Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

W jakim formacie robicie zdjęcia RAW (NEF), czy JPEG?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#21 Wojtek_sl

Wojtek_sl
  • Lokalizacja:
    Siemianice

Napisano 09 grudzień 2009 - 10:05

... NIKON) soft był do bani...


I tu się nie zgodzę. NIKON CAPTURE NX2 z pewnością nie jest do bani :-P

#22 Eidolon

Eidolon
  • Użytkownik
  • 55 postów
  • Lokalizacja:
    Dukla/Białowieża

Napisano 09 grudzień 2009 - 10:25

Tylko RAW. I to do wszystkich zdjec. Nie chce mi sie bawic i tracic czasu na jotpegi.
Obrobka glownie w DPP, ale przestawiam sie chyba na Lightrooma.

#23 miszak

miszak

Napisano 09 grudzień 2009 - 13:26

... NIKON) soft był do bani...


I tu się nie zgodzę. NIKON CAPTURE NX2 z pewnością nie jest do bani :-P


Ale to były czasy D50. Chyba większość freewaru nie łykała nefów a soft dołączony do aparatu nie wywoływał rawów o ile dobrze pamiętam albo kiepsko mu to szło.

August, z K200 miałem nieco inny program. Ten od samsunga wygląda nieźle chociaż chyba jest ewolucją, przeróbką tego Pentaxowego. Chyba to wszystko bazuje na silypixie. Z drugiej strony to jednym zdjęciem się tylko bawiłem bo mam tylko 3 foty zrobione jako RAW i JPEG i tylko to mogę sobie porównywać. Jeżeli zdjęcie jest do poprawy to rzeczywiscie RAW jest nie do pokonania. Jeżeli zdjęcie w jpeg jest bardzo dobre to różnicy w normalnym uzytkowaniu nie ma. Tylko ciekawe ile zdjeć mamy tych bardzo dobrych? ;-)

 


#24 miszak

miszak

Napisano 18 luty 2010 - 15:13

Mam do Was takie pytania. Pomóżcie jesli ktos wie i nie krzyczcie od razu, że jestem leniem i nie chce mi się szukać. Od razu się do tego przyznaję. :oops:
Czy w canonowskim DPP jest opcja wyrównywania pochyłych kadrów?
Czy jest jakis program, który wyświetla minaiturki rawów po otwarciu folderu tak jak to jest z JPEG?
Czy silkypix obrabia canonowskie pliki CR2 z 50D i czy to jest program darmowy?

 


#25 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 18 luty 2010 - 16:11

W DPP jest opcja wyrównania kadrów.
Miniaturki rawów możesz obejrzeć w canonowskim ZoomBrowserEx.
Na ostatnie pytanie nie znam odpowiedzi.
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#26 52UM

52UM

    Poprzednio "Zydlung"

  • Użytkownik
  • 753 postów
  • Lokalizacja:
    Kołobrzeg

Napisano 18 luty 2010 - 17:01

Odpowiedź na drugie pytanie, plug-in do windowsa. http://www.arcsoft.c...ucts/Rawviewer/.

GFX 


#27 Terek

Terek
  • Użytkownik
  • 912 postów
  • Lokalizacja:
    Włocławek

Napisano 18 luty 2010 - 17:53

Witam

moby dick, napisał :

W DPP jest opcja wyrównania kadrów


Jest opcja kadrowania i obracania kadru o kat 90 st , natomiast nie ma obrotu o dowolny kąt. Czyli nie ma możliwości poprawienia np. "wylewającej się wody" . Nie ma również możliwości efektów geometrycznych w DPP.
No chyba że źle zrozumiałem pytanie miszaka

Pozdrawiam

#28 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 18 luty 2010 - 20:38

Sprawdziłem jeszcze raz i rzeczywiście Terek, ma rację, tej opcji nie ma. Najlepiej do tego nadaje się chyba PS.
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#29 Terek

Terek
  • Użytkownik
  • 912 postów
  • Lokalizacja:
    Włocławek

Napisano 18 luty 2010 - 21:14

Witam

moby dick napisał :

Sprawdziłem jeszcze raz ...


:beer:
,ale moja kolejka pierwsza :-)

Pozdrawiam

#30 miszak

miszak

Napisano 18 luty 2010 - 21:32

Dzięki panowie. Wynika z tego, że w miarę trzeźwo patrzyłem na DPP. Jeszcze lepiej niż w PS prostowanie kadrów jest rozwiązane w SAMSUNG RAW CONVERTERze więc pewnie w silkypiksie też tak jest. Czy macie patent na korzystanie z DPP na służbowym (zablokowana możliwość instalacji) kompie? Spróbowałem skopiować pliki zainstalowane na drugim kompie ale nie chodzi.

 


#31 miszak

miszak

Napisano 18 luty 2010 - 21:58

Odpowiedź na drugie pytanie, plug-in do windowsa. http://www.arcsoft.c...ucts/Rawviewer/.


A to jest free czy trzeba kupić?

 


#32 PRZEMEK.W. (Przemek)

PRZEMEK.W.
  • Małomówny
  • 6 postów
  • Lokalizacja:
    Skierniewice

Napisano 18 luty 2010 - 22:19

Głównie RAW(NEF), na imprezach ustawiam sobie RAW+JPG, JPGi dla tych co chcą ode mnie szybko zdjęcia zgrać bo bardzo by chcieli już je mieć.
Do obróbki RAWów używam darmowego UFRawa.
"because it is there"-George H. L. Mallory

#33 52UM

52UM

    Poprzednio "Zydlung"

  • Użytkownik
  • 753 postów
  • Lokalizacja:
    Kołobrzeg

Napisano 18 luty 2010 - 22:43

A to jest free czy trzeba kupić?

Korzystam z wersji 4.0 ta jest darmowa. Jeśli nie znajdziesz w sieci skrobnij do mnie na PW.

GFX 


#34 Niedziou

Niedziou
  • Użytkownik
  • 84 postów
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 19 luty 2010 - 10:41

Jestem jeszcze nowicjuszem i przyznaję że korzystam z JPEG czy to moze miec wpły na gorszą jakość zdjec? Faktycznie widać różnice w jakosci gdy uzywa się RAW?? I czy można obrabiać zdjęcia w RAW w Photoshopie?
Sony Alpha 550 + Sony 70-400 G

#35 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 19 luty 2010 - 12:19

Niedziou, dla mnie RAW jest bezkurencyjny - bez problemu można skorygować np.: balas bieli, jasność półtonów bez większej utraty jakości. jpg jest już plikiem skompresowanym. Kolejne otwierania i zapisywania powodują coraz większą utratę szczegółów.
Co do używania RAWu w photoshopie: tak naprawdę to otwierasz je w pluginie Adobe Camera Raw. Tym samym możesz korzystać też z innych produktów tej firmy które mają to narzędzie: oprócz photoshopa, także Lightroom czy też Photoshop Elements (ja jego używam - jest jedno ale: tu ACR jest okrojony, nie ma niektórych funkcji które są dostępne w Photoshopie czy Lightroomie)
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#36 Niedziou

Niedziou
  • Użytkownik
  • 84 postów
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 19 luty 2010 - 15:45

A jak radzisz sobie z ogromnymi rozmiarami plików RAW? Gdzieś to trzeba magazynować?
Sony Alpha 550 + Sony 70-400 G

#37 Terek

Terek
  • Użytkownik
  • 912 postów
  • Lokalizacja:
    Włocławek

Napisano 19 luty 2010 - 16:33

Witam

Niedziou, napisała :

A jak radzisz sobie z ogromnymi rozmiarami plików RAW? Gdzieś to trzeba magazynować


Można np. magazynować na 2 dyskach zewnętrznych każdy po 1TB. Cena takiego dysku pracującego po USB to koszt od 300 do 500 PLN.
Na dwóch dlatego że masz kopię w przypadku uszkodzenia jednego z nich. Na taki dysk wejdzie około 52000 zdjęć 20MB a więc sporo.
Oczywiście dysk może być o mniejszej pojemności i może to być jeden dysk + kilkanaście DVD.
Jak dla mnie to problemem nie jest to jak to i na czym to przechowywać tylko jak to katalogować aby wiedzieć gdzie co jest i jak często robić kopię nowych zdjęć.

Pozdrawiam

#38 paoollo

paoollo
  • Lokalizacja:
    Józefów

Napisano 19 luty 2010 - 21:38

Jak dla mnie to problemem nie jest to jak to i na czym to przechowywać tylko jak to katalogować aby wiedzieć gdzie co jest i jak często robić kopię nowych zdjęć.

ja używam tagów (dodaję je przy obrabianiu RAW) + każdy dzień to inny folder (nazwa to: data + słowo klucz), a najważniejsze to trzymam małe jpg (wszystkich zdjęć) na dysku i do oglądania i wyszukiwania używam Pisacy.
K5D, K10D, S10-20, T17-50, S105, S70-300, DA-35/2.4, FA-50/1.4, AF-540FGZ, Sherpa 450R ...(nadal plany)
http://picasaweb.goo...com/foto.pawelb

#39 Terek

Terek
  • Użytkownik
  • 912 postów
  • Lokalizacja:
    Włocławek

Napisano 01 marzec 2010 - 09:56

Witam

Jest nowa wersja DPP ( 3.8 ) do pobrania tu :

http://www.usa.canon... ... adIndexAct

( trzeba jeszcze wyklikac ;-) )

Z tego co się bardzo pobieżnie zorientowałem to jest chyba możliwośc obracania kadru o dowolny kat
Warto zaciagnac tez dokumentacje do DPP . Ponad 120 stron

Pozdrawiam

#40 Robertinio

Robertinio
  • Użytkownik
  • 62 postów

Napisano 16 maj 2010 - 12:04

Jestem nowym posiadaczem Canona 50D i na początku zrobiłem kilka zdjęć seryjnych w JPEG, a później w RAW. Zauważyłem, że chyba JPEG robi szybciej zdjęcia seryjne czy to prawda ?





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych