Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

wypadajacy obiektyw z bagnetu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 nemos_22

nemos_22
  • Lokalizacja:
    Ożarów

Napisano 07 czerwiec 2010 - 16:04

witam, mam problem - prosze o porade,

niedawno przyszedl do mnie obiektyw -pentacon 300/4 z mocowaniem m42,
adapter w polaczeniu z obiektywem 'nie zaskakuje' w bagnecie i ma luzy (jakies 30 stopni )
przez co ostrzac ,obiektyw wypada z bagnetu


przy tair' nie bylo tego problemu [dupka obiektywu dociskala do bagnetu i zestaw byl stabilny] i nie wiem co zrobic, kupowac nowy adapter? - boje sie ze na nic sie nie zda ,
hmm prosze o pomoc i z gory dziekuje
Pentax k10d, kit 18-55, SMC A Pentax 70-210/4, pentacon 300/4

#2 PK

PK
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 07 czerwiec 2010 - 18:20

nemos_22, problemy ze sprzętem na P najlepiej tu:
http://pentax.org.pl/
o przejściówkach:
http://pentax.org.pl...opic.php?t=5005
Twój tair zapewne jest na tzw. gwincie T2 (średnica taka sama jak mocowanie Zenit/Praktica- 42mm, ale inny skok i większy rejestr [odległość mocowanie-film]). Adapter T2 jest pierścieniem dystansowym, i dlatego zaskakuje z bolcem blokującym.
W przypadku klasycznej przejściówki Pentaxa na m42, w zależności od wariantu:
a) występuje blaszka mocująca- do wyjęcia adaptera potrzeba użyć specjalnego kluczyka
B) brak blaszki- nakręca się adapter na gwint szkła i wpina jak bagnetowe- szkło utrzymuje się przez docisk tyłu do czoła bagnetu - niektórzy nawiercają żłobek dla bolca.
Niestety w Pentaconie 300/4 zwężająca się "dupka" utrudnia stosowanie opcji "b". Musisz się z tym pogodzić, albo:
1) użyć przejściówki z blaszką (może się zdarzyć, że przy chwili nieuwagi masa szkła wygnie/urwie tę blaszkę i problem powróci/zmieni charakter)
2) dokupić do tego obiektywu "dupkę" na bagnet Pentacona Six i adapter Psix->Pentax
----
Ładne kolory daje kadyszka, prawda ?
Pozdrawiam

#3 nemos_22

nemos_22
  • Lokalizacja:
    Ożarów

Napisano 07 czerwiec 2010 - 19:51

PK dziekuje za wymijajaca odpowiedz, obiektyw jest b. ciezki wiec ta blaszka moglaby sie rzeczywiscie szybko odgiąć,
jedynym wyjsciem bylo by zmienic 'dupke' na lepszy model ;) ale ...
da sie z tym jakos zyc tylko trzeba bardzo uwazac, nic tylko zostaje sie przyzwyczaic do zaistaniales sytuacji..
dzieki i pozdrawiam
Pentax k10d, kit 18-55, SMC A Pentax 70-210/4, pentacon 300/4

#4 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 07 czerwiec 2010 - 20:34

Obiektyw współpracował z kilkoma zenitami, praktiką i za pośrednictwem adapterów ( przejściówek ) z yashicą i nikonem. Nie miałem żadnych problemów jeżeli chodzi o mocowanie. Ten ma typowe mocowanie na gwint M42. Możliwe, że tair miał inny gwint niż pentacon - o czym wspomniał PK. Pewno trzeba będzie dokupić inną przejściówkę. Obiektyw ma charakter "pancernika", ale upadków testować jednak nie polecam, hihi. :-D

#5 PK

PK
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 07 czerwiec 2010 - 20:46

Tu jest jeszcze przedstawiona jedna metoda (zaproponowana na forum Pentaxa)- trzeba dokupić przejściówkę z wąskim kołnierzem... a dalej:
http://forum.mflense... ... 14928.html
- przymierzam się właśnie do niej
(odpowiedź nie była wymijająca- chciałem tylko pokazać wszelkie możliwości jak najbardziej obiektywnie :-P ).
Pozdrawiam

#6 Set22 (Grzegorz Kopka)

Set22
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 07 czerwiec 2010 - 21:13

Ja posiadam takiego Pentacona i od razu kupiłem sobie przejsciówke P-six / Pentax i działa slicznie jak normalny obiektyw z bagnetem :-)

więcej zdjęć http://s1036.photobu...ms/a447/set22/#
K-30 + Pentax DA 300/4


#7 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 18 grudzień 2010 - 13:22

Jest jeszcze jeden sposób. Można nawiercić otwór w "dupce" aby zaskakiwał bolec z bagnetu Pentaxa i unieruchamiał obiektyw.

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#8 nemos_22

nemos_22
  • Lokalizacja:
    Ożarów

Napisano 18 grudzień 2010 - 17:18

udilek jesli rzeczywiscie 'zaskoczy' to byloby idealne wyjscie;) choc z biegiem czasu idzie sie przyzwyczaic do wszystkiego;) pzdr
Pentax k10d, kit 18-55, SMC A Pentax 70-210/4, pentacon 300/4





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych