Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Storczyki świata - Orchidales


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
767 odpowiedzi w tym temacie

#121 arateusz

arateusz
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • Lokalizacja:
    warszawa

Napisano 04 grudzień 2007 - 12:30

Halinka 51 i 52 piękne......

a moje wiem że muszę popracować i dziękuje za konstruktywne komentarze, to pomaga

Pozdrawiam
Arek
Pozdrawiam,
arek

:pomidor:

www.orchid.zafriko.pl

#122 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 08 grudzień 2007 - 14:32

53. Na początku był pączek:
Dołączona grafika

54. A teraz już kolejne kwiaty :mrgreen: :
Dołączona grafika
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#123 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 08 grudzień 2007 - 16:16

chemik, szkoda ,ze nie z tego samego ujęcia tak to ja wiem :kwasny:
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#124 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 08 grudzień 2007 - 19:42

Owszem, to nie dokładnie ta sam gałązka. Pomysł na takie ujęcie przyszedł mi dziś, jak kolejny raz nic nie udało mi się sensownego złapać na zewnątrz :evil: . Jednak się nie poddaję. W końcu musi się udać. Dodam jeszcze 2 ujęcia. Trochę inna hybryda:

55.
Dołączona grafika

56.
Dołączona grafika

Który wg was lepszy kadr? Sam nie mogłem się zdecydować :roll:
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#125 Piciu

Piciu
  • Użytkownik
  • 394 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 08 grudzień 2007 - 19:47

Według mnie 56 kompozycyjnie lepiej się prezentuje. Czym oświetlałeś?

#126 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 08 grudzień 2007 - 19:48

Pionowy. Ale szkoda że nie wszystko w GO.

:ninja:


#127 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 08 grudzień 2007 - 20:04

Czym oświetlałeś?

Światło naturalne, boczne pod kątem około 90 stopni. Źródło - słońce + gęsta firanka...

Ale szkoda że nie wszystko w GO.

Próbowałem zwiększyć nr przesłony, ale przy f=8.0 strasznie mi spada rozdzielczość obiektywu :cry: (to maksymalna dla mojego sprzętu). Odległość od "modela" około 20 cm, ogniskowa około 60 mm dla małego obrazka. Chyba jeszcze jutro, o ile będzie słońce powalczę za pomocą ustawienia tele. Co prawda może wyjść trochę płasko, ale obszar GO powinien się zwiększyć.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#128 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 08 grudzień 2007 - 20:08

mi sie bardziej podoba w pionie imho tam są płatki bardziej delikatne , miękkie takie , jakoś trudno to uzyskać :->
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#129 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 08 grudzień 2007 - 22:04

Chemiku, zazdroszczę Ci takiego słońca w domu.
Mnie się najbardziej podoba też 56, poziomo może lepiej by wyszło, gdyby gałązka wychodziła z okolic lewego dolnego rogu po przekątnej?

To ja tylko jako ciekawostkę przyrodniczą, nie próbę artystyczną :mrgreen: - od czasu do czasu pojawiają się wśród hybryd tzw. formy peloryczne - zamiast jednej warżki - są trzy :-) Jakieś genetyczne mutacje.

Mój Phalaenopsis rośnie wczepiony na stałe w orchidarium, pęd kwiatowy zawsze dorasta do samych świetlówek, ma chyba z pół metra, teraz został tylko trochę przygięty do zdjęcia. A nie jest to piękne światło, tym bardziej, że temperatury barwowe są mieszane.

57.
Dołączona grafika



Czy te małe, zielone BlueDunki przysiądą kiedyś na chwilę??? :mrgreen:

#130 Piciu

Piciu
  • Użytkownik
  • 394 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 08 grudzień 2007 - 22:57

Oddanie kolorów znakomite.

#131 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 09 grudzień 2007 - 20:49

Halina, no ja nie wiem co mam napisać :roll: fota mi sie podoba z jednego względu , płatki są kwiatowe , pozbyłaś sie tego " nalotu" jaskrawych bliczków , który na wszystkich fotach kwiatów mnie drażni, imho zabijając nature rośliny ( nadajac jej niejako surowości , co mnie razi - pomijam oczywiscie celowy taki zabieg w celu sprowokowania jakiś odczuć i doznań )
nad tłem bym jednak popracował :roll:
ten kwiatek to taki florystyczny inwalida ? dobrze ,że ma za dużo nie za mało :mrgreen:
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#132 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 grudzień 2007 - 21:39

BlueDun, przecież napisałam, że to taka ciekawostka przyrodnicza, żaden tam inwalida, można go normalnie zapylić :mrgreen:

Nad tłem w orchidarium nie mam co pracować. Wszystko jest na małej przestrzeni, stłoczone, różnokolorowe, na tym zdjęciu widać np. szare Tillandsje. Więc tu nie ma mowy o uporządkowaniu, albo lepszym rozmyciu tła.

A nad Twoją uwagą, że płatki są "bardziej kwiatowe" musze się poważniej zastanowić. Może to efekt świetlówek. Dokąd robiłam w jpg uniemożliwiały mi własciwie zrobienie przyzwoitego zdjęcia. Teraz w rawie juz jest inaczej.

#133 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 10 grudzień 2007 - 17:25

Halina, ale zgodzisz sie ze mna ,że tak bardziej plastycznie wygladają ?
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#134 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 10 grudzień 2007 - 19:14

BlueDun, zgodzę się.
Większość zdjęć robię ze światłem z boku albo "przednio-bocznym". To jest chyba jedyne, jakie pokazałam z intensywnym światłem świetlówkowym umieszczonym u góry. Ten kwiatek był najwyżej 20 cm od 6(!) długich świetlówek. Kwiatki są pochylone czyli światło nie pada bezpośrednio na płatki, płatki są właściwie w cieniu.
Czy dobrze rozumuję, że to mogło być przyczyną tej plastyczności?

Jeszcze co do "inwalidztwa" tego Phalaenopsisa. Ta warżka "normalna", do której jesteśmy przyzwyczajeni, powstała w drodze ewolucji. Wykształciła się po prostu z trzeciego płatka okółka wewnętrznego. Może te mutacje - trzy warżki - to nie inwalidztwo, a początek jakiegoś nowego ewolucyjnego przystosowania???

#135 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 11 grudzień 2007 - 15:57

Halina, to na potwierzdenie naszych teorii , moze cos jeszcze podrzucisz ?
chetnie bym ( chyba nie tylko ja ) popatrzył :mrgreen:
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#136 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 grudzień 2007 - 00:27

BlueDunie, to ja pociągnę raczej teorię ewolucji, niż światła, bo w tej nie czuję się zbyt pewnie.

Ten storczyk to nie kolejny inwalida, chociaż płatki przypominają raczej czułki. To przedstawiciel tej grupy storczyków, które kwiaty upodobniły do samiczki owada i czekają na chętnego, co sobie zrobi trochę przyjemności, a przy okazji to i owo zapyli :mrgreen:

Mam tę roślinkę już ładnych parę lat, rozrasta się jak rozchodnik, tyle, że nie w ziemi, a na korze. I co roku o tej porze kwitnie, kwiatki mają 1,5 cm wysokości. Można ją zobaczyć w całości na zdjęciach z zeszłego roku, kiedy to jeszcze zrobienie zdjęcia nie stanowiło dla mnie problemu :lol:
http://www.paphioped... ... &c=1&roz=5

Dzisiejsze, właściwie wczorajsze zdjęcie znowu spod samych świetlówek, nie poradziłam sobie z kolorystyką w rawie (kryzys, czy co?), więc jpg
Przysłona 4,5, tło jakoś się tam rozmyło, to za to czułki nie do końca w GO.

58. Epidendrum porpax
Dołączona grafika



#137 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 12 grudzień 2007 - 07:58

58. Piękny. Im więcej widzę zdjęć tych kwaitów, tym bardziej mam zamiar pozbyć się pozostałe niedobitki z domu i je wymienić na storczyki i moje ulubieńce: rośliny owadożerne :mrgreen:
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#138 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 grudzień 2007 - 10:32

No chemiku, byłeś pierwszym na tym forum, który mnie konstruktywnie skrytykował. Jeśli teraz zwróciłeś uwagę bardziej na piekno kwiatka, niż na niedostatki techniczne zdjęcia, to uważam to za swój duży sukces :!:

A jeśli chodzi o uprawę storczyków, to podobnie jak z owadożernymi, trzeba im poświęcić trochę uwagi i dobrze jest poznać ich specyficzne wymagania. Oczywiście poza hybrydami Phalaenopsis, które są już tak przystosowane przez producentów do naszych parapetowych warunków, że chyba wszędzie im dobrze.

#139 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 12 grudzień 2007 - 11:48

Halina, wiem w jakich warunkach i czym robisz zdjęcia. Mniej więcej wiem jakie z tego względu masz możliwości. Dlatego tu aż tak bardzo nie zwracałem uwagę na dalszy plan, zreszto aż tak bardzo mi ten mały bałagan nie przeszkadza. Tu ważniejsze było pokazanie piękno tego kwiatu, mniej technika wykonania zdjęcia...
Co do samych storczyków: moja druga połówka poprostu na nie choruje. Zreszto obiecałem jej, że co jakiś czas będzie miała kolejne. W tej chwili sukcesywnie znikają u mnie w domu inne kwiaty, a to lądują u teściów, a to zabieram do pracy (poza tzw. łosimi rogami, który również podoba się żonie). Z drugiej strony rośnie moja kolekcja roślin owadożernych - są to głównie niedobitki z kwieciarni. Dostaje je albo za "psie pieniądze", ew. "może pan coś z tym poradzi" za darmochę. Z mniej więcej 5 udaje mi się odratować 3-4 sztuki. A praktycznie za każdym razem nie sprowadza się to tylko do "odpowiedniego" podlewania. Często są one sadzone w nieodpowiednim podłożu, lub też są podlewane nieodpowiednią woda, pszesuszone lub przelane. A tu każda roślina często wymaga kompletnie inne warunki. Dziś dostałem w znajomej kwieciarni Phalaenopsis (tylko 1 liść z 4 jest jeszcze zdrowy, reszta strasznie miękkie, oprócz szkodników chyba był przelany - ale to dokładnie ustalę w domu) i kapturnicę (roślina owadożerna) podobna do tej co już prezentowałem w odpowiednim wątku. Prawdę mówiąc nie wiem jakie mają szanse, ale jestem dobrej myśli...
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#140 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 grudzień 2007 - 20:25

chemiku, moje wszystkie inne rośliny też stopniowo znikały. Syn tylko broni swoich kaktusów i nie pozwala dostawiac do nich storczyków.
Za to przy storczykach zaczęły się pojawiać paprocie, zawsze je lubiłam, ale zasuszałam. Teraz jakoś się udają. A przy okazji trochę poprawiają wilgotność na parapecie.

A jeśli chodzi o kupowanie storczyków, to sa dwie metody, albo zaraz po dostawie, droższe ale w dobrym stanie, albo po jakimś czasie - do reanimacji :-) .
Po dwóch tygodniach stania w markecie, czy kwiaciarni rośliny są wyłącznie w wersji kompostowej albo zielnikowej.
Jak widać masz dobrą rękę do roślin i wyczucie, to ratuj co się da. Potem się ma sporo satysfakcji, jak taka roślina odwdzięczy się kwiatami.





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych