Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

W jakim formacie robicie zdjęcia RAW (NEF), czy JPEG?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#1 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 06 grudzień 2009 - 23:41

Pytanie jak w tytule, i dlaczego w takim a nie innym.
Proszę o Wasze opinie. Od siebie napiszę, że robię w RAW, ale ostatnio próbowałem w jpg i chyba nie jest zle, a na pewno więcej na kartę wejdzie i mam wrażenie, że seria jest szybsza. Ze pojemniejsza, to oczywiste.
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#2 krzych

krzych

Napisano 06 grudzień 2009 - 23:48

RAW i tylko RAW. Bo pozwala na większą korektę niedociągnięć ekspozycji, WB, szumu itp. Dla mnie tych argumentów wystarczy :) a ceny kart są coraz niższe...

#3 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 07 grudzień 2009 - 00:54

Ja dla odmiany robię jpg i tylko jpg. :) ale to tylko dla tego, że innych nie mogę gdyż mój wspaniały aparat mi na to nie pozwala ;/

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#4 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 07 grudzień 2009 - 01:01

Tylko i wyłącznie RAW ;-)

#5 miszak

miszak

Napisano 07 grudzień 2009 - 10:15

Ja robię JPEG. Doceniam zalety RAWów ale szkoda mi czasu na dodatkowe operacje na kompie. A może wciąż mam za niską świadomość informatyczną? Zrobiłem kilka rawów i jpegów w tych samych warunkach i nie potrafiłem uzyskać lepszego efektu końcowego z rawa. Mówię o efekcie końcowym czyli po finalnej obróbce. Czy potraficie zrobić to samo zdjęcie w RAW i JPEG i finalnie uzyskac lepszy efekt widoczny na monitorze lub odbitce A5 , A4?

 


#6 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 07 grudzień 2009 - 11:54

Moim zdaniem po obrobieniu 2 zdjęć(RAW i JPG) różnica jaką możemy zobaczyć jest niewielka a często jej wcale niema, no chyba że pod względem jakościowym ale to tylko w przypadku jak operację na zdjęciach dokonujemy nie operując maskami.

W przypadku RAW - mamy "czyste" zdjęcie do obróbki
W przypadku JPG - aparat sam zadecydował za nas jak ma wyglądać zdjęcie i każda ingerencja z naszej strony w kolorystykę często może skończyć się utratą jakości.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#7 ZbyszekAl

ZbyszekAl
  • Użytkownik
  • 108 postów
  • Lokalizacja:
    Iława

Napisano 07 grudzień 2009 - 12:41

Jpg jako obraz kompresowany nigdy nie uzyska nawet podobnej jakosci co dobrze obrobiony raw dalsza kwestia juz poruszana o naprawe roznych niedoskonalosci chocby ekspozycji tepm. barwy czy innych rzeczy. Robiac w jpg czlowiek zdaje sie na inzynierow marek sprzetu ktorzy wg wlasnych upodoban okreslaja w jaki sposob algorytmy obrobki zadzialaja w danych warunkach a to nie koniecznie jest plus (najgorzej wychodzi nikon z cukierkowymi fotkami ale agorytmy tematyczne i w canonach zdrowo kuleja pod tym wzgledem prym dziadostwa wiedzie sony). Wiele ludzi nie robi w rawach bo sadza ze ich obrobka to skomplikowana rzecz a to nie prawda, owszem spapranego zdjecia w terenie nie mozna naprawic albo bedzie przedstawial marna jakosc ale chwila pracy i mozna uzyskac wiele interesujacych efektow nie tracac zbytnio na jakosci a zapis do druku w formie tifa daje zadowalajace efekty nawet z mniejszych matryc na wiekszych powiekszeniach. Faktem jest ze Raw zajmuje wiecej miejsca na karcie ale cos za cos dzis karty sa tak tanie ze mozna sobie zafundowac 16gb bez zadnego wysilku wiec oszczedzanie miejsca kosztem jakosc uznaje za glupote. Polaczenie wszystkich rzeczy focenie w jakims trybie programowym plus zapis do jpg i ustawione wb na auto i kicha gotowa.
www.zbigniewmacko.pl
www.zbigniewmacko.pl/#/warsztatyfotograficzne - warsztaty fotograficzne
tel. 889354741

#8 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 07 grudzień 2009 - 12:43

Ja robię wyłącznie w RAW.

Czy potraficie zrobić to samo zdjęcie w RAW i JPEG i finalnie uzyskac lepszy efekt widoczny na monitorze lub odbitce A5 , A4?

Oczywiście że tak.

#9 robkiz

robkiz

Napisano 07 grudzień 2009 - 13:23

ustawiłem jakiś czas temu raw i tak już zostało. Nawet jeśli pstrykam 100 fotek z niedzielnej wycieczki, ktorych nie chce mi sie potrem obrabiać. Zawsze mozna po kilka zdjęc zrobionych w tych samych warunkach obrobić wsadowo. Jeśli wśród nich znajdzie się kila ciekawszych zawsze mozna się nimi zająć bardziej szczegółowo.

Nie wyobrażam sobie zabawy z jpgiem zrobionym w pomieszczeniu, w ciemnym lesie albo przy zachodzie/wschodzie słońca.
Robert

#10 piotrek123

piotrek123
  • Użytkownik
  • 217 postów

Napisano 07 grudzień 2009 - 13:54

A jak już jesteśmy przy RAW-ach to jakiego używacie programu do obróbki RAW.
Alfa 300 + SAL 18-70 + Tamron 70-300 LD DI Macro 1:2 :kris:

#11 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 07 grudzień 2009 - 13:59

Ja ustawiam RAW na wypadach do lasu czy nad wodę,a u cioci na imieninach pstrykam w JPEG.Co do programu to Digital Photo Professional

#12 robkiz

robkiz

Napisano 07 grudzień 2009 - 15:12

Wczesniej CaptureOne teraz jak Tikos: DPP
capturek bardzo przyjemy ale od wersji 4 wzwyz zbyt rozbudowany jak na moje potrzeby. tymczasem nowe wersje dpp bardzo przyjemne
Robert

#13 damian2000 (Damian Bednarz)

damian2000
  • Lokalizacja:
    okolice Krakowa

Napisano 07 grudzień 2009 - 16:16

Tylko RAW. Na początku nie mogłem się przyzwyczaić do obróbki ( DPP), ale z czasem się nauczyłem. To zupełnie tak samo jak ze statywem. Na początku było ciężko brać go na każdą sesję, ale teraz nie wyobrażam sobie zdjęcia bez niego. Stał się tak samo potrzebny jak aparat, obiektyw itp.

#14 rafiboj

rafiboj
  • Lokalizacja:
    Bogatynia

Napisano 07 grudzień 2009 - 18:35

Na początku robiłem w jpeg do póki nie poznałem możliwości RAW-u i teraz tylko i wyłącznie RAW a obrabiam w Adobe Photoshop Lightroom

#15 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 07 grudzień 2009 - 22:07

RAW
CAPTURE ONE

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#16 toron27

toron27

Napisano 07 grudzień 2009 - 23:46

Od kilku miesięcy używam RAWa bo w końcu udało mi się (z pomocą Mikouaka) rozszyfrować obróbkę w canonowskim programie dodanym do aparatu.Co prawda wielu możliwości jeszcze nie znam i pewnie nigdy nie poznam, bo brak mi kogoś pod ręką kto by znał temat.
Martwi mnie przede wszystkim jedna sprawa :co robię źle, że w warszawskich Profi Labach nie mogą wywołać mi odbitek z TIFA ????????????????????
Może ktoś z Was wie o co chodzi?

#17 miszak

miszak

Napisano 08 grudzień 2009 - 10:20

Dla zabawy w nocy pobawiłem się samsungowym RAWem. Generalnie macie rację. Miałem jakieś lekko skopane zdjęcie i oprogramowaniem dołączonym do aparatu dało się fajnie je wyprowadzić. W poprzednich puszkach (PENTAX i NIKON) soft był do bani a samsungowy działa całkiem dobrze. Niestety zabiera to sporo dodatkowego czasu. W sumie same operacje nie są długie i skomplikowane ale mój komp potrzebuje jednak sporo czasu na przetrawienie pliku ok. 20 mega.

 


#18 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 08 grudzień 2009 - 19:05

miszak, mam to samo....nasze PEF-y albo co gorsza DNG są strasznie ciężkie....ale ja też się do RAW zmuszam, dlatego z jpeg na plenerach zrezygnowałem całkowicie.
Ale na wakacje, na zdjęcia "albumowe" jpeg zupełnie wystarcza, a na kartę wchodzi więcej...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#19 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 08 grudzień 2009 - 19:52

ja jeszcze najczęściej robię w jpeg, ale już powoli wkraczam w świat RAW-u.

#20 paoollo

paoollo
  • Lokalizacja:
    Józefów

Napisano 09 grudzień 2009 - 10:00

w warszawskich Profi Labach nie mogą wywołać mi odbitek z TIFA

mi nie chciał przyjąć "automat", ale płytę wzięli i wywołali

a jeśli chodzi o temat główny to ostatnio tylko RAW, choć pewnie na wakacje wrócę do jpg.
Jest to też sposób na samodyscyplinę w ilości zdjęć i natychmiastowej (czyt. max 1 miesiąc :)) obróbce.
Obecnie używam Lightroom beta (jak wygaśnie to podumam co dalej) - używałem też trial C1 i też byłem zadowolony
K5D, K10D, S10-20, T17-50, S105, S70-300, DA-35/2.4, FA-50/1.4, AF-540FGZ, Sherpa 450R ...(nadal plany)
http://picasaweb.goo...com/foto.pawelb





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych