Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

W sercu karpackiej puszczy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#41 MikołajA (Mikołaj Arndt)

MikołajA

    Poprzednio "maczu pikaczu"

  • Użytkownik
  • 567 postów
  • Wiek: 26
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 02 wrzesień 2014 - 16:13

@Vulpes zazdroszczę możliwości obcowania z takimi gatunkami. Mi również najbardziej podoba się 63. O czym będzie następna część? :-)



#42 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 02 wrzesień 2014 - 17:00

@VulpesO czym będzie następna część? :-)


Hmm, może o przeróżnych małych żyjątkach. ;-)
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#43 PawełB

PawełB
  • Użytkownik
  • 72 postów

Napisano 02 wrzesień 2014 - 17:11

@Vulpes, widać, że puszcza Ci służy:) muchołówka z sercową dziuplą- świetna, no i te urale-bajka!



#44 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 02 wrzesień 2014 - 17:20

W przypadku muchołówki to bardzo spory crop. Takich zdjęć, jak wiesz, się nie wykonuje. Moje jest rezultatem przypadku. Idąc przez las znalazłem się zbyt blisko dziupli. Oddaliłem się czym prędzej wykonawszy to zdjęcie.
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#45 fotosnajper (Paweł Kołodziejski)

fotosnajper
  • Lokalizacja:
    kaszuby

Napisano 02 wrzesień 2014 - 19:28

@Vulpes Co więcej pisać rewelacja :clap:


CANON

#46 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 02 wrzesień 2014 - 19:38

@fotosnajper, he he, do rewelacji to trochę brakuje. :-)
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#47 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 27 wrzesień 2014 - 14:59

Po dłuższej przerwie wstawiam kolejny odcinek karpackiej opowieści. :-)

 

Puszczańskie zwierzęta to nie tylko duże ssaki i ptaki. To także, a może nawet przede wszystkim, małe stworzenia. Często ledwo dostrzegalne gołym okiem. Jeśli chodzi o udział w zwierzęcej biomasie, to bezkręgowce stanowią największą jej część. Więc jak tu pominąć tak ważny element puszczańskich ekosystemów. :-)

Zdumiewa bogactwo kształtów i kolorów tych małych stworzeń. Leśnemu wędrowcy w gorące dni wciąż towarzyszą przeróżne ich odgłosy – bzyczenia, świergot, łopot skrzydełek, chrobot maleńkich odnóży czy też szczęk. Czasem bywają te maleństwa uciążliwe (komary, kleszcze), ale przeważnie są miłą ozdobą puszczańskiego krajobrazu. Nie uciekają często przy tym tak jak wyżej stojące w rozwoju organizmy zwierzęce, przez co wydawać by się mogło, że łatwo jest je fotografować. Nic bardziej mylnego. Na ogół trzeba się sporo nagimnastykować, aby udało się wykonać im przyzwoitą fotografię. Czasem trzeba się położyć w bagnistym gruncie, innym razem wleźć w pokrzywy czy ciernie. I co ciekawe, kiedy już wyjdzie jakieś zdjęcie, motyla czy ważki, człowiek cieszy się nie mniej jak wówczas, gdy sfotografuje jelenia czy orła. :-)

Na końcu dodałem dwa zdjęcia wyżej stojących w rozwoju organizmów zwierzęcych, ale że rozmiarami niewiele odbiegają od bezkręgowców, to mam nadzieję, że oglądający wybaczą mi tą małą niezgodność z systematyką, podobnie jak to iż brakuje tutaj np. chrząszczy. ;-)

 

65

02-2.jpg

66

00.jpg

67

01-2.jpg

68

IMGP9075.jpg

69

05-2.jpg

70

06-2.jpg

71

07-1.jpg

72

08-1.jpg

73

09-1.jpg

74

10-1.jpg

75

11.jpg

76

12.jpg

77

13.jpg


Użytkownik Vulpes edytował ten post 27 wrzesień 2014 - 15:33

<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#48 fotosnajper (Paweł Kołodziejski)

fotosnajper
  • Lokalizacja:
    kaszuby

Napisano 28 wrzesień 2014 - 16:12

:clap: :clap: :clap:


CANON

#49 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 28 wrzesień 2014 - 16:40

Za fotosnajperem, Wielkie  :clap:


D5


#50 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 28 wrzesień 2014 - 18:57

@fotosnajper, @darjo, dzięki. :-)

 

Wstawiam ostatni już wpis. Wystarczy już chyba tego mojego przynudzania. ;-)

Może kiedyś powstanie kolejna seria. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy będę znów fotografował w ocalałych zakątkach karpackiej puszczy...

 

Świat puszczańskiej flory jest także przebogaty. Szczególnie widać to wiosną, kiedy w sposób szczególny daje się zauważyć pęd ku życiu. Każde miejsce dogodne do zasiedlenia znajduje swojego lokatora. Każda odrobina gleby, nawet ta w szczelinie wiekowego buka, staje się podłożem dla paproci, bylin czy nawet młodych drzewek. Obumierające pnie ogromnych jodeł stają się siedliskiem, na którym rozwija się następne pokolenie tych prawdziwych leśnych olbrzymów. Każda piędź ziemi, do której dociera przez szczeliny w koronach drzew choćby trochę więcej słonecznego światła, staje się kwiecistym ogrodem, który wabi oko feerią barw i przeróżnych form. Woń kwiatów i ziół w połączeniu zapachem jodłowej żywicy i grzybni zdaje się człowieka niemalże odurzać. Wszędzie gdzie jest dostatecznie dużo wilgoci rozwijają się mchy, porosty, grzyby, paprocie. Idąc przez las człowiek napotyka na opór stawiany przez długie pędy kolczastych ostrężyn, które czasem tak zaplątują się wokół nóg wędrowca, że nieraz powodują jego upadek. Nie jeden raz zdarzyło mi się tak właśnie upaść. Na szczęście nie połamałem przy tym kończyn. A  o to było nietrudno zważywszy na fakt, że upadając bardziej martwiłem się o aparat i lornetkę, niż o swoje gnaty. :-)

 

78

IMGP0415.jpg

79

IMGP0730.jpg

80

IMGP0660.jpg

81

IMGP0449.jpg

82

IMGP0447.jpg

83

IMGP0419.jpg

84

IMGP9780.jpg

85

IMGP9774.jpg

86

IMGP9438.jpg

87

IMGP9716.jpg


Użytkownik Vulpes edytował ten post 28 wrzesień 2014 - 19:03

<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#51 Robert S

Robert S
  • Lokalizacja:
    Brzostek k/Jasła

Napisano 29 wrzesień 2014 - 18:27

@Vulpes - aż żal czytać, że to ostatni wpis z tej jakże ciekawej i urozmaiconej serii...przybliżyłeś myślę nie tylko mi ale wielu osobom tu na forum jak jak piękne mamy tereny, aż ciśnie się na usta "cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie"...oby ludzka ręka nie zapragnęła przywłaszczyć i podporządkować sobie tego pięknego kawałka ziemi...Piękne zdjęcia Marku!


C 5DMK4 - C100-400II, C100 2.8, C10-22, C50 1.4,  MT 055xpo3 + 498rc

http://robertsypien.fotoprzyroda.pl/


#52 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 wrzesień 2014 - 19:50

Marek, z zapartym tchem przeczytałem i obejrzałem zawartość dwóch ostatnich stron. Zazdroszczę doświadczenia i wrażeń, gratuluję wielu udanych kadrów. Z serii "futerkowej"wyróżnię nr 42, z ptasiej - nie będę oryginalny - 63, owadziej - 71 i 75 a z ostatniej (oby jednak nie ostatniej) 80 i 83. Świetny wątek Ci się udał :-)


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#53 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 29 wrzesień 2014 - 21:23

@Robert S, @emwi, cieszę się, że trafiłem w Wasze gusta. Czujecie pewnie to co ja, kiedy w takich miejscach jesteście. :-) Mogę jeszcze tylko dodać, że ciągnie mnie wciąż w takie właśnie zakątki naszych Karpat. I że mam cichą nadzieję, że jeszcze jakiś odcinek powstanie. :-)
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#54 Animal (Krzysiek)

Animal

    poprzednio "What now"

  • Portfolio
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Wiek: 31
  • Lokalizacja:
    Racibórz

Napisano 30 wrzesień 2014 - 16:57

Vulpes a może by tak to w książkę zamienić? Xd

#55 MikołajA (Mikołaj Arndt)

MikołajA

    Poprzednio "maczu pikaczu"

  • Użytkownik
  • 567 postów
  • Wiek: 26
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 30 wrzesień 2014 - 17:55

@Vulpes Znowu jest na czym oko zawiesić a i lektura na ten długi już wieczór przednia. Gratuluję :-)



#56 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 30 wrzesień 2014 - 23:07

a może by tak to w książkę zamienić? Xd

Może jak już będę na emeryturze, to o tym pomyślę. Tylko jest jeden problem - pomimo że do najmłodszych użytkowników Forum niniejszego nie należę, to do ustawowego wieku 67 lat jeszcze mi trochę brakuje. ;-)
@MikołajA, miło mi, że moje zdjęcia i teksty Ci się spodobały. :-)

Użytkownik Vulpes edytował ten post 30 wrzesień 2014 - 23:09

<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#57 monia77

monia77
  • Użytkownik
  • 511 postów
  • Lokalizacja:
    gogolin

Napisano 09 październik 2014 - 07:32

Vulpes-kolejne części opowieści piekne okraszone super fotkami.Te motyle bajeczne.Szkoda,ze coraz mniej takich miejsc nie ruszonych przez człowieka:(A i o spokój w lasach coraz trudniej:(


canon eos 50d,Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS USM,statyw Velbon Sherpa 200R,sony H5
http://przyropol.blogspot.com/

#58 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 27 listopad 2014 - 16:02

Jesień w karpackiej puszczy

 

Czerwienie, żółcie, złoto i brązy nieśmiało wypierają dominującą dotychczas w górach zieleń. Mgły zaścielają coraz częściej doliny. Potężnym rykiem odzywają się wreszcie trubadurzy górskiej puszczy – wspaniałe byki karpackiego jelenia. Znak to nieomylny, że nastała w karpackiej puszczy jesień. Ranki stają się coraz chłodniejsze, a w krajobrazie coraz bardziej dominują ciepłe jesienne barwy. Ponad lasem ciągną na zimowiska żurawie, które właśnie napotkały na swej drodze ku słońcu pierwszą górską barierę – lesiste szczyty Karpat.

Wspaniały to czas dla odwiedzających puszczę! Runo bogate jest jeszcze w przeróżne jagody i grzyby. Oko cieszy widok jesiennego lasu. A w nozdrza uderza zapach, będący swoistą mieszanką woni więdnących liści, wilgotnej przeoranej nierzadko przez dziki ściółki, a od czasu do czasu ostrej woni jeleniego piżma.

Zwierzyna płowa, dotychczas raczej czerwonawa, staje się teraz rzeczywiście płowa. To zasługa nowej dłuższej i gęstszej zimowej już sierści. Coraz mniej gatunków ptaków ożywia las. Słychać tylko uwijające się sikory, kowaliki, mysikróliki. Z rzadka zastuka jakiś dzięcioł. Od czasu do czasu odezwie się zaalarmowana czymś sójka czy orzechówka. Ponad lasem pławią się w przestworzach kruki i myszołowy. Te pierwsze oznajmiają się ponurym krakaniem, drugie zaś nostalgicznym i przeciągłym „hjee”. Jak się ma trochę więcej szczęścia można usłyszeć kwilenie lub ujrzeć szybującego, najwspanialszego naszego drapieżnego ptaka – majestatycznego orła przedniego.

Idąc, trzeba nieraz uważać, by nie rozdeptywać niezdarnych czarno-żółtych salamander. Bywa, że jest ich naprawdę dużo. Z każdym dniem ubywa owadów, których całe roje latem wypełniały las.

Rankiem zdarzają się przymrozki. Szadź na kolorowych liściach i zwiędłych trawach tworzy wówczas niezwykłe, bajkowe wręcz obrazy.

Las powoli pozbywa się liści, odkrywając przed wędrowcem swoje tajemnice, przypominając zdarzenia sprzed lat. Raz jest to wkomponowany w puszczański pejzaż krzyż rzymskokatolicki, czy trójramienny łemkowski. Innym razem wojskowy cmentarz z czasów wielkiej wojny. Wojny strasznej, w czasie której Polacy walczyli po obu stronach. Ostatniej wojny, w czasie której okazano szacunek każdemu poległemu żołnierzowi, niezależnie od tego, czy był Niemcem, Austriakiem, Rosjaninem, Polakiem... Zdumiewa dzisiaj ta decyzja cesarza austriackiego, której rezultatem jest to, iż w sąsiednich mogiłach leżą żołnierze, którzy walcząc w szeregach wrogich armii mierzyli być może do siebie nawzajem.

 

88

IMGP9643.jpg

89

IMGP9803.jpg

90

IMGP9816.jpg

91

IMGP4937.jpg

92

IMGP5153.jpg

93

IMGP5135.jpg

94

IMGP5128.jpg

95

IMGP5119.jpg

96

IMGP5108.jpg

97

IMGP5103.jpg

98

IMGP5084-1.jpg

99

IMGP5064.jpg

100

IMGP5049.jpg

101

IMGP5016.jpg

102

IMGP5006.jpg

103

IMGP4990.jpg

104

IMGP4987.jpg

105

IMGP5883.jpg

106

IMGP4847.jpg

107

IMGP4884.jpg

108

IMGP5175.jpg

109

IMGP5170.jpg

110

IMGP0107-4.jpg

111

IMGP4786-1.jpg

112

IMGP4506-1.jpg

113

IMGP5059.jpg

114

IMGP5076.jpg

115

IMGP5822.jpg

116

IMGP5868.jpg

117

IMGP5870.jpg


Użytkownik Vulpes edytował ten post 27 listopad 2014 - 16:16

<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#59 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 27 listopad 2014 - 16:42

@Vulpes - jestem fanem Twych opowieści. Czekam na następne.  :clap:  :clap:  :clap:


D5


#60 falcon

falcon
  • Małomówny
  • 11 postów

Napisano 27 listopad 2014 - 17:14

Vulpes  Co tu pisać po prostu super :clap:  :clap:  :clap:


Użytkownik falcon edytował ten post 27 listopad 2014 - 17:16






Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych