Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Proszę o pomoc w kupnie sprzętu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1155 odpowiedzi w tym temacie

#941 pawel. (Paweł)

pawel.
  • Użytkownik
  • 353 postów
  • Wiek: 30
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 17 marzec 2017 - 14:09

Podepnę się pod wątek. Chcąc rozpocząć fotografowanie dzikiej przyrody zakupiłem Sigmę 120-400. Jest to dla mnie pierwszy teleobiektyw tego typu, zakupiłem go po zapoznaniu się z opiniami (wadami również), bo był przystępny cenowo i chciałem się po prostu oswoić z tego typu sprzętem - gabaryt, sposób użycia itp. Trochę się pozakradałem do ptaków, a w domu wziąłem pod lupę zdjęcia na komputerze. Generalnie mój wniosek jest taki, że chcę wymienić ją na lepszy model, ponieważ pod względem ostrości na maksymalnej ogniskowej jest trochę słabo, mimo przymknięcia do f8-f9. Do tej pory fotografowałem Canonem 100L scenki przyrodnicze i dość mocno kadrowałem, by to jakoś wyglądało ;) i w ten sposób uzyskiwałem mimo wszystko bardziej ostre zdjęcia.

Mam na teraz dwójkę kandydatów na oko, którzy są w podobnej cenie. Jest to Tamron 150-600 G1 oraz Canon 100-400L. Blisko jest jeszcze Canon 400 5,6L, aczkolwiek wolałbym mieć stabilizację niż jej nie mieć. Canon to raczej pewniak jeśli chodzi o ostrość i AF, pytam więc głównie o Tamrona 150-600, którego jak widzę sporo z Was używa. Za nim oczywiście przemawia większy zakres, chciałbym jednak wiedzieć jak wg osób które miały styczność z tymi obiektywami wypada on w stosunku do 100-400L? Albo po prostu jest warty zakupu bez żadnego "porównywania pikseli"? Piszę o Tamronie, bo przeglądając forum zauważyłem, że większość osób używa właśnie go, a nie Sigmy V1.

Będę wdzięczny za wskazówki! 



#942 Pioo

Pioo
  • Małomówny
  • 9 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 08:55

Witam,

Podepnę się do tematu. Jakie zestawienie obiektyw+puszka do max 8000-9000zł (chętnie wydałbym mniej), zależy mi na puszce nikona ponieważ mam już jakieś doświadczenie w obsłudze tego sprzętu.

Pozdrawiam

Piotr



#943 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 27 marzec 2017 - 09:40

@Pioo - A co dokładnie chcesz focić, w Nikonie jestem to może coś doradzę.


D5


#944 Pioo

Pioo
  • Małomówny
  • 9 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 09:53

@Pioo - A co dokładnie chcesz focić, w Nikonie jestem to może coś doradzę.

Jestem nowicjuszem zatem jest to trudne pytanie. Generalnie chciałbym focić i ptaki i ssaki ale z powodu ograniczonych kosztów skupmy się na ptakach. Z ssakami będę musiał sobie jakoś radzić tym co będzie.



#945 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 27 marzec 2017 - 11:43


Jestem nowicjuszem zatem jest to trudne pytanie. Generalnie chciałbym focić i ptaki i ssaki ale z powodu ograniczonych kosztów skupmy się na ptakach. Z ssakami będę musiał sobie jakoś radzić tym co będzie.

Jeśli chodzi o ptaki, to zaproponuję Nikona D7200 + do wyboru szkła, albo nowy Tamron 150-600 G2(choć tego nie używałem) lub Sigma 150-600 Sport.

Osobiście mam Sigmę i z czystym sumieniem mogę polecić, autofocus, stabilizacja i przede wszystkim uszczelnienia wyróżniają to szkło. Nowa niestety kosztuje, ale można czasami trafić używaną sztukę w dobrych pieniądzach. Z D7200 powinieneś się zmieścić w założonym budżecie, a taki zestaw i do ptaków i do ssaków powinien Ci wystarczyć na dłuższy czas.


D5


#946 Pioo

Pioo
  • Małomówny
  • 9 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 12:01

Jeśli chodzi o ptaki, to zaproponuję Nikona D7200 + do wyboru szkła, albo nowy Tamron 150-600 G2(choć tego nie używałem) lub Sigma 150-600 Sport.

Osobiście mam Sigmę i z czystym sumieniem mogę polecić, autofocus, stabilizacja i przede wszystkim uszczelnienia wyróżniają to szkło. Nowa niestety kosztuje, ale można czasami trafić używaną sztukę w dobrych pieniądzach. Z D7200 powinieneś się zmieścić w założonym budżecie, a taki zestaw i do ptaków i do ssaków powinien Ci wystarczyć na dłuższy czas.

Z D7200 jestem już po pierwszych testach i jak najbardziej na +. Dziękuję za odpowiedz. Mam jeszcze pytanie ile kosztowałby taki zestaw body + szkło na pełnej klatce i czy w ogóle warto iść w najtańszą pełną klatkę Nikona porównując z funkcjonalnym D7200



#947 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 27 marzec 2017 - 14:27

Jeśli rozważasz FX to chyba tylko D750 używka, może z niewielkim przebiegiem.

Dla mnie w Nikonie z FX to tylko D4 lub D810, ale to już inny budżet  :D .


D5


#948 jeronimo

jeronimo
  • Użytkownik
  • 275 postów

Napisano 27 marzec 2017 - 21:23

a co z D610? pytam głownie ze względu na cene...

Porównywanie matryc to można sprawdzić tu https://www.dxomark....-D610___975_915

 

A jak wygląda sprawa AF? (nie chodzi mi o ilość punktów 39 vx 51) chodzi mi o szybkość działania...


Sony a6400 + Sony 200-600mm | Onanizm sprzętowy jest powodem niemocy twórczej...


#949 miszak

miszak

Napisano 27 marzec 2017 - 23:27

Darjo ale sport kosztuje pieruńsko drogo w stosunku do tamrona jedynki albo tańszej Sigmy. Na początku drogi to chyba inwestycja bez sensu.

Jeśli Crop ze 100mm jest lepszy niż obrazek z Sigmy 120-400 to masz coś nie tak z obiektywem.

Tamron ma przewagę w systemie C bo ma f5,6 do ok. 420 mm a Sigmy mają f6,3 duuuużo wcześniej i to jest wielki plus tego obiektywu.

Użytkownik miszak edytował ten post 27 marzec 2017 - 23:28

 


#950 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 28 marzec 2017 - 07:26


Darjo ale sport kosztuje pieruńsko drogo w stosunku do tamrona jedynki albo tańszej Sigmy. Na początku drogi to chyba inwestycja bez sensu.

A widzisz sens kupowania obiektywu (z którym podobno są problemy z zacinającym się AF i zasysaniem paprochów), sprzedażą i ponownym zakupem czegoś lepszego. Wydaje mi się że równie dobrze można doradzić na początek stałkę 300/4.

 


a co z D610? pytam głownie ze względu na cene...

Biorąc pod uwagę AF w D610 to jednak skłaniał bym się ku D750. AF dużo lepszy, bardziej precyzyjny, z tego co pamiętam taki sam jak w D4. 

Mnie D610 niestety nie przekonał po dniu testów ze względu na wolny AF.


D5


#951 miszak

miszak

Napisano 28 marzec 2017 - 08:41

A widzisz sens kupowania obiektywu (z którym podobno są problemy z zacinającym się AF i zasysaniem paprochów), sprzedażą i ponownym zakupem czegoś lepszego. Wydaje mi się że równie dobrze można doradzić na początek stałkę 300/4.

 

 

Podobno ....  poza zasysaniem kurzu bo to fakt znany z wielu konstrukcji. Między innymi 100-400L, który miałem wcześniej i i zastanawiałem się czy jest wart zakupu bo podobno zasysał kurz....  ;)

 

Tamron jest obiektywem tanim i jest jasne, że są lepsze i lepiej wykonane szkła. Lepiej wykonane i dające lepszy obrazek ale i kosztujące więcej. Można dyskutować o 12 innych szkłach tak więc nie odniosę się do 300/4 bo proponowanie tak krótkiego szkła na początek to chyba żart.

 

Co do Sigmy sport i tamrona to różnica w cenia 4 a 7 tysi jest porażająca. Biorąc pod uwagę, że używki tamrona na gwarancji są do trafienia w okolicach 3 tysięcy to w ogóle o czym mówimy? 10% ostrzejszy obrazek na 600/6,3 za podwójną cenę?Jaki początkujący amator nie będący pixel peeperem, to zobaczy?  

 

Dodatkowo Sigma ma zauważalnie słabszą stabilizację a nawet jeśli powiemy, że tylko słabszą to przy tej cenie to porażka. Szybkość porównywalna. Co do celności użyję Twojego sformułowania - podobno jest ciut celniejsza ale nawet optyczni ocenili AF w Tamronie bardzo wysoko co dla mnie było ogromnym zaskoczeniem. W C tamron jest też jaśniejszy w okolicach 400mm co jest jego ogromną zaletą.  Za co więc dopłata - solidność konstrukcji i limiter, który jest lepszy niż w tamronie.

 

Jeśli ktoś jest zaawansowanym fotoprzyrodnikiem i wie, że woli nosić dużo cięższy, dużo droższy, dużo solidniejszy i minimalnie lepszy optycznie obiektyw za duuuużo wyższą cenę to ok to jest świadomy wybór. 

 

Podsumuję to tak - Tamron mimo wad jest szkłem wartym każdej wydanej złotówki. Sigma ucieszy osoby wybierające  świadomie obiektyw pod siebie i oczywiście takie, które stać na droższe szkło. Z tym, że w NIKONIE jest mały problem z SIGMĄ SPORT .... NIKKOR 200-500 i tu bym się nie zastanawiał nawet chwili i brał w tej cenie NIKKORA, który ma to końca F5,6.


 


#952 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 28 marzec 2017 - 09:13

Niestety, cokolwiek byśmy nie powiedzieli i nie napisali to i tak osoba która chce nabyć ten czy inny sprzęt powinna, o ile ma taką możliwość, wypróbować go osobiście i na tej podstawie podjąć decyzję.
Przypomnę tylko że rozmawiamy o systemie Nikona.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

D5


#953 miszak

miszak

Napisano 28 marzec 2017 - 14:02

Jasne ale chyba warto pogadać? :-)

 


#954 Ark (Arkadiusz)

Ark
  • Użytkownik
  • 2221 postów

Napisano 28 marzec 2017 - 14:38



.
.Przypomnę tylko że rozmawiamy o systemie Nikona.

Jasne ale chyba warto pogadać? :-)

Myślę, że i w systemie Nikona Tamron 150-600 (G1) jest najbardziej opłacalny. Bo to "podobno" nie jest warte aby dopłacać do podobno ciut lepszego (w zależności od źródła) obiektywu 😉 Tym bardziej, że dla bardziej wymagającego, jakości użytkownika Sigma S będzie i tak niewystarczająca.
Pozdrawiam ☺


_______
Mobilnie

...spokój grabarza...

 

http://www.listkiewicz.eu


#955 miszak

miszak

Napisano 28 marzec 2017 - 15:27

Ale ale Panowie systemu C dotyczy tylko jeden aspekt mojej wypowiedzi- jasność w okolicach 400mm.
Jakie są różnice pomiędzy T i S w N nie wiem ale jeśli podobnie jest to kilkadziesiąt mm zakresu to warto sprawdzić to dokładnie bo dopłaca się raczej aby mieć jaśniejsze szkło a nie ciemniejsze.

 


#956 darjo (Dariusz Ratajczyk)

darjo
  • Lokalizacja:
    Piotrków Trybunalski

Napisano 28 marzec 2017 - 15:40

@Ark, @miszak - Koledzy, to luźne rozważania na temat obiektywów, każdy jest z nich lepszy w jakiejś tam dziedzinie fotografii. Ja konkretnie zaproponowałem puszkę D7200 + Sigmę S lub Tamrona G2, zestaw który mieści się w zakładanym budżecie.

Powyższe rozważania opisałem na podstawie swoich doświadczeń.

 

Ale jeśli autor chce więcej informacji to niech napisze do Damiana FotoDam, który był posiadaczem wszystkich wymienionych obiektywów, i on na pewno dokładnie wytłumaczy dlaczego np. Sigma Sport a nie Tamron czy Nikkor 200-500. 


D5


#957 FotoDam (Damian Kwasek)

FotoDam
  • Lokalizacja:
    Siemień

Napisano 28 marzec 2017 - 16:17

Biorąc pod uwagę budżet propozycja darjo jest jak najbardziej trafna. Bez czytania wcześniejszych wątków pewnie też zaproponowałbym ten zestaw jak na początek i za taką kasę jest bezkompromisowy. Nie będę się rozpisywał gdzie i w czym działa coś wolniej czy szybciej itp itp. przerzuciłem wszystkie te szkła i jak dla mnie Sigma S była najodpowiedniejsza pod każdym aspektem. Pełna klatka? Przewinęły mi się także przez ręce i jeśli już to tylko seria jednocyfrowa ale to inna liga a cena tym bardziej. 

Ps. Wielu z nas nie patrzy na uszczelnienie szkieł dopóki nie przyjdzie czas na czyszczenie obiektywu a przykro mi bo T zasysa nawet sierść z psa. Pozdrawiam.


Użytkownik FotoDam edytował ten post 28 marzec 2017 - 16:20


#958 jeronimo

jeronimo
  • Użytkownik
  • 275 postów

Napisano 28 marzec 2017 - 16:22

Ale ale Panowie systemu C dotyczy tylko jeden aspekt mojej wypowiedzi- jasność w okolicach 400mm.

 

mógłbyś to rozwinąć... bo się trochę pogubiłem.

 

Ostatnio fotografowałem Tamronem 150-600mm f/5-6.3 z podpiętym body Canona 6d i 7d markII

Aktualnie jestem zdecydowany na 99.9% opuścić stajnie Canona i przejść do Nikona. Jeszcze się nie zdecydowałem które body wybiorę ale myślałem że obiektywem będzie właśnie Tamron (byłem przekonany że to kwestia tylko innego mocowania).


Sony a6400 + Sony 200-600mm | Onanizm sprzętowy jest powodem niemocy twórczej...


#959 miszak

miszak

Napisano 28 marzec 2017 - 18:47

T 150-600 w C ma F5,6 do ok. 410-420 mm. W N podobnie jak S contemporary do o ile dobrze pamiętam 340-360. Może coś się zmieniło w nowszych wersjach?

Tami faktycznie zasysa kurz. Czy będzie z tym problem techniczny tego nie wiem. Na razie poza świadomością innych efektów brak.

Użytkownik miszak edytował ten post 28 marzec 2017 - 18:49

 


#960 nemos_22

nemos_22
  • Lokalizacja:
    Ożarów

Napisano 28 marzec 2017 - 20:00

buble kupujecie i proponujecie...hehe 

 

moje szkielka maja >30 i  dalej sie smieja na widok nadchodzacej migawki pzdr i powodzenia w kupnie


Pentax k10d, kit 18-55, SMC A Pentax 70-210/4, pentacon 300/4





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych