Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Obserwacja czapli


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 karol102

karol102
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Lokalizacja:
    Pszczyna

Napisano 04 styczeń 2009 - 15:54

Witam! Wczoraj spacerowałem po dużym Kompleksie stawów rybnych w mojej okolicy i natknąłem się na nieprzeciętnie duże stada czapli: białych i siwych, dodatkowo obserwowałem ogromne stada kormoranów, łysek, kaczek krzyżówek itp. dla fotografa przyrody raj :lol: najbardziej jednak zafascynowały mnie czaple. Są to jednak bardzo sprytne ptaki i lądują zawsze mniej więcej na środku stawu, gdzie maja doskonała widoczność
na wszystkie strony świata i po prostu nie da się ich podejść. Znalazłem tylko jedno takie miejsce(staw) gdzie lądowały stosunkowo blisko trzcin. Teraz stoi juz tam moja czatownia.
No i mam takie pytanie: Jakimi gatunkami ryb najlepiej dokarmiać czaple, jeśli w ogóle można to robić. proszę też o wszelkie sugestie co do obserwacji tych pięknych, lecz bardzo płochliwych ptaków np. o której najlepiej przyjść do czatowni. Kiedy są one najbardziej aktywne itp. Z góry dzięki za pomoc. W dowód na to, że teren stwarza ogromne możliwości przesyłam zdjęcia czapli. Są to fotografie czysto dokumentacyjne.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#2 robkiz

robkiz

Napisano 05 styczeń 2009 - 00:05

"Wczoraj spacerowałem po dużym Kompleksie stawów rybnych w mojej okolicy "
a konkretnie to gdzie? można wiedzieć;-)
Na Twoje pytania niestety opowiedzieć nie potrafię. życzę jednak powodzenia.
Robert

#3 karol102

karol102
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Lokalizacja:
    Pszczyna

Napisano 05 styczeń 2009 - 10:40

Dzięki - są to okolice Zbiornika Goczałkowickiego

#4 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 05 styczeń 2009 - 12:05

Jeśli chodzi o ryby, to czapla na pewno sobie poradzi z każdą średniego rozmiaru w dół. No i raczej lepiej żeby ryba nie była zamrożona (to chyba logiczne, ale przy obecnych temperaturach mięsko może szybko zamarznąć).
Co do w/w zbiorników to fajne miejsce jest.
Pzdr!

#5 pkokocinski7

pkokocinski7
  • Użytkownik
  • 694 postów
  • Lokalizacja:
    Snowidowo

Napisano 05 styczeń 2009 - 14:21

karol102, a w jakim celu one tam wogole przylatują?... tylko stoją???
Przygotowywania do sezonu letniego w pełni: maskowanie jest, statyw też, tylko czatownie w budowie!

#6 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 05 styczeń 2009 - 14:30

Czaple wyżerają ryby ze stawów chodowlanych ( W okolicach konina są stawy rybne, w których woda jest ciepła z powodu chłodzenia elektrowni) stwy pracują cały rok, i jeśli nie ryby - to chociaż karmę dla ryb ptaszko podjadają. Są niestety bardzo płochliwe, z powodu obsługi tych stawów, która je odgania. Wczoraj też próbowałem zfocic te ptaki, ale przy obiektywie w ekwiwalencie analoga 300mm to mozna zapomniec.
Dodatkowo w takich okolicach pełno szczurów i piżmaków.

#7 pkokocinski7

pkokocinski7
  • Użytkownik
  • 694 postów
  • Lokalizacja:
    Snowidowo

Napisano 05 styczeń 2009 - 14:36

gdc, słyszalem że na tych zbiornikach w koninie łatwo bielika spotkac!
Przygotowywania do sezonu letniego w pełni: maskowanie jest, statyw też, tylko czatownie w budowie!

#8 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 05 styczeń 2009 - 15:17

Podobno tak. Ja tam nie widzialem, a niestety nie mam kolegów podzielających moje chobby. Na pewno mnóstwo zimorodków, i dużych mew, przy ujściu kanałów do pątnowskiego, kormorany mają swoją kolonię.
Można bobry podejżeć.
Ale kanały coraz chłodniejsze, woda w niedziele tylko 6 stopni miala. Elektrownia ta blizej konina podobno chodzi tylko na pol gwizdka, więc srednio z rybą, a jak malo ryb to gozej bedzie z ptakami.

#9 Derwisz

Derwisz
  • Użytkownik
  • 74 postów
  • Lokalizacja:
    Bielsko-Biała

Napisano 05 styczeń 2009 - 16:09

Dzięki - są to okolice Zbiornika Goczałkowickiego


mowisz o stawach Iłownioca, Ligota, Chybie, czy o Goczałkowicach Zdrój. A może gdzie indziej?
Pozdrawiam
Jarek vel Derwisz
www.slowikfoto.pl
________________________________
NIKON Deczysta

#10 karol102

karol102
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Lokalizacja:
    Pszczyna

Napisano 05 styczeń 2009 - 18:20

pkokocinski7, wydaje mi się, ze one częsta staja przy niezamarznietych miejscach i tam szukaja jakiegos pokarmu.
A moze jedank ktos wie jakimi konkretnie gatunkami ryb wabic te ptaki no i cos o ich obserwacji??? :roll:

#11 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 05 styczeń 2009 - 19:12

srebzystym i smierdliwymi. Jako ze czaple jedza kazda rybe - to polecalbym ukleję, leszcze - bo mają srebzysta łuskę i silny zapach. Latwiej zauwazalne.

#12 karol102

karol102
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Lokalizacja:
    Pszczyna

Napisano 05 styczeń 2009 - 20:47

gdc, dzięki za pomoc, juz wiem czym karmic moje modelki, tylko czy zechca przyleciec pod czatownię :mrgreen: :?:

#13 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 05 styczeń 2009 - 22:03

Wybierz ciche miejsce, są bardzo płochliwe i czujne. Osobiscie wybrałbym gdzies przy przeremblu gdzie bym porozrzucal ryby. Przeremble to doskonale miejsce na polowanie i ptaki o tym wiedzą. By przerembel nie zamarzal wklada sie do niego swieze galezie swierkowe.
A latem, moze gdzies przy gospodarstwach rolnych.

#14 karol102

karol102
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Lokalizacja:
    Pszczyna

Napisano 05 styczeń 2009 - 22:47

gdc, Postawiłem czatownie w trzcinach, mocno ja zamaskowałem, stoi ona blisko miejsca, gdzie regularnie widuję odpoczywajace ptaki Prosze jeszcze o wskazówkę, o której najlepiej pojawic się w czatowni?

#15 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 06 styczeń 2009 - 12:36

nie wiem tego, jak ja od rana jestem (ok 7-9) to zawsze spotykam, innych terminow nie sprawdzalem

#16 karol102

karol102
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Lokalizacja:
    Pszczyna

Napisano 06 styczeń 2009 - 18:41

No to ulokuję sie w czatowni koło 7 rano w najblizszą Niedziele i zobaczymy co z tego wyniknie :lol:

#17 toron27

toron27

Napisano 10 styczeń 2009 - 15:21

U mojego wuja to czaple już kilka lat temu przeniosły się z oddalonego o jakies 500m czaplińca bezpośrednio nad kilka domków działkowych. Jak się wyjdzie przed domek to nad głowami jest ruch większy niż na Okęciu, trzeba uważać, żeby w głowę nie zaliczyć ptasim plackiem. :lol:

#18 karol102

karol102
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Lokalizacja:
    Pszczyna

Napisano 12 styczeń 2009 - 19:11

toron27, to ten wujek dopiero :-P ma szczęście

#19 karol102

karol102
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Lokalizacja:
    Pszczyna

Napisano 12 styczeń 2009 - 22:10

Moja czatownia raczej się sprawdza. Ostatnio byłem wczoraj. W budce siedziałem juz o w pół do siódmej. 20 min po siódmej pojawił się pierwszy ptak. Później doleciały Jeszcze cztery siwe. Wszystko super, tylko, ze stały jakieś 120 metrów ode mnie :-/ – to stanowczo za daleko na dobre zdjęcie. Potem jedna podleciała bliżej, ale stanęła za trzcinami :evil: . W ogóle głosili, że będzie słoneczko, a tu do 12 takie mgły, że fotki - tragedia :-( . Oczywiście dzisiaj słoneczko od rana takie piękne – zawsze w poniedziałek :evil: . I mam takie pytanie - czym najlepiej zwabić te ptaki w dokładnie określone miejsce. Czy potrzebne jest długotrwałe i systematyczne dokarmianie rybkami. Może znacie coś lepszego, jakiś magiczny specyfik przyciągający czaple ja magnez :lol: :-P . Prze ferie planuję dłuższe pobyty w czatowni, dlatego chciałbym je przyzwyczajać do tego miejsca. Z góry dzięki za pomoc! ;-)

#20 karol102

karol102
  • Użytkownik
  • 439 postów
  • Lokalizacja:
    Pszczyna

Napisano 15 styczeń 2009 - 16:14

zero pomysłów :-( :?:





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych