Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Potrzebne fotki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 dawido

dawido
  • Użytkownik
  • 151 postów
  • Lokalizacja:
    Luzino

Napisano 06 wrzesień 2012 - 20:21

Witam i pozdrawiam wszystkich, prowadzę małe forum i chciałbym stworzyć na nim atlas ptaków. Czyli informacje i jedna lub dwie (zależy od dymorfizmu płciowego lub wiekowego) fotki danego gatunku. Problem jest taki, że nie mamy na forum żadnego pasjonata fotografa i nasze fotki są słabe (a ja wciąż zbieram na aparat, lub kamerę, ale raczej to pierwsze). Więc czy ktoś z was (może być to kilka osóB) zgodził by się na pomoc z fotkami. Nie będę na razie dawał linku bo nie chcę specjalnie reklamować mojego forum kosztem tego wspaniałego i dobrze prowadzonego. Chętni niech piszą na PW każdemu chętnemu bardzo dziękuje za pomoc .

Pozdrawiam DF

#2 turbol

turbol
  • Lokalizacja:
    Biała Podlaska

Napisano 07 wrzesień 2012 - 07:15

Rozumiem ,że na takie rzeczy macie pozwolenia z RDOŚ i nie trzeba tego sprawdzać ?
http://forumpiora.fe... ... 083d4#1378

#3 tfk (Tomasz)

tfk
  • Użytkownik
  • 120 postów
  • Wiek: 52
  • Lokalizacja:
    okolice Ujścia Warty

Napisano 07 wrzesień 2012 - 07:19

Przepraszam za OT, ale wydaje mi się, że na Twoim forum łamane są zasady etyczne. Istnieje temat - "Gniazda", w którym są umieszczane zdjęcia gniazd w okresie lęgowym. Nie zachęcajmy do robienia takich zdjęć. Dajmy ptakom troszkę spokoju w tym trudnym dla nich okresie.

Jeszcze raz przepraszam za O.T.
Pozdrawiam

Tomasz
"Raz ordynarny niedźwiedź kucnąwszy na łące W dość niewybredny sposób podtarł się zającem. Zając się potem żonie chwalił po obiedzie: - Wiesz stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem!" A.W.

#4 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 07 wrzesień 2012 - 12:45

A co ma na celu to forum? Bo jakos się połapać nie mogę :-) Cos o przyrodzie, jakies gniazda... po co to?

#5 kucik (Michał)

kucik
  • Lokalizacja:
    Strzyżów

Napisano 07 wrzesień 2012 - 13:03

internetowy atlas ptaków już powstaje pod adresem: http://www.bird-watching.pl/ Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę ile pracy i wiedzy potrzeba do stworzenia atlasu?

#6 dawido

dawido
  • Użytkownik
  • 151 postów
  • Lokalizacja:
    Luzino

Napisano 07 wrzesień 2012 - 14:14

Tak sobie myślę że niektóre zakazy są całkowicie bez sensu, jak będę miał takie pozwolenie na focenie gniazd to i tak ptakom to nic nie da. Co one mają za interes w tym że ktoś ma zezwolenie, a kto inny nie i tak i tak będą prześladowane . Ludzie to robią raczej dla siebie, jak ja przypadkiem trafię na gniazdo ptaka ( i przy okazji pstryknę fotki ) to tak samo jak obrączkarze wyjmują ptaki z gniazd zakładają obrączki, czyż nie ;-) .
Atlas ptaków jest dla użytkowników, nie chcę go robić na skalę ogólnoeuropejską. Ma też służyć jako rozrywka i najogólniejsze info o ptakach.

A ID gniazd na innych forach ? tfk, Niektóre z gniazd na przykład te Sylwka są robione podczas wyprawy obserwacyjnej z innymi ornitologami. Nie prześladowali ptaków po to by pstryknąć fotę komórką, natknęli się na nie przypadkiem .

Dzięki za pomoc pozdrawiam DF

#7 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 07 wrzesień 2012 - 14:43

dawido, powiem tak. Zrób sobie opisy dwóch gatunków ptaków, ale autorskie - nie zrzynane od kogos i zobacz ile Ci to czasu zajmnie. A potem przemnóż przez listę gatunków żyjących w polsce. Wiele osób miało zapał do tworzenia takiego atlasu a powstało raptem kilka. To jest bardzo czasochłonne zajęcie, a teraz zaczął się rok szkolny, więc lepiej poświęcic czas nauce :-)

#8 turbol

turbol
  • Lokalizacja:
    Biała Podlaska

Napisano 07 wrzesień 2012 - 15:03

Zakazy są po to by jak najmniej było taki fotek zagrożonych ptaków. Pozwolenia nie dostaje się od tak, bo chcę , tylko trzeba je udokumentować i albo je się dostanie , albo nie.
Gniazda błotniaka łąkowego nie znajduje się od tak przypadkiem, tylko trzeba się mocno naszukać. Zajmuję się tym gatunkiem już parę lat i w okresie lęgowym szukam gniazd by je zabezpieczyć przed lisami czy psami odpowiednią siatką a nawet pastuchem. Podchodzenie do gniazda po to tylko by zrobić fotkę jest bardzo szkodliwe i ułatwia lisom znalezienie jajek czy piskląt w zbożu , rzepaku czy wysokich zaroślach. Po znalezieniu takiego gniazda i zabezpieczeniu wycofujemy się tą samą drogą i rozsypujemy specjalne kulki zapachowe odstraszające lisy. Myślę ,że zachęcanie do robienia zdjęć gniazdom i zdobywania piór ptasich jest szkodliwe i niebezpieczne dla ptaków

#9 dawido

dawido
  • Użytkownik
  • 151 postów
  • Lokalizacja:
    Luzino

Napisano 07 wrzesień 2012 - 19:17

turbol, On nie szukał gniazda, my na forum zbieramy pióra więc kręcimy się po takich łąkach czy polach. A jak trafimy na gniazdo to już przypadek i nie można nikogo winić, on mógł tak samo przypadkiem na nie wpaść jak rolnik sprawdzający jakość zboża lub obkaszający pole, by mogła na nie wjechać później odpowiednia maszyna. Nie chcę z nikim wejść w kłótnie, ale taka rozmowa jest czasem potrzebna więc nie zrozumcie mnie źle. Wspomniałeś też o tym, że złe jest zbieranie piór, powiem że kompletnie się z tym nie zgadzam wręcz przeciwnie jest to bardzo dobry sposób na poznanie występowania danego ptaka na danym terenie . Bo jak np. zaprowadziłem pewnego leśnego do gniazda kani nie chciał mi uwierzyć, że należy do kani dopiero jak pokazałem mu zbiór piór z miejscówki to uwierzył i zapobiegł wycince w tym miejscu. Żeby zrozumieć jak bardzo pióra mogą pomóc w poznaniu ptaków pokazuje tylko książka M.Cieślaka i B.Dula oraz treści z tematu ,,Nasze zbiory" z mojego forum i ,,Nasze znaleziska" z forum przyroda. slawoj, Wiem, że to pracochłonne ale nic na raz, mamy czas i miejsce, poza tym nie chcę wymieniać w nim wszystkich polskich gatunków. Raczej chodzi mi o te najpospolitsze .

#10 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 08 wrzesień 2012 - 07:22

Właśnie dlatego są wydawane pozwolenia na przebywanie w okolicy pewnych gniazd.
Są ludzie i ludziska. Ja wiem że tak się zdarza. Sam napotkałem gniazdujące rycyki. Wycofałem się, bo uważam że jest to ptak tak rzadki, że jakieś tam moje zdjęcia, nie są warte tego stresu.
Jednak fora internetowe i różne kluby, stowarzyszenia, mają na sobie wielką odpowiedzialność. Dziś w sumie każdy może mieć lustrzankę i lepszy czy gorszy obiektyw do 300-400mm... tylko że pasją nie jest czasem przyroda, a fotografia..
mamy potem fotografię przerażonych ptaków zagrożonych wyginięciem, makro fotografie przemrażanych owadów i inne takie *****.
W takim przypadku wolę by był zakaz fotografowania jakichkolwiek gniazd, niż teoretyzowanie że ja to mogę bo się znam. Ludzie niestety są różni, najczęściej niestety zapatrzeni na czubek własnego nosa.

#11 dawido

dawido
  • Użytkownik
  • 151 postów
  • Lokalizacja:
    Luzino

Napisano 08 wrzesień 2012 - 08:19

Wy mnie nie rozumiecie, jak gniazdo było zauważone z daleka to nikt nie podchodził . Ale na gniazda wpadamy przypadkowo, tak z kroku na krok. Gniazdo żurawia też tak było focone, bylem wtedy z Majką na pierzastoobserwacyjnej wyprawie, zobaczyłem małe zarastające bagienko wokół wiele krzaków. Myślałem, że to super miejsce na obserwację ptaków, poszliśmy w szuwary i na drodze stanęło gniazdo. Jak to zawsze jak idę na pióra miałem przy sobie aparat więc zrobiłem zdjęcie i poszedłem w swoją stronę. Nie wiem jak np. obrączkarze wyciągają i obrączkują błotniaki, bieliki, kanie, rycyki i inne rzadkości, to nikt nic nie mówi. I nie mówcie, że obrączkowanie to dobra sprawa, dla ptaków to nie jest potrzebne i naraża to je na stres . A stres głód w danym okresie ptaka można określić mniej więcej po piórach, czyż nie ?

#12 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 08 wrzesień 2012 - 13:54

dawido, moim zdaniem bronisz przegranej sprawy. Nawet jeśli natykacie się na gniazda przypadkowo, to umieszczanie zdjęć w necie moze być zachętą dla innych do szukania gniazd i robienia zdjęć.
Uważam też za bardzo nieodpowiedzialne wchodzenie w szuwary w okresie lęgowym.

dawido, nie idź tą drogą! Proszę!

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#13 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 08 wrzesień 2012 - 15:17

dawido, no dobra, spotkałes przypadkiem, zrobiłes fotę i szybo stamtąd odszedłeś... Jeśli tak na prawdę było, to ok, ale już nie musisz się tym w necie chwalić. Jak już im wystarczająco obrączkarze dokuczają, to chociaż Ty im daj spokój już :mrgreen: I nie mów, że "oni mogą to ja też", bo tak nie jest.

#14 dawido

dawido
  • Użytkownik
  • 151 postów
  • Lokalizacja:
    Luzino

Napisano 08 wrzesień 2012 - 15:47

michalv, slawoj, Macie rację, nie będę podchodził więcej do gniazd, temat usunę choć szkoda .

#15 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 08 wrzesień 2012 - 20:20

Wcale nie szkoda. Zdjęć gniazd jest już tyle ( i w necie i w fachowej literaturze), że te na Twojej stronie są zupełnie niepotrzebne.
Primum non nocere.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#16 dawido

dawido
  • Użytkownik
  • 151 postów
  • Lokalizacja:
    Luzino

Napisano 09 wrzesień 2012 - 02:21

Ok ok, wiem to usunę, dzięki za wyrozumiałość (bo na niektórych forach, już bym mal bana)

#17 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 09 wrzesień 2012 - 09:29

(bo na niektórych forach, już bym mal bana)

A jednak wiesz, że robisz źle :-)

#18 dawido

dawido
  • Użytkownik
  • 151 postów
  • Lokalizacja:
    Luzino

Napisano 09 wrzesień 2012 - 12:17

Nie oto chodzi, chodzi o każdą dyskusję która nie pasuje modom :-P

#19 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 09 wrzesień 2012 - 12:45

dawido, sory a to Twoje forum to jakaś pomyłka :-(
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#20 dawido

dawido
  • Użytkownik
  • 151 postów
  • Lokalizacja:
    Luzino

Napisano 09 wrzesień 2012 - 18:59

Marcin STFN,
Jednak coś w tym jest, powoli będę je ograniczał do samych piór, bo pod tym względem jest bardzo dobrze .





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych