Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

"Aktywność" karmnikowa ptaków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 01 styczeń 2010 - 20:52

Witam

Mam nadzieję że to odpowiedni dział.

Przygodę ze zdjęciami ptaszków zacząłem w tym roku, zachęcony opowiadaniami, zdjęciami innych osób z utęsknieniem czekałem na zimę - bo ponoć to najlepszy okres na robienie im zdjęć. Z tą też myślą dokarmiałem i dokarmiam regularnie do dziś przy jednej z czatowni. (druga, z którą wiązałem jeszcze większe nadzieje została zniszczona - a odwiedzał mnie już tam choćby mysikrólik)

Niestety obecnie się rozczarowuję, bo więcej różnych gości miałem wiosną czy w lecie niż teraz.
Dzisiaj byłem jakieś 3 godziny - nadal mam stado sikorek bogatek, na które już patrzeć nie mogę ;) , kilka sosnówek, jedną modrą, i czarnogłowki - a reszta ptaków chyba urlopuje ;)

Do tej pory było mnóstwo kowalików, pojawiały się czubatki, często były dzięcioły oraz inne ptaszki które nie zdążyłem zidentyfikować.

Czatownia położona jest na skraju lasu jakieś 200m od jezdni, 0,5km od pierwszym zabudowań, podobna odległość do jeziora. Czy karmienie tylko słonecznikiem + słoniną skutkuje właśnie brakiem różnych gatunków ? A może końcówka grudnia, początek stycznia to słaby okres ?

Chciałem się zapytać, bądź prosić o zrobienie takiego wątku, gdzie można by wpisywać największą sezonową aktywność różnych ptaków. Może będziecie dopisywać co obecnie dzieje się u Was, jakich ptaków przylatuje więcej, lub które zaginęły - nie chodzi mi o te które odlatują do ciepłych krajów ;).

Od października do teraz u mnie ciągle rządzą bogatki, czarnogłówki, sosnówki, raz po raz modra i czubatka, dzięcioł duży i kowalik, dzisiaj na chwilę wleciała czujna sójka.

Pzdr.
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#2 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 02 styczeń 2010 - 17:56

Różnie z tym bywa, nawet z bogatkami. Bywały dni, gdy ich było do około 30-40 szt jednocześnie, ale i tak gdy ta ilość spadała do około 4-5 szt w ciągu dnia. Podobnie z innymi gatunkami. Jeszcze jakiś miesiąc temu były same dzwońce i to nie tylko przy karmniku, ale i w jego pobliżu. Teraz przylatują razem z czyżami, trznadlami (których z każdym dniem przybywa, a dzwońców ubywa). Na pewno na różnorodność gatunków ma wpływ różnorodności karmy, jaką się używa do karmienia. Ja staram się co kilka dni zmieniać jej skład, chociaż słonecznik dominuje. Do tego dorzucam im mieszankę zbóż lub osobno (pszenica, jęczmień, owies, żyto, pszenżyto), rzepak, różnego typu kasze gryczane i jęczmienne (o różnej grubości), masę tłuszczową, słoninę, czy też orzeszki ziemne (niesolone!). Oczywiście nie mają tego wszystkiego na raz.
Jak z gatunkami? Od czasu jak dokarmiam różne ptaszyny tylko zajrzały lub zostały na dłużej. Przykładowo: dzięciołek, dzięcioł duży, jer, śpiewak pojawiły się dosłownie na 2-3 dni. Inne są cały czas (bogatki, modraszki, dzwońce, czyże, krogulec - kilka razy w tyg). Jeszcze inne chyba postanowiły przezimować w pobliżu karmnika (samczyk zięby, zagląda kilka raz dziennie - ten sam osobnik). I nawet jeśli nie robię im zdjęć, to jednak karmę mają dostępną cały czas. I co najważniejsze: musi być sucha i świeża. Ważne również by była już o świcie, bo wiele ptaków po chłodnej nocy koczuje już od świtu.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#3 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 02 styczeń 2010 - 21:15

Dzięki Chemik za odzew.

Oczywiście naczytałem się już sporo na temat dokarmiania ptaków - wyciągnąłem także wnioski, że nie będę tego robił porą wiosenną, letnią i jesienną, chyba, że temperatura spadnie koło zera. Do tej pory karmię regularnie słonecznikiem który oczywiście jest świeży, podobnie ze słoninką.

Kiedy zaczynałem przygodę z fotografowaniem w marcu tego roku, miałem większą "mieszankę" ptaków - może blisko po zimie są w większej aktywności...

Mam stałych bywalców mojej czatowni od wielu miesięcy, nie zauważyłem jednak śladów krogulca - a naczytałem się, że takie skupisko ptaszków jest dobrą przynętą dla tego ptaka.

Dzisiaj trochę "przemeblowałem" przed czatownią, postawiłem stary konar z słoniną - liczę na dzięcioły.

W każdym razie dziękuję za podzielenie się swoją opinią, może inni będą dopisywać na bieżąco co dzieje się u nich.

Pozdrawiam Marek K.

www.fotochodziez.pl
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#4 makro

makro
  • Małomówny
  • 25 postów
  • Lokalizacja:
    Śląskie

Napisano 25 luty 2010 - 19:28

I tak macie szczęście. U mnie to tylko kilka bogatek, dwie modre, sierpówki. Czasami jakaś sójka zawita i chyba ostatnio dzwoniec. Ale poza tym nic. Do karmnika wsypuję słonecznik, rozłupane orzechy, kaszę.

#5 makro

makro
  • Małomówny
  • 25 postów
  • Lokalizacja:
    Śląskie

Napisano 25 luty 2010 - 19:33

Zapomniałem dodać że jeszcze wywieszam słoninę i smalec w pudełeczku jest w karmniku.

#6 matrekus

matrekus
  • Małomówny
  • 40 postów

Napisano 25 luty 2010 - 20:24

ja mam w karmniku nasiona topione w tłuszczu, słoninkę no i same nasionka. Pod dom przylatuje około 42 wróbli, 19 bogatek, kiedyś 6 modraszek (dawno nie widziałem), 2 sosnówki, 1 czubatka, raz był grubodziób oraz dzięcioł duży i krętogłów no i raz przybyła Pustułka (jednak polowanie na ptaszki jej się nie udało :))





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych