Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

konkursy - jak daleka ingerencja jest dopudszczalna ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#1 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 27 październik 2007 - 09:40

witam
jak zwykle mam problem .
na jednym z forów rozgorzała dyskusja na temat ingerencjii dozwolonej regulaminem .
czy jak ktoś obrabia ( wyostrza , kontrastuje , balansuje ) ma do tego prawo ( czesto zanikają dane exif zdjęcia .
napiszcie jak to wyglada w praktyce .
chodzi mi o tekst w stylu widac ,ze lekko mażnieta w szopie :blink: i protest autora :evil:
o co chodzi? please :roll:

#2 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 27 październik 2007 - 15:51

ja tam szczegolnym konkursowiczem nie jestem ... ale tak popatrzylem na rozne regulaminy i to wszystko zalezy od organizatora.

Tu na naszym forum dozwolona jest obrobka "globalna" (WB, krzywe, kontrast, nasycenie, wyostrzanie) niedozwolna jest ingerencja w kompozycje (nie jestem pewien jak to jest przy cropach) czyli odpadaja wszelkie stemple, dodanie obiektow, odbicia lustrane, montaze z kilku fotek

a tak przy okazji to mam jeszcze kilka pytan:
- jak juz wspomnialem co z cropem (teoretycznie na powiekszalniku moza bylo sobie scropowac analogowa fotke)?
- czy usuniecie/dodanie szumu (ziarna) to ingerencja globalna?
- czy "zmiekczenie swiatla" poprzez blur na warstwach to ingerencja globalna?
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#3 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 27 październik 2007 - 19:10

To ja dodam jeszcze jedno: z tego co pamiętam kadrowanie nie jest zakazane, ja np muszę kadrować do formatu 2:3 (z 3:4) by sensownie wyglądało. Ale jak to wy widzicie, czy taka operacja jednak będzie dopuszczana w przyszłości na naszych konkursach?
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#4 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 październik 2007 - 15:28

W przypadku większość konkursów dopuszczane są manipulacje globalne ( działające globalnie, na całym obszarze zdjęcia ), plus uzywanie stempla ale tylko do usuwania kurzu.

Kadrowanie, poprawa kontrastu, nasycenia, naświetlenia - to wszystko jest raczej dopuszczalne. ( w końcu to podstawowe "manipulacje" jeszcze z czasów kliszy ;-) )

:ninja:


#5 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 28 październik 2007 - 18:07

a tak przy okazji to mam jeszcze kilka pytan:
- jak juz wspomnialem co z cropem (teoretycznie na powiekszalniku moza bylo sobie scropowac analogowa fotke)?
- czy usuniecie/dodanie szumu (ziarna) to ingerencja globalna?
- czy "zmiekczenie swiatla" poprzez blur na warstwach to ingerencja globalna?


Jest u nas dopuszczalne.

#6 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 29 październik 2007 - 11:03

BBC Wildlife bierze pod uwagę tylko te fotki, gdzie jest dołączony RAW, który ma być dowodem "niemanipulowania " fotki. dopuszcza operacje globalne typu kontrast, krzywe, poziomy, wyostrzanie, odszumianie, bo to specyfika medium. Nie pamiętam jak z kadrowaniem, chba moze być. W sumie to sensowne założenia.

Chyba, że ktoś zrobi program zamieniający z powrotem obrobione tiffy na RAWY :-), w sumie nie ma rzecz niemożliwych dla programistów, ostatnio spece interpolu "odkręcili" zniekształconą efektem "wiru" fotke z portretem pedofila.

Jednak nie ma to jak slajd, od razu muisi być perfekcyjny co do treści, techniki, kadru. Mistrzostwo niepodważalne :-)

#7 mariush

mariush
  • Użytkownik
  • 126 postów
  • Lokalizacja:
    Toruń

Napisano 29 październik 2007 - 12:22

W epoce RAWów wszelkie dywagacje o "niemanipulowaniu" mają charakter wyłącznie teoretyczny.
Po prostu, wykonując zdjęcia cyfrowe należy pogodzić się z tym, że mogę (muszą?) być cyfrowo obrabiane i tyle. Traktowanie "surowych" RAWów czy jpgów z aparatu jako fotografii, a ich przeróbek jako grafiki, jest tworzeniem sztucznego podziału.

Chyba, że ktoś zrobi program zamieniający z powrotem obrobione tiffy na RAWY

To akurat fantastyka :-)
Potrzebujesz filtrów Hitech typ Cokin P? Pisz do mnie na PW!!!


Moje obrazki - http://photohibition.blogspot.com/

#8 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 29 październik 2007 - 17:16

mariush, manipulacja to zmienianie elementów kompozycji, przesuwanie obiektów, usuwanie trawek, liści itp robienie doskonałej "kompozycji", a nie "ożywianie" mydlanej z natury fotki cyfrowej. I o to raczej chodzi w tej dyskusji. Wiadomo że fotka cyfrowa zawsze jest jakoś tam obrabiana przez aparat, a stopień tej obróbki zależy od rodzaju sprzętu i jego przeznaczenie. Zgadzamy się, że najlepszą formą jest zdjęcie jak najmniej "procesowane automatyczne", pozwalające na obróbkę w wyspecjalizowanych programach zależnie od potrzeby. Ale przecież odszumianie w amatorskich kompaktach jest potężne, niektóre usuwają czerwone oczy, jest funkcja rozjaśniająca ciemne miejsca itp - to już elementy obróbki "lokalnej".

Co do zrobienia "sztucznego" RAWA, to jestem sobie jednak w stanie wyobrazić program, który biorąc za punkt wyjścia fotkę "obrobioną" będzie potrafił przedstawić ją tak, jak widziała by taki obraz matryca przed obróbką. RAW jest zapisem padającego światła na poszcz. pixele. W końcu programy komputerowe potrafią modelować bardziej skomplikowaną rzeczywistość z dużym przybliżeniem (meteorologia, inżynieria a choćby naśladowanie rzeczywistości w grach czy efektach kinowych). Tylko kwestia włożonych w to pieniędzy. Pewnie nikt takiego programu nie będzie robił, aby wygrać konkurs foto, ale gdyby np. fotka taka była dowodem w sprawie sądowej o mln $$$$ ?

#9 Raven

Raven
  • Małomówny
  • 35 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 22 styczeń 2008 - 13:15

Ja mam spore watpliwosci co do kadrowania (po zrobieniu zdjecia), przeciez podstawa w fotografowaniu jest wlasnie dobre skadrowanie!!! Jezeli bierzemy sie za PS, to nawet z przecietnego zdjecia mozna zrobic bardzo dobre. Nie wyjdzie mi zdjecie, bo zle skadrowane? A to pech... i choc reszta jest super to nie zamierzam go sztucznie tuningowac.

Generalnie granica miedzy polerowaniem zdjecia a jego powazna obrobka jest cienka, ja pozostane jednak przy polerowaniu ;-)

#10 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 22 styczeń 2008 - 15:31

raven, wszystko zależy od rodzaju fotografii, jaką uprawiasz, jeśli cyzelujesz widoczki na statywie, musisz trafiać na 100%, jeśli uwiecznisz niespotykaną scenę z życia zwierząt, to nie zawsze ustawi ci się to w kadrze tak jak byś chciał, niektóre wydarzenia trwają ułamki sekund.....

#11 Raven

Raven
  • Małomówny
  • 35 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 22 styczeń 2008 - 15:44

Ja właśnie celuje w zdjęciach akcji i wiem, że sie da, a późniejsze kadrowanie w PS odrzucam. A kadry kwadratowe (o ile nie wynikaja one z zastosowanego sprzetu) czy inne nietypowe to mocno mnie denerwują (a że ogólnie nerwowy jestem to inna sprawa).

jeśli uwiecznisz niespotykaną scenę z życia zwierząt, to nie zawsze ustawi ci się to w kadrze tak jak byś chciał, niektóre wydarzenia trwają ułamki sekund.....

Trening czyni mistrza, pewne rzeczy można (a innych nie) przewidzieć. Chyba większą satysfakcję ma się z gotowego zdjęcia, niż potem wycinania sobie czegoś w PS.
Swego czasu jak jeszcze nie robiłem zdjęć, mój brat pokazywał znajomej swoje zdjęcia i ona nie mogła uwierzyć, że ktoś mógł tak skadrować bez komputera (a było na milimetry).

No ale rożne są szkoły i opinie :)

#12 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 22 styczeń 2008 - 16:26

raven, tylko pogratulować, jeśli akcję też trafiasz na 100% bez kadrowania.

#13 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 22 styczeń 2008 - 17:26

Swoją drogą zastanawia mnie treść regulaminu konkursu fotograficznego organizowanego przez Las Polski. Z tego co rozumiem to w ich miesięcznych konkursach nie można zmieniać na zdjęciach niczego, a ZWŁASZCZA kontrastu, nasycenia kolorów itd.
Chyba zbytni puryści z nich.

4. Fotografie nie mogą być zmieniane elektronicznie ani w żaden inny sposób (chodzi tu zwłaszcza o zmianę kolorów i używanie wszelkiego rodzaju filtrów w programach komputerowych). Nie można także dokonywać fotomontaży.


Rozumiem, że jak ktoś ustawi sobie opcję 'Landscape' w menu aparatu to może zgłosić zdjęcie, a jak ktoś tego nie używa bo umie lepiej wywoływać RAW to jest już grafikiem, a nie fotografem.

#14 Raven

Raven
  • Małomówny
  • 35 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 23 styczeń 2008 - 08:13

Paweł, nie to chciałem powiedzieć. Nikt nie trafia w 100% przypadków, chodzi mi o to, że ja nie bede tych nietrafionych oszukiwał w PS :-)
Pentax K100D Super, kit 18-55, sigma 70-300, metz 44 mz-2

#15 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 23 styczeń 2008 - 10:01

Raven,

ja nie bede tych nietrafionych oszukiwał w PS


mz mylisz pojęcia , to że sie bronisz przed kadrowaniem jest ok , w końcu to fotograf powinien świadowmie w momencie robienia zdjecia decydowac o kadrze , ale "obróbka : w ps , jak nazywasz kadrowanie , to daleko posunięta nadinterpretacja , ja pamietam zdjecia naświetlane na papierze tradycyjnie , nie ma nic zdroznego w ich kadrowaniu.
co do scen dymanicznych , to podziwiam refleks i widocznie częstośc spotkań ,bo ja bardzo często nie mam z czego wybierać ( w sensie pełnych klatek ) bo zbyt krótko obcowałem z dla mnie wyjatkowym modelem .
sikorki za to mogę przebierać , jak być może inni myszaki czy bieliki :mrgreen:
Raven, narobiłeś mi apetytu , ni mogę sie doczekac zdjęć twojego autorstwa :-P
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#16 Raven

Raven
  • Małomówny
  • 35 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 23 styczeń 2008 - 12:10

BlueDun, ja nie mówie, ze już takie robie, bo na razie nie miałem okazji przetestować sytuacji dla których kupiłem aparat. Ja mowie do czego dąże, jak jest moja wizja fotografowania. A jestem na początku drogi... :-)

Kilka moich fotek jest tutaj, ale sa jeszcze daleko od tego czego bym sobie życzył:
http://flickr.com/photos/ravenf2/sets/

#17 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 23 styczeń 2008 - 15:23

Ja nie jarzę... kadrowanie Po zrobieniu zdjęcia jest stare jak sama fotografia :sorry: więc co w tym złego?

:ninja:


#18 Raven

Raven
  • Małomówny
  • 35 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 23 styczeń 2008 - 16:53

No mi sie nie podoba, ze ktos uzywa aparatu tylko do zarejestrowania sytuacji.
Pentax K100D Super, kit 18-55, sigma 70-300, metz 44 mz-2

#19 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 23 styczeń 2008 - 17:43

Widze ze jestes przedstawicielem dosc radykalnej szkoly :) Czytalem o takich obozach, wg ktorych uzycie dowolnego filtra jest juz nadmierna ingerencja... i bynajmiej nie mowie tu o filtrach w ps'ie, tylko na przyklad polowkowych..
World is a lonely place - you're on your own.

#20 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 23 styczeń 2008 - 17:47

Mortis, polecam fotografię otworkową. Obiektyw też jest ingerencją :-)





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych