Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Wyostrzanie zdjęć


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 marzec 2007 - 00:02

Miałem iść spać al... co mi tam. Ostatnio "odkryłem" nowy sposób wyostrzania zdjęć w PS. Pewnie część z was już go zna, jeśli tak to... polecam innym.

Cała idea polega na pracy w pełnej rozdzielczość i w trybie LAB.
1) Tak więc musimy przejść do tego trybu: obrazek/tryb/LAB
2) Następnie w palecie "kanały" ( aby ją otworzyć można użyć opcji okno/pokaż paletę "kanały" lub wcisnąć ctr+alt+i ) przejść w kanał "jasność" ( "luminacy" ) - wystarczy na niego kliknąć. Fotka zrobi się czarno-biała.
3) Potem idziemy do menu filtr/wyostrzanie/wzmocnienie ( unsharp mask ). W "wartościach" ( amount ) wpisujemy dużą liczbę, z niewielkiego doświadczenia wiem że z przedziału 300-500, promień ( radius ) na 1 i... to trzecie ( treshold - zapomniałem polskiej nazwy ) na 2. I klikamy OK. ( nie przestraszcie się efektów :-D )
4) Potem ponawiamy operację, tyle że ustawiamy 50/20/2. Tzn. tak jest według tutoriala jaki znalazłem, ale o wiele lepiej będzie ustawić 'promeń' nie na 20 a np. na 10 lub 5 albo mniej. Zależy od sytuacji.
5) Po wykonaniu tych czynności przeskalowujemy zdjęcie i... jest ostre! i to bardzo, przy czym nie ma efektu przeostrzenia...

Oczywiście ustawienia mogą się zmieniać w zależność od rodzaju zdjęcia ( przy każdym zdjęciu trzeba się nieco napracować ), ale to naprawdę potężny sposób na wyostrzanie.
Po skończonej robocie przechodzimy znów w tryb RGB... mnie ten sposób zupełnie rozwalił... o niebo lepsze od wyostrzania po przeskalowaniu! I mam wrażenie że nie wyostrza tak bardzo szumów.
Aha - USM czy Wzmocnienie, występuje chyba w większość programów więc zakładam ze w każdym to działa.
Nie wiem czemu trzeba przejść w ryb LAB - ktoś może to wyjaśnić?

Aha - ostatnie fotki jakie wrzuciłem były w miarę niezłe, nie? to teraz wyobraźcie sobie że część z nich to cropy 50%, przy 1/40 sec., z jpega i... średniej rozdzielczości - czyli nawet nie 6mpixeli!!! ( głupi Dun zapomniał zmienić ustawień :-/ ). Przy RAWie i pełnej klatce musi być znacznie lepiej ;-)

#2 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 05 marzec 2007 - 06:33

Aż sobie wydrukowałem twoją instrukcję i dziś wieczorkiem robię próbę, ciekawe co wyjdzie. :-D

#3 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 marzec 2007 - 08:53

Metoda naprawdę czyni cuda :shock: byleby podejść do niej z głową - jak wspomniałem konieczne jest zmienianie ustawień do potrzeb konkretnej fotki. W tutorialu znalazłem info coby akcję zautomatyzować, ale to kompletna głupota... wyjdą kwiatki wtedy ;-)

Aha, w twoim wypadku Tomajk bardzo możliwe że lepiej będzie ustawić "ostrzejsze" ustawienia w pierwszym etapie i zrezygnować w drugim! zrobiłem tak przy jednym zdjęciu, bo crop był za duży i było OK.

:ninja:


#4 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 05 marzec 2007 - 09:33

O to teraz wszyscy beda robic ostre zdjęcia :mrgreen:
Wojtek

#5 warchlaq

warchlaq
  • Użytkownik
  • 434 postów
  • Lokalizacja:
    Wsi spokojna

Napisano 05 marzec 2007 - 10:09

To ja wolę ostrzenie przy pomocy filtra "high pass", pełna kontrola nad tym co ma być wyostrzone a co nie.
600/5,6 :>

#6 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 05 marzec 2007 - 11:10

warchlaq, to 600 mm to po cropie?

Spróbuje metody Duna, zobaczę jak to się będzie sprawdzać.
Dzięki.

#7 warchlaq

warchlaq
  • Użytkownik
  • 434 postów
  • Lokalizacja:
    Wsi spokojna

Napisano 05 marzec 2007 - 11:17

1. Wczytujemy obrazek do obróbki
Dołączona grafika

2. Wciskamy kombinację klawiszy CTRL+J (kopiujemy warstwę) a następnie wybieramy filtr High pass.
Dołączona grafika

3. Ustawiamy experymentalnie wartość Radius (tak żeby nie przesadzić, proponuję ustawiać w granicach 1 - 1,4, zależnie od fotki) i klikamy ok.
Dołączona grafika

4. Wybieramy narzędzie "Eyedropper tool" i klikamy nim na fotke (wybieramy kolor szary)
Dołączona grafika

5. Wybieramy narzędzie "Brush Tool"
Dołączona grafika

6. Ustawiamy "Hardness" w tych granicach....
Dołączona grafika

7. .... i zaczynamy malowanie obszarów których nie chcemy wyostrzyć.
Dołączona grafika

8. Tak mniej więcej to powinno wyglądać po naszym malowaniu.
Dołączona grafika

9. W zakładce "Layers" wybieramy opcję "Hard Light"
Dołączona grafika

10. Po czym ustawiamy experymentalnie wartość "Opacity" (Nie należy przeginać, przy zbyt dużej wartości może wyglądać sztucznie) i łączymy warstwy kombinacją klawiszy CTRL+E
Dołączona grafika

11. Żeby pozbyć się lekkich szumów na rozmytym tle wybieramy narzędzie "Blur Tool"...
Dołączona grafika

12. ... i "malujemy" zaszumione miejsca.
Dołączona grafika


PS: Pisałem to dla innego forum, ale tu też może się komuś przydać.

PS2: Metoda dość pracochłonna, ale po dojściu do wprawy szybciutko to idzie, za to pełna kontrola nad tym co chcemy podostrzyć.
600/5,6 :>

#8 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 05 marzec 2007 - 11:41

Ja do tej pory robiłem tylko w Filtry- Wyostrz i na tym koniec, kurcze a tu widzę sporo roboty, ale może efekty lepsze, dziś próbuję jak to idzie.
Dobrze że wstawiliście tak dokładne opisy co i jak zrobić to bardzo pomocne będzie, szkoda że nie w polskiej wersji program ale to nie taki problem, tym bardziej że są obrazki. :-)

#9 warchlaq

warchlaq
  • Użytkownik
  • 434 postów
  • Lokalizacja:
    Wsi spokojna

Napisano 05 marzec 2007 - 14:13

tomajk: Ja robisz zwykłym filtrem wyostrz to wyostrzasz całe zdjęcie, a przy wyższym iso od razu poziom szumów wzrasta (na całej fotce) zwłaszcza widać na ciemnym tle, a że jest rozmyte to poco je ostrzyć, także polecam mój sposób.
600/5,6 :>

#10 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 05 marzec 2007 - 14:30

tomajk: Ja robisz zwykłym filtrem wyostrz to wyostrzasz całe zdjęcie, a przy wyższym iso od razu poziom szumów wzrasta

To fakt a niestety ostatnio poniżej ISO400 nie zdarzało się robić, a tak to nawet i ISO800 a tu już ból, bo wiadomo że ziarno wtedy spore, pogoda niestety jak widać, więc teraz poćwiczę to wyostrzanie może uda się trochę fotki poprawić.
Fakt że te które daję do labu to nic z nimi nie robię bo cokolwiek dotknięte to przeważnie jest gorzej, ale przynajmniej te do netu będą ładniejsze.

#11 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 marzec 2007 - 15:21

warchalq - wow, to jest cos! wyostrzanie tylko porzadanych elementow! musze wyprobowac ;-)

:ninja:


#12 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 05 marzec 2007 - 17:23

warchlaq, a mógłbyś to po polskiemu rozpisać Dołączona grafika

#13 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 05 marzec 2007 - 17:48

Zabawa z warstwami fantastyczna sprawa, trzeba przyznać że naprawdę da się zrobić niesamowite rzeczy, ale roboty też jest dużo, nawet bardzo dużo, to jednak musi być fotka dobra czyli warta poświęcenia czasu.
Dziś nie polowałem choć słoneczko z rana ładnie świeciło, to niestety praca, :-( więc teraz wezmę parę obrazków na PSa się potrenować, :-D może nawet coś wyjdzie :mrgreen:

#14 warchlaq

warchlaq
  • Użytkownik
  • 434 postów
  • Lokalizacja:
    Wsi spokojna

Napisano 05 marzec 2007 - 18:10

warchlaq, a mógłbyś to po polskiemu rozpisać Obrazek


Przecież porobiłem screny gdzie trzeba klikać, no prościej się chyba już nieda.
600/5,6 :>

#15 ondrasz

ondrasz
  • Użytkownik
  • 56 postów

Napisano 05 marzec 2007 - 19:24

7. .... i zaczynamy malowanie obszarów których nie chcemy wyostrzyć.

a nie prościej byłoby zmazać gumką?

#16 Tomek Wyszyński

Tomek Wyszyński
  • Użytkownik
  • 196 postów
  • Wiek: 42
  • Lokalizacja:
    śląsk

Napisano 05 marzec 2007 - 19:48

2) Następnie w palecie "kanały" ( aby ją otworzyć można użyć opcji okno/pokaż paletę "kanały" lub wcisnąć ctr+alt+i ) przejść w kanał "jasność" ( "luminacy" ) - wystarczy na niego kliknąć. Fotka zrobi się czarno-biała.


Mógłbyś napisać jak to będzie w wersji angielskiej - ja taką mam i tego akurat znaleźć nie mogę :oops:

można użyć opcji okno/pokaż paletę "kanały" lub wcisnąć ctr+alt+i


U mnie po takiej kombinacji klawiszy pojawia się okno "image size" Mam PS CS2.
********** Powiedziały krety: "Ludzie są ciemni, potrzebne im światło!" :-P Nikon + szkła + statyw :mrgreen: ************ Jak kto chce to niech zerknie : http://tomaszwyszynski.manifo.com/ :aaa_uf: :arow: http://www.zpfp.slask.pl/

#17 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 marzec 2007 - 20:20

window/channel palette Mówię z pamięci, bo PS otwiera mi się 15 minut... :oops: ( jak nadal nie będzie dało rady daj znać ).

Ale wydaje mi się że można by połączyć technikę "moją" z techniką Warchlaqa... można np. działać tylko w obrębie maski. Nie wiem tylko jak z krawędziami... da się zrobić żeby krawędzie maski były rozmyte?...

#18 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 marzec 2007 - 20:25

Dun, twoja technika nie jest zla juz ja testowalem ale pod GIMPem
Tu jest tutorial dla GIMPowcow: TUTORIAL
Tutorial (niestety w wersji angielskiej i mocno pracochłonny) lączy twoją technikę z selektywną maską warchlaqa. Może warto się temu bliżej przyjrzeć ... ja robiłem już pierwsze testy choć narazie nie jestem zadowolony z efektów, bo głownie wynika to z dużej ilości parametów wpływających na efekt końcowy - to ogólnie myślę że po opanowaniu tej metody można nią bedzię cuda wyprawiać :)
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#19 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 marzec 2007 - 20:31

Oj, to chyba sporo inna technika... faktycznie sporo tam parametrów... oni dodatkowo bawią się na poziomach i rozmyciem gaussowskim - nie bardzo jarzę po co ( nie przeczytałem uważnie ). IMHO samo wyostrzenie w LAB wystarcza, przynajmniej mnie :-D jestem bardzo zadowolony z efektów :-)

:ninja:


#20 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 marzec 2007 - 20:41

zabawa na poziomach i rozmycie gausa zmienia wielkosc maski. To jest wlasnie polaczenie twojej techniki (cala baza bez tych poziomow, gaussa i kopiowania kanalu do maski) z aplikowaniem wyostrzenia tylko w okreslonej partii obrazu (wlasnie tam gdzie zastosowana zostala maska z przerobionego edge detection - wyszukiwania krawedzi)
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych