Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Sposób na sarny.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#1 Piszczałka

Piszczałka
  • Lokalizacja:
    Częstochowa

Napisano 24 kwiecień 2010 - 18:17

Wpadłem na ciekawy a zarazem szalony pomysł podchodu sarny. Dawno temu przeczytałem informacje jakoby indianie równin amerykannskich polowali na bizony przebierajac sie za wilki ,pomyślałem że można by zrobic manekin sarny i prowadzic przed sobą by nie widziała fotografa.Co o tym myślicie ,może macie jakieś doświadczenia albo pomysły ,proszę się tylko nie śmiać ,do tematu podchodzę poważnie :-P
Canon 40D+ 300mm/f4 IS USM L+Goldphoto

#2 1507

1507
  • Lokalizacja:
    Zduńska Wola

Napisano 24 kwiecień 2010 - 18:32

a co z twoim zapachem :?:

#3 Piszczałka

Piszczałka
  • Lokalizacja:
    Częstochowa

Napisano 24 kwiecień 2010 - 18:35

Pozostaje podchód pod wiatr .
Canon 40D+ 300mm/f4 IS USM L+Goldphoto

#4 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 24 kwiecień 2010 - 19:16

Z tego co widać po ilości zdjęć w temacie saren i BŁ nie jest zbyt trudno podejść sarnę lub ją "wyczatować" (Mi się jeszcze nie udało, ale to wyjątek potwierdzający regułę :-D)
Moim zdaniem nie ma sensu zabawa w sztuczne sarny.
Bracia Kłosowscy probowali kiedyś umieścić aparat w sztucznym żurawiu. Prawdziwe żurawie czuły jednak, ze jest z nim coś nie tak i omijały go z daleka :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#5 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 25 kwiecień 2010 - 12:37

a co z twoim zapachem

mit.
w ciagu 2lat zostalem zweszony przez sarne moze 1raz.
nigdy nie zwaracalem uwagi na wiatr przy foceniu saren, powiem szczerze ze wole silny wiatr w plecy niz zadnego wiatru, z silnym wiatrem latwiej zakamuflowac halasy podczas podchodzenia.

Piszczałka, - masz 300mm na aps-c to po co Ci jakeis zabawy w sztuczna sarne:P?
mysle ze to glupi pomysl, bo jak to taszczyc podczas skradania sie?, tak czy siak i tak troche bedzie Cie widac, jakies ruchy itp, mysle ze sarny uciekna nawet jak zrobisz najwiernejsza ich kopie :P
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#6 pestkos

pestkos
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Lokalizacja:
    Oświęcim\Grojec

Napisano 25 kwiecień 2010 - 12:57

mit.


A mi sie właśnie dzisiaj zdarzyło piękny rogaś szedł sobie przez zasiane pole.Godzina 5.30.Lezałem w mojej przenośnej czatowni ,nie widział mie ale czół. Stał moze z 4-5 metrów ode mnie i łapał zapach w nozdrza.Skubany ale mu coś nie pasowało :-) nie wiedział czy iść dalej czy nie.A ja bałem sie nacisnać na spust migawki :lol: by go nie spłoszyć."Strzeliłem" i poszedł...

Pare dni temu wyszło stado moze 8 saren na mnie (szły z wiatrem) ja siedzialem na trawie statyw i nic wiecej tylko zielona kurtka na sobie.W ogóle na mnie nie zwracały uwagi.Dopiero gdy przeszły za mnie wyczuły i w nogi.Odległośc moze 10 metrów.Nie pytajcie czemu nie mam zdjec z tego :roll: zdarzenia.Po prostu amator :lol: piękne miałem warunki z swiatełkiem ale jak sie ma pokazana czerwona ikonkę baterii na wyswietlaczu.... :mrgreen:

Także ja myśle że coś tam czują. :-)
NIKON + SIGMA + BENRO

#7 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 25 kwiecień 2010 - 15:56

Stał moze z 4-5 metrów

Odległośc moze 10 metrów

no to z tylu metrow to nawet ja bym Cie zweszyl:P
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#8 slonkaap

slonkaap
  • Użytkownik
  • 77 postów
  • Lokalizacja:
    Chodziez

Napisano 25 kwiecień 2010 - 21:15

Witam.Sarna nie jest trudna do fotografowania jezeli przestrzega sie kilku zasad.Po pierwsze jest ona bardzo czujna na wszelki ruch.Podchodzilem sarny idac prosto na nie ale pod warunkiem ze co kilka m robilem mala pauze.W momencie kiedy sarna patrzy w naszym kierunku nalezy natychmiast zatrzymac sie i pozostac w bezruchu kilka minut.Sarny czesto zaczynaja ni9by na nowo zerowac,po czym blyskawicznie podnosza glowe sprawdzajac czy to "cos" stoi w miejscu czy zmienilo polozenie.Po drugie sarny prawie zawsze wychodza na zerowisko o podobnej godzinie i niemal w tym samym miejscu a to pozwala nam wczesniej ukryc sie.Nie trzeba budowac specjalnych kryjowek,wystarcza jakas prowizorka lae najwazniejsze to zachowac spokoj .Po trzecie nalezy zwrocic uwage na kierunek wiatru,choc przy maskowaniu i bardzo cichym zachowaniu to nie jest najwazniejsze.Pozdrawiam slonkaap ;-)
1DMkII,Canon 400/5.6L+c.70-200/2.8L +C.17-40/4 L+c.1.4x + c.2x +Sonnar 180/2.8 ,Manfrotto 055 Prob+M.486RC2+Jobu Jr Gimbal Haed,Lowepro 3AW,5AW+Lowepro Mini Trekker

#9 stary

stary
  • Użytkownik
  • 74 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 25 kwiecień 2010 - 23:29

Dokładnie potwierdzam sytuacje slonkaap. Sarny wychodzą jak w zegarku na żer i prawie dokładnie w tych samych miesjscach.
Kilkukrotnie podczołgiwałem się do 'szczekającego' koziołka w wysokiej trawie, tylko w kurtce, spodniach moro i kominiarce. Dopóki koziłek nie widział moich ruchów i nie zroientował się, że coś do niego lezie w trawie, nie zwracał na mnie dużej uwagi. Przy dystansie 20m jego ciekawość wzięła w nim górę nad strachem i zacząl ostrożnie iść w moją stronę. Takim przerywanym czołganiem zbliżyliśmy się na odległość 3-5m. Aż nie chciało mi się podnosić aparatu i trzelać migawką. Widok aparatu też mi płoszy zwierzyne.

Gdybym miał paradować po atrapą sarny, mógłym być postrzegany przez myśliwych jako cel - spory minus pomysłu.

Jeszcze jedno spostrzeżenie sarny a jelenie w środku lasu. Bardzo wczesnym przedświtem ulokowałem się pod gałeziami świerku na krzyżowce dróg. Po jakimś czasie doszedł mnie hałas łamanych gałazek, patyków.. ogolnu zgiełk - na drogę wyszło stado jeleni prowadzoce przez licówkę.
Gdy szło stadko saren odbyło się bezszelestnie.

W sumie myślę, że nie warto działać z manekinem sarny.
Dziurawe pudełka, szkło, rurki.

#10 robkiz

robkiz

Napisano 26 kwiecień 2010 - 07:17

Rowniez potwierdze to co mowi Slonkaap. Podchodzic - jednak najlepiej pod wiatr - tak aby sarna nie widziala ruchu. Ewentualnie znalezc miejsce gdzie regularnie wychodzi i tam sie zaczaic. Wystarczy polozyc sie w trawie albo nakryc siatka. Generalnie podczas podchodu trzeba robic to co kot ;)
jest nawet taki film w necie
Zdazylo mi sie jednak ze sarenka wyszla kwadrans wczesniej i zastala mnie.... z rozpietymi gaciami bo myslalem ze mam jeszcze chwilke :mrgreen:
Robert

#11 SCRUBBY

SCRUBBY
  • Użytkownik
  • 556 postów

Napisano 26 kwiecień 2010 - 07:33

robkiz, ale opuszczone gatki nie przeszkadzają w fotografowaniu :P No chyba, że musisz gdzieś podbiec :D

Powiedział kiedyś b. znany zagraniczny aktor/rezyser:
"Albo robisz materiał o wydarzeniach albo bierzesz w nich udział". To ma oznaczać, że niezależnie od sytuacji wciskasz spust migawki a scenę podchodzenia sarny obserwujesz przez wizjer aparatu :)

Mniej znany reportażysta (nasz krajowy) powiedział mi ostatnio na spotkaniu fotograficznym:
"Jak Cię bija, to twarz zasłaniaj aparatem i strzelaj zdjęcia."

Cos w tym musi byc ;)
SCRUBBY - moje tracki GPS z różnych wypadów

C40D | S10-20 | C50 | C24-105L | Cokin | DIGIPOD A2841P | BH-15N | NEX-3, 16mm

#12 Piszczałka

Piszczałka
  • Lokalizacja:
    Częstochowa

Napisano 26 kwiecień 2010 - 10:17

Może faktycznie zastosowanie atrap w fotografii przyrodniczej to nie potrzebny kłopot .Sarny bez tego stosunkowo łatwo podejść .Ale jestem ciekaw czy uda się je przechytrzyć i w najbliższym czasie to sprawdzę ,nadal uwarzam że pomysł ma potencjał 8-)
Canon 40D+ 300mm/f4 IS USM L+Goldphoto

#13 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 26 kwiecień 2010 - 10:19

hmm pomysł ma potencjał ale miejcie się na baczności jak jakiś myśliwy Was wypatrzy :)

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#14 Piszczałka

Piszczałka
  • Lokalizacja:
    Częstochowa

Napisano 26 kwiecień 2010 - 10:27

Na mojej miejscówce faktycznie może być to problem.
Canon 40D+ 300mm/f4 IS USM L+Goldphoto

#15 slonkaap

slonkaap
  • Użytkownik
  • 77 postów
  • Lokalizacja:
    Chodziez

Napisano 26 kwiecień 2010 - 11:02

Jezeli ktos upiera sie przy atrapie sarny to prosze uwazac aby nie byla to atrapa kozla,poniewaz 11 maja rozpoczyna sie sezon polowan wlasnie na rogacze. :mrgreen: :mrgreen: .Zycze udanych fotek i pozdrawiam
1DMkII,Canon 400/5.6L+c.70-200/2.8L +C.17-40/4 L+c.1.4x + c.2x +Sonnar 180/2.8 ,Manfrotto 055 Prob+M.486RC2+Jobu Jr Gimbal Haed,Lowepro 3AW,5AW+Lowepro Mini Trekker

#16 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 26 kwiecień 2010 - 11:41

Zdazylo mi sie jednak ze sarenka wyszla kwadrans wczesniej i zastala mnie.... z rozpietymi gaciami bo myslalem ze mam jeszcze chwilke


:mrgreen:
dlatego wyszła

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#17 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 27 kwiecień 2010 - 21:29

Jezeli ktos upiera sie przy atrapie sarny to prosze uwazac aby nie byla to atrapa kozla,poniewaz 11 maja rozpoczyna sie sezon polowan wlasnie na rogacze. :mrgreen: :mrgreen: .Zycze udanych fotek i pozdrawiam


Ja bym raczej radził, zeby nie robić atrapy kozy, bo jak jakiś kozioł się pomyli... :mrgreen:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#18 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 28 kwiecień 2010 - 10:56

michalv, - tak zle i tak niedobrze, teraz kwestia ile jestesmy w stanie poswiecic dla zdjec:P
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#19 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 28 kwiecień 2010 - 19:46

:mrgreen:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#20 mamil_km

mamil_km
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • Lokalizacja:
    Okolica Ożarowa Maz.

Napisano 15 maj 2012 - 17:33

Podchodzicie ze statywem ? Monopodem czy może trzymacie aparat w ręku ? W czasie podchodu mocno się maskujecie ? Schyłkiem, w kuckach czołgacie :lol: ?? Ostatnio miałem okazję ale nie spodziewałem się w tym miejscu w którym byłem i koziołek dał tylko susa w bok i tyle go widziałem. Czy jest sens w lato coś podrzucić do zjedzenia , może jakiś zapach potrafi je przyciągnąć do konkretnego miejsca ? Może sianko ze świeżo skoszonej trawy (mocno pachnie) ?
D90 n18-200 s150-500 s70-300 s85





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych