Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

UWAGA KLESZCZE !!!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#101 irq-m

irq-m
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lokalizacja:
    Dolny Śląsk

Napisano 14 maj 2010 - 14:32

Skoro o kleszczach zrobiło się tak głośno na FP to poradźcie (może wiecie - zakładam, że tak) czy ogólnie dostępne preparaty przeciw kleszczom, komarom itp. są skuteczne ? czy wystarczą na uchronienie się przed kleszczami ?? wiadomo lepiej zapobiegać niż później leczyć ;-)
C 40D + C 400 5,6 L + T 28-75 2,8 + 430EX II + Frotka 055XB + 496RC2

#102 kr00tki

kr00tki
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • Lokalizacja:
    Opole/Szydłów

Napisano 14 maj 2010 - 14:51

Żaden środek nie ma 100% skuteczności na kleszcze czy komary, najlepsze to ubiór. Obecnie w/g mojej opinii sprawdzają się obcisłe stroje sportowców oddychające i kleszcza nie przepuści, a na komary skuteczny jest dym z papierosa ;)
pozdrawiam Krzysztof "kr00tki" Luboch Olympus E-520 luboch.com/blog

#103 Judyta

Judyta
  • Użytkownik
  • 2223 postów
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 14 maj 2010 - 14:54

Dziękuję wszystkim za tak szybkie odpowiedzi.

#104 awilus

awilus
  • Użytkownik
  • 515 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 14 maj 2010 - 15:01

Tak jak pisze kr00tki, najlepszy jest dobry ubiór. Ze środków chemicznych to najlepszy dla mnie jest Autan, po tym preparacie komary i kleszcze rzadziej się mnie imają. OFF nigdy mi nie pomagał.

#105 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 14 maj 2010 - 19:36

Skoro o kleszczach zrobiło się tak głośno na FP to poradźcie (może wiecie - zakładam, że tak) czy ogólnie dostępne preparaty przeciw kleszczom, komarom itp. są skuteczne ? czy wystarczą na uchronienie się przed kleszczami ?? wiadomo lepiej zapobiegać niż później leczyć ;-)


Witam
Jest 99% sposób/środek na kleszcze, zostawię ten 1% marginesu - bo nigdy nie mówię nigdy ;)

Pisałem już chyba tutaj - poszukajcie, podobnie na olympusclub.

Ciuchy nie dają żadnej ochrony. Jeżeli kleszcza w porę nie zauważymy i fizycznie go nie usuniemy- tak długo będzie po nas chodził aż znajdzie sobie miejsce.
Jeżeli nie uda mu się wbić w nasze ciało bezpośrednio, a ciuchów nie wrzucimy po ściągnięciu do pralki - prędzej czy później znajdziemy kleszcza gdzieś w mieszkaniu, samochodzie czy na którymś z mieszkańców.

Żaden Autan , Off - pisałem jak długo trzeba pryskać takiego delikwenta żeby zdechł - chyba dobrą godzinę - ale wtedy raczej się utopił a nie otruł ;)

Poczytajcie o permetrynie, poczytajcie cały ten wątek, poczytajcie ten:
http://forum.olympus... ... cze&page=6

od 6-tej strony moje posty.

UWAGA !! UŻYWACIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!

PZDR
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#106 Przewodnik

Przewodnik
  • Użytkownik
  • 72 postów

Napisano 08 luty 2011 - 17:39

Witam.
Dużo chodzę po lesie, aby obserwować i fotografować węże.
Niestety nie cierpię kleszczy.
Co moglibyście na to zaradzić?
Jest na to jakiś dobry sposób?
Pozdrawiam Was.

#107 carrie (Karolina)

carrie
  • Lokalizacja:
    Przechlewo

Napisano 08 luty 2011 - 17:48

Podobny temat już był: http://www.fotoprzyr...hlight=kleszcze
albo
http://www.fotoprzyr...hlight=kleszcze

Pentax K200D, Kit 18-55mm + manualna szklarnia


#108 Logiełka (Piotr)

Logiełka
  • Lokalizacja:
    Konstancin-Jeziorna

Napisano 08 luty 2011 - 20:49

Przewodnik, moja rada jest taka, osłaniać części ciała, ubierać się w ciemne ciuchy, zakładać czapkę i koniecznie zaszczepić się na przeciwkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Trzy dawki w odstępach miesiąc i sześć miesięcy koszt 3x120,00 zł. Ja jutro wezmę ostatnią i starcza na 10 lat. Pozostaje jeszcze bolerioza ale na to niestety nie ma szczepionek.

Pozdrawiam

Piotr

#109 Przewodnik

Przewodnik
  • Użytkownik
  • 72 postów

Napisano 09 luty 2011 - 08:19

Przeczytałem o tym Ekspercie na kleszcze.
Zaufam temu.

#110 Fredi

Fredi
  • Małomówny
  • 35 postów
  • Lokalizacja:
    Skierniewice

Napisano 09 luty 2011 - 10:28

nie ma co szaleć, tylko nosić pensetę, wykręcać jak się zobaczy i już.
i nie zachowywać się tak jak to promują media, czyli - nie panikować :D
W końcu to normalna rzecz w lesie.

#111 dazz

dazz
  • Użytkownik
  • 128 postów
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 09 luty 2011 - 14:33

Z tym ciemnym ubraniem to są różne szkoły, niektórzy radzą jasne, bo łatwiej zobaczyć kleszcza. Czapka też nie jest konieczna, kleszcz nigdy nie wdrapie się powyżej powiedzmy 1m, absolutnie nie prawda, że spadają z drzew na głowę ;-)
Szczepienie na KZM też śliska sprawa-mam znajomego, który po szczepieniu nabawił się sporych problemów.

Moja rada: ubranie osłaniające całe ciało, repelent, prysznic po powrocie i przeglądanie ciała.

#112 Fredi

Fredi
  • Małomówny
  • 35 postów
  • Lokalizacja:
    Skierniewice

Napisano 09 luty 2011 - 15:34

po pierwsze - rodzaj ubrania nie ma znaczenia
po drugie - można całe ciało ubrać - kleszcze i tak znajdą sobie drogę do skóry ;)
po trzecie - czapka/kapelusz chroni nie tylko przed kleszczami
po czwarte - nawet jeśli nie wdrapują się wyżej jak 1m - co jest bzdurą - to często siadasz, klękasz, kładziesz się, przechodzisz pod gałęziami drzew, czołgasz się itp. - czyt. mnóstwo okazji by cię kleszcze oblazły.
po piąte - nie znam skutecznego repelentu, ale na każdego działa co innego...
po szóste - prysznic to pikuś, przede wszystkim przegląd ciała i wytrzepanie ubrania!
po siódme - powtórzę - nie panikować, to tylko kleszcz :D

#113 krzych

krzych

Napisano 09 luty 2011 - 17:29

moja "walka" z kleszczami polega na częstym przeglądaniu się w terenie - zdejmuję masę kleszczy zanim te zdążą wejść na skórę - a to lepiej robić na ubraniu jednolitym, dlatego unikam wszelkich moro czy innych woodlandów, niestety. Taki przegląd zajmuje chwilę, a można wcześniej namierzyć to pakudztwo. Oczywiście, pierwsza z czynności po powrocie z terenu to walecik i dokładny przegląd, i tu przydaje się pomoc żony ;-)

#114 dazz

dazz
  • Użytkownik
  • 128 postów
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 09 luty 2011 - 17:51

po pierwsze - rodzaj ubrania nie ma znaczenia
po drugie - można całe ciało ubrać - kleszcze i tak znajdą sobie drogę do skóry ;)
po trzecie - czapka/kapelusz chroni nie tylko przed kleszczami
po czwarte - nawet jeśli nie wdrapują się wyżej jak 1m - co jest bzdurą - to często siadasz, klękasz, kładziesz się, przechodzisz pod gałęziami drzew, czołgasz się itp. - czyt. mnóstwo okazji by cię kleszcze oblazły.
po piąte - nie znam skutecznego repelentu, ale na każdego działa co innego...
po szóste - prysznic to pikuś, przede wszystkim przegląd ciała i wytrzepanie ubrania!
po siódme - powtórzę - nie panikować, to tylko kleszcz :D



Co do czwartego, nie sadze zeby bylo bzdura. Poczytaj troche o kleszczu. Nawet na forum.przyroda pisala jedna osoba ktora zawodowo bada kleszcze przez dlugie lata. Wedlug tego co pisala, literatura podaje nieliczne przyklady znalezienia kleszcza na max 1.2m. W praktyce do 1m. Wyzej jest za sucho.
Prysznic imho jest bardzo wazny, jedyny sposob ba pozbycie sie nimf, ktorych nie zauwazysz na skorze.

#115 Judyta

Judyta
  • Użytkownik
  • 2223 postów
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 09 luty 2011 - 20:13

W praktyce do 1m. Wyzej jest za sucho.

Nigdy nie badałam kleszczy ale wiem skąd je wyciągałam nawet w tamtym roku- dla mego ojca dwa razy z pleców- bliżej szyi, dla mamy na szyi, w okolicy ucha, a jakiś czas temu mój ojciec miał kleszcza wbitego w jamie ustnej- do dziś nie wiem jak to możliwe.
Tak że jeżeli chodzi o wysokość to może i wolą niższe miejsca ale wyżej też się wbijają.

#116 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 luty 2011 - 22:05

mój tata chodząc po lesie (grzybiarz) nie raz przynosił kleszcze w rondzie "kapelusza" , więc kleszcze potrafią być i wyżej. A lepszej na nie metody niż "przegląd" nie ma...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#117 meg (Magda)

meg
  • Użytkownik
  • 261 postów
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 10 luty 2011 - 07:57

po siódme - powtórzę - nie panikować, to tylko kleszcz :D


niby tylko - ale warto uważać i przede wszystkim pryskać się jakimiś środkami anty kleszczo-komarowymi

jak już się złapie kleszcza to po wyciągnięciu trzeba jakiś czas obserwować miejsce czy nie robi się rumień

boleriozę leczy się trudno - zwłaszcza taką kilkuletnią - drakońskie dawki antybiotyków jak się znajdzie lekarza, który zaryzykuje taką terapię a i tak nie ma się pewności że się wyzdrowiało

uważać zawsze warto :]

#118 dazz

dazz
  • Użytkownik
  • 128 postów
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 10 luty 2011 - 08:10

W praktyce do 1m. Wyzej jest za sucho.

Nigdy nie badałam kleszczy ale wiem skąd je wyciągałam nawet w tamtym roku- dla mego ojca dwa razy z pleców- bliżej szyi, dla mamy na szyi, w okolicy ucha, a jakiś czas temu mój ojciec miał kleszcza wbitego w jamie ustnej- do dziś nie wiem jak to możliwe.
Tak że jeżeli chodzi o wysokość to może i wolą niższe miejsca ale wyżej też się wbijają.


Nie chodziło dokładnie o to, wędrując po źródle pożywienia (czyt. człowieku ;-) ) kleszcz wdrapie się tak wysoko jak będzie musiał żeby znaleźć odkrytą skórę. Ja mówię o miejscach w naturalnym środowisku, w których kleszcze czekają na swoje ofiary.

Kilka cytatów:
"Tam bowiem najłatwiej o potencjalnego żywiciela. Spotykane są na różnej wysokości (w zależności od formy rozwojowej) w zasadzie od 20 cm nad ziemią nawet do wysokości 1,5 m."

"Kleszcze mogą być w trawie, na wysokości 30 cm nad ziemią, na krzakach do wysokości 1,5 m"

polecam poczytać też:
http://forum.przyrod... ... vt5612.htm
http://forum.przyrod... ... vt3339.htm

osoba, która pisze w pierwszym wątku wydaje mi się bardzo kompetentna. Tu podaje konkretne odwołania do fachowej literatury:

"Raczej niemożliwe. Najprawdopodobniej wspiął się z położonego pod ściana plecaka, obuwia, ubrania - kleszcze w akcie desperacji mogą się wspinać do max. 2 m. Ale to tez można raczej miedzy bajki włożyć (są to dane literaturowe wg. Osińskiego) bo nie spotkałam kleszczy wyżej niż 1,20m od powierzchni gruntu (podobnie jak Siuda, Buczek itp.)"





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych