Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Autofoto zwiadowca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#21 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 01 maj 2010 - 12:19

moby dick, - dokladnie, czytam czytam a i tak nic nie czaje:P
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#22 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 01 maj 2010 - 13:23

Sprytnie wykombinowane, proste i chyba skuteczne :-) Przydałby się tylko czujnik ruchu o większym zasięgu. Mam nadzieję że podzielisz się doświadczeniami terenowymi.

#23 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 01 maj 2010 - 14:39

SARACENN, fajna sprawa, a do tego wyjdzie pewnie o wiele taniej niż podobne urządzenie kupione jako gotowiec.
Jaki zasięg ma ten czujnik?

#24 SARACENN

SARACENN
  • Małomówny
  • 36 postów
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 01 maj 2010 - 16:14

Wszystko zależy od temperatury otoczenia i napięciu na baterii. Ale około 6m. Dziś postawiłem go w zagajniku i poczekam do poniedziałku, czy coś zarejestruje.Mankament tego urządzenia to czas w jakim aparat zastartuje około 5s,obiekt może zejść z pola obiektywu.Ale fotkę zrobi!

#25 SARACENN

SARACENN
  • Małomówny
  • 36 postów
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 03 maj 2010 - 18:11

Dziś zabrałem detektor z terenu.I nic !
Lecz na pewno działa, bo uchwycił moment jak go szukałem :mrgreen:

#26 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 03 maj 2010 - 18:51

Ja używam służbowo FOTO-PUŁAPKA ECOTONE HE-30 i okazuje się że to świetna rzecz.
Pliki są niewielkie wagowo więc jakość zdjęć jest czysto dokumentacyjna, ale jestem w stanie sprawdzić kto wjeżdża do lasu w danym miejscu, tablice rejestracyjne są czytelne i po twarzy też można rozpoznać człowieka.
Zamontowałem urządzenie w budce lęgowej dla ptaków, ale nie przewidziałem, że ptaki też będą chciały skorzystać z budki, więc często uruchamiają czujnik ruchu :mrgreen:
Mam zamiar wykorzystać teraz to urządzono przy norze borsuka aby sprawdzić aktywność dobową i zrobić poprawkę z borsuczego tematu.
Oczywiście przyznam, że pułapka robi zdjęcia w niedwuznacznych sytuacjach ludziom, którzy szukają odosobnionego miejsca w lesie tak więc idąc do lasku na stronę trzeba mieć świadomość, że zostało się uwiecznionym.
Wojtek

#27 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 03 maj 2010 - 20:00

ostapowicz, no to ja w trasie po zachodniopomorskim nie będę już gwizdał na poboczu w lesie :mrgreen:

#28 sebaok

sebaok

Napisano 04 maj 2010 - 08:43

Że też nie pomyślałem o czymś takim, w polsce ceny kosmos wiec juz zerkam na cabelasa:)

#29 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 04 maj 2010 - 11:00

szycho, z tego co wiem to coraz więcej nadleśnictw z tego korzysta, świetna sprawa do załatwienia problemu nielegalnych wysypisk śmieci w lesie, kradzieży drewna i kłusownictwa.
Wojtek

#30 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 04 maj 2010 - 11:41

Wysypiska z definicji są nielegalne.
Taki foto-zwiadowca do dobra opcja do śledzenia aktywności dobowej, choć musiałby być zamieszczony w pobliżu nory.
W innym wypadku należałoby stworzyć macierz foto-pułapek, a to automatycznie powoduje wzrost kosztów.

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#31 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 04 maj 2010 - 11:56

Saint, dlaczego wysypiska z definicji są nielegalne ja znam legalnie działające wysypiska śmieci (oczywiście nie w lesie).
Co do badania aktywności dobowej to przecież można umieścić taki monitoring na ścieżce, którymi porusza się zwierzyna, prowadzącej do nory, przy pojniku, paśniku i gdzie tam chcesz.
Wspomniana prze zemnie foto-pułapka ma zasięg czujnika 15m i lampę podczerwieni więc nie trzeba ustawiać jej przy samej norze, 15 m to spora odległość, a lampa daje co prawda czarno-białe zdjęcia ale bdb. jakości.
Do tego podczerwień nie powoduje widocznego błysku co nie zdradza położenia urządzenia i nie płoszy zwierząt.
Wojtek

#32 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 04 maj 2010 - 12:02

ostapowicz, mylisz wysypisko ze składowiskiem ;-)
Odnośnie monitoringu - wszystko zależy od tego, po co chcesz to zrobić.
Jeśli tylko po to, żeby mieć mniej więcej orientację odnośnie aktywności dobowej, żeby zasadzić się potem na zdjęcia - jak najbardziej jeden czujnik w pobliżu (te 15m to nadal "w pobliżu") nory/ paśnika etc. wystarczy.
Jednak jeśli miałoby to służyć celom naukowym, to macierz jest konieczna, aby uzyskać wyniki najbardziej zbliżone do sytuacji rzeczywistej.

Choć równie dobrze można to oczywiście zrobić prościej - wykorzystując śledzenie telemetryczne, choć tu koszty rosną znacząco w górę, pozostaje też kwestia tego, że osoby spoza ośrodków naukowych raczej na tego typu badania pozwoleń nie dostaną.

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#33 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 04 maj 2010 - 12:16

ostapowicz, mylisz wysypisko ze składowiskiem ;-)

Wiedziałem, że tak napiszesz ale Wikipedja podaje taka definicję:
Składowisko odpadów, potocznie wysypisko śmieci - to zlokalizowany i urządzony zgodnie z przepisami obiekt zorganizowanego deponowania odpadów.
Oczywiście zgadzam się że to składowisko :mrgreen:
Co do monitoringu to miałem na myśli zbieranie danych dla moich potrzeb fotograficznych, chociaż jeżeli takie urządzenie zarejestruje obecność danego gatunku w jakimś miejscu może taka informacja posłużyć, jako dane, które mają wartość naukową.
Będzie to potwierdzenie, że dany gatunek występuje na danym terenie, jest aktywny o danych porach dnia i pewnie można będzie uzyskać wiele innych informacji, np. czy się rozmnaża bo młode są widoczne na zdjęciach, jak się zachowuje, czym się żywi itp.
Wojtek

#34 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 04 maj 2010 - 12:25

Jeśli zarejestruje obecność - tak, jest to informacja o wartości naukowej, ale ogranicza się tylko do stwierdzenia obecności.
Jeśli będzie zarejestrowany z młodymi - tak, mamy informację, że dany osobnik się rozmnożył.
I w sumie tyle..
To są szczątkowe informacje. Ważne, ale szczątkowe.

Pojedyncza pułapka zamontowana przy norze pokaże nam tylko czas wyjścia z nory i czas powrotu do nory.
Znowu informacja okrojona - wiemy tylko kiedy osobnik norę opuścił i kiedy do niej wrócił. Nic nie wiemy choćby o tym, jaką trasę przebył w czasie pobytu poza norą.
Co innego odpowiednio rozstawiona macierz, czy to mikrofonowa, czy to foto-pułapkowa..

Pokarmówkę bada się zupełnie inaczej, nie znam nikogo, kto w warunkach terenowych wykorzystywałby do badań preferencji pokarmowej foto-pułapki.
Owszem, monitoring wideo tak, ale to w warunkach laboratoryjnych.
To samo tyczy się behawioru.

Metodyki naukowej oszukać się nie da ;-)

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#35 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 04 maj 2010 - 14:33

http://www.cabelas.c... ... =catfeatel

link do wspomnianej strony przez sebaoka, calkiem sprytne urzadonka;> i w dosc znosnych cenach.
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#36 sebaok

sebaok

Napisano 04 maj 2010 - 14:51

Za max 3 tyg powinienem mieć takie urządzenie za 120$ ;-)

#37 SARACENN

SARACENN
  • Małomówny
  • 36 postów
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 04 maj 2010 - 20:36

I tak 120 zielonych w lesie zostawić. :mrgreen: A ja dałem za wszystko 50 złotówek. I jak go zostawiam w polu to obawiam się tylko, że go nie znajdę tak rośliny potrafią go zamaskować. Ale od czego jest GPS. Teraz go zostawiłem na tydzień i zapisałem współrzędne.No i poinformowałem leśniczego o tym fakcie, który sam jest ciekawy z rezultatów.

#38 sebaok

sebaok

Napisano 04 maj 2010 - 20:44

Moj też zostanie zainstalowany jak Wojtka w budce lęgowej:)

#39 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 12 maj 2010 - 15:21

Mam możliwość podzielić się z wami wynikami działania foto-pułapki.
Koledzy z sąsiedniego nadleśnictwa poprosili o udostępnienie urządzenia w celu zarejestrowania kto jest sprawcą kłusownictwa.
Okazało się że na zastawiony wnyk złapała się locha, która niestety zdechła, jak się okazało w pobliżu znaleziony został plecak, a w nim dwie siekiery, dwa noże, osełka i reklamówki do pakowania mięsa.
Z obserwacji poczynionych na miejscu wynikało, że kłusownicy zostali najprawdopodobniej spłoszeni, ale trzeba było podjąć próbę ustalenia, co to za bandyci.

3. na tym zdjęciu widać martwą lochę ta czarna plama pomiędzy krzakami.

Dołączona grafika

4. a tu niestety nie sprawca ale dzik i to żywy.

Dołączona grafika

5. a tu maluchy.

Dołączona grafika

Niestety po mięso nikt nie przyszedł.
Zdjęcia są z takiej dziwnej perspektywy ponieważ pułapkę trzeba było zakopać w ziemi aby ewentualni sprawcy nie zauważyli sprzętu, dzik się ewidentnie zainteresował tym dziwnym "ziemniakiem".
U dołu zdjęć widać zarejestrowaną datę i godzinę wykonania zdjęcia.
Wojtek

#40 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 12 maj 2010 - 15:35

ostapowicz, - zlapac s...wieli i do "puszki"!
swietny pomysl z wykorzystaniem tej foto-pulapki ! :)
powodzenia w zlapaniu klusownikow!
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych