Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Filtry...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 08 kwiecień 2007 - 10:00

Jaki kupić filtr w rosądnej cenie dla SONY DSC-F828, żeby podczas robienia pod słońce nie było "kolorowych plamek" i żadnych "kresek" od słońca?
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#2 matzone

matzone
  • Użytkownik
  • 363 postów
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 08 kwiecień 2007 - 12:06

Nie wiem o co dokładnie Ci chodzi (Filtr UV, POL ?)ale postaram się coś doradzić.
Im lepszy filtr tym prawdopodobieństwo blików i tym podobnych odbić spowodowanych dodatkową powierzchnią optyczną mniejsze.
O filtrach możesz poczytać sporo w necia ale mogę Ci doradzić jakiej firmy powinny Cię satysfakcjonować.
Niezbędne filtry to filtry polaryzacyjne kołowe. Polecam B+W lub Marumi z powłokami MRC.
Tego filtra sam uzywam i szczerze polecam
http://www.skapiec.p.../65/comp/139493
Dodatkowo dla ochrony obiektywu i w wysokich partiach gór przyda się f. UV
B+W, Marumi.
Dla potografujących krajobrazy zalecam filtr połówkowy szary do systemu Cokin P
(0,6-09) Hitech + cały system Cokin.
Wiele osób obrabia zdjęcia stosując filtry w programach graficznych ale ja jestem zwolennikiem minimalnej ingerencji w zdjęcie dlatego uważam iż wymieniony zestaw filtrów jest niezbędny ale ktoś może być innego zdania.
Kiepskiej jakości filtr może w znacznym stopniu pogorszyć jakość zdjęcia. Tak było w przypadku szarej połówki (spadek ostrośći był makabryczny).

#3 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 08 kwiecień 2007 - 16:03

sauer, nie chcę cię zmartwić ale filtr tylko doda ci tych kolorowych plamek i kresek - to tzw. duszki/bliki/flary itp. Powodowane są tym że światło dobija się od soczewek i trafia na matrycę - dokładając więcej szkła, spowodujesz więcej odbić, nawet jak zamontujesz najdroższy filtr na świecie :-D
Ja używam filtra UV0, ale jako ochrona na przednią soczewkę - były już tu chyba dyskusje na ten temat, a jak nie tu gdzie indziej - nie ma sensu dyskutować czy ma sens stosowanie filtrów ochronnych czy nie ;-) jedni stosują inni nie.
Ale żaden filtr nie pomoże ci z odbiciami :-/

:ninja:


#4 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 08 kwiecień 2007 - 18:30

Dziękuję za wskazówki...

ale filtr tylko doda ci tych kolorowych plamek i kresek

W takim razie nie można zrobić zdjęć pod słońce bez blików...a ja wiele razy widziałem takie zdjęcia :-/
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#5 bodziek

bodziek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • Lokalizacja:
    łódzkie

Napisano 08 kwiecień 2007 - 18:58

Może nie tak do końca,nie mówię o zdjęciach pod słońce , ale kołowy polar na pewno wyeliminuje wiele odblasków, ponadto ładnie podbije chmurki.
Używam polara Marumi DHG i jestem bardzo zadowolony,oprócz tego na każdy obiektyw UV,nie zauważyłem spadku jakości zdjęć,głównie chodzi o ochronę szkieł.

#6 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 kwiecień 2007 - 08:58

sauer,

W takim razie nie można zrobić zdjęć pod słońce bez blików...a ja wiele razy widziałem takie zdjęcia


To już niestety kwestia obiektywu a nie filtru...

bodziek,

kołowy polar na pewno wyeliminuje wiele odblasków


Ale jak może wyeliminować odblaski skoro one powstają za polarem...?

nie zauważyłem spadku jakości zdjęć,głównie chodzi o ochronę szkieł


Spadek jakości jest zawsze - kwestia tylko czy zauważalny ;-) ja też używam na każdy ( sztuk dwie! ) obiektyw filtr UV...

#7 bodziek

bodziek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • Lokalizacja:
    łódzkie

Napisano 09 kwiecień 2007 - 10:11

Ale jak może wyeliminować odblaski skoro one powstają za polarem...?

Zacytuję wiec :Dan Simon-Fotografia cyfrowa;"filtry polaryzacyjne pozwalają tłumić niektóre rodzaje odblasków(na przykład na powierzchni szkła czy wody)".
Właśnie to miałem,Dun na myśli.

#8 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 kwiecień 2007 - 11:45

bodziek, ale temat jest o odblaskach na soczewkach :mrgreen:

:ninja:


#9 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 kwiecień 2007 - 19:50

kołowy polar na pewno wyeliminuje wiele odblasków, ponadto ładnie podbije chmurki.

Ad 1 - polar kolowy filtruje swiatlo spolaryzowane (odbite od wody i innych powierzchni) trzeba przy tym pamietac ze nie 100% refleksow ma ta sama polaryzacje wiec czasami moze byc lekko widac fotografa w szybie

Ad 2 - co do podbicia chmurek - faktycznie tak jest ale efekt jest najmocniej widoczny jezeli stoimy pod katem 90 stopni do slonca (czyli slonce jest z boku) - pod slonce polar prawie nic nie daje ze sloncem to samo.

A ogolnie o filtrach - ja generalnie nie stosuje. Obecnie przednie soczewki sa tak twarde i powloki maja takiej jakosci ze PRZY NORMALNYM uzytkowaniu nie sposob ich porysowac. Na niektore obiektywy nie da sie zalozyc filtra "ochronnego" jak maja ogromne jasne przednie soczewki to filtr zaklada sie z tylu obiektywu :-)
Dobry polar jest na mojej liscie zakupowej (mysle wlasnie o B+W) :-)
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#10 bodziek

bodziek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • Lokalizacja:
    łódzkie

Napisano 17 kwiecień 2007 - 20:46

Obecnie przednie soczewki sa tak twarde i powloki maja takiej jakosci ze PRZY NORMALNYM uzytkowaniu nie sposob ich porysowac.


Nie bardzo bym temu wierzył, np przeciskając się z aparatem przez zarośla, na wszelki wypadek wolę mieć zakręcony np.UV.
Co do Twoich kwestii nt. polarka,wszystko się zgadza.

#11 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 kwiecień 2007 - 21:07

Ja mam zawsze zakrecona doniczke (oslona przeciwsloneczna) - chroni obiektyw przed zaroslami :-)
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#12 myosotis

myosotis
  • Małomówny
  • 9 postów

Napisano 02 czerwiec 2007 - 11:46

Czy możecie mi polecić filtr polaryzacyjny .. chodzi mi konkretnie o firmę .. jest tego całe mnóstwo, hama, hoya itp. Dzięki z góry!

#13 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 02 czerwiec 2007 - 15:29

Podobno najlepsze są Marumi :sorry:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#14 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 02 czerwiec 2007 - 15:37

Ja mam zawsze zakrecona doniczke (oslona przeciwsloneczna) - chroni obiektyw przed zaroslami :-)


Ja też i nigdy nie porysowałem soczewki :-D





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych