Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Polecam książkę (te o tematyce fotoprzyrodniczej).


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
166 odpowiedzi w tym temacie

#21 asfoto (Andrzej Smoliński)

asfoto
  • Lokalizacja:
    Brzuśce/pomorskie

Napisano 12 styczeń 2010 - 18:53

Dzisiaj kurier dowiózł ( mimo fatalnej pogody ) książkę W.Kozłowskiego pt. "Owady Polski Chrząszcze" jeśli ktoś się tą tematyką interesuje to polecam. 366 stron na prawdę ciekawych zdjęć i fachowych opisów. Książka moim zdaniem godna uwagi.

Nikon D500 T17-50 VC, S 150 OS, Samyang 8mm
Facebook


#22 coma_berenices

coma_berenices
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 03 luty 2010 - 12:07

Czy moglibyście polecić jakiś ciekawy album o Polsce, skupiający się głównie na przyrodzie? Plusem byłoby tłumaczenie tekstu na język angielski. Mam albumy o Odrze, Warcie, BPN ale szukam czegoś ogólnego o pięknie Polski. Gdzie można by znaleźć coś o górach, jeziorach, puszczach itd.. Możecie coś polecić? :-)

#23 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 03 luty 2010 - 12:31

Jest chyba album, dokładnie nie pamiętam, ale chyba o Dolinie Rurzycy, czy okolic... jakoś tak ;-) ze zdjęciami ostapowicza :-)

#24 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 03 luty 2010 - 12:56

coma_berenices, to może coś takiego:

http://www.allegro.p... ... _nowa.html

http://www.allegro.p... ... album.html

http://www.multicobo... ... _8572.html

http://www.multicobo... ... _8570.html

http://www.multicobo... ... _8571.html

http://www.multicobo... ... _8573.html

#25 coma_berenices

coma_berenices
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 03 luty 2010 - 14:10

Jest chyba album, dokładnie nie pamiętam, ale chyba o Dolinie Rurzycy, czy okolic... jakoś tak ;-) ze zdjęciami ostapowicza :-)

ostapowicz, gratulacje :-)

szycho, dzięki za linki. To na prezent dla duńskich przyjaciół, bardzo chcą odwiedzić Polskę, album będzie większą zachętą ;-) Chyba ta pozycja - http://www.multicobo... ... _8572.html - będzie najlepsza. Dzęki! :-)

#26 WildRoses

WildRoses
  • Lokalizacja:
    kujawsko-pomorskie

Napisano 07 luty 2010 - 16:17

Przed kilkoma dniami powiększyłam swoją biblioteczkę o kolejną pozycję autorstwa Freemana "Okiem fotografa. Sztuka komponowania i projektowania zdjęć cyfrowych". Duża dawka informacji o kadrowaniu - paradoksalnie najmniej miejsca poświęcone tradycyjnemu trójpodziałowi za to sporo np. o tym jak skomponować zdjęcie wykorzystując grę świateł i cieni, kontrast, relacje między kolorami, ustawienia ostrości. Oczywiście wszystko poparte odpowiednimi fotografiami. Z czystym sumieniem mogę polecić.
Nikon i klamoty

#27 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 07 luty 2010 - 16:41

Też mam tę książkę. Bardzo dobra pozycja. Szeroko omówiona kompozycja zdjęć z licznymi przykładami. Również polecam.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#28 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 07 luty 2010 - 22:32

Potwierdzam. Świetna książka, do jej lektury warto niejednokrotnie wracać.

#29 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 10 luty 2010 - 19:29

Już tylko dwie strony zostały mi do końca (pierwszego czytania) książki Tomasa Fitzharrisa pt.: "Fotografia Krajobrazu" wydanej pod koniec ubiegłego roku przez Galaktykę.
http://www.galaktyka...uct,,375,8.html

Dołączona grafika

Z pozycji amatora raczkującego w tematyce fotografii krajobrazu, gorąco polecam ten tytuł wszystkim, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dziedzinie lub pogłębić swoją wiedzę na jej temat.
Kiedy wspomniałem o tej książce McMorrisowi, powiedział coś w stylu "widziałem to badziewie, same obrazki" :mrgreen: Zgadza się, obrazków sporo (i to jakich!), ale treści wystarczająco dużo i to korespondującej z każdym z osobna prezentowanym zdjęciem.
Podczas czytania pierwszych rozdziałów troszkę razi amerykańskie podejście autora (i pobłażliwość tłumacza) do spraw (reklamowo-)sprzętowych i wskazówek dla... nazwijmy to, niedzielnych fotografów, wkrótce jednak Fitzharris przechodzi do sedna i zaczyna coraz ciekawiej i, przynajmniej dla mnie, coraz bardziej odkrywczo, pisać o samym fotografowaniu.
Książka podzielona jest na pięć części, poczynając od dwóch rozdziałów na temat szeroko pojętych technikaliów, poprzez wskazówki na temat kompozycji, aż do dużej sekcji zawierającej informacje na temat fotografowania konkretnych scenerii w różnych warunkach. Na końcu jest już mniej fascynujący dział dotyczący cyfrowej obróbki zdjęć.
Każde prezentowane zdjęcie omówione jest pod kątem warunków jego powstania i aspektów technicznych.

Oj, przynudziłem chyba :-P
Krótko, mam kilka książek o tej tematyce i uważam, że najwięcej skorzystałem czytając właśnie "Fotografię Krajobrazu" Fitzharrisa. Na pewno za jakiś czas do niej wrócę.
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#30 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 10 luty 2010 - 19:32

Mikouak, potwierdzam świetna książka, tak mnie wciągnęła że przeczytałem ją w 3 dni, a normalnie byłyby pewnie 2 tygodnie ;-) Dla zupełnego amatora dużo ciekawych wskazówek.
Patryk, Pozdrawiam

#31 aloes

aloes
  • Użytkownik
  • 271 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowsze :)

Napisano 11 luty 2010 - 00:34

Prawda. Książka wpędza wprawdzie w straszne kompleksy, ale potem człowiek sobie przypomina, że te piękne zdjęcia są robione sprzętem niedostępnym dla zwykłych śmiertelników. :) Warto kupić choćby dla tych zdjęć; zupełnie powalających. I dlatego, że faktycznie świetnie się ją czyta, a z porad można wiele wyciągnąć dla siebie. Ja również polecam.
Canon 40D, C 24-105, C 100-400, Sigma 10-20, C 100 Macro, C 430 ExII, Manfrotto, Sirui, różny drobiazg i wielkie plany.
Ponadto C PowerShot SX220, rower, sporo zapału i straszliwy brak czasu.

#32 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 11 luty 2010 - 09:26

Kompleksy? Czemu?
Według mnie oglądanie takich zdjęć jest świetną motywacją do doskonalenia własnego warsztatu.
A sprzęt, no cóż, taka średnioformatowa Mamiya, jakiej używa autor książki była by bardzo mile widziana na moim statywie, jednakże, Aloes, "nasza" czterdziestka w połączeniu z "naszą" szeroką Sigmą, przynajmniej jednym filtrem połówkowym ma według mnie naprawdę duży potencjał. Trzeba go tylko z nich wydobyć i okiełznać :-D
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#33 aloes

aloes
  • Użytkownik
  • 271 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowsze :)

Napisano 11 luty 2010 - 10:23

Mikouak, ciiiiiicho, ja sobie to i tak w ten sposób będę tłumaczyć. ;)

W każdym razie zdjęcia są niesamowicie piękne.
Canon 40D, C 24-105, C 100-400, Sigma 10-20, C 100 Macro, C 430 ExII, Manfrotto, Sirui, różny drobiazg i wielkie plany.
Ponadto C PowerShot SX220, rower, sporo zapału i straszliwy brak czasu.

#34 stary

stary
  • Użytkownik
  • 74 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 11 luty 2010 - 23:12

Jeśli mógłbym polecić coś z pokrewnej tematyki, to publikacje myśliwskie.
Wiele pozycji dotyczących występowania, bahawioryzmu, cyklu rocznego, cyklu rozrodczego, zagrożeń, rodzajów pożywienia, opisy godów/toków, rozpoznawania tropów, odchodów, innych śladów znalazłem właśnie w sklepach myśliwskich. Potem szukałem w antykwariatach.
Cała masa wiedzy np. o łasicowatych, kurakach, dzikach, lisach, kopytnych...
Oprócz tego "Polska czerwona księga" z opisami, wystepowaniem i liczebnością praktycznie całej polskiej fauny i flory.
Polecam też książki/przewodniki o rozpoznawaniu tropów. O ile dobrze pamiętam "Czyj to ślad" lub jakoś podobnie.
Niestety, chyba większość tych pozycji można znaleźć dziś już tylko w antykwariatach lub na Allegro.
Dziurawe pudełka, szkło, rurki.

#35 McMorris (Michał)

McMorris
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 luty 2010 - 12:17

Kiedy wspomniałem o tej książce McMorrisowi, powiedział coś w stylu "widziałem to badziewie, same obrazki"

Dokładnie tak i podtrzymuję swoje zdanie - informacja na fotopolis o tym, że książka ta ma się ukazać, wzbudziła moje zainteresowanie. Podczas fotopolis expo w Koneserze wydawnictwo Galaktyka miało swoje stoisko firmowe, gdzie między innymi mieli ten tytuł, pokartkowałem ją sobie z uwagą i stwierdziłem że stosunek/cena jakość jest według mnie niezachęcający do zakupu - miałem wrażenie, że trzymam w rękach typowo amerykański wytwór książkopodobny z małą ilością konkretnej treści i dużą dawką ładnych zdjęć.
Ale w sumie... co kto lubi, co komu podchodzi i wchodzi :mrgreen:

#36 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 16 luty 2010 - 14:51

No muszę się pochwalić :-D

Dotarł do mnie album Grzegorza, Stanisława i Tomasza Kłosowskich: Polska. Cuda Natury. Rok wydania 1999, kupiony na alegroszu za uwaga 30pln. Nie wiedziałem czego się spodziewać. A tu,..., Jakość, treść i w ogóle najlepszy album o Polsce jaki mam w kolekcji. Polecam każdemu miłośnikowi albumów przyrodniczych.

#37 miszak

miszak

Napisano 16 luty 2010 - 15:44

No muszę się pochwalić :-D

Dotarł do mnie album Grzegorza, Stanisława i Tomasza Kłosowskich: Polska. Cuda Natury. Rok wydania 1999, kupiony na alegroszu za uwaga 30pln. Nie wiedziałem czego się spodziewać. A tu,..., Jakość, treść i w ogóle najlepszy album o Polsce jaki mam w kolekcji. Polecam każdemu miłośnikowi albumów przyrodniczych.


He, he ale cena - 30 zł. Ja przypadkowo zauważyłem na składowisku makulatury i dostałem gratis :-P
Mnie jednak nie zachwycił. Jest sporo świetnych ujęć ale są też takie, które u nas trafiłyby do BŁ albo i nie. Jeśli ktos lubi fotografowanie analogowe to dla niego będzie to świetna pozycja.

 


#38 Tadeo

Tadeo
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 16 luty 2010 - 17:13

Ostatnio stałem się posiadaczem tej oto książki:
Dołączona grafika
Uważam że jest to świetna lektura opisująca nasze okolice , każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Dzięki niej można zaplanować bliższe lub dalsze wyprawy na bezkrwawe łowy i z jakimi gatunkami awifauny będziemy mieli do czynienia...
Opisane tereny:
Zalew Szczeciński, Ostoja,Słowińska, Zatoka Pucka, Ujście Warty, Zalew,Wiślany,Puszcza Piska, Jezioro Łuknajno, Puszcza Augustowska, Dolina Biebrzy, Bagienna Dolina Narwi, Zbiornik Siemianówka,Puszcza Białowieska, Dolina Dolnego Bugu, Puszcza Kampinoska, Polesie, Lasy Janowskie, Puszcza Solska, Roztocze, Ujście Warty,Zbiornik Jeziorsko, Stawy Przemkowskie, Dolina Baryczy, Zbiornik Turawski, Góry Stołowe, Karkonosze, Dolina Górnej Wisły, Dolina Nidy, Beskid Żywiecki, Tatry, Pieniny, Bieszczady.
Opisy wraz ze świetnymi fotografiami .
Szczerze polecam.

#39 sky

sky
  • Małomówny
  • 36 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 16 luty 2010 - 18:29

Tadeo, również posiadam i jestem bardzo zadowolona. Zachwyciły mnie fotografie - niektóre znane z podobnych publikacji, pozostałe były miłym zaskoczeniem. Pozostaje tylko planować wyjazdy. ;-)

#40 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 16 luty 2010 - 19:03

Zachwyciły mnie fotografie - niektóre znane z podobnych publikacji, pozostałe były miłym zaskoczeniem.


Jest tam 11 moich fot :mrgreen:
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych