Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Nurkowanie na koparkach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 27 czerwiec 2009 - 20:53

Mój pracodawca postanowił mnie wysłać służbowo na Śląsk, więc ja postanowiłem wykorzystać sytuację i połączyć przyjemne z przymusowym. Cel przyjemności to nurkowanie w nieczynnej kopalni dolomitu w Jaworznie-Szczakowej. Zbiornik popularnie nazywany jest koparkami, a to ze względu na dwie ogromne koparki jakie spoczywają na dnie. Dlaczego owe koparki znalazły się pod wodą? Na skutek niepłacenia rachunków za energię elektryczną, odcięty został dopływ prądu. Stanęły pompy i w efekcie wyrobisko zostało zalane. Nawet nie zdążono ewakuować sprzętu. Na dnie pozostały m.in. dwie pokaźnych rozmiarów koparki.
Ponieważ nie nurkowałem jeszcze w tym zbiorniku, trzeba było się dopytać na brzegu co i jak. Po zdobytych informacjach poskładałem sprzęt i przebrałem się po czym nastąpił skok do wody. Sprawdzenie jeszcze przed zanurzeniem czy wszystko jest ok rzut oka na brzeg...

1.

Dołączona grafika

... i pod wodę. Przy powierzchni towarzyszyły mi klenie (Squalius cephalus)

2.

Dołączona grafika

Z moją nawigacją pod wodą, jak się okazało, nie jest jeszcze dobrze i zamiast na koparce znalazłem się w najgłębszym miejscu w tym zbiorniku - pod zalanym mostem.

3.

Dołączona grafika

Głębokościomierz pokazał mi 16,7m. Skoro już tu jestem to się pokręcę trochę i porozglądam. Postanowiłem płynąć wzdłuż rur i dopłynąłem do "złomowiska".

4.

Dołączona grafika

Porozglądałem się popatrzyłem i trzeba szukać koparki. Nie po to tu przyjechałem, aby oglądać most i zaliczać maksymalne głębokości, ale po to, by oglądać słynne w światku nurkowym koparki. Są one na tyle duże, że przy trochę niższym stanie wody wystają częściowo ponad wodę.

5.

Dołączona grafika

6.

Dołączona grafika

7.

Dołączona grafika

8.

Dołączona grafika

9.

Dołączona grafika

Ryby są tu chyba przyzwyczajone do stworzeń dziwnie wyglądających i puszczających bańki powietrza, bo pozwalały podpływać do siebie dosłownie na kilka centymetrów. Pływałem przy koparce oglądałem na przemian ją i ryby.

10.

Dołączona grafika

Niestety czas pod wodą płynie nadzwyczaj szybko i trzeba wracać na powierzchnię. Postanawiam wracać przy dnie i podziwiać "marsjański krajobraz".

11.

Dołączona grafika

Po kilku minutach dopłynąłem do ściany przy której miałem się wynurzać. Ściany w kamieniołomach mają coś w sobie, bo pod wodą mógłbym podziwiać je w nieskończoność. Zobaczcie sami dlaczego:

12.

Dołączona grafika

13.

Dołączona grafika

14.

Dołączona grafika

Jeszcze tylko przymusowy przystanek 3 minuty na 6m i jestem na powierzchni. Po 101 minutach spędzonych pod wodą czas wracać do rzeczywistości i do domu. Po pierwszym zanurzeniu w wodzie urzekł mnie błękitny kolor wody, co w polskich (śródlądowych) warunkach zdarza się niezwykle rzadko. Chyba w 99,9% przypadków woda w jeziorach i Bałtyku ma odcień zielony, ze względu na rozwijające się glony. Ale kamieniołomy chyba tak mają, bo jest to mój trzeci kamieniołom odwiedzany pod wodą i jako trzeci ma błękitny kolor wody. Pod wodą nakręciłem jeszcze krótki film:
--->Film<---
Tutaj przepraszam za jakość, ale kręciłem i montowałem film po raz pierwszy. Dzisiaj zrobiłbym to inaczej.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#2 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 27 czerwiec 2009 - 20:59

niesamowie widoki, dzięki za możliwoś odbycia tej niezwykłej podróży.

Obejrzałam film, z tą muzyką robi wrażenie.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#3 widz

widz

Napisano 27 czerwiec 2009 - 21:04

Cerberiusz,tak to opisałeś i pokazałeś,że czułem jakbym tam był.rewelacja.

#4 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 27 czerwiec 2009 - 21:11

Cerberiusz, superciekawa historia i niesamowite foty. Co za klimat! :thumbsup:
Wielkie dzięki za opowieść :beer:
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#5 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 27 czerwiec 2009 - 21:12

Bardzo ciekawe fotki....takie nietypowe :). Jak masz więcej to wrzucaj :-)

#6 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 27 czerwiec 2009 - 21:14

ciekawy materiał i zdjęcia :)
P.S. prace też masz ciekawą

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#7 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 28 czerwiec 2009 - 06:59

Cieszę się, że się podoba. Następna porcja będzie wkrótce, ponieważ właśnie się pakuję i ruszam na podwodne łowy. :-D
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#8 cadaver

cadaver
  • Użytkownik
  • 157 postów
  • Lokalizacja:
    Kutno

Napisano 28 czerwiec 2009 - 12:33

Cerberiusz - mam takie pytanko co do pianek/skafandrów nurków. Zamiast popylać w wodzie w woderach czy spodniobutach, mając w perspektywie wodę do wysokości klatki piersiowej zastanawiam się nad możliwością uzycia "ubrań" płetwonurków ( plus jakieś odpowiednie obuwie ). Skoro temat nurkowania nie jest Ci obcy to może powiesz mi, czy takie cos miałoby sens - ile mozna wytrzymać w czymś takim w wiosenno/letnio/jesiennej wodzie, czy mozna cos jeszcze założyć pod spód, żeby się docieplić, wiesz, ogólnie jak widzisz taką opcję fotografowania w piankach ? :) Pozdrawiam i gratuluję podwodnych przygód.

#9 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 28 czerwiec 2009 - 12:39

Nasamowite klimaty. Dzięki wielkie, że mogłem podziwiać je "razem" z Tobą.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#10 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 28 czerwiec 2009 - 21:24

Cerberiusz - mam takie pytanko co do pianek/skafandrów nurków. Zamiast popylać w wodzie w woderach czy spodniobutach, mając w perspektywie wodę do wysokości klatki piersiowej zastanawiam się nad możliwością uzycia "ubrań" płetwonurków ( plus jakieś odpowiednie obuwie ). Skoro temat nurkowania nie jest Ci obcy to może powiesz mi, czy takie cos miałoby sens - ile mozna wytrzymać w czymś takim w wiosenno/letnio/jesiennej wodzie, czy mozna cos jeszcze założyć pod spód, żeby się docieplić, wiesz, ogólnie jak widzisz taką opcję fotografowania w piankach ? :) Pozdrawiam i gratuluję podwodnych przygód.

Więc sprawa jakiegokolwiek moczenia się w piance (czytaj mokrej) słabo widzę, ponieważ pod skafander dostaje się woda i ogrzewa się od temp ciała. Stanie bez ruchu w wodzie będzie wychładzać twój organizm. Jeszcze jak woda ma kilkanaście stopni (celowo nie podaję cyfr ze względu na to, że każdy inaczej reaguje na temp.) może się udać. Na wiosnę i jesień gdzie woda ma tylko kilka stopni szybko zmarzniesz. Ja do nurkowania używam suchego skafandra, ale to wydatek kilku tyś. zł. :-(
Rozwiązaniem mogą być spodniobuty wędkarskie wykonane z neoprenu (sięgają mniej więcej do piersi). Są ciepłe i tańsze. Pod spód dasz jeszcze ciepłe galoty i skarpety i powinno być w miarę dobrze nawet w zimnej wodzie. I cenowo zdecydowanie lepiej.

W linku poniżej masz przykład skafandra wraz z ceną:
http://divezone.pl/b...c0c6823876ee304
Do tego jeszcze buty:
http://divezone.pl/s...78da00928051bad
Razem około 1000zł.
I dla porównania spodniobuty z pierwszego lepszego sklepu wędkarskiego jakie znalazłem "guglając":
http://www.na-ryby.c...hakespeare-9782

Przepraszam, że się rozpisałem, ale krócej nie potrafię. Jednocześnie mam nadzieję, że moja odpowiedź jest w pełni wyczerpująca i pomocna. Jeśli są jeszcze jakieś pytania, to w miarę swojej wiedzy chętnie odpowiem.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#11 robkiz

robkiz

Napisano 29 czerwiec 2009 - 08:22

"Przepraszam, że się rozpisałem, ale krócej nie potrafię."

Cerberiusz nie wszyscy szukają w internecie prostych porcjowanych w ikonki informacji. Twoje pisanie nie przeszkadza (ja lubię sobie poczytać takie opowieści).
Gratuluje fotek!
Robert

#12 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 czerwiec 2009 - 08:30

Choroba, no materiał faktycznie bardzo ciekawy... fajnie pokazuje że i w Polsce są całkiem ciekawe miejsca to zwiedzania pod wodą ;-)

:ninja:


#13 kocoor

kocoor
  • Lokalizacja:
    Namysłów,opolskie

Napisano 29 czerwiec 2009 - 09:00

Cerberiusz, 100-krotne dzięki za pokazania mi świata z perspektywy z jakiej jeszcze nie miałem okazji go oglądać
notoryczny brak czasu

#14 Guest_bartek24861_*

Guest_bartek24861_*

Napisano 29 czerwiec 2009 - 13:00

Świetna relacja, tylko podziwiać (nieosiągalny dla mnie) podwodny świat :-)

#15 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 czerwiec 2009 - 14:38

Cerberiusz, bardzo ciekawe zdjęcia, inny świat nam pokazujesz, czekam na więcej :clap:

#16 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 01 lipiec 2009 - 05:11

Ciekawe, poczułem się jak bym oglądał program National Geogrphic czyli wrażenia najwyższych lotów. Dziękuję Tobie, że zabrałeś mnie w tą podróż.

Cerberiusz, słyszałeś o Piechcinie? Tam jest podobny zbiornik koło cementowni Lafarge, nie wiem czy nie miał byś blisko... Miałbym nawet dla Ciebie pewien pomysł związany z tym zbiornikiem. W razie czego pisz PW, bo niestety nie dostaje e-mail z powiadomieniem o wypowiedzi w wątku (system forum nawala?) więc czasem gubię wątki.

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#17 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Użytkownik
  • 955 postów
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 01 lipiec 2009 - 22:08

Kamieniołom Piechcin znam, raz już tam byłem i wybieram się ta pod koniec lipca.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#18 domek73

domek73
  • Lokalizacja:
    Bielsko-Biała

Napisano 02 lipiec 2009 - 06:23

Cerberiusz dzięki za widoki, których pewnie na żywo nie zobacze. Fajny fotoreportaż. Czekam na kolejne.
bezgranicznie ufając globusom wierzysz, że ziemia jest okrągła?

#19 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Użytkownik
  • 955 postów
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 09 lipiec 2009 - 22:21

Jak masz więcej to wrzucaj :-)

Przeglądałem ten temat jeszcze raz i dopiero teraz w oczy rzuciła mi się ta propozycja.
Ponieważ był to mój drugi raz z aparatem pod wodą to większość zdjęć nadaje się do kosza (głownie poruszone). Te najciekawsze i moim zdaniem warte pokazania znalazły się w pierwszym poście. Jak urodzi się jakiś wyjazd czy na koparki czy na inny akwen wart pokazania na pewno się o tym dowiecie.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#20 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 29 lipiec 2009 - 18:21

Super reportaż.
Więcej wiecej więcej :bow:
Masz moze jakies z budzisławskiego? z tego sławnego "klina"?
Jak nie byles to warto wpaść, jeszcze w miare czysta woda i w sezonie jakiś klubik ma tam swoja sprężarę.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych