Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Wyostrzanie zdjęć


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#21 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 marzec 2007 - 20:47

łomatko... ja tam wole wyostrzać wszystko... a że szum czasem podskoczy? trudno się mówi, trzeba było robić na niższym szumie i nie cropować ;-)

:ninja:


#22 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 06 marzec 2007 - 09:37

Ja nie przepadam za nienaturalną ostroscią, oczywiście każde "medium" ma swoje specyficzne wymagania i mozliwości, ale ja ciągle w kwestii obrazu jestem w epoce slajdowej i jestem ostrożny w wyostrzaniu, często uwazam je za niepotrzebne. A osoby, które zaczęły przygodę z fotografią od cyferki mają zupełnie inne podejście i w sieci dominują zdjęcia przeostrzone, zwłaszcza najprostszą metodą USM. W wielu wypadkach niweluje to niedoskonałości sprzętu lub pozwala na publikacje w sieci sporego cropa. A to z jednej strony prowadzi do dobrego uwydatnienia szczegółów, ale z drugiej strony daje "plastikowy", sztuczny wygląd np. owadów - cierpią na tym łagodne przejściia póltonalne. kontrastowe obwódki widać często gołym okiem. Ale takie zdjęcia kształtują gust większości odbiorców. A wynika to z tego, że większość zdjeć ogląda sie obecnie na ekranie.

Podoba mi się ta metoda wyboru elementów do wyostrzenia, musze spróbować, z tym że ja wolę wiecej czasu spędzać na robieniu zdjęć niz na ich dopieszczaniu na kompie - niestety staje się to koniecznością.

#23 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 06 marzec 2007 - 10:48

No ale właśnie metoda którą przedstawiłem powoduje bardzo naturalne wyostrzenie, oczywiście jak się wszystko odpowiednio ustawi i nie przesadzi na suwakach... Poza tym nie każdego jest stać na sprzęt który daje zdjęcia ostre jak żyleta, co więcej, po zmniejszeniu takich zdjęć następuje strata ostrości, w wyniku ponownego próbkowania pikseli które jest niedoskonałe, nawet w PS CS2...
Ale fakt faktem że często spotyka się w necie przeostrzone u zwłaszcza przekontrastowione zdjęcia, co więcej nawet na oficjalnych stronach producentów szkieł i aparatów...

A taka zabawa w PSie zajmuje naprawdę niewiele czasu, zwłaszcza jak już się nabierze wprawę... jak chcesz dopieścić swoją fotkę to niestety musisz jej poświęcić czas.

#24 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 06 marzec 2007 - 10:54

EEEEEEEEE a ja ostrzę po swojemu najpierw w RAW-ie i to sporo a potem lekko ostrze w jpg. po zmniejszeniu, staram sie nie przesadzić, sa oczywiście foty których się nie da uratowac ostrzeniem i takie walę do kosza.
Po ostrzeniu w RAW-ie dopiero mozna zobaczyć jak ma sie słabe szkło, ale ostrzenie to żadne przestępstwo byle z umiarem jak pisze Paweł.
Wojtek

#25 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 21 wrzesień 2007 - 10:37

a czy ktoś trenował wyostrzanie w PSP ??

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#26 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 21 wrzesień 2007 - 10:59

A co to?...

:ninja:


#27 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 21 wrzesień 2007 - 11:06

Domyślam się że chodzi o Paint Shop Pro. Z tego co pamiętam, ma podobne narzędzia do wyostrzania jak PS...Kwestia tylko zorietowania się gdzie są pochowane...
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#28 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 21 wrzesień 2007 - 11:09

USMa to i Gimp chyba ma. Czego chcieć więcej? :mrgreen:
Ja sobie już zapomniałem o wyostrzaniu, focę w RAWie i w oknie dialogowym wywoływania RAWa ustawiam ostrość na ciut więcej niż jest i voila! potem tylko zmniejszam zdjęcie i już jest OK.
Co innego jak się robi fotki w jpegu, wtedy sytuacja się ciut komplikuje :-/

:ninja:


#29 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 21 wrzesień 2007 - 11:35

tak chodziło mi o Paint Shop Pro po tym jak Corel przeją firmę Jasc podobno ciekawa oferta dla obróbki m.in. fotek. Stąd moje pytanko czy ktoś trenował coś na tym programie. Jak już wspomniałem w innym wątku porzegnałem się z jpg'ami i narazie poćwiczę tiff'y zanim przejdę na RAW ale w międzyczasie muszę zdobyć jakiś dobry programik do wyostrzania i takich tam ;-)

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#30 Efamon

Efamon
  • Małomówny
  • 3 postów
  • Lokalizacja:
    Kielcowo

Napisano 21 wrzesień 2007 - 14:13

Nebari: lepiej od razu wez sie za rawy :) . jpg to po prostu stratnie skompresowany obraz (tiff umozliwia bezstratny zapis), zas raw to czysty zapis z matrycy bez jakichkolwiek zmian (cos jak cyfrowa klisza, ktora wywolujesz wg swojego "widzimisie").

#31 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 21 wrzesień 2007 - 14:42

Efamon, RAW to też kompresja ;-) ale bezstratna. To o czym piszesz to DNG ( Digital Negative ). Ale fakt faktem że z RAWem można cuda wyczyniać podczas gdy jpeg... no niestety odbiera ci wiele możliwości...

:ninja:


#32 Efamon

Efamon
  • Małomówny
  • 3 postów
  • Lokalizacja:
    Kielcowo

Napisano 21 wrzesień 2007 - 15:04

bede sie klocil ;-)
dng tez jest rawem (z tym, ze dng to uniwersalny format adobe do ktorego mozna skonwertowac rawy z roznych aparatow, co powoduje ze dng jest formatem bardziej kompatybilnym).

#33 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 21 wrzesień 2007 - 16:26

No dooobra... :mrgreen: Co nie zmienia faktu iż RAW jest nieco skompresowany ;-)

:ninja:


#34 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 22 wrzesień 2007 - 18:28

no widzę że dołączyła do naszego grona osoba znająca się na rzeczy tym bardziej mi miło. ale na razie na RAWy się nie przerzucę bo nie mam takiego oprogramowania :cry:

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#35 FERRER

FERRER
  • Użytkownik
  • 237 postów
  • Lokalizacja:
    Kalisz

Napisano 04 październik 2007 - 10:12

No to jeszcze może ktoś zademonstruje jak zrobić rozmycie tła tak by naturalnie wyszło ;)
Zastrzegam sobie prawo do pomyłek. Prawie jak Misha Gorodin :)

#36 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 04 październik 2007 - 13:32

FERRER, daj fotkę a ja to zrobię
Wojtek

#37 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 październik 2007 - 14:12

daj fotkę a ja to zrobię

Ale wtedy nikt nie skorzysta, a tak może się ktoś nauczy. Może jednak napiszesz jak to zrobić ;-)

#38 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 04 październik 2007 - 17:45

Roby, ja nie robię tego na moich fotkach zawsze się staram uzyskać takie tło naturalnie, a tu chodzi o uzyskanie sztucznie takiego tła więc nie wiem czy należy to pokazywać kiedyś w wątku ważka zrobiłem coś takiego ze zdjęciem które wstawił brzeziu.
Wiem że są ludzie, którzy tzw. blurowanie wykorzystują na co dzień w swoich fotkach.
Wojtek

#39 brzeziu

brzeziu
  • Użytkownik
  • 704 postów
  • Lokalizacja:
    wsi wesoła

Napisano 04 październik 2007 - 17:52

brzeziu.
Wiem że są ludzie, którzy tzw. blurowanie wykorzystują na co dzień w swoich fotkach.


:noel:
bo ja coś nie w temacie :?:
C30D/BG-E2n*EF-S10-22F3,5-4,5*EF/50F1,4*EF100F2,8*430EX*M055x pro cdn
www.brzeziu.selia.pl

#40 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 04 październik 2007 - 18:02

brzeziu, nic do ciebie, tylko tak stwierdziłem, a pisałem o twojej ważce, którą blurowałem dla przykładu.
Wojtek





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych