Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Filtr połówkowy szary.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#1 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2006 - 18:31

Załączam dwa zdjęcia - przykładowe zastosowanie filtra połówkowego szarego.

Bez filtra.
Dołączona grafika

I z filtrem.
Dołączona grafika

Ja mam jedynie filtry poł. szare na gwint (hama i hoya), ale poważnie zainteresowanym raczej trzeba poleciś filtry typu COKIN.

Coś więcej na temat filtrów połówkowych szarych znajdziesz tutaj .

#2 teac2

teac2
  • Użytkownik
  • 170 postów

Napisano 26 listopad 2006 - 19:00

Roby, wielkie dzięki, przydatna rzecz, zwłaszcza dla początkujących jak ja :)
Może jeszcze przykład co daje filtr UV?

#3 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2006 - 19:26

teac2, cieszę się że się przyda, tak mnie "natchnął" wątek o wycince lasu. A w sumie w dobie cyfry takie filtry są chyba jeszcze bardziej przydatne. Rozpiętośc tonalna matryc, z tego co jest mi wiadome, jest mniejsza niż filmów.

#4 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 26 listopad 2006 - 19:53

Polecam poczytać:

http://forum.nikon.o...read.php?t=7148
http://forum.nikon.o...ead.php?t=11429
http://forum.nikon.o...read.php?t=2498

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#5 teac2

teac2
  • Użytkownik
  • 170 postów

Napisano 26 listopad 2006 - 20:02

Dzięki michalv, przeczytam jak tylko znajdę trochę czasu.

#6 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2006 - 20:22

Rozpiętośc tonalna matryc, z tego co jest mi wiadome, jest mniejsza niż filmów.


No niestety jest :-/ choć teraz Pentax wprowadza nowe lustro - K10 z matrycą 22-bitową. Widziałem porównawcze fotki z K10 i A100... róznica byłą naprawdę widoczna...

#7 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2006 - 20:44

Michalv, to jak praca naukowa. Małe kompendium wiedzy. Dzięki, że to tu wstawiłeś.
Dun no no ciekawy ten Pentax.

#8 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 08 lipiec 2009 - 15:17

Mam pytanie.

Jestem bardzo zadowolony z kołowego filtra polaryzacyjnego. Ponieważ niektóre sceny jednak się przepalały - myślę np. o niebie, kupiłem filtr połówkowy Cookin P. Czy polara powinienem odkręcić ?

#9 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 lipiec 2009 - 20:28

Czy polara powinienem odkręcić ?

Popróbuj, czasem lepiej odkręcić, czasem warto mieć oba naraz, jednak wtedy trzeba się liczyć z mechaniczną winietą. Ja ostatnio rzadko używam dwóch naraz, ale zdarza mi się.

#10 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 10 lipiec 2009 - 14:23

Jestem bardzo zadowolony z kołowego filtra polaryzacyjnego. Ponieważ niektóre sceny jednak się przepalały - myślę np. o niebie, kupiłem filtr połówkowy Cookin P. Czy polara powinienem odkręcić ?


Tak jak radzi Roby, nie ma potrzeby odkrecac polara. Takie zestawienie daje po prostu kosmiczne efekty :)

w ponizszym zdjeciu mialem polarka i polowke, chyba 0.6, oczywiscie mocowanie cokin.

Dołączona grafika
World is a lonely place - you're on your own.

#11 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 15 lipiec 2009 - 19:36

Mortis, nieźle, szkoda, że tak nie umiem...

Przyjąłem taką metodę - kadruje obraz, obracam filtrem polaryzacyjnym (kołowym) dla najlepszego efektu, wsuwam połówkę. Czasem jednak chmurki wychodzą z fioletowym zafarbem i winietą w rogach, ale z PS idzie sobie poradzić.

Dołączona grafika

#12 Eidolon

Eidolon
  • Użytkownik
  • 55 postów
  • Lokalizacja:
    Dukla/Białowieża

Napisano 24 lipiec 2009 - 09:29

Mortis jakiego polara miałeś przy tym zdjęciu? To był cokinowski czy nakręcany?

#13 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 24 lipiec 2009 - 14:06

Mortis jakiego polara miałeś przy tym zdjęciu? To był cokinowski czy nakręcany?


Mnie wygląda na duet ;-)

#14 Guest_bartek24861_*

Guest_bartek24861_*

Napisano 25 lipiec 2009 - 10:34

Ciekawy temat. Cookin słyszałem, że lubi wylatywać jak się aparat obróci ale nie wiem czy to nie plotka tylko. Sam się teraz zastanawiam nad kupnem. Połówki dające możliwość doboru zaciemnienia widziałem tylko z firmy HELIOPAN i tanie to one nie są, co do Cookin to znów czytałem gdzieś, że trzeba zainwestować w oryginalne szkła tej firmy co też jest sporym kosztem i.. mam dylemat :-)

#15 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 25 lipiec 2009 - 18:52

Mortis jakiego polara miałeś przy tym zdjęciu? To był cokinowski czy nakręcany?


Polar kołowy nakręcany, szara połówka hitech w mocowaniu cokinowskim. Apropo wypadania filtrow z holdera, to niczego takiego nie doswiadczylem :)
World is a lonely place - you're on your own.

#16 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 27 lipiec 2009 - 13:21

Krótko mam cookin'a, ale póki co to dość ciężko się wsuwa filtr, łażę spokojnie, bez obaw, że coś zgubię (ciężko czyt. z należytym porem). Filtr kupiłem za 30zł.

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#17 saxon

saxon
  • Lokalizacja:
    Inowrocław

Napisano 28 lipiec 2009 - 06:35

Używam system cokina i nie zauważyłem by filtr się kiedykolwiek wysuwał z uchwytu. Posiadam chińskie podróbki, orginalne cokiny i hitechy z czego polecam te ostatnie. Chińczyki odradzam (zafarb + nieostrość ), podobnie z polarami. Mam polara chińczyka do systemu cokin - tragedia, pieniądze wyrzucone w błoto, zainwestowałem w marumi i odtąd jestem zadowolony. Zarówno dhg i dhg super są świetne, różnicy na fotkach nie widać tylko cena troszkę inna.
K-5, K10D, SIGMA 100-300/4+TC 1.4x, S 10-20/4-5.6 SIGMA 24-70/28 HSM SIGMA 85/1.4 TAMRON 28-75/2.8 Metz 48 AF-1

#18 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 lipiec 2009 - 09:03

Ja tez potwierdzam brak problemu z wysuwaniem :-) Fakt chińczyk nieco farbuje ale nie ma co narzekac aż tak bardzo, idzie się przyzwyczaić. Polara jeszcze nie mam, ale będe miał :mrgreen:

:ninja:


#19 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 11 sierpień 2009 - 11:25

wczytałem się z ciekawością na temat systemu cokin ale mam pytanie do szanownych kolegów moje wypociny będziecie mogli zobaczyć w wątki z tatrami gdzie walczyłem m.in. z filtrem połówkowym szarym i testowałem również tabaczkowy (połówkowy) ale tak pięknych efektów nie mogłem uzyskać i szukam przyczyny, a dokładniej czy pomiar naświetlenia dokonuje się z założonym filtrem czy najpierw bez a potem się go stosuje a i jeszcze jedno jak w przypadku gór czy pomiaru dokonuję na ciemniejszym a jaśniejsze przyciemniam filtrem ?? poradzie jak zrobić żeby było ok :cry:

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#20 Mortis

Mortis
  • Użytkownik
  • 715 postów
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 11 sierpień 2009 - 17:01

zalezy jak duzo masz czasu. A czasu w fotografii krajobrazowej brakować nie powinno..
Ja jezeli juz widze, ze scena jest zbyt kontrastowa, mierze punktowo ciemne i jasne partie, licze roznice w ev, stad wiem jakiej polowki uzyc. dajmy na to, że na pierwszym planie mamy łąke, nad nią niebo o zachodzie. pomiar na łąkę daje nam 1/30, na niebo zaś 1/1000. To roznica 5 ev. zakladam polowke 0.9, czyli 3 stopniową, i przy czasie 1/60 powinno byc ok. Jezeli najjasniejsze partie wciaz są przepalone, to skracamy czas, ciemnie wszakze latwiej wyciagnąć. Tak wykonane zdjecie powinno byc poprawnie naswietlone, co byloby nie do osiagnięcią gołą cyfrą.

(jezeli nie chce mi sie bawić w tak dokladne mierzenie, zakladam na oko polowke, mierze matrycowo z lekką korekcją na minus i z reguly jest dobrze)
World is a lonely place - you're on your own.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych