Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

W sercu karpackiej puszczy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#61 Maślak

Maślak
  • Użytkownik
  • 506 postów
  • Wiek: 51
  • Lokalizacja:
    Zbychowo

Napisano 27 listopad 2014 - 17:46

@Vulpes Mam wrażenie że czytam Puchalskiego lub Fiedlera. Może dasz się namówić na wydanie książkowe?



#62 fotosnajper (Paweł Kołodziejski)

fotosnajper
  • Lokalizacja:
    kaszuby

Napisano 27 listopad 2014 - 17:57

@Vulpes Brawa wielkie brawa
CANON

#63 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 27 listopad 2014 - 19:25

@darjo, @falcon, @Maślak, @fotosnajper, dzięki za dobre słowo. :-) Ale do Puchalskiego, czy Fiedlera to proszę mnie nie porównywać, bo straszna to potwarz dla obydwu zacnych autorów. :-)


<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#64 MikołajA (Mikołaj Arndt)

MikołajA

    Poprzednio "maczu pikaczu"

  • Użytkownik
  • 567 postów
  • Wiek: 26
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 27 listopad 2014 - 19:42

@Vulpes Na prawdę miło się czyta Twoje teksty. Zwłaszcza siedząc w cuchnącym spalinami mieście, gdzie hałas wdziera się nawet przez zamknięte okna.. Co do zdjęć - 88 i 91 podobają mi się najbardziej.



#65 pablo77

pablo77
  • Użytkownik
  • 91 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    Morąg

Napisano 27 listopad 2014 - 20:44

Vulpes za kolegami świetnie napisany temat,czyta się  jednym tchem.Gratuluje pióra :clap:



#66 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 28 listopad 2014 - 22:01

@MikołajA, @pablo77, dzięki! Tak jakoś mnie naszło, by napisać jakiś tekst do całej masy zdjęć zrobionych podczas moich wędrówek po górach. A że się komuś to moje pisanie chociaż trochę podoba, to bardzo mi przyjemnie. Jak człowiek średnie zdjęcia robi to musi nadrabiać opisem. ;-)


<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#67 Robert S

Robert S
  • Lokalizacja:
    Brzostek k/Jasła

Napisano 29 listopad 2014 - 09:13

@Vulpes - oj tam , oj tam... że skromny to wiemy wszyscy ;-) A fotografie okraszone takim tekstem, dosłownie przenoszą nas w bardzo subtelny sposób do Karpackiej Puszczy ...ja również podpisuje się obiema rękami pod tym co napisali wcześniej koledzy i nie ukrywam, że chciałbym być przynajmniej jednym z pierwszych którzy zakupią taką ilustrowaną książkę ;-) oczywiście z odręcznym autografem Autora ! ;-) Pomyśl koniecznie nad tym bo naprawdę warto...i dla nas i dla przyszłych pokoleń... :noel:   :notworthy:  :notworthy:  :notworthy:


Użytkownik Robert S edytował ten post 29 listopad 2014 - 09:14

C 5DMK4 - C100-400II, C100 2.8, C10-22, C50 1.4,  MT 055xpo3 + 498rc

http://robertsypien.fotoprzyroda.pl/


#68 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 listopad 2014 - 10:33

@Vulpes piękna fotorelacja. Podoba mi sie że kompleksowo podszedłeś do tematu, a nie skupiłeś sie na jednym fragmencie. Widać, ze jesteś miłośnikiem przyrody i fotografii :-)



#69 Grzesio (Grzegorz Leśniewski)

Grzesio
  • Użytkownik
  • 82 postów
  • Wiek: 50
  • Lokalizacja:
    Tomaszów Mazowiecki

Napisano 15 styczeń 2015 - 07:04

@Vulpes, jestem pod wrażeniem zarówno opisu jak i zdjęć. Trafiłeś w sedno: pokazałeś piękno naturalnego świata w pełnej krasie. Gratuluję Ci kolego i pozdrawiam:)
Ps. Mam nadzieję, że nie poprzestaniesz na jednej fotorelacji;)

#70 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 15 styczeń 2015 - 09:36

@Robert Sm @Roby, @Grzesio, dzięki za miłe słowa.
Pozostaje mi teraz tylko czekać na prawdziwą karpacką zimę. :-)
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#71 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 15 styczeń 2015 - 20:27

Rewelacyjnie się czyta i jeszcze lepiej ogląda. Jeśli możesz napisz coś o technicznej stronie Twoich fotoprzyrodniczych, karpackich wypraw. Czy byłeś sam czy w grupie, czy była to kilkudniowa wyprawa, czy wracałeś codziennie do bazy itp. Marzy mi się taki wypad z plecakiem, namiotem i prowiantem w dziewicze, leśne ostępy.


PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#72 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 15 styczeń 2015 - 21:17

@UDILEK, większość materiału zdjęciowego w moim felietonie, to efekt udziału w pewnym monitoringu ornitologicznym na terenie Gór Słonnych, w którym brałem udział. Wiosną ubiegłego roku przepracowałem tam około 20 dniówek. Wstawałem przed świtem i jechałem samochodem w ściśle określone miejsca, robiąc 200-250 km w obie strony. Łączyłem to z moją pracą zawodową, przeznaczając na monitoring dni wolne. Zdarzyło mi się tylko parę razy przenocować gdzieś w pobliżu, kiedy miałem 2-3 dni kontroli pod rząd. W terenie (częstokroć bardzo trudnym) przemierzałem każdorazowo 10-15 km. Schudłem przy tym przez ten czas 5 kg. :-) Zdjęcia wykonywałem więc niejako przy okazji. Pewnie lepiej by moje zdjęcia wyglądały, gdyby te moje wyprawy miały charakter stricte fotograficzny. :-) No ale wtedy musiałbym sam finansować wyjazdy... Natomiast część ostatnia (jesień) to efekt moich na ogół jednodniowych, lub nawet kilkugodzinnych wypraw w Beskid Niski i w mniejszym stopniu Bieszczady oraz Rezerwat Liwocz na Pogórzu Ciężkowickim. Na ogół jeździłem sam. Choć bywało, że jeździłem z fotografującymi kolegami, bądź z żoną. Tutaj muszę dodać, że mieszkam 20 km od granic Magurskiego Parku Narodowego, więc bez ponoszenia dużych kosztów mogę tam dosyć często bywać, podobnie jak i w innych rejonach Beskidu Niskiego.

Jeśli będziesz się kiedyś wybierał w Beskid Niski, to daj znać - powłóczymy się po nim razem. :-)

Pozdrawiam

Marek


<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#73 kaba

kaba
  • Użytkownik
  • 277 postów
  • Lokalizacja:
    Suchedniów / Kielce

Napisano 15 styczeń 2015 - 23:19

Jak ja mogłem ominąć ten temat :closedeyes:

Przez chwilę, byłem tam z Tobą. Dzięki :)



#74 fotosnajper (Paweł Kołodziejski)

fotosnajper
  • Lokalizacja:
    kaszuby

Napisano 16 styczeń 2015 - 07:15

@Vulpes No to odwaliłęś kawał dobrej roboty :clap:


CANON

#75 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 16 styczeń 2015 - 10:22

Vulpes dzięki za wyczerpującą odpowiedź i za zaproszenie. Może kiedyś uda mi się wyrwać z codzienności i zrealizować marzenie.

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#76 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111
  • Lokalizacja:
    Bieszczady

Napisano 16 styczeń 2015 - 16:25

Może kiedyś uda mi się wyrwać z codzienności i zrealizować marzenie.

 

Zrób to natychmiast. Inaczej będziesz odkładał w nieskończoność. Pozdrawiam



#77 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 08 kwiecień 2015 - 18:43

Zima w karpackiej puszczy

 

Karpaty zimą urzekają. Pokryte czapami śniegu jodły i buki skrzą się w świetle niskiego zimowego słońca. Niebo wydaje się być wręcz granatowe. To efekt jego głębokiego kontrastu wobec bieli śniegu i obłoków. Słońce, pomimo że intensywnie świeci, nie daje jednak ciepła. Jest przenikliwie zimno. Zwłaszcza na otwartych terenach powyżej górnej granicy lasu, gdzie lodowaty wiatr zdaje się przeszywać na wskroś wędrowca, który ośmielił się zapuścić o tej porze w głąb Karpat.

118

A01.jpg

119

A02.jpg

120

A03.jpg

121

A04.jpg

122

A05.jpg

123

A06.jpg

124

A07.jpg

125

A08.jpg

126

A10.jpg

127

A11.jpg

Nie zawsze jednak zima w Karpatach wygląda tak jak to widzimy na pocztówkach. Rzekłbym nawet, że rzadko tak wygląda. Częściej bowiem niebo szczelnie zasnute jest ciężkimi chmurami, które wnikają w głębokie doliny pomiędzy grzbietami gór i sprawiają, że widoczność ograniczona jest do minimum. Puszcza karpacka tonie wówczas w mgłach. Panuje w niej przenikliwa cisza. Słychać jedynie głosy nielicznych ptaków i szum niezamarzniętych tu i ówdzie cieków wodnych. Las staje się monochromatyczny, ponury i przygnębiający.

128

B00.jpg

129

B01.jpg

130

B02.jpg

131

B03.jpg

132

B04.jpg

133

B05.jpg

134

B06.jpg

135

B07.jpg

136

B08.jpg

Jednak, pomimo tak bardzo niesprzyjających zimowych warunków, w puszczy karpackiej wciąż trwa życie. Sikory, mysikróliki, kowaliki i pełzacze penetrują pnie i gałęzie drzew w poszukiwaniu pokarmu. Dzięcioły, w tym bardzo rzadkie dzięcioł trójpalczasty i dzięcioł białogrzbiety, regularnie obstukują pnie i konary. Ten pierwszy niemal wyłącznie w drzewostanach iglastych, drugi zaś w drzewostanach liściastych. Od czasu do czasu słychać wrzask sójki bądź orzechówki. Ponad lasem można zobaczyć pary kruków, myszołowy, a przy odrobinie szczęścia majestatyczne orły przednie. Jelenie, sarny i dziki w zimowych stadach cicho przemierzają las. Poszukują pokarmu pod grubą i zmrożoną warstwą śniegu. Trwa ich walka o przetrwanie. Najeść się i uniknąć drapieżników – to ich recepta na przeżycie karpackiej zimy. Duże drapieżniki zaś także nie próżnują. Wilki i rysie dziesiątkują stada roślinożerców. Ogołocony z okrywy liściowej las co i raz odsłania ślady leśnych dramatów w postaci niedojedzonych kości, o których „ogryzanie” rywalizują ze sobą myszołowy i kruki.

137

C01.jpg

138

C02.jpg

139

C03.jpg

140

C04.jpg

141

C05.jpg

142

C06_1.jpg

Wreszcie nadchodzi wiosna. Topnieją śniegi. Ale nie dzieje się to od razu. Zima często powraca po kilku dniach, czy nawet tygodniach wiosennej pogody. Świeży śnieg przysypuje grubą warstwą kwiaty śnieżyczek przebiśniegów, śnieżycy wiosennej, żywca gruczołowatego bądź zawilca gajowego. Czasem trzeba jeszcze długo czekać aż wiosna rozgości się w karpackiej puszczy na dobre i wraz z powrotem z zimowisk orlików krzykliwych, bocianów czarnych i wszelkiego ptasiego drobiazgu nastąpi czas eksplozji życia.

143

D01.jpg

144

D02.jpg

145

D03.jpg

146

D04.jpg

147

D05.jpg


<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#78 fotosnajper (Paweł Kołodziejski)

fotosnajper
  • Lokalizacja:
    kaszuby

Napisano 08 kwiecień 2015 - 18:56

@Vulpes Fajnie że ciągniesz temat a takiej zimy to ja na pomorzu już parę lat nie widziałem
CANON

#79 PhotoTraper (Rafał Chmielewski)

PhotoTraper

    Poprzednio fotogRafik

  • Portfolio
  • Użytkownik
  • 160 postów
  • Lokalizacja:
    Szczytno

Napisano 09 kwiecień 2015 - 21:17

@Vulpes, masz talent! Z przyjemnością czytam i oglądam Twoje opisy i zdjęcia  :clap:  :clap:



#80 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 10 kwiecień 2015 - 05:55

Marek, zimowa wrzuta - bezcenna


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 






Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych