więszkość masz z rozmytym ;-)

#49 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 07 wrzesień 2009 - 07:10

Tak jak przypuszczałem spory bałagan wyszedł na drugim planie.
Zdjęcia środowiskowe fajna sprawa ale i przy takich fotkach trzeba zachować umiar w różnorodności elementów wałęsających się po kadrze.
Po prostu przy zbyt wielkim bałaganie na drugim planie trudno będzie się skopić na głównym bohaterze.
Wojtek

#50 Przemasl

Przemasl
  • Użytkownik
  • 477 postów
  • Wiek: 39

Napisano 07 wrzesień 2009 - 10:20

kasprzyk, pomijając tło to badyle bym zmienił. Trzeba pamiętac, że dorosły myszołów waży około kilograma i te które wkopałeś mogą się okazać zbyt wątłe.
Poza tym myszaki nie lubią siadać na huśtających się patykach- wybierają kołki od ogrodzeń, złamane drzewa, gałęzie przy pniu drzewa itp.
W lesie tez mała jest szansa, że ptak usiądzie na wybranym przez nas badylu ponieważ w lesie ich pełno. Najlepsza jest otwarta przestrzeń, gdzie w najbliższym terenie nie ma gdzie usiaść.
Może ustaw czatownie tak aby fotografować modela siedzącego bezpośrednio na ziemi np. przy padlince- wtedy nieco poprawi się wygląd tła (jednolita ściana traw), a i szanse na sfotografowanie czegokolwiek bedzą większe

Powodzenia życzę!

#51 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 07 wrzesień 2009 - 13:06

hohoho Przemasl, ten badyl to tylko tak poglądowo, jak kasprzyk, zapuści konara to nam oczy zbieleją. :shock:
Jest wiele sposobów aby zmusić ptaka do tego żeby wybrał ten, a nie inny badyl.
Wojtek

#52 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 07 wrzesień 2009 - 17:16

Jest wiele sposobów aby zmusić ptaka do tego żeby wybrał ten, a nie inny badyl.


Zdradzisz jakieś szczegóły :?:

#53 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 07 wrzesień 2009 - 17:29

Najpewniejszy to taki, który stosowałem dwa sezony temu.
Do badyla na odpowiedniej wysokości trzeba drutem przywiązać mięcho, ptak siada na badylu i próbuje się do niego dobrać.
Jak się naje to korzysta z badyla do toalety.
http://www.fotoprzyr... ... 72,225.htm
Tak zrobiłem zdjęcia 64, 65 poniżej jest przywiązana porcja rosołowa.
Myślę, że przy pomocy pułapki na myszy można taki posiłek mu przygotować wykładając mysz na badylu to go zachęci, a przy okazji zrobić zdjęcie jak pożera mysz (to taka mała kombinacja i oszustwo :mrgreen: ).
Wojtek

#54 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 07 wrzesień 2009 - 18:05

Wujek dobra rada :mrgreen: ,dzięki za wskazówki.Zapytam jeszcze czy ten badyl miał jakieś rozgałęzienie,czy był jak słup (chyba najtrafniejsze określenie), to ,że najlepiej stawiać 9m od czatowni to już wyczytałem, nie mogłem się doczytać jaką wysokość najlepiej dobrać.

No i z innej beczki do znawców tematu,mam okazję na zasiadki tylko w weekendy,czy jest sens podchodzić do tematu jeśli bym wykładał porcje tylko w momencie wchodzenia do czatowni czyli sobota-niedziela??

#55 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 07 wrzesień 2009 - 19:26

No nic, potwierdziliście moje obawy, na przestawienie czatowni nie ma szans - jej właśnie główną zaletą miała być możliwość wchodzenia do niej, bez straszenia zwierząt - o ile w ogóle jest to możliwe.

Przemasl - wkopując te patyki - czułem, że to nie to - idą do poprawki. Zastanawiam się nad ściętym pniami z korzeniami (jest tego trochę w pobliżu) i także dołączam do pytania - czy taki prosty kołek o średnicy 10-15 cm będzie właściwy ?

ostapowicz - ta porcja rosołowa zaraz poniżej kadru ? a jaka wysokość od ziemi - jeżeli taka, żeby z dołu nie mógł jej sięgnąć - to znowu komplikuje mi się tło :-?

dzięki panowie za cenne rady

Tikoś MZ - musisz żarcie wykładać tak często jak będzie to potrzebne - czyli wypadałoby codziennie sprawdzać jak schodzi towar ;)

To jeszcze pytanie do wykładania zanęty - czy musi to być konkretna godzina - czy także w chodzi w rachubę albo świt albo zmierzch ?

pzdr

#56 miszak

miszak

Napisano 08 wrzesień 2009 - 08:23

Wykładać należy napewno albo przed świtem albo po zmierzchu. Przed świtem chyba lepiej bo nocne marki nie zeżrą ;-)

 


#57 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 08 wrzesień 2009 - 17:03

kasprzyk, Tikoś, porcja poniżej kadru oczywiście na tym zdjęciu to była wysokość około 1,5m bo czatownia nie była wkopana w ziemię badyl nie był rozgałęziony ale wkopałem go pod kątem(nachylenie było prostopadłe do czatowni) aby ptakom łatwiej było dostać się do mięsa.
Co do częstości wykładania karmy to myślę, że jak w przez kilka sobót i niedziel wyłożysz karmę to myszaki będą czekały na swoje jedzonko gdzieś w okolicy.
Wojtek

#58 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 08 wrzesień 2009 - 18:06

jak w przez kilka sobót i niedziel wyłożysz karmę to myszaki będą czekały na swoje jedzonko gdzieś w okolicy.


Super, czyli promyk nadziei jest.Tak czy siak spróbuję.W ten weekend jadę stawiać budę,miejsce już w zasadzie wybrałem, zobaczymy co z tego wyjdzie,materiał już czeka pół roku.
Z tego co widzę wszyscy stawiacie budy w kształcie czworokąta,a czy spadzisty "dach" /\ nie byłby lepszy jeśli chodzi o deszcz czy śnieg.

#59 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 08 wrzesień 2009 - 19:55

Dzisiaj powalczyłem z kijami. Usiadł taki model :-D

Nie wiem czy to dobry pomysł, wkopałem drzewko z wieloma odgałęzieniami - na górze mam inne tło - oddalony o 100, 200 metrów las , "piętro" niżej wysuszone trawy
Zdjęcie nr 10 - to inny kołek wystawiony jakiś 1m Drzewko pierwsze to jakieś 3 metry
8
Dołączona grafika

9
Dołączona grafika

10
Dołączona grafika

pzdr

#60 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 08 wrzesień 2009 - 20:19

kasprzyk, a co to za gatunek? :mrgreen:

Fajnie wykombinowałeś z tymi gałęziami





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych