Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Storczyki świata - Orchidales


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
767 odpowiedzi w tym temacie

#101 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 listopad 2007 - 16:54

Halina, IMO kwestia lezy z swietle... ale nie mam pojecia jak ja rozwiazac :mrgreen:

:ninja:


#102 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 25 listopad 2007 - 19:55

Halina, mi sie 41 podoba , ale, hehe jednak lampa jakos tak wyostrza , dla mnie ta roslinka straciła przez tą surowość na swojej ulotnej delikatności
,arateusz, niestety kompakty tak maja ( wiem to z autopsji , mam soniacza )
trudniej jakos bokeh rozmyć , jednak w 43 taki plan imo jest usprawiedliwiony , pokazujesz warunki w jakich roslinka zyje ,44, 45 , jakies zaszumione ? białe kwiatki to trudny temat ,chyba sie troche poprzepalały. ;-)

#103 Maciek321

Maciek321
  • Małomówny
  • 23 postów
  • Lokalizacja:
    ok Krakowa

Napisano 28 listopad 2007 - 16:57

Z tej perspektywy storczyka jeszcze nie było.

46.
Dołączona grafika
Prawdziwa cnota, krytyk się nie boi. :mrgreen: Sprzęt: Najzwyklejszy kompakt - tylko taki duży jest.

#104 itula

itula
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 listopad 2007 - 20:05

mi się podoba super :mrgreen:

#105 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 listopad 2007 - 21:35

Maćka zdjęcie mi się podoba, a przy tej okazji mam ochotę coś Wam opowiedzieć - wykładzik dla chętnych :mrgreen:

Z ładną głębią pokazany fragment storczyka to jednen z płatków przekształcony w tzw. warżkę. Służy przywabianiu owadów, motyli albo ptaków (kolibrów), które kwiaty zapylają.

Warżki poszczególnych rodzajów różnią się od siebie i są bardzo ściśle wyspecjalizowane w przywabianiu określonych zwierząt. Nawet na zdjęciach w tym wątku widać już tę różnorodność.

Storczyki, które ja lubię, Paphiopedila, mają np. warżkę w kształcie bucika. Takie kwiaty są nazywane pułapkowymi. Stwarzają iluzję, że w środku jest coś dobrego, owad wpada, a wygrzebując się jedyną możliwą drogą zapyla kwiat.

Druga grupa jest chyba najciekawsza - kwiat upodabnia się do samicy w godowym ubranku, może nawet wydzielać atrakcyjny seksualnie zapach. Naiwny samiec przylatuje, korzysta z oferty i dokonuje "pseudokopulacji". Nie wiem, czy owad jest w pełnie usatysfakcjonowany, ale storczyk tak - przy okazji zostaje zapylony.

Inna grupa - i do tej należy Phalaenopsis Maćka i na przykład Cattleya, to kwiaty oferujące nektar. Te warżki przywabiają, bo są dekoracyjne, falbankowe, kolorowe i stanowią wygodne lądowisko dla owada.

47 Cattleya
Dołączona grafika

#106 arateusz

arateusz
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • Lokalizacja:
    warszawa

Napisano 28 listopad 2007 - 22:44

Halinka super fotka !!!!

A co Wy na to:

48 Calanthe (tło białe celowo)

Dołączona grafika

#107 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 28 listopad 2007 - 22:54

Jakaś dziwna poświata i do tego widać mocne ostrzenie? Tło się zlewa z kwiatem. Tu wg mnie lepsze byłoby ciemne tło...
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#108 Maciek321

Maciek321
  • Małomówny
  • 23 postów
  • Lokalizacja:
    ok Krakowa

Napisano 28 listopad 2007 - 23:00

A co Wy na to:


Zepsułeś kompresją. 35 kb jak na tak duze zdjęcie, to stanowczo za mało.
Prawdziwa cnota, krytyk się nie boi. :mrgreen: Sprzęt: Najzwyklejszy kompakt - tylko taki duży jest.

#109 arateusz

arateusz
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • Lokalizacja:
    warszawa

Napisano 28 listopad 2007 - 23:03

nic nie ostrzone, dzis pstryknięta fota.

49 na czarnym tle - wykonała Halina 4 dni wcześniej :-)

Dołączona grafika

#110 arateusz

arateusz
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • Lokalizacja:
    warszawa

Napisano 28 listopad 2007 - 23:08

a jak można nie psuć fotek kompresja???
bo chyba masz rację :-)
Pozdrawiam,
arek

:pomidor:

www.orchid.zafriko.pl

#111 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 listopad 2007 - 10:46

Halina - fotka jest nieostra :-/

arateusz, białę na białym... zły pomysł w dodatku fotke jest nieodświetlone. Białem na czarnym... bardzo monotematycznie. Czasem warto zadbać o dobre tło ;-)

a jak można nie psuć fotek kompresja???


Zasadniczo kwestia programu którego używasz do obróbki ( w tym także zmniejszania! ) zdjęć - powinna być mozliwośc ustawienia jakości ( kompresji ) jpega... ale pamietaj o max wadze zdjęcia jaka obowiązuje na tym forum ;-)

:ninja:


#112 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 grudzień 2007 - 18:42

A teraz inne oblicze storczyków:

50
Dołączona grafika

Moja mama dostała storczyka na urodziny. Stał dłuugi czas ale w końcu zaczął więdnąć - w necie przeczytliśmy ze warto poobcinać pozostałości kwiatów i zostawić sam główny pęd a następnie regularnie podlewać "patyka". Po kilku tygodniach zaczął wypuszcać pączki! teraz czekamy co z tego będzie :-)

EDIT: sory za światło... używałem tylko wbudowanej lampy...

#113 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 grudzień 2007 - 23:00

Dunadan, no to czekamy na narodziny kwiatka :-D
Niektóre Phalaenopsisy mają jeszcze ciekawszą właściwość. Z takiego "oczka" na pędzie kwiatowym potrafi wyrosnąć mini-roślinka.

#114 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 grudzień 2007 - 13:23

Halina, Jak to mini roślinka? masz na że z blizny po kwiatach/liściach? Hmm... z samej blizny to chyba bo nie ma skąd ale pewnie przy samej bliźnie jest mnóstwo uśpionych pąków...

:ninja:


#115 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 02 grudzień 2007 - 14:42

arateusz, co do 48 to imo dobrze kombinujesz , ale trzeba popracować ;-)
byłem kiedys na takiej wystawie , tam to białe na bialym ( jest jakaś nazwa ale wyleciała mi z głowy ) to naprawde jazda była , bez trzymanki , jak maśz namolnść to kombinuj , miedzy tlem a obiektem moga byc naprawde małe róznice tonalne , ale trzeba chyba mocno pracowac światłem .

49 ostrośc chyba jest na pierwszym kwiatku , tło rzeczywiście , za czarne , takie grobowo-ponure :-?
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#116 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 grudzień 2007 - 15:12

Dunadan, jak to wygląda zobacz w tym wątku:
http://www.orchidari....php?f=0&i=9343

Taka młoda roślinka na pędzie kwiatowym nazywa się z hawajskiego - keiki - dziecko. Można ją oderwać, jak juz ma ze dwa korzonki i posadzić osobno, a można zostawić i potem kwitną piętrowo - i duża i mała. Z tym, że nie każdy Phalaenopsis ma takie skłonności.

Ale skoro pokazałeś pąki, to ja się też nie powstrzymam. Chyba najbardziej lubię fotografować właśnie rozwijające się pąki.
BlueDun, nie krzycz tylko, bardzo Cię proszę, że tło :-D , zdjęcie jest prawie sprzed roku i wtedy innego nie stosowałam.
Ale pąk jest pocieszny i zupełnie inny niż Phalaenopsisa.

To jest Paphiopedilum vietnamense, kwitło w styczniu, zdjęcia jeszcze robiłam mu Olympusem 765UZ. Teraz pomału wychodzi nowy pęd kwiatowy. Mam nadzieję, że koło stycznia będzie gotów do pozowania, tym razem Canonem.

51 Paphiopedilum vietnamense
Dołączona grafika



#117 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 grudzień 2007 - 15:16

Można ją oderwać, jak juz ma ze dwa korzonki i posadzić osobno


Hm... czyli to taka forma rozmnażania wegetatywnego?

51 - Piękny ;-) nie mogę się docekac kiedy pąki mojego się bardziej rozwiną!

:ninja:


#118 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 02 grudzień 2007 - 18:40

Halina, 51 imho bardzo dobrze ,że na ciemnym , inaczej tych włosków by nie było widac , jeno ciasnawo , myslałaś o tym aby np. co jakis czas robić fotę , była by taka dokumentacja rozwijania sie kwiatka , bardzo mogłoby byc pouczające :roll:
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#119 Halina

Halina
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 grudzień 2007 - 20:45

BlueDun, nie doceniasz mnie :mrgreen: . Mam dziesiątki takich zdjęć.
Ale - niektóre pąki rozwijają się tak zwyczajnie, a to Paphiopedilum było szczególnie spektakularne. To następna faza:

52 Paph. vietnamense po trzech dniach
Dołączona grafika



#120 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 02 grudzień 2007 - 22:00

Halina, jak to cie nie doceniam ? :-( no wiesz ;-)
ja bardzo jestem ciekaw takiego reportażu :roll:
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych