Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Wilga - Oriolus oriolus


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
293 odpowiedzi w tym temacie

#241 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 04 lipiec 2015 - 14:18

@pol, @Klaudiusz, @laszlo111 - dziękuję bardzo.

 

63.

 

NWSQJI.jpg

 

64.

 

1l3z46.jpg

 

65.

 

JiwSOq.jpg


Użytkownik darjo edytował ten post 04 lipiec 2015 - 14:18

D5


#242 Robert S

Robert S
  • Lokalizacja:
    Brzostek k/Jasła

Napisano 05 lipiec 2015 - 06:45

@darjo - szacunek... rozpracowałeś temat z wilgami jak Sherlok Holmes ;-) ja widuję je w dużej ilości u siebie ale zdjęcia poczciwego ani jednego... aż miło pooglądać takie atlasy u Ciebie 


C 5DMK4 - C100-400II, C100 2.8, C10-22, C50 1.4,  MT 055xpo3 + 498rc

http://robertsypien.fotoprzyroda.pl/


#243 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 07 lipiec 2015 - 09:52

@Robert S - Dzięki.

 

66. Tak wygląda samica po odgonieniu innego ptaka, w tym przypadku młodego dzięcioła.

 

5dbTiY.jpg


D5


#244 fotosnajper (Paweł Kołodziejski)

fotosnajper
  • Lokalizacja:
    kaszuby

Napisano 07 lipiec 2015 - 10:54

@darjo Jak to samica :D zdenerwowana


CANON

#245 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 07 lipiec 2015 - 13:09


zdenerwowana

I rozczochrana na dodatek  :lol:


D5


#246 jason (Wojciech Czaplejewicz)

jason
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 08 lipiec 2015 - 09:42

@darjo naprawdę rewelacyjne zdjęcia, jest na co popatrzeć i przy okazji pozazdrościć. CHociaż siedzenie na drzewie do najprzyjemniejszych pewnie nie należy :)


Pentax


#247 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 08 lipiec 2015 - 16:39

@jason - dzięki bardzo za dobre słowo. Na drzewie nie jest źle, dopóki odchylenie nie przekracza pół metra  :D, później robi się już niebezpiecznie.

Dzisiaj wiało dość mocno, ale muszę kontrolować sytuację, bo młode lada chwila zaczną wyłazić z gniazda.

 

67.

 

w9XuZr.jpg

 

68. I posiłki dla młodych coraz większe.

 

xTJhsm.jpg


D5


#248 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 27 lipiec 2015 - 16:44

Na prośbę kilku kolegów postanowiłem napisać kilka postrzeżeń dotyczących mojej przygody z wilgami.

Myślę że wątek tematyczny jest najlepszym miejscem by pozostał jakiś ślad dla wszystkich zainteresowanych.

 

"Ja to mam fart" - tak przez 16 dni obserwacji mówiłem sobie co dnia, wstając o 4.30 i po wypiciu kawy goniąc na drzewo i  niecierpliwie czekając czy młode wilgi zdążą opuścić gniazdo przed wyjazdem na urlop.

Gniazdo wilg zlokalizowałem po 3 dniach obserwacji terenu w którym bardzo często się pojawiały i szczególnie rano głośno śpiewały - informując inne osobniki o zajęciu terenu.

Samo wyśledzenie gniazda jest niezwykle trudne i raczej nie możliwe z ziemi. Mnie udało się zlokalizować gniazdo w trakcie wysiadywania jaj przez samiczkę, gdy samiec po cichu podlatywał do samiczki i sprawdzał od czasu do czasu czy już się coś dzieje.

Gniazdo zostało umieszczone na wysokości pięciu i pół metra na skrajnie położonej brzozie, w niedalekiej odległości od jeziora.

Mój fart polegał przede wszystkim na tym iż w bardzo bliskiej odległości od gniazda rosło drugie drzewo z możliwością zrobienia prowizorycznej czatowni. Została ona wykonana z zielonej plandeki i rozwieszona między dwoma głównymi konarami na wysokości 6 metrów.

By wytrzymać 2 do 3 godzin na drzewie zamontowałem sobie grubą deskę między konarami na której stałem i opierałem monopod.

Dotarcie na miejsce ze sprzętem to pozostałości po młodych latach i umiejętność wspinania się po drzewach  :lol:.

Po trzech dniach obserwacji udało mi się wychwycić moment gdy samica opuszcza gniazdo na około 30 minut w celu chyba spożycia co nieco i zamontowałem dodatkowy patyk w niewielkiej odległości od głównej gałęzi na której było gniazdo. 

Po kilku dniach ptaki już się tak do mnie przyzwyczaiły że gdy opuszczałem ukrycie i schodziłem z drzewa nie uciekały.

Ale zaobserwowałem też kilka istotnych zachowań:

- gdy ktoś pojawiał się w trakcie obserwacji od strony łąki, wilgi natychmiast uciekały z okolic gniazda i dopiero po około 15 minutach wracały upewniwszy się że wszystko jest ok,

- w promieniu około 50 metrów nie tolerują żadnych ptaków większych od sikorki, atakują wszystkie przelatujące bliżej ptaki, a w szczególności sroki i sójki,

- w trakcie karmienia młodych najbardziej zaangażowany jest samiec, który co rusz przynosi smakołyki, a po około 4 dniach od wyklucia się młodych dołączyła też młoda samiczka, która pomaga w karmieniu.

Niestety ostatniego dnia obserwacji nie mogę zaliczyć do udanych, rano zastałem puste gniazdo.

Jeden z trzech gniazdowników skakał po gałązkach niedaleko gniazda, a samiczka prawie go nie opuszczała. 

Prawdopodobnie błotniak stawowy którego widziałem dzień wcześniej nad gniazdem zrobił spustoszenie lub krogulec, który bardzo często poluje w tym terenie.

 

69.

 

mn9HyK.jpg

 

70.

 

KkoYgf.jpg

 

71.

 

W3HqZe.jpg

 

I na koniec napiszę że młody już lata z drzewa na drzewo, choć pozować do zdjęcia już nie chce :D.

Mam niedaleko siebie jeszcze kilka par tych pięknych ptaków, ale temat zostawiam na przyszły rok, jeśli czas i zdrowie dopisze.


D5


#249 Klaudiusz (Klaudiusz Muchowski)

Klaudiusz
  • Lokalizacja:
    Tczew

Napisano 27 lipiec 2015 - 17:14

@darjo Jeszcze raz gratuluję zdjęć, ciekawych obserwacji i kilku słów wyjaśnień, które na pewno pomogą przyszłym fotografom tego nie łatwego gatunku ptaka. Jeszcze raz wielki szacun  :clap: .



#250 niemek

niemek
  • Lokalizacja:
    Kazimierz Bisk./P-ń

Napisano 27 lipiec 2015 - 18:55

Bardzo ładne zdjęcia i obserwacja.

 

Ja jednak nie pochwalam budowania ukrycia w pobliżu istniejącego gniazda, zwłaszcza że siedziała już w nim samica. 

Zlokalizowałem kilka gniazd wilg i zawsze gdy przechodziłem w ich pobliżu ( poniżej 20m ) to wzbudzało to bardzo duży niepokój ptaków.

Nie twierdzę, że tak było w tym wypadku bo przecież widzimy ptaki w scenach z ich życia, więc nie zostały przepłoszone.

Zwracam tylko uwagę, na to że fotografia tzw. "przygniazdowa" jest dość ryzykowna pod względem płoszenia ptaków.

 

Dla mnie bardzo ładne to z tym pasikoniem.


Krzysztof Niemczewski C7D, C 100-300 4.5-5.6 USM, C 400 5.6L,


#251 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 27 lipiec 2015 - 19:28

@Klaudiusz, @niemek - dzięki.

 


Ja jednak nie pochwalam budowania ukrycia w pobliżu istniejącego gniazda, zwłaszcza że siedziała już w nim samica. 
Zlokalizowałem kilka gniazd wilg i zawsze gdy przechodziłem w ich pobliżu ( poniżej 20m ) to wzbudzało to bardzo duży niepokój ptaków.
Nie twierdzę, że tak było w tym wypadku bo przecież widzimy ptaki w scenach z ich życia, więc nie zostały przepłoszone.
Zwracam tylko uwagę, na to że fotografia tzw. "przygniazdowa" jest dość ryzykowna pod względem płoszenia ptaków.
- Absolutna zgoda z tym co napisałeś.

Zwracam jednak uwagę na to iż kilkakrotnie podkreślałem że zdjęcia były wykonywane tylko w godzinach wczesno rannych, między godziną 5.30-8.30, właśnie po to by nie niepokoić niepotrzebnie ptaków w ich codziennych zmaganiach.

Dodatkowo podejście do drzewa gdzie była umiejscowiona czatownia było od strony gęstego lasu, co ułatwiało mi obserwację kiedy opuszczają teren gniazda.

I choć mój opis jest trochę chaotyczny, to najbardziej zależało mi na ich obserwacji w spokoju, a zdjęcia były już tylko konsekwencją dobrego maskowania.


D5


#252 fotosnajper (Paweł Kołodziejski)

fotosnajper
  • Lokalizacja:
    kaszuby

Napisano 27 lipiec 2015 - 20:19

@darjo Za całokształt  :clap: :clap: :clap:


CANON

#253 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 07 sierpień 2015 - 10:45

@fotosnajper - dzięki.

 

72.

 

92i3bG.jpg


D5


#254 pawelpisz (Paweł Niedźwiecki)

pawelpisz
  • Użytkownik
  • 818 postów

Napisano 07 sierpień 2015 - 11:06

@darjo wszystkie foty super :clap:


Gdzieś z Puszczy Piskiej...

puszczapiska.pl


#255 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 07 sierpień 2015 - 12:11

@darjo :clap: za wspaniałą relację z życia wilg. Fajnie, że zatroszczyłeś się o to by ptakom w jakikolwiek sposób nie zaszkodzić. :)


<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#256 pol

pol
  • Lokalizacja:
    dolnośląskie

Napisano 07 sierpień 2015 - 13:08

@darjo piękna robota, jeszcze raz gratki



#257 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111
  • Lokalizacja:
    Bieszczady

Napisano 07 sierpień 2015 - 20:36


Ja jednak nie pochwalam budowania ukrycia w pobliżu istniejącego gniazda

Zrobił to umiejętnie nie czyniąc żadnej szkody. Przyroda jest okrutna i polega na ciągłej walce o swoje. Człowiek też jest częścią przyrody więc ma prawo chcieć z niej korzystać. Znaczna część gniazd, jaj i piskląt jest niszczona przez czynniki naturalne i jest to po prostu normalne i "wliczone". Uważam, że znacznie bardziej przyzwoite jest budowanie ukrycia przy gnieździe niż np przywiązywanie gryzoni linką w celu zwabienia drapieżnika a takie praktyki w naszej branży odchodzą.

 

@darjo Świetna robota. Szacunek. Mam wilgi w leśnictwie ale gniazdują na 30-sto metrowych bukach. Nawet nie próbuję.



#258 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 08 sierpień 2015 - 12:00

@pawelpisz, @Vulpes, @pol - Dziękuję bardzo za dobre słowa.

@laszlo111 - Dzięki bardzo za słowa poparcia. 

 

73. Lewitacja.

 

e4Hxkq.jpg


D5


#259 Animal (Krzysiek)

Animal

    poprzednio "What now"

  • Portfolio
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Wiek: 31
  • Lokalizacja:
    Racibórz

Napisano 08 sierpień 2015 - 14:40

@darjo ostatni kadr super :clap:



#260 pawelpisz (Paweł Niedźwiecki)

pawelpisz
  • Użytkownik
  • 818 postów

Napisano 09 sierpień 2015 - 07:54

@darjo ale go zamroziłeś  :clap:


Gdzieś z Puszczy Piskiej...

puszczapiska.pl





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych