Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Czyszczenie matrycy w lustrzance domowym sposobem - PORADNIK


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#21 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 08 lipiec 2010 - 08:43

A ja mam z kolei inny problem. W wizjerze mam pełno pyłków i innego dziadostwa i jak to wyczyścić?? lustro mam wyczyszczone, na zdj tego nie widać a jak patrzę w wizjer to mnie to denerwuje:evil:
Dodam że to sony a300.

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#22 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 08 lipiec 2010 - 09:09

adamotl, to nie musi być wizjer, syf osiada na matówce w czasie przedmuchiwania gruchą, a nawet może dostać się pod matówkę, wtedy zostaje demontaż matówki i czyszczenie - ale uwaga matówka jest zrobiona z tworzywa podatnego na zarysowania do tego posiada wiele rowków w których może się zbierać syf w czasie niewłaściwego czyszczenia.
W nikonie demontaż matówki to prosta sprawa nie wiem jak w alfie ale na You Tube mogą być jakieś filmiki instruktażowe.
Wojtek

#23 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 08 lipiec 2010 - 10:19

Wymiana matówki/demontaż w Canon 40D, 5D i 1D: :link:
Wymiana matówki/demontaż w A900: :link:
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#24 Drojac (Jacek)

Drojac
  • Lokalizacja:
    Cisewo

Napisano 08 lipiec 2010 - 11:44

... ale uwaga matówka jest zrobiona z tworzywa podatnego na zarysowania do tego posiada wiele rowków w których może się zbierać syf w czasie niewłaściwego czyszczenia.


dokładnie. przy czyszczeniu matówki najważniejsze jest, aby ją delikatnie wyjąć i potem włożyć na miejsce. każde, nawet delikatniejsze złapanie metalową pęsetą pozostawia ślad, który potem widać w wizjerze, dlatego w zestawie z nową matówką jest specjalny chwytak.
inna sprawa to dokładne jej wyczyszczenie - wbrew pozorom nie jest takie proste. jeśli wachlujemy obiektywami, praktycznie ciężko uniknąć zanieczyszczeń w komorze lustra a te dość często niestety osiadają na matówce. jeden plus tego wszystkiego, że brud nie jest widoczny na zdjęciach i wg mnie to wystarczający powód, żeby darować sobie jej czyszczenie ;-)

#25 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 08 lipiec 2010 - 15:01

ostapowicz, chemik, Drojac, Dzięki za tak szybką odpowiedz i konkretne rady. A czy mógłbym np. otworzyć matówkę i przedmuchać sprężonym powietrzem w sprayu czy to zły pomysł??

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#26 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 08 lipiec 2010 - 15:08

adamotl, te sprężone powietrze to chyba kiepski pomysł, bo potrafi nieraz porządnie plunąć wodą :-)

#27 sniper565

sniper565
  • Użytkownik
  • 139 postów
  • Lokalizacja:
    dolnośląskie

Napisano 08 lipiec 2010 - 15:51

W wizjerze mam pełno pyłków i innego dziadostwa i jak to wyczyścić?? lustro mam wyczyszczone, na zdj tego nie widać


Podobnie mam i ja pod matówką, ale na mniejszą skalę, więc póki co nie zdejmowałem jej.
Ale kiedyś pewnie trzeba będzie też i o tym pomyśleć, żeby nie wysyłać do serwisu ;-)
D80, N18-70, N70-300 VR, sherpa 600r

http://domasz.dphoto.com/

#28 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 08 lipiec 2010 - 18:05

Tez mam kilka pyłków na matówce i się tym nie przejmuję :-) Najpierw miałem jednego i jak zacząłem czyścic to doszły jeszcze dwa :mrgreen:
Teraz ich nie widzę, bo przestałem się nimi przejmować :-D

Ponoć paprochy moga zakłócać pracę autofokusa, mi to się nie przytrafiło, więc nie mam na razie parcia na czyszczenie :-)

#29 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 08 lipiec 2010 - 18:23

slawoj, ja miałem paproch centralnie na środku i cantralny punkt af nie działał :-P
Patryk, Pozdrawiam

#30 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 08 lipiec 2010 - 18:38

Jeszcze jest taka możliwośc, aby paprochy osiadły na czujnikach af, które się znajdują chyba pod lustrem :-)

#31 sniper565

sniper565
  • Użytkownik
  • 139 postów
  • Lokalizacja:
    dolnośląskie

Napisano 08 lipiec 2010 - 21:37

ja miałem paproch centralnie na środku i cantralny punkt af nie działał


poradziłeś sobie z nim?? przedmuchałeś :?:
D80, N18-70, N70-300 VR, sherpa 600r

http://domasz.dphoto.com/

#32 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 08 lipiec 2010 - 21:41

Przedmuchałem i się przesunął, af działa, na zdjęciach nic nie widać to może sobie leżeć :-P
Patryk, Pozdrawiam

#33 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 09 lipiec 2010 - 18:47

Przeprowadziłem dzisiaj zabieg czyszczenia matrycy przy pomocy zestawu Rotin sprawa wcale nie jest taka prosta, zanim uzyskałem efekt, który mnie zadowolił spędziłem trochę czasu.
Zasada pracy tym zestawem jest taka, że należy nanieść płyn na specjalną szpatułkę i przeciągnąć po matrycy, pozostawić wilgotną matryce do wyschnięcia nie należy osuszać jej przy pomocy patyczków, czy suchej szpatułki bo pozostają rozmazane ślady widoczne na zdjęciach.
Oczywiście płyn czyszczący należny nanieść z umiarem, bardzo mnie zaskoczył fakt ile czarnego syfu zostało na szpatułkach jak otarłem o wnętrze aparatu, ale to chyba ta czarna farba pozostawia ślady.
Płynu jest sporo, szpatułki dwie, które opłukałem pod ciepłą wodą i pozostawiłem do następnego czyszczenia.

A tak wyglądała matryca przed czyszczeniem.

f32 i podciągnięty kontrast o 100% (to ważne lepiej widać paprochy).
Dołączona grafika

A tak po czyszczeniu.
f32 i podciągnięty kontrast o 100%
Dołączona grafika
Wojtek

#34 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 09 lipiec 2010 - 20:46

W PG coś zostało, ale generalnie jest super.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#35 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 09 lipiec 2010 - 21:08

michalv, wiem, ale już odpuściłem przy następnym czyszczeniu się tym zajmę czyli statystycznie za cztery lata o ile jeszcze będę miał to body.
Widać to tylko przy podniesionym kontraście powyżej 50 %, nikt nie podciąga tak wysoko kontrastu w normalnych zdjęciach :mrgreen:
Wojtek

#36 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 10 lipiec 2010 - 10:32

ostapowicz, ładnie wytłumaczone już patrzę na allegro na taki zestawik, jeśli chodzi o moje body to naliczyłem około 40 tłustych plam więc czyszczenie nieuniknione...

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#37 sniper565

sniper565
  • Użytkownik
  • 139 postów
  • Lokalizacja:
    dolnośląskie

Napisano 12 lipiec 2010 - 20:37

ostapowicz, efekty widać, choć nie miałeś tak brudnej jak ja :mrgreen:
D80, N18-70, N70-300 VR, sherpa 600r

http://domasz.dphoto.com/

#38 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 12 lipiec 2010 - 21:11

to ja pokarze mój dramat na matrycy
f32.
na szczęście przy f8 widać tylko jedną plamkę tą po lewej największą.
Dołączona grafika
Także tak jak pisałem wyżej czyszczenie nieuniknione ,które czeka mnie jutro i pokaże efekt.
mam jeszcze jedno pytanie.
Jak zabezpieczacie swoje aparaty przed takim świństwem??, ja swego niedawno wkładałem aparat do worka foliowego i dopiero wtedy do pokrowca i do szafki ale nie pomagało :oops:

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#39 amfot (1 1)

amfot
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    1

Napisano 12 lipiec 2010 - 22:11

ja swego niedawno wkładałem aparat do worka foliowego i dopiero wtedy do pokrowca i do szafki ale nie pomagało :oops:

Bo najwięcej syfu nie łapie się w szafce :-P . Kiedyś to były czasy. Matrycę wymieniało się co 36 pstryków :-) . A tak na poważnie trzeba nauczyć się z tym żyć i czyścić.

#40 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 12 lipiec 2010 - 22:37

adamotl, - tego sie raczej nie da uniknac.
zmieniasz obiektyw i czasem cos tam wpadnie, raz osiadze na lustrze, raz gdzies w zakamarkach a raz na matrycy, ot co.
tak jak pisze amfot, - przyzwyczaic i wyrobic sobie najlepsza technike do czyszczenia :)
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych